Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetr do domu, do kwoty 600 zł

12 Jan 2016 22:11 6660 31
  • Level 24  
    Witam, stanąłem przed wyborem multimetru do domu. Obecnie w pracy korzystam z Fluke 179 (jest po prostu idealny, ale jak dla mnie za drogi). To na czym mi głównie zależy to szybkość pomiaru rezystancji na automacie oraz czas reakcji przy pomiarze ciągłości obwodu (we Fluke po zwarciu sond sygnał akustyczny pojawia się niemalże natychmiast i o to mi chodzi). Czy ktoś mógłby mi coś polecić ? Wytypowałem sobie trzy multimetry, ale niestety nigdy nie miałem z nimi styczności jak wyglądają w praktyce. Liczę na Waszą pomoc. Z góry dzięki !

1. BRYMEN BM829S
    2. EXTECH MP530
    3. KEYSIGHT TECHNOLOGIES U1232A
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 38  
    Posługiwałeś się jednym z najlepszych multimetrów. Ciężko bedzie go czymś zastąpić.
    Ja chyba bym wybrał BRYMEN'a, pomimo,że KEYSIGHT jest bardziej firmowy (AC ma do 1 kHz).
    By jednak spróbować coś konkretnie doradzić to napisz jakie pomiary będziesz wykonywać.
  • Level 21  
    Sanwa5000(a?) też zbiera dobre opinie - zajrzyj
  • Level 38  
    Hyni3k wrote:
    W tej cenie wybrałbym UT71C lub UT71D ze względu na dokładność i pasmo VAC do 100kHz.
    Pierwsze pytanie, które mi się nasówa to skąd wiesz, że jest dokładny?

Czy poniższe dane są akceptowalne?
    Unit-T UT71C/DE
    Zakres do 4 V, częstotliwości 10 kHz - 100 kHz +/- 6% + 30d
    Zakres do 40 V,częstotliwości 10 kHz - 100 kHz +/- 6% + 30d
    Zakres do 400 V, częstotliwości częstotliwości 10 kHz - 100 kHz "Not Specified"
    Oznacza to, że dla napięcia 0,775 Vrms (0 dBu) przy częstotliwości 15 kHz rachunek błędu daje:
    - Od 0,7315 Vrms
    - Do 0,8245 Vrms

Jeżeli chodzi o pomiary to głównie w celach serwisowych. Tak jak pisałem najbardziej zależy mi na szybkości pomiaru. Powiem szczerze, że spodobał mi się ten KEYSIGHT TECHNOLOGIES U1232A, zwłaszcza po oglądnięciu filmiku na youtube, szybki, dokładny, ergonomiczny.
  • Level 38  
    jarecki1989 wrote:
    Jeżeli chodzi o pomiary to głównie w celach serwisowych. Tak jak pisałem najbardziej zależy mi na szybkości pomiaru. Powiem szczerze, że spodobał mi się ten KEYSIGHT TECHNOLOGIES U1232A, zwłaszcza po oglądnięciu filmiku na youtube, szybki, dokładny, ergonomiczny.
    Jak się podoba to kupuj. Spróbuj tylko poszukać jeszcze sklepu z tym multimetrem, tak byś mógł go dotknąć przed zakupem. Polecam ten sposób. Lub kup przez internet, masz wtedy kilka dni (nie pamiętam dokładnie, 10 lub 14) na ewentualny zwrot.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    jarecki1989 wrote:

Jak dla mnie to na pomiarze rezystancji zbyt długo "myślał".
    Weź pod uwagę Brymen BM857s lub Sanwę PC5000A.
    Mam Sanwę PC5000 ( bez A) jestem bardzo zadowolony ( mimo, że mam mierniki stacjonarne, używam tylko Sanwy).
  • Level 15  
    [quote="freebsd"]
    Hyni3k wrote:
    Pierwsze pytanie, które mi się nasuwa to skąd wiesz, że jest dokładny?

