Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana współwłaścicieli - nowy dowód rejestracyjny - nowe tablice?

Chlebuś 12 Sty 2016 20:15 885 9
  • #1 12 Sty 2016 20:15
    Chlebuś
    Poziom 13  

Witam. Mam takie pytanie. Jak co roku przegląd samochodu, z tym że teraz sytuacja jest nieco skomplikowana. Samochód ma dwóch współwłaścicieli, moja mama i mój dziadek. Dziadek niedawno zmarł w związku z tym w urzędzie skarbowym trzeba będzie dokonać aktu darowizny, by jedynym właścicielem samochodu była moja mama. Na domiar tego skończyło się miejsce na stemple w dowodzie rejestracyjnym.
    Czy w związku ze zmianą współwłaścicieli pojazdu i wymianą dowodu rejestracyjengo na nowy konieczna będzie także wymiana tablic rejestracyjnych?

0 9
  • #2 12 Sty 2016 20:23
    vodiczka
    Poziom 43  

Chlebuś napisał:
    Dziadek niedawno zmarł w związku z tym w urzędzie skarbowym trzeba będzie dokonać aktu darowizny, by jedynym właścicielem samochodu była moja mama.

Jakiej darowizny? Skoro dziadek zmarł to dziedziczenie ustawowe albo testamentowe.
    Tablice nie będą zmieniane jeżeli mama była głównym właścicielem.

0
  • #3 12 Sty 2016 20:27
    Chlebuś
    Poziom 13  

Można spisać umowę darowizny, takowa została jeszcze przed śmiercią spisana wraz z podpisem dziadka jako współwłaściciela.

0
  • #4 12 Sty 2016 20:42
    vodiczka
    Poziom 43  

Chlebuś napisał:
    Można spisać umowę darowizny, takowa została jeszcze przed śmiercią
    Można spisać czy była spisana? Za sfałszowanie podpisu można beknąć a rząd szuka teraz pieniędzy.
    Chlebuś napisał:
    trzeba będzie dokonać aktu darowizny,
    Jeżeli była spisana to akt darowizny już się dokonał.

0
  • #5 12 Sty 2016 20:43
    Chlebuś
    Poziom 13  

Została już spisana, gdy było wiadomo, że dziadek jest już u kresu zdrowia. Teraz pozostaje ją tylko zanieść do US.
    Chciałem tylko wiedzieć czy będzie wiązało się to z wymianą tablic.

0
  • #6 12 Sty 2016 20:46
    yanes
    Poziom 22  

Zanosisz umowę darowizny do starostwa ,dostaniesz nowy dowód rejestracyjny z nowymi numerami,przynajmniej ja tak miałem.

0
  • #7 12 Sty 2016 21:05
    janek1815
    Poziom 38  

Pytanie kto był właścicielem a kto współwłaścicielem. Jak matka była właścicielem to tablic nie będziesz zmieniał. Wypada jechać do US na stację diagnostyczną i do właściwego wydziału komunikacji.

-1
  • #8 13 Sty 2016 00:06
    Chlebuś
    Poziom 13  

Nie może być 150% własności samochodu. 2 współwłaścicieli (dziadek i mama) 50% + 50% = 100% samochodu.
    Przegląd -> Darowizna w US -> Wydział Komunikacji.
    Mam nadzieję, że obędzie się bez wymiany tablic.

0
  • #9 13 Sty 2016 10:55
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Jeżeli auto miało nowe tablice i adres właściciela się nie zmienia to można zostawić aktualne tablice ale do urzędu trzeba je zabrać by nakleili nowe znaczki na nie.

0
  • #10 13 Sty 2016 11:38
    Chlebuś
    Poziom 13  

Dzięki za pomoc.

0