Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie przydziału mocy i remont instalacji domowej

Edward Pudaś 12 Jan 2016 17:48 3294 39
Wago
 • #1
  Edward Pudaś
  Level 11  
  Witam!
  Ostatnio wyłonił mi się problem z instalacją gazową w bloku mieszkalnym więc zdecydowałem się na wyłączenie tej instalacji w mieszkaniu i przejście na prąd. W związku z tym załatwiłem w Tauronie nowe warunki przyłączenia i zwiększono mi przydział mocy do 11 kW na 3-fazach. Sieć ma byc TN-C, zabezpieczenie 20A. Skrzynkę licznikową mam zbudować na korytarzu i stamtąd poprowadzić zasilanie do rozdzielni w mieszkaniu, gdzie też zamierzam częściowo wymienić instalację elektryczną - w kuchni i w łazience. Pokoje zostawiam jak są, bo tam są już przewody miedziane a nie przewiduję tam jakichś większych odbiorów prądu.
  Pierwsza sprawa to połączenie licznika z rozdzielnią w mieszkaniu. Czy wystarczy przewód 6 mm2 czy trzeba dać 10 mm2.
  Czy wystarczy w domowej skrzynce rozdzielczej rozdzielić przewód PEN na osobno N i PE czy lepiej pociągnąć przewód 5x już od samego licznika i tam zabudować listwy N i PE?
  Druga sprawa to jak ułożyć w kuchni przewody do gniazd wtykowych, których będzie tam znaczna ilość (ok 15). Planuję porozdzielać poszczególne gniazda na fazy, jak również dodatkowo rozdzielić większe obciążenia na osobne obwody. Czy zamontować jakąś większą puszkę i stamtąd ciągnąć osobne przewody do każdego gniazdka w ścianie (cegła), czy ciągnąć obwody a gniazdka łączyć pomiędzy sobą? A może zabudować np. listwę DLP Legranda i w tych listwach montować gniazda. Byłoby to znacznie wygodniejsze w montażu i bez kucia.
 • Wago
 • #3
  michcio
  Electrician specialist
  Jak wyżej.
  Do płyty indukcyjnej wystarczy 5x2,5mm^2 (z warunku obciążalności długotrwałej) i zabezpieczenie B16.
  Osobne obwody (jednofazowe, 3x2,5mm^2) do piekarnika, zmywarki i gniazd ogólnych (zabezpieczenia B16).
  Gniazda ogólne (bo zmywarka, piekarnik to tylko jedno gniazdo na końcu obwodu) można jak najbardziej prowadzić typowo, tzn. od gniazda do gniazda z zastosowaniem głębokich puszek (60 mm) i łączeniem pod gniazdem.
  Obwody oświetleniowe muszą być niezależne od gniazd, tu wystarczy 3x1,5mm^2 (zasilanie, pojedyncze oprawy) oraz 4x lub 5x dla opraw dwu/trójsekcyjnych (np. żyrandole).
  Gniazda w łazience oddzielnie (liczba obwodów zależy od tego co tam jest, jeśli z większych urządzeń tylko pralka to powinien wystarczyć jeden obwód, jeśli jest jakiś bojler to niekoniecznie). Koniecznie pamiętać o strefach (żadnych gniazd czy łączników bliżej niż 60 cm od obrysu wanny/prysznica, osprzęt bryzgoszczelny).
  Budownictwo wielorodzinne więc WLZ 5-żyłowy - prędzej czy później instalacja przed licznikiem będzie w TN-S a wtedy innej możliwości nawet nie będzie.
 • #4
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  sbartos wrote:
  Nową część instalacji 3f zawsze robi się przewodem 5x, 6mm2 jest ok,

  Jakiś przepis? Norma? Bzdury wierutne. To w kwestii "5x". Co do przekroju, to bardzo łatwo przeszukać ostatnie 3 strony tematów na forum albo pójść dalej i dokopać się do mojego projektu instalacji elektrycznej, gdzie były wszystkie potrzebne obliczenia.

