Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle-dodatkowe opisy i symbol - opisy na pcb

12 Sty 2016 21:58 3177 15
  • Poziom 7  
    Dobry wieczór wszystkim.
    Chciałem się dowiedzieć, jak można zrobić takie obszerne opisy na powierzchni płytki
    i małe ramki w okół elementów,punktów lutowniczych.
    Nie potrafię wykonać tego w eagle.
    Czy ktoś z forum miał kiedyś styczność z podobnym problemem?.
    Proszę o podpowiedź. Eagle-dodatkowe opisy i symbol - opisy na pcb
  • flexghzflexghz
  • Poziom 17  
    Robisz to juz przy projekcie PCB wybierając najpierw odpowiednią warstwę z listy warstw np TNames lub BNames lub TValues lub BValues i umieszczasz tekst jest do tego ikonka.

Przy tworzeniu plików gerbera wówczas też musisz wygenerować pliki dla tych warstw
  • flexghzflexghz
  • Poziom 7  
    Dziękuję Bartoszu za chęć pomocy.
    Wszystko się zgadza, co piszesz.I jest to tego ikona,a nawet dwie.Ale to co wpiszemy w pojawiającym się okienku ukazuje się w konkretnym miejscu przypisanym danemu elementowi, koło tego elementu.
    Ale jak umieścić jakiś większy tekst, czy miniobrazek np. puszki piwa (żarty) :D .
    Na zdjęciu są kółka w okół punktów lutowniczych, strzałki, tabelki, itp...
    Zależy mi też na małych ramkach w okół małych elementów smd.Jak to zrobić.
    wiem, że jest ikona text i używam jej, ale co napiszę, to pozostaje w postaci nie
    wytrawionej miedzi, a nie tekstu na pcb.
    Co robi źle i czego nie rozumiem ?.
  • Poziom 17  
    Opisy z PCB nie wyglądają na Eagla, choć nie wiem jak jest w nowych wersjach Eagle może dodali takie bajery.
    Długie teksty bez problemu da się wstawić jako nie powiązane z komponentami na PCB.

Jeśli chodzi o obwódkę w okół elementów SMD to bywają już takie gotowe elementy w bibliotekach. To się robie na poziomie definicji obudowy danego komponentu elektronicznego z tego co pamietam na warstwie OutLine
  • Poziom 7  
    Witam Bartoszu.
    Faktem jest, iż nie wiem, w jakim programie była wykonana płytka ze zdjęcia, ale myślę, że eagle ma takie funkcje.No chyba że go przeceniam.
    Piszesz, że większe teksty można bez problemu wykonać, jako nie powiązane z komponentami.Powiedz proszę, jak to się robi, jeśli to nie tajemnica.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Źle ci napisałem pomysliło mi się z Altiumem.
    Obwódke jak chcesz zrobić możesz to zrobić tak jak robisz ścieszki narzędziem Wire
    W rozwijalnej liście wybierasz jadną z szarych warstw i na niej rysujesz.
    Wybór warstwy ma znaczenie bo niekoniecznie wszystkie warstwy pojdą do druku.
    Ja to robiłem na warstwie tNames bo ją zawsze dawałem do druku i tak przygotowana na stałe miałem konfiguracje CAM definiującą eksport plików gerbera

Wybór warstwy w lewym górnym rogu w rozwijalnym okienku

Oczywiście lepiej skorzystać z gotowej biblioteki posiadającej obwóki niz rysować ręcznie
  • Poziom 7  
    Dziękuję Bartoszu za chęć pomocy.
    Poszukam jeszcze po internecie.Może coś znajdę.Nie wyobrażam sobie malowania myszką w koło np. 200 elementów.Może jeszcze ktoś się wypowie w tym temacie.
    Jeszcze raz dziękuje za poświęcony mi czas.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Opcji automatycznego generowania takich ramek w Eaglu nie spotkałem.

