Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire One D255 oraz Sony Vaio VGN-FW41E - błędy na dyskach twardych.

12 Sty 2016 17:07 966 6
  • Poziom 8  
    Witam,

kolejny raz proszę Was o pomoc z działu hardware. Posiadam notebook Acer Aspire One D255 oraz laptop Sony Vaio VGN-FW41E.

I.
    Z Acerem jest taki problem, że się wiesza i trzeba go restartować a czasami (bo zawsze daje mu z 10 minut żeby spróbował się sam odwiesić) po kilku minutach sam się odwiesi. Poprzez cmd wspiałem komendę "chkdsk" i po sprawdzeniu dysku okazało się, że są na nim jakieś błędy- choć nie to martwi mnie najbardziej. Notebook posiada tylko 1 GB RAMu. W menadżerze zadań i w monitorze zasobów widać, że pamięć jest użytkowana w 80% bez włączania żadnych dodatkowych programów. Po włączeniu np. przeglądarki Chrome komputer nagle zaczyna mulić i się wiesza. Pewnie brakuje pamięci i korzysta z dysku. Zastanawiam się czy nie wymienić mu pamięci na 2 GB. W specyfikacji pisze, że obsługuje maksymalnie 2 GB DDR2 SO-DIMM. Co o tym sądzicie ?

Acer Aspire One D255:
    Intel Atom N450 1.66 Ghz
    1 GB RAM
    250 GB HDD
    Windows Start / Android (nie wiem w jakiej wersji)

II.
    Z laptopem Sony Vaio były cyrki od samego jego zakupu. Po kilku miesiącach jego użytkowania zepsuł się dysk twardy i poszedł na gwarancję. (tu mała anegdota: Tata go wysłał na gwarancję i po tygodniu dzwoni do taty telefon. "Witam, czy jest pan zadowolony z naszej obsługi klienta. Czy już dobrze sprawuje się naprawiony przez nas laptop?" Tata zdziwiony bo jeszcze laptopa nie dostaliśmy. Tata powiedział "NIE" i dalej, że go nie mamy. Facet który dzwonił też się musiał zdziwić- okazało się, że kurier dostarczył go do miejscowości obok naszej na taką samą ulice pod tym samym numerem :-) Potem tej osobie go odebrali :< ). Po dwóch latach od zakupu gdy skończyła się gwarancja znów zepsuł się dysk twardy ale nie w takim stopniu jak na początku- dalej idzie włączyć ten komputer ale nie za każdym razem. Po wpisaniu w cmd komendy "chkdsk" wszystko się robi jak należy i nie pokazuje żadnych błędów. Natomiast gdy się włącza sam laptop pokazuje się napis: "Failure may be imminent" i muszę nacisnąć F1 żeby "proces" włączania szedł dalej. Czasem go trzeba zrestartować. Gdy go niedawno uruchomiłem i połączyłem z siecią to po dobie skończyło się robić 40 aktualizacji. Pozostało jeszcze kilka aktualizacji ale nie umieją się zrobić. Laptop próbuje je zainstalować a później się okazuje, że je źle zainstalował i cofa zmiany. Nie mówiąc już o problemach jakie stwarza system Vista... Myślałem tutaj nad wymianą dysku twardego na dysk SSD i zmianą systemu na Linux Mint w wersji 64bit. Czy da się to zrobić na laptopie jeżeli wcześniej był system 32bit. Czy nie będzie tu przeszkadzać "starość" sprzętu ? Co na ten temat powiedzą specjaliści ?

