Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz basowy - Dodanie kilku wejść

Góral86 13 Jan 2016 09:17 1038 12
 • #1
  Góral86
  Level 6  
  Witam
  Chciałbym prosić o poradę. Skonstruowałem na swój użytek wzmacniacz składający się z http://www.advanceelectronic.pl/pl/p/A-133.-Koncowka-mocy-bipolarna-100W./128 oraz http://www.advanceelectronic.pl/pl/p/A-152.-Przedwzmacniacz-gitary-basowej.-/150. Chciałbym do tego zestawu dodać możliwość:
  - wpięcia się sygnałem z np mp3/telefonu (przez jacka),
  - dodanie pętli efektów (czy wystarczy "wpiąć" się pomiędzy wzmacniacz i przedwzmacniacz?)
  - wyjście na słuchawki
  Proszę o w miarę "łopatologiczne" wytłumaczenie.
  Niestety nie mam już punktów;/
  Poz\drawiam
 • Helpful post
  #2
  aaanteka
  Level 41  
  Sygnał z odtwarzacza możesz podać tak jak z gitary na wejście przedwzmacniacza przez odpowiedni przewód jack 6,3 na jack 3,5, czy jack 2,5 .

  Można wykonać dodatkowe wejście dzielnik rezystancyjny (pomijający potencjometr czułości dla gitary) o stałej czułości wejściowej dostosowanej do mp-3.

  Pętlę efektów zwykle tworzy się jako dodatkowy tor równoległy do toru głównego.
  Czyli pobierasz sygnał z wyjścia przedwzmacniacza przez kondesator 2,2-10uF podajesz na suwak potencjometru 10k liniowego( "SEND" ), jedna noga zewnętrzna na masę druga to jest wyjście na efekt .

  Wyjście sygnału z efektu podajesz na nogę boczną drugiego potencjometru 10k liniowy( "RETURN") , druga noga na masę , suwak podajesz przez rezystor 10k i kondesator 2,2-10uF na wejście wzmacniacza końcowego ( najlepiej byłoby tu zastosować wtórnik emiterowy, albo sumator sygnałów : głównego i efektowego na wzmacniaczu operacyjnym.

  Wyjście słuchawkowe realizujesz stosując dzielnik rezystancyjny na wyjściu głośnikowym stosując wartości dostosowane do rezystancji i mocy słuchawek ( spodziewanej najczęściej używanej ) .

  Praktycznie stosuje się dzielnik o takiej wartości by moc wyjściowa nie przekroczyła 500mW na 250 omach przy maksymalnym wysterowaniu(podgłoszeniu).

  Tu możesz się posiłkować wartościami w gotowych konstrukcjach wzmacniaczy firmowych ;).
 • #3
  Góral86
  Level 6  
  Dziękuję bardzo za odpowiedź:)
  Własnie próbowałem wprowadzić kilka zmian we wzmacniaczu.
  Jeśli chodzi o wpięcie sygnału AUX (np pod mp3), to podłączenie pod jack od gitary skutkuje spadkiem sygnału gitary i regulacją głośności także potencjometrem gitarowym. Takie wyjście średnio mi pasuje;/
  Próbowałem podłączyć też w okolicy potencjometru Volume/Gain w przedwzmacniaczu. Generalnie taki efekt chciałem uzyskać, jednak w skrajnych ustawieniach potencjometru gitarowego dzieje się coś czego chciałbym uniknąć. Przy totalnym wyciszeniu gitary, nagle wzrasta sygnał z mp3, za bardzo wzrasta. Przy odkręceniu potencjometru na "full", znika sygnał z mp3.
  Proszę o jakąś radę:) Generalnie elektroniką zajmuję się hobbystycznie, wtedy kiedy najdzie mnie ochota na majsterkowanie i po prostu brakuje mi wiedzy praktycznej;/ Proszę więc o konkretną pomoc:) co i gdzie i jak:)
  Kolejne pytanie:)
  Czy pętle efektów wpiąć szeregowo w sygnał z przedwzmacniacza, czy równolegle? zrozumiałem, że równolegle:) W jakimś konkretnym celu potencjometry na we i wy?
  W załączniku schemat układu. Jack AUX wpiąłem pomiędzy C2 (IN) i przed PR2.
  Ahhh jeszcze jedno. Na schemacie jest chyba Jack stereo, przy braku wstyku w gnieździe, jest zwarcie? dobrze rozumiem? ja niestety mam jack mono. Czy da się to jakoś obejść? przy odpiętej gitarze słychać duże szumy i trzaski. W tym tyg mam zamiar zamontować też układ zabezpieczający głośniki.
  Pozdrawiam:)
 • Helpful post
  #4
  aaanteka
  Level 41  
  Góral86 wrote:
  Jeśli chodzi o wpięcie sygnału AUX (np pod mp3), to podłączenie pod jack od gitary skutkuje spadkiem sygnału gitary i regulacją głośności także potencjometrem gitarowym. Takie wyjście średnio mi pasuje;/


