Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik induckyjny obciążony prądnicą obcowzbudną

Imil 12 Sty 2016 20:34 723 0
 • #1 12 Sty 2016 20:34
  Imil
  Poziom 9  

  Witam serdecznie.
  Na wstępie zaznaczę, że jest to temat, który muszę zrozumieć i pojąć na nadchodzące zajęcia z elektrotechniki, dużo czasu poświęciłem, żeby zrozumieć cały ten temat dlatego proszę tutaj o pomoc i nie rozumiem jednej rzeczy. Tylko w jednej książce znalazłem "lepsze" wyjaśnienie, ale nadal nie rozwiewa to mojej wątpliwości.
  Mam do czynienia z silnikiem indukcyjnym trójfazowym zasilanym (uzwojenia połączone w trójkąt) 400V, 0,47 A, współczynnik mocy 0,78, n=1400 obr/min. Napędza on maszynę prądu stałego (prądnicę obcowzbudną obciążoną opornikiem regulowanym). Znalazłem wzór na sprawność takiego silnika która jest równa stosunkowi mocy zamienianej w ciepło w obciążeniu prądnicy oraz w rezystancji twornika (Pm) przez moc czynną pobraną z sieci przez silnik(P).
  η=$$ \frac{Pm}{P}$$

  Nie wiem natomiast jak wyliczyć Pm. Wiem, że w prądnicy obcowzbudnej stojan zasilany jest z osobnego źródła, to znaczy, że przez opornik regulowany przepłynie ten sam prąd. Udało mi się poszukać taki wzór:

  $$ P_{m}= P_{G}+ \Delta P_{UG}=U_{G}I_{G} +I^{2}_{G}R_{tG}$$
  Przy czym $$U_{G} $$ to jest napięcie na oporniku regulowanym
  $$I_{G} $$ to jest natężenie prądu przepływającego przez opornik regulowany, $$R_{tG} $$ to jest opór uzwojenia twornika. Poniżej zamieszczam tabliczkę znamionową prądnicy. Nie wiem którą z wartości na tej tabliczce wziąć do obliczenia rezystancji twornika. Sądzę, że Ud i Id ponieważ wówczas opór wyjdzie znikomy i według mnie taki właśnie powinien być. Generalnie mam problem z obliczeniem tej właśnie rezystancji twornika, nie wiem czy to co podałem jest dobrze, jeżeli znalazłaby się jakaś dobra dusza, to proszę o pomoc.
  Silnik induckyjny obciążony prądnicą obcowzbudną

  Przykładowe dane, które spisałem od wcześniejszej grupy mającej to ćwiczenie.
  W jednym z pomiarów wyszło: Ug=45V Ig=3,9 V, moc pobrana przez silnik to 310W.

  Idąc powyższym tokiem rozumowania sprawność wyszło mi 63,6%, uważam, że to dość mało jak na silnik indukcyjny, miałbym gdzieś może błąd w rozumowaniu?
  Ewentualnie jak policzyć straty energii. Według mnie stary energii mógłbym policzyć za pomocą rezystancji stojana (moc wydzielona na stojanie + moc wydzielona na oporniku regulowanym, którą mam już policzoną). Ale nie wiem teraz jak policzyć rezystancję stojana.

  Z góry dziękuję za fatygę i pozdrawiam.

  1 0
 • Mierniki instalacji Metrel