  Pytanie klucz: Czy układ pomiarowy wymaga rozcinania N/PEN? A może wystarczy tylko "odejście na styk N/PEN układu?

  Dodano po 4 [minuty]:

  michcio wrote:
  Budownictwo wielorodzinne więc WLZ 5-żyłowy - prędzej czy później instalacja przed licznikiem będzie w TN-S a wtedy innej możliwości nawet nie będzie.

  Raczej bym to przemyślał. Bardzo gruntowanie. TN-C jest i będzie standardem. Wszystkim klientom wciskacie, że zrobią im w najbliższym 10leciu sieć dystrybucyjna nn w TN-S? W perspektywnie WLZów to chyba jednak robi różnicę czy kupimy YKY5x10 czy YAKXS/YAKY4x16.
 • #5
  michcio
  Electrician specialist
  pol102 wrote:
  Raczej bym to przemyślał. Bardzo gruntowanie. TN-C jest i będzie standardem. Wszystkim klientom wciskacie, że zrobią im w najbliższym 10leciu sieć dystrybucyjna nn w TN-S? W perspektywnie WLZów to chyba jednak robi różnicę czy kupimy YKY5x10 czy YAKXS/YAKY4x16.


  A kto mówi o sieci dystrybucyjnej? Mieszkanie autora tematu, jak sam wskazał, znajduje się w bloku mieszkalnym. Zasilania budynku nikt nie będzie ruszał, ale jak przyjdzie remont WLZ na klatkach to nowe zapewne będą 5-żyłowe.
  W domu to co innego i tam 5-żyłowy, szczególnie miedziany WLZ nie ma sensu. Aczkolwiek są miejsca (Szwajcaria) gdzie takie przyłącza są od jakiegoś czasu preferowane ze względu na EMC i prądy błądzące.
 • Wago
 • #6
  Edward Pudaś
  Level 11  
  Powiem tak, że być może jest coś na rzeczy jeśli chodzi o te 5x. WLZ w naszym budynku są niestety aluminiowe i gdyby tak faktycznie przyszło wybierać czy remontować gaz czy przejść na prąd, to wolałbym odejść od gazu. Podejrzewam, że byłoby taniej, choć wtedy oprócz WLZ trzeba by wymienić całą tablicę rozdzielczą na zasilaniu budynku. Mielibyśmy wtedy już całkiem nową instalację na 5 przewodach.

  Dodam może jeszcze, że skrzynka licznikowa będzie bezpośrednio zamontowana obok obecnej skrzynki z zabezpieczeniami przedlicznikowymi, natomiast odległość od przewidywanego licznika do mieszkania to raptem 5 m. Nie ma więc co kruszyć kopii o koszty przewodu 5x czy 4x :D
 • #7
  mawerix123
  Level 39  
  Edward Pudaś wrote:
  gdyby tak faktycznie przyszło wybierać czy remontować gaz czy przejść na prąd, to wolałbym odejść od gazu.


  A można wiedzieć czemu :?: koszt wymiany takiej instalacji to jakieś 110-130pln/mb
  Rozumiem że CWU masz miejską wtedy owszem ma to jakiś sens.

