Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC16F628A - Nie chce się zaprogramować

Kapitan1995 13 Sty 2016 10:59 1860 6
  • #1 13 Sty 2016 10:59
    Kapitan1995
    Poziom 2  

Witam,

Być może to jakiś błahy problem, lecz męczę się z nim już od 3 dni. Kupiłem przejściówkę USB-RS232 opartą na układzie FTDI FT232RL. Przejściówka została zainstalowana poprawnie, w komputerze pojawił się PORT COM2.

Do tego podłączam programator PIC wg DL4YHF z zewnętrznym zasilaczem. W programie WinPic podczas programowania na Vpp znika napięcie. Po zakończeniu programowania pojawia się znowu ok 13.0V. Testując interfejs, klikam na Vpp i również napięcie znika. Nie powinno być odwrotnie?

Dodam jeszcze, że podczas programowania nie mruga żadna dioda na przejściówce.

Co może być przyczyną tego problemu?

0 6
  • #2 13 Sty 2016 11:05
    ryszard1955
    Poziom 19  

Sprawdziles dobrze polaczenia do pinow procesora?

0
  • #3 13 Sty 2016 11:07
    Kapitan1995
    Poziom 2  

Tak, nawet kilka razy.

Tu jest schemat programatora. I na MCLR(4) w PICu przy programowaniu znika napięcie.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Sty 2016 11:52
    trol.six
    Poziom 30  

Kapitan1995 napisał:
    na Vpp znika napięcie. Po zakończeniu programowania pojawia się znowu ok 13.0V.

Vpp to co wg kolegi jest? Napięcie na PIC'u, czy napięcie jak na schemacie Vpp na wyjściu przejściowki? Jeśli to drugie to wygląda że coś nie tak albo z przejściówką albo ze sterownikami.

Jeśli to pierwsze to:

Kapitan1995 napisał:
    ż od 3 dni. Kupiłem przejściówkę USB-RS232 opartą na układzie FTDI FT232RL. Przejściówka została zainstalowana poprawnie, w kom

Sam układ FT232RL nie jest pełną przejściówką RS232 tylko UART. RS232 ma sygnały zanegowane w stosunku do UART. Sprawdź stan przejściówki TXD (i inne wyjścia), jeśli bez transmisji jest logiczna 1 (napięcie dodatnie) to jest to UART. Na wszystkich pinach (RS232) wyjściowych powinny bez transmisji być stany -5V (od biedy 0V ). Nie jestem pewien ale można to chyba programowo zmienić.

0
  • #5 13 Sty 2016 11:59
    Kapitan1995
    Poziom 2  

Chodziło mi o napięcie na PICu.

Bez transmisji na TXD jest logiczna 1 (5.0V), na pozostałych wyjściach identycznie. Czyli jest to przejściówka UART.

W jaki sposób można to programowo zmienić? Próbuję własnie na IcProgu. Jest tam opcja inwersji lini z przejściówki (MCRL, Clock, Data).

0
  • Pomocny post
    #6 13 Sty 2016 22:08
    trol.six
    Poziom 30  

Kapitan1995 napisał:
    W jaki sposób można to programowo zmienić?

Napisałem że może, ale pewności nie mam. Trzeba zerknąć na stronę FTDI i poszukać oprogramowania do konfiguracji FT232RL.

Natomiast jest kolega bardzo początkujący, więc wartałoby pobawić się tranzystorami czy bramkami logicznymi i zobaczyć jak się tym steruje, jakieś diody do tego, itp.
    Ponieważ to są podstawy, a negatory można zrobić na bramkach albo tranzystorach.
    A gdy wszyscy będą zaczynali od mikrokontrolerów, to za kilka lat możliwe że nie będzie koledze miał kto pomóc.

0
  • #7 14 Sty 2016 08:05
    Kapitan1995
    Poziom 2  

Dziękuję bardzo za wskazówki, na pewno z nich skorzystam. Udało mi się go zaprogramować innym programatorem (prosty JDM) prosto z portu COM na innym komputerze, czyli wina leżała nie tylko po stronie przejściówki, ale również po stronie programatora. Przeanalizuję go z ciekawości, żeby zobaczyć co tam było nie tak.

Pozdrawiam

Prosty JDM:

EDIT:

Znalazłem rozwiązanie. Winny był tranzystor T2. Mimo stanu 0 na TXD (Port RS232) przewodził około 10V na 4 pin PICka.

0