  Wcześniej nic nie wspomniałeś ,że chcesz zmiksować sygnały :

  -gitarowy i z odtwarzacza mp-3 ,czy też innego źródła sygnału.

  W takim przypadku konieczne jest zbudowanie dodatkowego przedwzmacniacza wejściowego oraz wzmacniacza sumującego .

  Z niego dopiero podajesz sygnał na wspólny potencjometr regulacji wzmocnienia i następnie na wzmacniacz mocy.

  Wszystko możesz wykonaj na jednym układzie scalonym - podwójnym wzmacniaczu operacyjnym, jak w twojej konstrukcji TL 072A ( właściwie to musisz skopiować część twojego przedwzmacniacza U1A i U1B; w tym ostatnim dodatkowo dodajesz jeden rezystor ,a potencjometr wzmocnienia zastępujesz rezystorem stałym ,albo potencjometrem montażowym o wartości dobranej dla uzyskania odpowiedniego wzmocnienia: ).

  Pomocne tematy:
  Link 1

  Link 2

  Link 3


  Przykład miksera ( wzmacniacza sumującego )trzy kanałowego z torem mikrofonu elektretowego:

  mikser

  Dodano po 6 [minuty]:

  Góral86 wrote:
  Ahhh jeszcze jedno. Na schemacie jest chyba Jack stereo, przy braku wstyku w gnieździe, jest zwarcie? dobrze rozumiem? ja niestety mam jack mono. Czy da się to jakoś obejść? przy odpiętej gitarze słychać duże szumy i trzaski.


  To nie gniazdo stereo a gniazdo z wyłącznikiem - normalnie przy wyjętym wtyku styk sygnałowy zwiera się z dodatkowym stykiem podłączonym do masy.


  Góral86 wrote:
  W jakimś konkretnym celu potencjometry na we i wy?  W konkretnym celu dla mozliwości regulacji poziomu sygnału efektu , dopasowania poziomu do wejścia danego efektu i uzyskania odpowiedniego poziomu na wyjsciu ( stosunku sygnału czystego i efektowego).
 • #5
  Góral86
  Level 6  
  Tak własnie podejrzewałem ;-) nawet zajałem sie sumatorem przy okazji pętli. I tutaj mam problem. Nie wiem dokladnie jak to polaczyć....tzn:
  Z przedwzmacniacza mam wyjscie + i - podłączone do końcówki.
  Przewodem przez jack podaje sygnał + na OUT(robie równoległy tor zostawiając wczesniejsze połączenie), sygnał z efektu podaje na we IN Jack. I tutaj pytania....gdzie wpiąć ten sygnał powrotny? W + na koncowce?( tam gdzie wchodzi sygnał z przedwzmacniacza?) i jak z tymi masami? Z potencometrów i ekranem przewodów od efektu? Podłaczajac je do masy wszystko cichnie.
  Przepraszam za głupie pytania :-P mam nadzieje że logicznie w miare opisałem moje watpliwosci
 • #6
  aaanteka
  Level 41  
  Góral86 wrote:
  Z przedwzmacniacza mam wyjscie + i - podłączone do końcówki.


  Przedwzmacniacz z twojego schematu ma wyjście niesymetryczne , czyli jeden przewód sygnałowy oraz masa .

  Góral86 wrote:
  Przewodem przez jack podaje sygnał + na OUT(robie równoległy tor zostawiając wczesniejsze połączenie),
  Góral86 wrote:
  I tutaj pytania....gdzie wpiąć ten sygnał powrotny?