Ze specyfikacji. Nie kupiłbym ani Sanwy PC5000a ani Keysight U1232 za tę cenę ze względu na pasmo AC (już wolałbym dołożyć do BM869 - ale to już 1000pln). Uważam że 6% w zakresie 10kHz -1000kHz jest i tak lepsze niż pasmo 1kHz i 2% dokładności w zakresie 500Hz - 1kHz.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Hyni3k wrote:

Ze specyfikacji. Nie kupiłbym ani Sanwy PC5000a ani Keysight U1232 za tę cenę ze względu na pasmo AC (już wolałbym dołożyć do BM869 - ale to już 1000pln). Uważam że 6% w zakresie 10kHz -1000kHz jest i tak lepsze niż pasmo 1kHz i 2% dokładności w zakresie 500Hz - 1kHz.

Kolejny teoretyk....
    Od kilkunastu lat naprawiam różne urządzenia w pracy i w domu.
    Nie przypominam sobie abym musiał mierzyć miernikiem powyżej kilku kHz.
    Od tego są inne przyrządy.
    W pracy mam kilka różnych modeli UNI-t i wolę Sanwę ( nie tylko model PC5000).
  • Level 38  
    Hyni3k wrote:
    To są tylko obietnice producenta. Skąd pewność, że Twój multimetr jest dokładny? Był kalibrowany lub wzorcowany?
  • Level 15  
    freebsd wrote:
    To są tylko obietnice producenta. Skąd pewność, że Twój multimetr jest dokładny? Był kalibrowany lub wzorcowany?

Na pewno w procesie produkcji. Jeśli multimetr nie spełnia specyfikacji to znaczy że jest niesprawny i można go zwrócić.
  • Level 38  
    Hyni3k wrote:
    Na pewno w procesie produkcji. Jeśli multimetr nie spełnia specyfikacji to znaczy że jest niesprawny i można go zwrócić.
    Nadal pozostaje otwarte pytanie skąd ta pewność?
    Chyba nie rozumiemy się. Poszukaj w googlach zwrotów: świadectwo wzorcowania i świadectwo kalibracji. Nie masz żadnej pewności co wskazuje Twój przyrząd, szczególnie, że marka znana jest z niskiej ceny, a nie jakości.

Zobacz te przykładowe multimetry:

CEM DT09939:
    http://www.tomtronix.pl/cem/dt9929.aspx
    Na wyposażeniu świadectwo wzorcowania. Badanie przeprowadzone dla każdej sprzedawanej sztuki takimi przyrządami: http://www.tomtronix.pl/laboratorium.aspx

MD9030:
    http://sklepesp.pl/glowna/56-md9030-multimetr-cyfrowy.html
    Świadectwo wzorcowania w cenie.