  Edward Pudaś wrote:
  Nie ma więc co kruszyć kopii o koszty przewodu 5x czy 4x


  Nie cena jest tu najważniejsza a przekrój przewodu w stosunku do przepisów.
 • #8
  Edward Pudaś
  Level 11  
  Po prostu chcę zrobić remont mieszkania i nieco przebudować łazienkę i kuchnię. W związku z tym, ponieważ nasza instalacja gazowa jest sprzed 50 lat - skręcana, będzie konieczność wymiany całej instalacji od licznika. Wg wyceny byłby to koszt ok 1500 zł. Tak więc po to zwróciłem się do Tauronu o zwiększony przydział energii elektrycznej, aby móc zrezygnować z gazu całkowicie. Zamiast piecyka gazowego w łazience zamontuję bojler a do umywalki czy zlewu w kuchni zabuduję podgrzewacze przepływowe. No i w kuchni też będzie płyta lub kuchenka z piekarnikiem. Oczywiście tutaj koszt będzie z pewnością sporo wyższy (nowa instalacja i nowe sprzęty), ale za to będzie bezpieczniej. Tym bardziej, że któregoś dnia po kontroli może okazać się, że są nieszczelności i nam wymkną gaz całkowicie. Ubezpieczam się więc na przyszłość :D
 • #9
  michcio
  Electrician specialist
  Hola hola, skoro będą ogrzewacze przepływowe to trzeba to wziąć pod uwagę przy projektowaniu obwodów - to są urządzenia stosunkowo dużej mocy (kilka kW), w dodatku te małe są jednofazowe (wymagają nierzadko zabezpieczenia min. 20A co odpada przy 20A przed licznikiem).
  Jeśli bojler w łazience będzie blisko kuchni to może lepiej będzie korzystać z wody przez niego podgrzewanej. Można to też robić w ramach II taryfy przez co będzie taniej.
  Całkiem dobrze sprawdzają się też małe podgrzewacze pojemnościowe (np. 5 l) montowane pod zlewem - mają mniejszą moc (1,5-2 kW).
 • #10
  mawerix123
  Level 39  
  Edward Pudaś wrote:
  aby móc zrezygnować z gazu całkowicie. Zamiast piecyka gazowego w łazience zamontuję bojler a do umywalki czy zlewu w kuchni zabuduję podgrzewacze przepływowe.


  Moim zdaniem to nietrafiony pomysł o którym przekonasz się po rachunkach za energię, ja jednak nie likwidował bym podgrzewacza gazowego i płyty gazowej na rzecz elektrycznego i indukcji ;)

  Edward Pudaś wrote:
  Tym bardziej, że któregoś dnia po kontroli może okazać się, że są nieszczelności i nam wymkną gaz całkowicie. Ubezpieczam się więc na przyszłość


  Pozory kolego, pozory.... instalacja gazowa niewiele się różni od elektrycznej i jedna i druga bez okresowych przeglądów staje się niebezpieczna.
  Ile miałeś problemów z tą leciwa instalacją gazową :?:
 • #11
  Edward Pudaś
  Level 11  
  Jak dotąd to faktycznie nie miałem żadnych problemów z gazem odkąd zamontowałem piec Junkersa i dobrą kuchenkę w kuchni. Może faktycznie zrobić instalację elektryczną jak trzeba a gaz pozostawić póki co jak jest. Nie upieram się tutaj, choć moja tzw lepsza połowa obawia się gazu :). Mnie osobiście gaz nie przeszkadza, ale obawiam się tylko, żeby nie było sytuacji, kiedy zrobią się nieszczelności (na pionach) i ktoś tam zdecyduje z dnia na dzień o wyłączeniu. Tak się zdarzyło kiedyś u mojej teściowej i nie było dyskusji. Musieli się wszyscy lokatorzy dostosować.
  A co do przepływowych grzejników to są 3-faz o mocy 8-11 KW min Siemensa ;)
 • #12
  mawerix123
  Level 39  
  Edward Pudaś wrote:
  A co do przepływowych grzejników to są 3-faz o mocy 8-11 KW min Siemensa


  To tyle ile wynosi Twój limit na przydział energii a gdzie reszta mieszkania :?:

  Edward Pudaś wrote:
  Tak się zdarzyło kiedyś u mojej teściowej i nie było dyskusji. Musieli się wszyscy lokatorzy dostosować.


  Nie stoi nic na przeszkodzie (oprócz budżetu) żeby przewidzieć w wykonaniu nowej instalacji możliwość przejścia na energię elektryczną w razie "W".