  Nie zabardzo rozumiem twoje rozumowanie :
  - wtyk jack wtykasz w gniazdo jack , obydwa te elementy mają dwa styki sygnałowy oraz masę.

  I takie podłączenie dotyczy każdego wejścia ,wyjścia , wyjścia efektowego, wejścia aux tym podobnych.

  W ostatnim linku masz przedstawiony gotowy projekt , który możesz zaadoptować do swoich potrzeb:
  - twój przedwzmacniacz gitarowy to jeden tor równoległy , powiedzmy wejście I na wzmacniacz sumujący,
  - tor aux ( który musisz wykonać na osobnym ,nowym układzie scalonym TL072A ) to tor drugi, wejście II na wzmacniacz sumujący ,

  - tor Return ( powrót efektu ) to tor trzeci , wejście III na wzmacniacz sumujący , podajesz go przez dodatkowy nowy potencjometr 10k liniowy pozwalający regulować poziom sygnału efektowego .


  W twoim wzmacniaczu trochę problematyczne jest pobranie sygnału do podania na efekt , gdyż koleine bloki wzmacniacze U1B , U2A i U2B stanowią odpowiednie filtry przepustowe kształtujace barwę i charakterystykę wzmacniacza.

  Należy wypróbować pobranie sygnału z nogi 7 U1B albo z nogi 1 2A. Sygnał z wymienionych nóg podajesz na dodatnią nogę kondensatora 1.0-22uF/ 25-50V ,a z ujemnej podajesz na potencjometr wyjściowy EFEKT górny odczep , dolny na masę a suwak na gniazdo wyjściowe EFEKT.

  Prościej się wytłumaczyć nie da.
 • #8
  aaanteka
  Level 41  
  Proponuję jeszcze raz przejrzeć temat z linku "mikser".
  Oczywiście w twoim przypadku potrzeba jest połowa tego układu ( stereofonicznego).

  A zwróć uwagę ,że w tym układzie zastosowano zasilanie niesymetryczne 12V, a nie jak u ciebie symetryczne +/- 15V ,dlatego są dodatkowe dzielniki rezystancyjne tworzące masę pozorną dla każdego ze wzmacniacza operacyjnego.
 • #9
  Góral86
  Level 6  
  czyli generalnie mogę zrobić tak:
  Wzmacniacz basowy - Dodanie kilku wejść ?
  Wykorzystując tylko układ A. Rezystory z sygnałów i pętli zamieniłbym na np 47k, oczywiście potencjometry w pętli. I kondensatory w torach we.
  Czy dodawać te rezystory 330k?
  Układ oczywiście zasilę bez kombinacji tak jak mam zasilanie do np przedwzmacniacza
 • #10
  Góral86
  Level 6  
  Witam ponownie ;-)
  Wszystko prawie zmontowałem juz na gotowo ;-) Pętla działa, sumator także ;-)
  Pozostaje tylko przedwzmacniacz aux. Adaptując schemat z przedwzmacniacza ktorego schemat podałem wyżej....w którym miejscu mam dodać ten jeden rezystor? Na wyjściu nr 7?
 • #11
  aaanteka
  Level 41  
  Ale kolego mieszasz:

  - przedwzmacniacz wejściowy AUX robisz kopiując wejście posiadanego na podwójnym wzmacniaczu ( U1) i sygnał z jego wyjścia podajesz na wzmacniacz sumujący,czyli na jedno z wejść zrealizowanych jak na załączonym przez ciebie rysunku w poście#9 .
 • #12
  Góral86
  Level 6  
  Właśnie zauważyłem, że coś nie do końca ogarniam:)
  Pytałem o ten wpis:) ale jeśli top tylko skopiowanie układu to bez problemu sobie poradzę:))
  aaanteka wrote:
  w tym ostatnim dodatkowo dodajesz jeden rezystor
 • #13
  aaanteka
  Level 41  
  To było w poście#4 porzedzającym post #6, w którym to masz wszystko dokładnie wyjaśnione.

  Proponuję wykonać sobie schemat kompletny całego układu i ewentualnie przedstawić go na forum do weryfikacji ;D.