Natomiast prostym rozwiązaniem jest edytowanie bibliotek najczęściej używanych elementów (rezystory, kondensatory, inne pierdoły) i w bibliotece dorysowanie takich ramek - zrobisz to szybko, a potem już za każdym użyciem będzie ona widoczna. Oczywiście trzeba to zrobić na takiej warstwie, żeby nie kolidowała z innymi.
    A widoczne nazwy to warstwa Names odpowiednio poustawiana :)
  • Poziom 7  
    Co do generowania dowolnych napisów, to znalazłem sposób.
    Trzeba wybrać polecenie TEXT, napisać żądany tekst, a następnie włączyć warstwę
    values i wtedy pojawi się napis w kolorze białym na warstwie opisowej.

Temat tekstu uważam am za zamknięty.

Pozostaje jeszcze temat obrysu elementów.

Dodano po 17 [minuty]:

Dzięki krzysssztof .
    Myślę, że jest to jakiś sposób.Jutro zobaczę.Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły ?.
    Dziękuję.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    szegerege1 napisał:
    Pozostaje jeszcze temat obrysu elementów.

Warstwy tDoc, bDoc, tPlace i bPlace.
  • Poziom 7  
    Witam dondu.
    Dziękuję za podpowiedź. Załączam foto.Sorry za bazgroły, ale myszką nie jest wygodnie rysować.
    Kombinowałem z tymi warstwami już wcześniej. Kiedy wydrukowałem na kartce warstwę tDocu,to po ułożeniu elementu (kondensator ceramiczny lub rezystor)
    pokrywał się z obrysem tego elementu, ale jak widać na foto, w miejscu samego punktu lutowniczego te białe, zamalowane powierzchnie zasłaniają miejsce lutowania.
    kreski boczne są cienkie, ale góra-dół nie.
    Myślałem, że może jest jakaś opcja w programie, gdzie mogę to zmienić,wybrać inny obrys...
    Nigdy nie dawałem płytki do fabryki, a chcę to zrobić i boję się popełnić błąd, a żeby
    potem nie trzeba było doskrobywać wszystkich padów z tej białej farby.
    No chyba że od samego początku się mylę i tak wyglądające obrysy są prawidłowe i
    nie będą przeszkadzać.
    Ale to pytanie do doświadczonych użytkowników eagle, dlatego założyłem ten temat.
    Dziękuję. Eagle-dodatkowe opisy i symbol - opisy na pcb
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Nie ma za co :)

Obrysy są takie jak są zdefiniowane w bibliotece danego elementu.
    Jeśli chcesz więc by były inne zmodyfikuj element w bibliotece lub podmień na taki sam element z innej biblioteki.
  • Poziom 42  
    Warstwa "values" nie służy do definicji obrysów. Będziesz chciał potem wykonać jakiegoś gerbera i klops.
  • Poziom 7  
    Tak. Pozostaje zmodyfikować biblioteki pod swoje projekty.Myślałem, że jest prostszy sposób, ale to chyba nie będzie trudne.Dzięki yogi009 za podpowiedź z values.Nie ma co dalej drążyć temat i zaśmiecać forum.I tak wiele mi się rozjaśniło.
    Dziękuję za wszystkim za pomoc. :D .
  • Poziom 42  
    Modyfikacja elementu bibliotecznego to bułka z masłem. Tylko rób to na kopii, żeby zawsze mieć też oryginalny.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za sugestie.
    Dobra rada jest zawsze na wagę złota.Tak też zrobię.
    Dzięki.

Mam jeszcze jedno pytanie i prosiłbym o wyjaśnienie.
    Czytając na forach natrafiłem na informacje, że kiedy umieszczamy elementy smd,to
    należy pamiętać o warstwie paste mask.
    Jeżeli oddaję pcb do firmy w celu wykonania i zaznaczyłem cynowanie, soldermaskę
    i będę potem lutował elementy, to po co jest ta warstwa ?.
    Jeśli będę lutował pastą, to sam nakładam w domu na pady, ale ja lutuję zwykłą
    lutownicą i cyna ze szpulki.O co tu chodzi ?.Proszę o podpowiedź.