Sony Vaio VGN-FW41E:
    Intel Core 2 Duo T6400 2 Ghz
    4 GB RAM
    Radeon HD4650
    Windows Vista Home Premium 32bit SP2
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Podaj SMART obu dysków. Bardzo źle zrobiłeś wykonując chkdsk na dyskach w niewiadomym stanie.
  • Poziom 8  
    Przepraszam, że dopiero teraz wrzucam smarty ale obecnie zajmuje się czterema komputerami (2 PC oraz notebook i laptop). Przy czym uruchomienie laptopa i notebooka trwało pół dnia i całą noc. Zrobiłem SMART programem Crystal Disk Info dla laptopa, notebooka (te o których pisałem na początku postu) oraz dla mojego PC - ponieważ chciałem sprawdzić oba moje dyski (wewnętrzny i zewnętrzny) i natrafiłem na błędy na tym zewnętrznym dysku - Seagate Backup Plus 3 TB.

Acer Aspire One D255 oraz Sony Vaio VGN-FW41E - błędy na dyskach twardych. Acer Aspire One D255 oraz Sony Vaio VGN-FW41E - błędy na dyskach twardych. Acer Aspire One D255 oraz Sony Vaio VGN-FW41E - błędy na dyskach twardych. Acer Aspire One D255 oraz Sony Vaio VGN-FW41E - błędy na dyskach twardych.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Hitachi 250GB jest w porządku.
    Seagate 3TB do utylizacji - realokowane sektory.
    Toshiba 500GB totalnie zajechany - realokowane sektory, wyczerpana pula sektorów zapasowych. Do utylizacji.
    WD 500GB - w porządku, poza C7 - do wymiany taśma sygnałowa, jeśli jest zamontowany w "blaszaku".
  • Poziom 8  
    1. W notebooku gdzie jest Hitachi 250 GB jest tylko 1 GB RAMu. Po procesach widzę, że jest za mało tej pamięci. Gdy się nic nie robi starcza tej pamięci. Gdy już się coś włączy np. przeglądarkę to notebook strasznie muli- pamięć zapełniona. Czy jest sens wymienić pamięć na pojemniejszą tzn. 2GB ? W specyfikacji tego notebooka znalazłem, że obsługuje do 2 GB RAMu. Czy też powyłączać mu działające w tle programy i zostawić mu dosłownie minimum (choć myślę, że to za dużo nie pomoże) ?

2. Dysk zewnętrzny Seagate 3TB dobrze mi służył ale był wielokrotnie odłączany podczas pracy ponieważ przy przenoszeniu plików wieszał mi cały system - dopóki się go nie odłączyło. Czy może to być główny powód jego realokowanych sektorów ?

3. Dysk Toshiba 500GB jest w moim laptopie z którym były już mega problemu jak już napisałem wcześniej. Czy jest możliwe żeby wsadzić do niego nowy dysk SSD 120 - 240 GB i żeby to z resztą podzespołów współdziałało ? Tzn. wiem, że się da ale jak to będzie się miało do reszty tego laptopa. Chciałbym na tym dysku SSD zainstalować Linux Mint.

4. WD 500 GB to dysk z mojego PC. Ma trochę ponad 3 lata jednakże był bardzo często użytkowany. Nie wiem co to dokładnie jest taśma sygnałowa... Chodzi o standard ATA ? Dysk jest podpięty poprzez SATA. Czy jest to też jakaś "część" samego dysku twardego ?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    1. Tak, warto dołożyć ten dodatkowy 1GB.
    2. Obawiam się, że realokowane sektory pojawiły się już wcześniej. To dlatego dysk zawieszał system. Odłączanie zasilania tylko go dobiło.
    3. Jak najbardziej. Znacznie przyspieszy to pracę systemu. Procesor nie najgorszy, pamięci RAM też nie brakuje, więc różnica na pewno będzie spora.
    4. Chodzi o przewód SATA (ten, który łączy dysk z płytą główną). Po jego wymianie sprawdź czy wartość parametru C7 nie rośnie.
  • Poziom 8  
    4. Tak więc kupię nowy kabel i sprawdzę ten parametr. Posiadam kabel SATA ale jest ze starego komputera i bałbym się, że może to mieć jakiś wpływ na wynik badania. Poza tym sam nowy kabel to nie wydatek :-) Dziękuję za pomoc. Jak już będę miał parametr C7 to się znowu tutaj zgłoszę. Pozdrawiam :-)