  BTW: co do sytuacji u teściowej skoro płacili wszyscy lokatorzy przesyłowe to jakim cudem mogli odcioc gaz całemu budynkowi wiekorodzinnemu... A jak przyjdzie ktoś i zadecyduje że trzeba odciąć prąd bo grozi to zwarciem i pożarem to wted, lokatorzy się znowu dostosowują :?:
 • #13
  CYRUS2
  Level 43  
  Edward Pudaś wrote:
  Jak dotąd to faktycznie nie miałem żadnych problemów z gazem odkąd zamontowałem piec Junkersa i dobrą kuchenkę w kuchni.
  Jak ci to dobrze działa to zostaw gaz spokoju. Żeby mieć wydolność taką jak gaz musiałbyś mieć 18kW. I jeszcze nie będzie taka wydolność jak gaz.Koszty będą duże.
  Jedyna sensowna opcja to płyta indukcyjna. Komfort gotowania. Będzie to drożej niż na gazie. Ale do "strawienia".
 • #14
  Edward Pudaś
  Level 11  
  No i tak chyba zrobię jak mi tu radzicie. Tzn zostawię ten gaz w spokoju, a póki co zmodernizuję tylko elektrykę i będzie spokój. W razie "W" tylko dokupi się wyposażenie i będzie OK :)
 • #15
  Edward Pudaś
  Level 11  
  Sorki, że jeszcze odgrzebuję temat, ale miałem wątpliwości odnośnie skrzynki licznikowej i zadzwoniłem do pracownika Tauronu, który mi wystawiał nowe warunki przyłączenia. Przy okazji rozmawialiśmy na temat kabla ze skrzynki do rozdzielki w mieszkaniu. Ponieważ mam WLZ 4 przewodowy, pomyślałem, że rozdzielenie neutralnego na PE i N zrobię w skrzynce licznikowej. Ale tutaj pracownik Tauronu zaprotestował, twierdząc, że ten punkt winien być w innym miejscu i tam ten punkt powinien być dodatkowo uziemiony. Sytuację komplikuje jeszcze fakt, że to miejsce rozdziału powinno być dostępne (ale zabezpieczone przed dostępem osób postronnych) dla wykonywania kontrolnych pomiarów.
  No i teraz tak się zastanawiam, czy po prostu nie olać tych 5 przewodów i zrobić instalację 4-przewodową, tak jak było do tej pory? W końcu w warunkach nie ma napisane jaka ma być sieć.
 • #16
  opornik7
  Electrician specialist
  Edward Pudaś wrote:
  No i teraz tak się zastanawiam, czy po prostu nie olać tych 5 przewodów i zrobić instalację 4-przewodową, tak jak było do tej pory?

  Grzebiąc ;) obecnie w instalacji musisz wykonać ją wg obecnie obowiązujących przepisów i norm czyli w TN-S lub w TT czyli 3 lub 5 przewodową.

  Edward Pudaś wrote:
  Ale tutaj pracownik Tauronu zaprotestował, twierdząc, że ten punkt winien być w innym miejscu

  I prawdę powiedział.
 • #17
  Edward Pudaś
  Level 11  
  Tzn w jakim miejscu? Na klatce schodowej jakaś nowa skrzynka z zaciskami i podłączona do uziomu?
  A może rozdziału dokonać w rozdzielce w mieszkaniu?
 • #18
  michcio
  Electrician specialist
  Edward Pudaś wrote:
  tam ten punkt powinien być dodatkowo uziemiony

  To nie jest prawda, punkt rozdziału przewodu PEN nie musi być uziemiony.
  Edward Pudaś wrote:
  Tzn w jakim miejscu? Na klatce schodowej jakaś nowa skrzynka z zaciskami i podłączona do uziomu?
  A może rozdziału dokonać w rozdzielce w mieszkaniu?

