Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iphone 5 - Lutowanie klejonych układów BGA

12 Sty 2016 17:28 2406 8
  • Poziom 23  
    Witam
    Mam ogromną prośbę do osób bardziej doświadczonych w tym temacie.
    Czy za pomocą podgrzewacza i hota ktoś wylutowywał układy klejone, żeby wstawić nowe?
    Głównie chodzi mi o iphony 5,6 itd.
    Jeśli tak bardzo proszę o jakieś sugestie co do temperatury i w ogóle jak lutować (zawsze miałem z tym problem) żeby ten klej puścił?

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Klejonych układów się nie lutuje, bo to same kłopoty. Najpierw trzeba usunąć klej a później lutujesz normalnie, uważając żeby nie uszkodzić sąsiednich układów (jeśli też są klejone). A jak usunąć klej? Wszystko zależy czego użył dany producent. Czasem wystarczy delikatnie podgrzać i łatwo odchodzi, czasem trzeba wspomóc się chemią ale zdarza się i taki glut że nie warto sobie głowy zawracać.
  • Poziom 23  
    Zaczynają od układu wifi w 4s, a kończąc na ukłdzie ładowania iphone 6. O ile w 4s bez wifi można korzystać z telefonu to w 6 już bez wymiany układu nie można.
    Próbowałem już różnych metod wylutowywania, topnik itd. ale nie wiem czy robię coś nie tak bo ten klej bardzo mocno trzyma :( Prędzej płyta się przepali niż on puści. Ewentualnie może oprócz topnika jest jakiś sprawdzony preparat chemiczny który pomoże pozbyć się tego kleju?
  • Poziom 15  
    Miałem uwaloną płytkę z iphone 5 - telefon z błędem 9, więc sobie pozowliłem na eksperymenty - zarówno procesor jak i główna pamięć są tak przyklejone, że nie chciały nawet drgnąć. Próbowałem podwyższenia temperatury hot aira, ale poskutkowało to roztopieniem pól lutowniczych sąsiednich elementów, dodatkowo, jest tak ciasno, że próba użycia narzędzia kończy się ich przemieszczeniem. Gdzieś w necie widziałem, jak koleś wpycha cienkie ostrze pomiędzy chip a płytkę i w ten sposób ściąga element, ale mnie się to nie udało.

Nie mając nic do stracenia podkręciłem hot aira do maxa, ale nawet to i długi czas podgrzewania nie poskutkował jakimkolwiek ruchem elementu. Wniosek - klej to jakaś masakra. Podlewałem fluxem dość hojnie, ale to też nic nie zmieniło, poza tym, ze wszystko dookoła w sekundzie popłynęło.
  • Użytkownik obserwowany
    trebor_d napisał:
    Miałem uwaloną płytkę z iphone 5 - telefon z błędem 9, więc sobie pozowliłem na eksperymenty - zarówno procesor jak i główna pamięć są tak przyklejone, że nie chciały nawet drgnąć. Próbowałem podwyższenia temperatury hot aira, ale poskutkowało to roztopieniem pól lutowniczych sąsiednich elementów, dodatkowo, jest tak ciasno, że próba użycia narzędzia kończy się ich przemieszczeniem. Gdzieś w necie widziałem, jak koleś wpycha cienkie ostrze pomiędzy chip a płytkę i w ten sposób ściąga element, ale mnie się to nie udało.

Nie mając nic do stracenia podkręciłem hot aira do maxa, ale nawet to i długi czas podgrzewania nie poskutkował jakimkolwiek ruchem elementu. Wniosek - klej to jakaś masakra. Podlewałem fluxem dość hojnie, ale to też nic nie zmieniło, poza tym, ze wszystko dookoła w sekundzie popłynęło.

Układ na kleju nie ma prawa "pływać". Trzeba najpierw oczyscic klej wokół niego i kontrolując temperaturę na płycie w odpowiednim momencie go podnieść. Wymiany procesora w iphonie nigdy nie robiłem (bo tego się raczej nie robi) ale już nand czy mniejsze układy dźwięku,zasilania można spokojnie zrobić.Najgorsze jest oczyszczenie kleju obok i pod układem a potem to już z górki.
  • Poziom 23  
    gsmowiec napisał:

Układ na kleju nie ma prawa "pływać". Trzeba najpierw oczyscic klej wokół niego i kontrolując temperaturę na płycie w odpowiednim momencie go podnieść. Wymiany procesora w iphonie nigdy nie robiłem (bo tego się raczej nie robi) ale już nand czy mniejsze układy dźwięku,zasilania można spokojnie zrobić.Najgorsze jest oczyszczenie kleju obok i pod układem a potem to już z górki.

W jaki sposób oczyszczałeś dany element z kleju żeby później go wylutować?
  • Poziom 22  
    Małe układy da się jakoś lutować duże tylko frezowanie i wstawienie nowego układu.
  • Poziom 23  
    misiekelk napisał:
    Małe układy da się jakoś lutować duże tylko frezowanie i wstawienie nowego układu.

Możesz rozwinąć pojęcie "frezowanie"? W jaki sposób i czym? :)
  • Poziom 40  
    Specjalną frezarką. Są filmik na youtubie.