Tu można zapłacić za wzorcowanie:
    http://www.biall.com.pl/find?q=wzorcowania

Do tego jeszcze te 6% +30d -> jak ustawisz przykładowe napięcie 0,775 Vrms (0 dBu) skoro z rachunku błędu wychodzi:
    - Od 0,7315 Vrms
    - Do 0,8245 Vrms
    To jaką wartość zmierzyłeś? Nie odczytałeś z multimetru, tylko jakie jest napiecie? 0,73 V czy już 0,82 V, czy coś pomiędzy? Taki błąd deklaruje dla nowego miernika producent. I to już taki błąd jest od częstotliwości 10 kHz.
  • Level 38  
    Świadectwo wzorcowania i co dalej na ile miesięcy? Robić z miernika za 600zł miernik referencyjny?
    Moje mierniki też kiedyś miały świadectwa wzorcowania miały na 13miesiecy.
    A co jak miernik z świadectwem wzorcowania się uszkodzi? Czy przesunie się suwak w potencjometrze :D lub coś z pamięcią się zrobi? Jak się tego dowiemy po 6 miesiącach używania?
    Moje są jakie są w NASA nie tyram o kilka mV bić się nie będę. Jedynie by był szybki pomiar. Mam brymena ale pomiar na ACV mnie powala.
    Z drugiej strony to wszystko jest OK dopóki nie zacznie się ustawiać 5 multimetrów na stole i porównywać wskazania, wtedy radocha nie samowita.
    Już mi jeden inżynier z politechniki Ł. powiedział o Fluke, Panie to przereklamowane dobre ale są inne nawet lepsze. Co miał na myśli gość od metrologi? Nie pytałem dalej.
    Wybór miernika to trzeba zrobić na chłodno.
    Jak kupowałem brymena to jarałem się dwoma funkcjami pomiar ACV VDF praktycznie nie przydatny nie używany i poco to nawet nie wiem i podwójny wyświetlacz. Jarałem się przez pierwszą godzinę. I tyle w temacie gadżetów.
  • Level 38  
    @zdzisiek1979 Mi tylko chodzi o takie twarde określenie, że dany multimetr jest "dokładny". Zapewne jest to mylone z tym, że ma dużą rozdzielczość. W wątku o wyborze miernika, takie nieprecyzyjne określenie może spowodować mylne wrażenie, że jak jakiś multimetr wyświetla więcej cyfr to automatycznie jest lepszy.

Niestety nie ma innej drogi niż kalibracja lub wzorcowanie by przekonać się co mierzymy. Oczywiście takie badanie nie jest na wieczność i potrzeba też odrobinę dyscypliny, uwzględnienia temperatury pomiaru, czy też dbania o przyrząd (upadek może rozkalibrować przyrząd).

Nie twierdzę, że każdemu potrzebne są ww. badania miernika. Po prostu marka UNI-T jeszcze nie zasługuje na takie zaufanie jak np.: Keysight.

PS: Ja metronomie miałem na studiach w instytucie fizyki.
  • Level 15  
    @freebsd - panie "metronomie" :) - nie pomyliłem przecież w specyfikacji dokładności pomiarowej z rozdzielczością więc nie wiem skąd ta frustracja zwrotem "dokładny".

Mam taki komfort że akurat mam dostęp do dobrej klasy sprzętu pomiarowego cyklicznie kalibrowanego w akredytowanym laboratorium i nie trafiłem jeszcze na multimetr który nie spełniałby swojej specyfikacji (chociaż Uni-t'a jeszcze nie miałem w rękach - kolega ma i chwali, chyba z ciekawości go sprawdzę).

Jeśli chodzi o świadectwa wzorcowania dosyłane ze sprzętem pomiarowym przez producenta multimetrów, suwmiarek czy manometrów - widziałem tylko jeden certyfikat producenta zawierający konkretne wyniki pomiarów (przy czym w certyfikacie wyspecyfikowany był sprzęt pomiarowy który fizycznie nie był w stanie wykonać jednego z wylistowanych pomiarów). Większość certyfikatów stanowi tylko informację że sprzęt w ogóle był poddany kalibracji (ale jakiej to tu już cisza) - często nawet brak jest daty wzorcowania.

"Robić z miernika za 600zł miernik referencyjny? " - dzięki za słuszną uwagę @fzdzisiek1979
  • Level 38  
    Hyni3k wrote:
    @freebsd - panie "metronomie" - nie pomyliłem przecież w specyfikacji dokładności pomiarowej z rozdzielczością więc nie wiem skąd ta frustracja zwrotem "dokładny".
    Po co ten sarkazm? Odpowiadałem na uwagi dobrego kolegi, nie pisałem bezpośrednio do Ciebie. Napisałem zresztą dokładnie o co chodzi.
    Pisz precyzyjnie na drugi raz i już. Nie pomyliłeś? Więc co znaczy dokładny? Piszesz np. tych 6%? Czy o braku jakiegokolwiek potwierdzenia wyników pomiarów?

