Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator częstotliwości sieci

kuba1961 13 Sty 2016 07:23 738 8
  • #1 13 Sty 2016 07:23
    kuba1961
    Poziom 12  

Szukam taniego miernika częstotliwości 40-80Hz sieci. Myślałem nad zastosowaniem niedrogiego multimetru z pomiarem częstotliwości posiadającego interface USB poprzez który rejestrowałbym na PC pomiary. Potrzebuję rejestrować wyniki 4razy/sek. Czy takie tanie miernik są w stanie zarejestrować tyle wyników. Np. multimetr V&A VA18B.

1 8
  • #2 13 Sty 2016 08:18
    cirrostrato
    Poziom 36  

Przy pomiarze tak małych częstotliwości nie mierzy się częstotliwości tylko okres (potem przelicza na częstotliwość), info dlaczego znajdziesz w każdym podręczniku o pomiarach częstotliwości, na początek określ, z jaką dokładnością chcesz mierzyć częstotliwość sieci, potem szukaj danych w instrukcji miernika.Pomiar częstotliwości sieci w zakresie 40-80Hz(???), zmiana częstotliwości sieci to ułamki Hz w stosunku do teoretycznie 50Hz.

0
  • #3 13 Sty 2016 12:29
    kuba1961
    Poziom 12  

Potrzebuję mierzyć z dokładnością 0.1 Hz. Ale w instrukcji nie widzę jak dużo pomiarów można zarejestrować (przez PC) w ciągu sekundy. Istotna jest dla mnie ilość pomiarów jaką mogę zarejestrować.

0
  • #4 13 Sty 2016 14:25
    rb401
    Poziom 33  

Sprawdziłem na moim mierniku AX-18B (wygląda identycznie jak VA18B).
    Wyświetlana rozdzielczość to 0.01 Hz a ilość pomiarów przysyłanych do PC wynosi (szacunkowo, patrząc na czasy pomiarów) 5 pomiarów na 2 s czyli 2,5 pom/s .

Próbka z pliku rejestracji:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

1
  • #5 13 Sty 2016 20:22
    kuba1961
    Poziom 12  

Bardzo serdecznie dziękuję o to mi chodziło. 2,5/sek to mi wystarczy. Mam jeszcze pytanie dotyczące rejestracji pomiarów. Plik z danymi jest typu txt ? Czy jest ograniczenie dotyczące wielkości pliku ? Czy nie problemu z zablokowaniem automatycznego wyłączenia takiego miernika ?

0
  • #6 13 Sty 2016 23:07
    rb401
    Poziom 33  

kuba1961 napisał:
    Bardzo serdecznie dziękuję o to mi chodziło. 2,5/sek to mi wystarczy. Mam jeszcze pytanie dotyczące rejestracji pomiarów. Plik z danymi jest typu txt ? Czy jest ograniczenie dotyczące wielkości pliku ? Czy nie problemu z zablokowaniem automatycznego wyłączenia takiego miernika ?

Może nie jest tak różowo, bo zauważyłem taką rzecz. Kiedy częstotliwość spada do zera, próbkowanie zwalnia gdzieś do 1/s. Nie jestem pewien, czy okres próbkowania w tych miernikach nie zależy jakoś od częstotliwości. Może nie, tylko zero jest jakieś inne.
    Badałem zresztą tylko 50Hz, po prostu trzymałem kabel w ręce a drugi biegun dałem na "masę" ;) . Producent ogólnikowo deklaruje 3 sample/s, bez wnikania w szczegóły a eksperyment pokazał co innego.
    Nie wiem czy to Ci jakoś tam zamiesza. Ja, co prawda, jeśli potrzebowałem trendów stosunkowo wolnozmiennych w postaci wykresu, to brałem na oś X wartości czasu systemowego a nie numery próbek i jak dla mnie było ok.

Co do pliku, to powiem że nie mam definitywnej odpowiedzi. Po prostu do tych mierników pasuje dużo programów odczytująco-rejestrujących od innych mierników, podobnych funkcjonalnie. Protokół transmisji jest w jakimś stopniu standardowy (jest rozczajony i opisany tu i ówdzie). Tyle że te wszystkie programy jakoś się różnią, co zauważyłem, właśnie rodzajami plików, tworzeniem wykresów i innymi różnymi bajerami itp. .

Teraz, przykładowo, pod ręką akurat miałem jeden, tworzący plik tekstowy (którego fragment dałem wyżej), a drugi mający opcję wyłącznie zrzutu danych w postaci xls czyli arkusza excela. A nie używam programu, który oryginalnie dostałem do miernika bo to jakiś PC-link ale w wersji Trial :-o .
    Tak że to ile próbek i w jakim formacie to już musiałbyś sam wyczaić zależnie jakiego programu użyjesz.

Co do automatycznego wyłączenia to wiem o co biega. Właśnie chodził mi tu pół godziny, wysyłał do PC, aż nagle zapiszczał i poszedł spać.
    Instrukcja mówi że można to wyłączyć trzymając SELECT w momencie włączenia. Ale tu również trzeba trzymać Hz/DUTY żeby szło do PC. Zrobiłem tak że trzymałem obydwa, ale nie jestem pewien czy nie za szybko puściłem tego Selecta że nie było tak jak chciałem. Niestety nie widać tego na wyświetlaczu (definitywnie wiadomo dopiero po pół godziny).

0
  • #7 14 Sty 2016 06:51
    kuba1961
    Poziom 12  

Mimo ewentualnych problemów o jakich piszesz, miernik będzie przydatny. Powiedz mi jeszcze jakie oprogramowanie polecasz do tego miernika.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Sty 2016 22:23
    rb401
    Poziom 33  

Trudno mi polecać komuś jakiś konkretny, bo zależy co komu lepiej pasuje do jego potrzeb. Ja akurat cenię i używam najczęściej freeware z tej firmy (zakładka Downloads):

Link

bo z niego mam (przez plik xls) szybką ścieżkę do Open Office a tam w arkuszu mogę robić w nim wykresy, analizy itd. . Po za tym ten program nie robi trudności w wyborze numeru portu COM powyżej czwórki, a właśnie wiele programów które testowałem, mają z tym często problem.

Ciekawy pod pewnym względem (choć z dość skromnym interfejsem) jest program z tej stronki (dmm.zip i wybrać UT60A):

Link

W odróżnieniu od innych programów rejestrujących do pamięci i później wymagających zrzutu tych danych do pliku (a tak się zachowuje większość, może nawet wszystkie które testowałem), ten zrzuca dane na bieżąco do zadeklarowanego na początku pliku. Tak że można korzystać z tych danych, kiedy jeszcze rejestracja trwa. Daje pliki tekstowe z paroma opcjami do wyboru.

1
  • #9 15 Sty 2016 07:03
    kuba1961
    Poziom 12  

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszystkie informacje :) .

0
  Szukaj w 5mln produktów