  Skoro przy liczniku nie pozwalają, to można w rozdzielnicy w mieszkaniu. Tylko między licznikiem a rozdzielnicą może warto by było przewód poprowadzić w rurce (albo nawet jako pojedyncze żyły w rurce), tak, aby dało się tam ewentualnie przeciągnąć piątą żyłę gdyby wymieniono WLZ na klatce.
 • #19
  Edward Pudaś
  Level 11  
  No i to jest rozwiązanie na tę chwilę. Nawet praktyczniej będzie wstawić rurkę i ciągnąć pojedyncze przewody. Zawsze można coś zmienić bez większego kłopotu :)
 • #20
  CYRUS2
  Level 43  
  Edward Pudaś wrote:
  Mnie osobiście gaz nie przeszkadza, ale obawiam się tylko, żeby nie było sytuacji, kiedy zrobią się nieszczelności (na pionach) i ktoś tam zdecyduje z dnia na dzień o wyłączeniu.
  Pewnie zrobią projekt i wymienia całą instalacje gazową w budynku.
  Zapytać się o plany na przyszłość.
  Energia elektryczna będzie kosztować dużo.
  Edward Pudaś wrote:
  tam ten punkt powinien być dodatkowo uziemiony
  Nie zna sie i dlatego tak pisze.
  Naczytał się forum budowlanego i norm których nie rozumie.
  Kolego Pudaś - w bloku punkt rozdziału możesz sobie uziemić do doniczki z kwiatkiem.
  Uziemienie punktu rozdziału dla mieszkania w bloku jest fizycznie nieralizowalne.
 • #21
  mawerix123
  Level 39  
  CYRUS2 wrote:
  Kolego Pudaś - w bloku punkt rozdziału możesz sobie uziemić do doniczki z kwiatkiem.


  Napisane w tej formie ktoś to może odebrać jako dobrą radę.

  Co do tematu, nie wiem czy uda dociągnąć piąta żyłę w przyszłości jeśli jest już w niej cztery, może lepszym wyjściem jest położenie równoległe osobnej rurki przyszłościowo lub nawet dwóch rurek np. na inne media.
 • #22
  CYRUS2
  Level 43  
  mawerix123 wrote:
  CYRUS2 wrote:
  Kolego Pudaś - w bloku punkt rozdziału możesz sobie uziemić do doniczki z kwiatkiem.

  Napisane w tej formie ktoś to może odebrać jako dobrą radę.
  Niech tak zrobi,jak chce się zabawiać w "małego elektryka".
  Nie wprowadzi zagrożenia dla ludzi,dla zwierząt domowych,ani dla kwiatka.
  Jak chcę wyrwać zęba idę do dentysty, nie kombnuję.
  mawerix123 wrote:
  Co do tematu, nie wiem czy uda dociągnąć piąta żyłę w przyszłości jeśli jest już w niej cztery,
  Ten temat i w/w kombinacje to efekt skąpstwa. Oszczędność jednej żyły.
  Kolego mawerix123 - gorsza opcja jak inspektor nakazuje podłączyć PE do metalowej wanny, na instalacji W.K. z PCV.
 • #23
  Edward Pudaś
  Level 11  
  Sprawa nowego zasilania zakończyła się. Po dyskusji ze znajomym elektrykiem dowiedziałem się, że wg nowych przepisów skrzynka licznikowa winna zawierać:
  rozłącznik bezpiecznikowy z wkładkami WTN-000 50A oraz ogranicznik prądu ETI 20A. Niby w warunkach otrzymanych z Tauronu był tylko wyłącznik C20 jednak przekonano mnie, że mogą być kłopoty z odbiorem. Niestety ale osoby wydające warunki mówią swoje a odbierający instalację mają swoje wymagania. Przychyliłem się więc do rozłącznika i ogranicznika prądu, żeby nie mieć problemów. Kabelek od licznika do mieszkania daliśmy 5x6 mm2.
  Skrzynkę też niestety musiałem wymienić, gdyż zakupiłem wersję natynkową a nie za bardzo byłoby ją gdzie zabudować. Zbyt by przeszkadzała na klatce schodowej.
  Obecnie oczekuję na odbiór instalacji.
 • #24
  opornik7
  Electrician specialist
  Edward Pudaś wrote:
  Kabelek od licznika do mieszkania daliśmy 5x6 mm2.