Hyni3k wrote:
    Mam taki komfort że akurat mam dostęp do dobrej klasy sprzętu pomiarowego cyklicznie kalibrowanego w akredytowanym laboratorium i nie trafiłem jeszcze na multimetr który nie spełniałby swojej specyfikacji (chociaż Uni-t'a jeszcze nie miałem w rękach - kolega ma i chwali, chyba z ciekawości go sprawdzę).
    Fajnie że masz dostęp, szkoda, że piszesz o rzeczach kolegi.

Hyni3k wrote:
    Jeśli chodzi o świadectwa wzorcowania dosyłane ze sprzętem pomiarowym przez producenta multimetrów, suwmiarek czy manometrów - widziałem tylko jeden certyfikat producenta zawierający konkretne wyniki pomiarów (przy czym w certyfikacie wyspecyfikowany był sprzęt pomiarowy który fizycznie nie był w stanie wykonać jednego z wylistowanych pomiarów). Większość certyfikatów stanowi tylko informację że sprzęt w ogóle był poddany kalibracji (ale jakiej to tu już cisza) - często nawet brak jest daty wzorcowania.
    Przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem, ponieważ nie widzę z tym żadnego związku.

DT-9929 kosztuje 258 zł netto ze świadectwem wzorcowania wykonywanym na tych przyrządach:
    http://www.tomtronix.pl/laboratorium.aspx
  • Level 15  
    freebsd wrote:
    Przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem, ponieważ nie widzę z tym żadnego związku.
    - masz rację pospieszyłem się - nie mogę się wypowiedzieć o świadectwach wzorcowania firmy Tomtronix gdyż z ich usług nigdy nie korzystałem.

Dlaczego podałem za przykład Uni-t'a bo w Sanwie PC5000a często brakuje mi pasma i muszę brać Brymen'a 869 do pomocy. Nie korzystałem z Uni-t'a U71 ale opierałem się na recenzji którą znalazłem na EEVBLOG'u gdy szukałem tańszego "zamiennika" dla Brymen'a:
    http://www.eevblog.com/forum/testgear/uni-t-ut71d-review/
  • Level 38  
    @Hyni3k Żeby tak spokojnie i merytorycznie rozważyć argumenty za i przeciw to zapewne się rozpiszemy :-) ponieważ temat jest ciekawy.

Do Sanwy 5000a cenowo (i parametrami) najbardziej pasuje BM857s
    http://jackiewiczowie.blogspot.com/2015/03/sanwa-vs-brymen.html
    Jednak rozumiem o co Ci chodzi.
    Pytanie co się mierzy i jakiej oczekuje dokładności. Skoro parametry są wystarczające to absolutnie nic więcej nie potrzeba i już :-) Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać :-)
    Sam uważam, że w wielu, bardzo wielu zastosowaniach wystarcza najtańszy DT830 :-)

Co do samej marki UNI-T to staram się o niej nie pisać za wiele. Bardzo dobry sąsiad ma dużą hurtownie elektroniki - z mierników tylko UNI-T. Sąsiada lubię. Osobiście nic do tej marki nie mam, ale i nie widzę powodu by je zachwalać. Tylko ceny maja bardzo korzystne. Zakładam, że stopniowo dopracują konstrukcje, a widać postęp.

Na blogu sympatycznego Australijczyka opinie zamieszczają ludzie ze świata. Trzeba oddać Wytnucls, że wykonał bardzo solidny kawał roboty! Piękne opracowanie.
    Natomiast sam David przygotował coś takiego.
    https://youtu.be/i2Tkm21dI1g

W ostatnim czasie na elektrodzie też kilka razy opisywano różne multimetry UNI-T. Czasami bardzo je chwalono. Właściwie to chyba tylko je chwalono, ponieważ nie kojarzę (ostatnio) negatywnych opinii o nich.
    Z tym, że w tym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3134175.html
    Użytkownik msztula opisuje trzy sztuki uszkodzonych UNI-T.
    Z kolei w poniższym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3137561.html
    Użytkownik Darek.S też nie może pochwalić trwałości UNI-T.

