Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RL41PCIH - Uszkodzona grzałka parownika

lelo666 13 Sty 2016 13:51 2673 11
  • #1 13 Sty 2016 13:51
    lelo666
    Poziom 4  

Witam.Mam problem z lodówką Samsung RL41PCIH, pół roku po zakończeniu 5-letniej gwarancji chłodziarka przestała chłodzić. Dzięki forum i wielu tematów w tej kwestii doszedłem do przyczyny tej usterki. Okazało się że grzałka ma przerwę i nie grzeje.(sprawdziłem miernikiem a następnie podłączyłem na krótko pod 220 V i zero reakcji).Obdzwoniłem kilka serwisów i żaden nie chce się podjąć naprawy tej lodówki, jedynie serwis samsunga zgodził się na naprawę ale wycenił usługę na około 700 zł . Problem tak drogiej naprawy tkwi w w samej grzałce którą można zakupić tylko razem z parownikiem,bezpiecznikiem i czujnikiem w cenie około 300 zł i robocizny która wiąże się z rozszczelnieniem układu sprężarki.Wyczytałem że jest możliwość rozmontowania samej grzałki i jej wymiany bez wypinania parownika.Dlatego mam pytanie czy ktoś już to robił i mógłby się podzielić swoją wiedzą tak bym mógł uniknąć dodatkowych uszkodzeń. A może ktoś ma na zbyciu samą grzałkę to bym nie musiał kupować całego kompletu .Lodówkę musiałem już dwa razy rozmrażać w odstępie 1,5 tygodnia i teraz zbliża się nieuchronnie 3-raz i chcę zamówić komplet za około 250 zł i zaryzykować wymiany samej grzałki. Najpierw rozbebeszyć układ w lodówce jak nic nie uszkodzę to rozprawiczę zakupiony komplet i wymienię samą grzałkę.Mam również pytanie czy rurki z parownika i grzałki wytrzymają delikatne odkształcanie.Proszę o pomoc i za każdą sugestie dziękuję.
    Nie mam zdjęć z tej lodówki ale na podobnym forum już osoby załączały zdjęcia tego samego parownika z grzałką.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15271250#15271250

• Pomocny post
    #2 13 Sty 2016 14:58
    zibi1971
    Poziom 29  

Witam
    Idziesz dobrym tropem, wymiana samej grzałki jest jak najbardziej możliwa.Unikaj niepotrzebnego rozszczelnienia(wymiana całego parownika). Przy odginaniu parownika rób to delikatnie i z wyczuciem, staraj sie odginać rurki wykonane z miedzi.Niestety grzałka jako część nie występuje sama, jest w komplecie. Cena to ok 200-250zł.

Dodano po 4 [minuty]:

Tu jest w dobrej cenie http://www.sklep.mkservice.pl/da96-00280k-parownik-z-grzalka-p-38059.html

• #3 13 Sty 2016 15:54
    lelo666
    Poziom 4  

Dzięki za namiar na tańszą grzałkę .Mam pytanie czy rurki z grzałki są wykonane z miedzi czy z alu bo zapomniałem sprawdzić ostatnim razem a te będę musiał niestety najbardziej odginać przy rozbieraniu i składaniu całego elementu.

• Pomocny post
    #4 13 Sty 2016 18:49
    zibi1971
    Poziom 29  

Witam
    Grzałka jest z aluminium, spokojnie możesz ją wyginać oczywiście w granicach rozsądku(nie złam jej)

• #5 13 Sty 2016 19:10
    lelo666
    Poziom 4  

Dzięki.Jak tylko skończę to dam znać jak mi poszło i spróbuję zrobić kilka zdjęć może to innym użytkownikom Samsungów pomoże w podobnym problemie. Pozdrawiam

