Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZELMER EXPLORER - Uszkodzony silnik - jaki typ kupić?

12 Sty 2016 14:59 1011 5
  • Poziom 9  
    Witam.
    Problem dotyczy odkurzacza Zelmer Explorer Typ 1100.5.E01E F. Mianowicie odkurzacz zaczął bardzo głośno pracować i się grzał. Dziś go rozebrałem i uszkodzone jest łożysko i tarcza łożyskowa. Po rozłożeniu silnika na części widać gołym okiem że stojan jest trochę przegrzany (przytarty przez wirnik) i komutator też już swoje ma za sobą. Policzyłem koszty i chyba taniej wyjdzie kupić nowy silnik, tylko jaki?
    Według serwisówki powinnien być 308.29 który jest powszechnie dostępny, ale on ma 950 W, a na moim odkurzaczu jest napisane Pnom.- 1200W Pmax - 1400W?
    Proszę o pomoc jaki typ będzie pasował na zasadzie "plug and play" ?
  • Poziom 12  
    Stojan trochę przegrzany to znaczy jak? Koszt łożysk plus tarczy łożyskowej to ok 25zł. to że wirnik przetarł stojan to nic nie szkodzi. komutator można przetoczyć na tokarce i będzie jak nowy. szkoda wydawać kase na nowy silnik jeżeli ten można uratować.
  • Poziom 9  
    Stojan rozumiem powinien być ok, ale komutator po uszkodzeniu tarczy łożyskowej tarł o szczotkotrzymacz ma przetarcie ok 1mm głębokości i ok 3mm szerokości. więc myślę do wymiany.
    Jak policzę części z wirnikiem to prawie silnik, który jest dostępny (308.29) za 130zł.
    Choć żona już szuka nowego odkurzacza;-)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Polecam Jupitera z rodziny Zelmera
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Możesz wstawić dowolny silnik z rodziny 308.
    W modelach po 2009r. stosowano też silniki uniwersalne, które można kupić za 60-70zł.

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Zelmer Jupiter ZVC425HT kupiony, choć żona wahała się nad Zelmer Odyssey ZVC305ST ;-)
    Na razie tego starego explorera (rok produkcji 2008) spróbuję reaktywować,kupiłem tarczę łożyskową , nowe szczotki i łożysko jak ruszy to będzie do sprzątania w czasie remontu mieszkania i do auta:-)