Ten UNI-T, przy tych parametrach, przy tej cenie nie ma konkurencji. Dla mnie pozostaje otwarte pytanie czy warto wydawać tyle pieniędzy na UNI-T? Jak by nie mierzyć to zawsze bedzie wątpliwość, czy pomiar jest OK. Jak miał bym kupić UNI-T to poszukał bym czegoś tańszego, jak najtańszego o potrzebnych parametrach - chociaż to jest chyba najtańszy model multimetru ze wskazaniem V AC do 100 KHz.
  • Level 19  
    Swoje doświadczenia z UNI-T miałem różne. Jeden M890G trochę pracował, ale raz przy ponad 500V padł, pomijając żę nigdy nie wiedziałem co tak naprawdę mierzył, bo odczyt za każdym trochę razem inny. Ale miałem wtedy z 16lat, to i tak było fajnie.

Drugi to UT60E, niby miało być lepiej, a wyszło jak zawsze.
    Rejestrowanie przez RS-232 to jakiś niestandardowy protokół, w serwisie był dwa razy, dokładność myślałem że ok, czasami mu odwalało i na obwodach anodowych pokazywał 80V, jak było ponad 300V. Ogółem trochę fail, miałem starego analogowego metrixa z demobilu wojskowego, którym sprawdzałem nie raz czy unit nie bredzi (W międzyczasie jeszcze inne wynalazki uni-t się przewijały, ale nie typowe mierniki uniwersalne to pomijam). Do logowania odczytów, trzeba było sobie program na linuxa dopisać, bo gotowiec był na necie, ale nie robił do końca tego co chciałem.

Potem porównałem UT60E z 15letnim skopometrem fluke 123 i wyszło że unit mierzył co chciał, na układzie napięcie 9,13V, unit pokazuje 8,75V. Potem porównanie z półrocznym (data produkcji pcb) Fluke 87V i okazało się że wtedy już 16letni skopometr trzyma parametry lepiej niż 5 letni unit.

Ogółem falowniki, czy wysokie napięcia robiły z unitem co chciały, poza jakimiś szaleństwami na odczytach, bardzo upierdliwe były powolne odczyty, oraz brak zaufania do miernika.
    Może do dziubdziania w kitach był by ok, ale do pracy to trochę bym się bał.
    Wiem że porównuję chiński klamot, robiony po taniości do topowych mierników, ale wciskanie komuś unita bo tani i jako tako działa, gdy w zasięgu jest sanwa która jest jednak jakimś godnym zaufania sprzętem, jest nieetyczne.

Druga sprawa że zawodowy miernik, po 10 latach odsyłasz do kalibracji i masz pewność że będzie trzymał parametry przez kolejne lata.
    Mam też tanie cęgi unita do dorywczego testowania, tak na odwal się, parę lat już działają, mniej więcej trafiają z odczytami. Więcej od nich nie wymagam.

Fluke 87V czasami na allegro się przewala za mniej niż 800zł, kalibracja kosztuje 200zł netto. Tak poza tematem.
  • Level 24  
    Panowie, pozostawmy może już kwestię dokładności, bo choć jest ważna to nie zależy mi aż na takiej mega precyzji. Górę nad tym bierze jak już wspominałem szybkość pomiarów i dlatego poszło pytanie do Was bo tego nie da się wyczytać w dokumentacji do miernika.
    Czemu chciałem Agilent`a U1232 - bo mogłem go kupić z pokrowcem i modułem bluetooth za 650 zł praktycznie nowego, oferta chyba dość atrakcyjna, jak uważacie ?
    Jeżeli chodzi o Brymena to chyba bym się zdecydował na ten model - BRYMEN BM525S ? Nie mogę natomiast nigdzie znaleźć oprogramowania do niego oraz filmiku z pomiarem rezystancji, posiada ktoś z Was ten przyrząd ?

