Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat wentylaora na termistorze

12 Sty 2016 22:38 951 4
  • Poziom 10  
    Witam nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale może ktoś pomoże.
    Wiem, że tematów było już multum przejrzałem ich sporo ale nie znalazłem satysfakcjonującego mnie rozwiązania, ale do rzeczy:

Z zalegujących części zrobiłem sobie sprzęt audio z radia i wzmacniacza samochodowego, mam do tego wszystkiego zasilacz cctv 400W(przemysłowy) problem polega na tym, że posiada on wentylator który wyje większość czasu niepotrzebnie, zastosowałem coś takiego:
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT478.pdf
    Lecz mimo wszystko w nocy przy ciszy i cicho puszczonej muzyczce dalej jest uporczywie słyszalny, ponieważ pracuje cały czas, a zasilacz przy "muzyce po cichu" nie grzeje się zbytynio.
    Stwierdziłem, że lepiej będzie zastosować układ na termistorze, który załączy went. jak porządnie go zagrzeję.
    Znalazłem coś takiego
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1564.pdf

Wszystko pięknie faktycznie załącza się dopiero gdy dosyć długo zagłusza go muzyka... lecz nie do końca mi to odpowiada ponieważ histereza wynosi +- 1st.
    przez co załącza i wyłącza się co chwila.
    Nie zależy mi na dokładnym utrzymaniu temperatury dlatego wymyśliłem, że ustaiony układ załączy wentylator przy powiedzmy 60st.C i gdy układ odetnie zasilanie to wentylator będzie chodził jeszcze powiedzmy 2-3 min. wtedy jest pewność, że temperatura dość znacznie spadnie na jakiś czas, pytanie brzmi tylko jak to zrobić najlepiej na obecnym układzie avt 1564?
    Myślałem, żeby dołożyć mały kondensator gdzieś przy tranzystorze ale nie wiem czy to wypali i w którym dokładnie miejscu miałby się on znaleść dobrze widziana była by jego pojemność +-(kwestia doboru).

Jeżeli wybijecie mi pomysł z kondensatorem lub modyfikacją układu to pozostanie mi zmodzić jakiś przekaźniczek czasowy który na pewno rozwiązałby problem, ale jestem już taki, że bardzo chcę się przekonać czy da się zmodyfikować układ jakoś (np jak pisałem kondensatorem).

Z góry dziękuję za pomoc :)
  • Poziom 10  
    tylko jak ?
    O ile moje zdolności manualne i elektryczne są na jakim takim poziomie to z elektroniki juz nie jestem taki chop siup :P
  • Poziom 36  
    Zapp napisał:
    tylko jak ?
    O ile moje zdolności manualne i elektryczne są na jakim takim poziomie to z elektroniki juz nie jestem taki chop siup :P

Musisz pomiędzy nóżkę 1 a nóżkę 3 układu LM358 wlutować rezystor kilkuset omowy, czym większy rezystor tym większa histereza układu. Spróbuj zacząć od 100K lub troszkę więcej.
  • Poziom 10  
    OK Temat rozwiązany, problemem okazał się termistor dołączony do zestawu, wymieniłem na inny 10K + dodałem rezystor zamiast 100K to 56K i może nie zapewnia to 100% moich oczekiwań to już się poddaję bo z tego układu nie wycisnę już chyba więcej, uzyskałem histerezę rzędu 5-7 st*C