  W świetle obowiązujących na dzisiaj przepisów, norm i wiedzy technicznej - błąd. Skoro wlz pracuje w TN-C to modernizację robimy do stanu istniejącego mając na myśli przyszłość. W Twoim przypadku pomiędzy licznikiem a TM należy położyć 5x10Cu lub 5x16AL. Rozdzielenie PEN należy wykonać na TM a nie w zestawie pomiarowym.
 • #25
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  opornik7 wrote:
  Edward Pudaś wrote:
  Kabelek od licznika do mieszkania daliśmy 5x6 mm2.

  W świetle obowiązujących na dzisiaj przepisów, norm i wiedzy technicznej - błąd. Skoro wlz pracuje w TN-C to modernizację robimy do stanu istniejącego mając na myśli przyszłość. W Twoim przypadku pomiędzy licznikiem a TM należy położyć 5x10Cu lub 5x16AL. Rozdzielenie PEN należy wykonać na TM a nie w zestawie pomiarowym.

  Przecież to blok mieszkalny. Jeśli robić podział to tylko w RG lub w rozdzielnicy piętrowej, a nie w TM.
 • #26
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Edward Pudaś wrote:
  Niby w warunkach otrzymanych z Tauronu był tylko wyłącznik C20
  opornik7 wrote:
  W Twoim przypadku pomiędzy licznikiem a TM należy położyć 5x10Cu lub 5x16AL.


  Kolego autorze w warunkach masz wszystko wypisane , daj foto to się wyjaśni.
  Po drugi masz mieć ogranicznik mocy a nie prądu i rozłącznik bezpiecznikowy.
 • #27
  opornik7
  Electrician specialist
  Łukasz-O wrote:
  Przecież to blok mieszkalny. Jeśli robić podział to tylko w RG lub w rozdzielnicy piętrowej, a nie w TM.

  Pod warunkiem, że autor zapłaci za modernizację instalacji od ZK. Już to widzę.
  Zakładam, że wlz-et od ZK wykonany jest przewodami AL o przekroju większym lub równym 16AL.
 • #28
  Edward Pudaś
  Level 11  
  Panowie!
  Po pierwsze przekrój 10 mm2 Cu dla prądu góra 25 A wydaje mi się przesadzony. Dla przykładu podam, że nawet w transformatorach gdzie są znacznie gorsze warunki chłodzenia przyjmuje się do 5A/mm2. Z doświadczenia wiem, że w moim przypadku wystarczyłby przekrój 4 mm2. Weźcie pod uwagę, że dotychczas dla jednej fazy miałem 2,5 mmm2, zabezpieczenie również 20A i nic się nie działo przez ponad 50 lat użytkowania. Obecnie ma być obciążenie takie samo, jedynie na 3 fazach.
  Ktoś kto wymyśla takie warunki to chyba jest pod wpływem lobby kablowego i nic poza tym!
  Kabel 5x jest, że tak powiem na zapas gdyby kiedyś była modernizacja instalacji i wtedy się go wykorzysta. Na razie jest TN-C i jeden przewód jest w rezerwie.
  Po drugie, ogranicznik mocy a ogranicznik prądu to daje w efekcie to samo przy stałej wartości napięcia zasilania. To z elektrotechniki wynika. Jedynie koszt zapewne sporo większy.
  I tyle w tym temacie.
 • #29
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Edward Pudaś wrote:
  Ktoś kto wymyśla takie warunki to chyba jest pod wpływem lobby kablowego i nic poza tym!

  Łał co za śmiały wniosek.
  Edward Pudaś wrote:
  Po drugie, ogranicznik mocy a ogranicznik prądu to daje w efekcie to samo przy stałej wartości napięcia zasilania.


  Łał, kociam cię, przypominam że OM nie ma członu zwarciowego.

  Po ósme w warunkach masz napisane co i jak , najwyżej będą przeróbki i brak odbioru.
 • #30
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  opornik7 wrote:

  Pod warunkiem, że autor zapłaci za modernizację instalacji od ZK. Już to widzę.
  Zakładam, że wlz-et od ZK wykonany jest przewodami AL o przekroju większym lub równym 16AL.

  Nie wiem co to ma do podziału PEN na N i PE w rozdzielnicy piętrowej.