Zaczynam czytać i głupieje :D Wyprowadźcie mnie z błędu i proszę o wyrozumiałość:

1. BRYMEN BM525S wg dokumentacji ma rozdzielczość 9999 czyli 4 cyfry, do tego pasmo AC ma do 20kHz,
    2. BRYMEN BM867S wg dokumentacji ma rodzielczość 50000 czyli 4 i 7/8, pasmo AC do 100kHz, a jest tańszy ?!
  • Level 38  
    jarecki1989 wrote:
    BM867S
    Ma pasmo AC do 20 kHz. Dopiero 869s do ma do 100 kHz.
    BM525S ten ma jeszcze wbudowaną pamięć - dlatego moze być droższy.
  • Level 23  
    Może Kolega rozważy zakup używanego miernika. Na jednym z portali aukcyjnych jest bardzo ładny Fluke 83 za 600 zł. Mam sporo mierników. Będzie pewnie coś koło 10 szt :) Brymeny, fluke, Cem, Metex Tylko jednego Brymena cęgowego oraz CEMa kupiłem nowke ze względu na okazyjną cenę. Pozotałe wszystkie kupiłem używane. Jedyną zaletą Unita jest jego cena. Wolę jednak zdecydowanie używanego Fluke niż nowego Unita.
  • Level 22  
    Za 600 zł kupisz Sanwę PC5000a i - mam nadzieję - będziesz zadowolony. Nie wiem czy będziesz korzystał ze wszystkich jego możliwości, ale zaletą jest jego solidne wykonanie i dodatkowa gumowa obudowa. Jak Ci spadnie to nic nie powinno się z nim dziać. Zajrzyj jeszcze do mojego wpisu: "Multimetr dla początkującego - jaki kupić?".
  • Level 24  
    Dzięki koledzy za odpowiedzi ostatecznie postawiłem na Brymen`a, ale dzisiaj odwiedziłem kumpla, który miał Fluke 179 i go nie używał, tak sobie palnąłem, że może by go sprzedał i tak oto stał się mój za całkiem rozsądną cenę :D Wszyscy są zadowoleni, a temat posłuży pewnie jeszcze nie jednemu. Jeszcze raz dzięki !
  • Level 24  
    Ostatecznie udało mi się dorwać używanego Fluke 179 w dobrej cenie ;) Dzięki za pomoc !
  • Level 38  
    jarecki1989 wrote:
    Ostatecznie udało mi się dorwać używanego Fluke 179 w dobrej cenie
    Świetny miernik!
  • Level 38  
    Miernik do domu za 600zł? Tak z ciekawości, pod ogródkiem zacząłeś drążyć tunel na przydomowy LHC? Nie ma sensu kupować sprzętu na wyrost. Te super dokładności, o ile w ogóle są wzorcowane fabrycznie, za rok będą wspomnieniem. No chyba, że mienik nie będzie używany. Jeżeli zakładasz wykonywanie "robót prywatnych" to tak jak każde narzędzie do skrzynki rzemielśnika powinno być porządne i wliczone w amortyzację przychodów .
    Sanwa PC5000a to dobry miernik, nawet bardzo dobry lecz do konkretnych prac a nie drobnych domowych robót. Wybór pomiędzy pozostałymi miernikami sprowadza się do poproszenia np. żonę o wskazanie, który bardziej się podoba?
    Bez przesady do domu wystarczy miernik "za stówę". Dokładniej za mniej jak "stówę". Żarty sobie stroicie, sygnał akustyczny pojawia się natychmiast nawet w mierniku za trochę ponad 20zł. Jak nie pojawia się natychmiast ,to jak szacownej firmy miernik by nie był, jest nic nie wart i tyle.
    Jeszcze taka mała uwaga, ręczny miernik z definicji nie jest zaprojektowany jako laboratoryjny. Nawet jak producent tak go reklamuje to i tak w rzeczywistości mocno nagina prawdę. Licząc na to, że magią dodatkowej rozdzielczości czyli cyferek i bargrafem zalepi oczy kupującym.