Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór pojemności kondensatora rozruchowego.

mamwi 13 Sty 2016 10:03 3966 6
  • #1 13 Sty 2016 10:03
    mamwi
    Poziom 13  

Witam. Przewaliłem ze trzy kilo internetów, ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi, więc mam pytanie :D
    Posiadam silnik o mocy 80W, jednofazowy (nadmuch do pieca CO). Padł mi kondensator rozruchowy, ale nie mogę odczytać jego pojemności. Na dmuchawie też nic na ten temat nie ma. Znalazłem na Elektrodzie, że potrzeba 70 uF na każdy kW mocy. Więc z proporcji wychodzi, że

x uF= (70 uF x 80 W)/1000 W

czyli potrzebuję kondensatora 5,6 uF. Dobrze rozumuję?

Tytuł poprawiono/trymer01

1 6
  • #2 13 Sty 2016 10:54
    Jar-Woj
    Poziom 16  

Teoretycznie można dobrać jedynie przybliżoną wartość kondensatora rozruchowego ale nie ma pewności czy będzie ona optymalna w praktyce.
    Jakiego typu kocioł,podaj dane z tabliczki znamionowej tej dmuchawy albo kotła, bo tak to niestety będziesz skazany na eksperymenty elektrotechniczne a nie o to tutaj chodzi .

1
  • #3 13 Sty 2016 15:38
    mamwi
    Poziom 13  

Wentylator to Metrix DM 201M1 z 2006 roku, moc 80W, 230 V, 360m3/h, S1.
    Producent dawno tego nie produkuje, na maila oczywiście odpowiedzi nie dostałem (zdziwiłbym się, gdybym dostał). Ze dwa razy już wymieniałem kondensator i już nie pamiętam, jakie były wcześniej. A na tym co jest teraz nie można nic odczytać. Mój błąd, trzeba było zapisać wartość na obudowie. Abym miał przybliżoną wartość - 5, 10 czy 15 uF, większy raczej nie jest potrzebny, odpadnie mi popychanie wirnika patyczkiem :lol:

Dodano po 3 [godziny] 47 [minuty]:

No więc tak. Kupiłem kondensator 7uF 400V, wentylator żyje :D Wystartował z werwą, jak rycząca czterdziestka! Przybliżone obliczenia zadziałały!

0
  • #4 14 Sty 2016 07:19
    mamwi
    Poziom 13  

No więc tak. Wentylator z tabliczką wygląda tak

natomiast po zdjęciu puszki elektrycznej na silniku jest oryginalna tabliczka silnika

na której pisze, że kondensator ma mieć 2uF. Nigdy bym na to nie wpadł.
    Aha, oczywiście silnik spalił się, pochodził z 15 minut, może nie. Padło uzwojenie kondensatora.

0
  • #5 14 Sty 2016 09:37
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

A dziwisz się, przekroczyłeś prąd uzwojenia rozruchowego.

0
  • #6 14 Sty 2016 11:57
    mamwi
    Poziom 13  

Zgadza się. Ale widzisz, jakie cwaniaczki? na obudowie dali naklejkę z mocą większą o 25W niż moc max podana przez producenta silnika. Dla mocy 60W wychodzi z powyższej zależności kondensator 4uF. I podejrzewam, że taki by chodził.
    Nauczka na przyszłość, ściągać wszystkie dodatkowe elementy, kto wie co się pod nimi kryje.

1
  • #7 15 Sty 2016 07:28
    mamwi
    Poziom 13  

No cóż, kończę temat. Operacja zakończona pełną porażką. Kupiłem nowy wentylator. Wniosek jak w szóstym poście - wszystko odkręcić i sprawdzać, czy gdzieś nie ma ukrytych informacji.

0