• #6 25 Sty 2016 19:34
    crashtest7
    Poziom 1  

Witam proszę o info jak poszła wymiana i który serwis wyceniał Panu naprawę

• #7 25 Sty 2016 22:02
    lelo666
    Poziom 4  

Witam.
    Minął tydzień od mojej naprawy i lodówka śmiga aż miło ,wczoraj sprawdziłem parownik bo za cicho chodziła i nie było słychać typowych trzasków przy odszronieniu, po tygodniu parownik jest czysty bez lodu czyli wszystko gra. Trzeba uważać na zaczepy plastykowych ścianek zakrywających parownik żeby czegoś nie wyłamać.Trochę miałem problem z złożeniem kostki połączeniowej ale dałem radę.Samo wybudowanie grzałki i zamontowanie nie jest trudne ,wystarczy delikatnie podginać aluminiowe blaszki podtrzymujące grzałkę a po potem z powrotem pozaginać po zabudowaniu nowej grzałki .Parownik trzeba delikatnie odciągnąć z prawej górnej strony do siebie a potem lekko do góry i znowu do siebie max 45 stopni by mieć dostęp do tylnej ścianki parownika .Po zabudowaniu nowej grzałki i zagięciu podtrzymujących blaszek delikatnie wciskamy parownik.Kilka serwisów mi odmówiło naprawy z powodu elektroniki a serwis Samsunga z Katowic zaoferował mi wymianę całego parownika 300 zł za komplet ( ja kupiłem za 250 z przesyłką) + 250 robocizna + 80 za materiał czyli płyn + dojazd do Bytomia.Mi zeszło około 1 godziny i mam w zapasie nowy parownik ,bezpiecznik i czujnik temp.Daję link do strony z parownikiem i zdjęcia z wymiany.Mam nadzieję że komuś pomogłem.
    http://www.czescisamsung.pl/parownik_do_zamrazalnika_rl41hcis__rl44qeus_i_inne,188,4912.html

• #8 28 Lut 2016 23:45
    gocci
    Poziom 9  

Czesc,
    Pozwolę sie podpiąć do tematu. Mam identyczna lodówkę. Około 3 tygodnie temu zauważyłem ze przestała chłodzić i zamrażać. Wyświetlacz wskazywał niby temperatury zgodne z nastawami czyli 5 oraz -18 lecz prawdziwe zmierzone homologowanym miernikiem oraz zwykłym termometrem domowym wskazywały 22 chłodziarka i -2 zamrażarka. Po rozmrożeniu przez około 12h lodówka pracowała prawidłowo do przedwczoraj. Poczułem że w chłodziarce jest dziwnie ciepło i okazało sie ze pomimo nastawy 5 stopni w lodowce jest 15, ale zamrażarka pracuje prawidłowo i jest w niej -18 zgodnie z nastawami. Ponownie ja rozmroziłem ale niestety chłodziarka nie chłodzi a zamrażarka działa prawidłowo. Temperatura zamrażarki ładnie zeszła do -18 a w chłodziarce cały czas jest oko 15 pomimo nastawy na 5. Przez chwile wczoraj wyświetlacz zaczął wskazywać coraz niższe temperatury aż doszło do 5 po czym ponownie wrócił do wskazania ok 15. Pomimo tej zmiany wskazań prawdziwa temperatura była cały czas około 15. Przez czas pomiędzy awariami zauważyłem ze lekko zamarzają produkty umieszczone w chłodniejszej komorze chłodziarki umieszczonej tuż nad zamrażarką. Niestety nie znam sie za dobrze na lodówkach ale sprawdziłem:
    - za tylną ścianą zamrażarki radiator - chyba to jest parownik jest oblodzony i zaszroniony, pomimo tego wentylator nie jest zablokowany lodem i wydaje sie za działa prawidłowo
    - wentylator sie załącza np w momencie kiedy zaczyna działać sprężarka
    - klapka na silniku dzięki której zimne powietrze ulatuje do chłodziarki działa, po otwarciu drzwi chłodziarki sie zamyka a po ich zamknięciu otwiera
    - na "suficie" lodówki na elektronice nie ma śladów jakiegoś spalenia/okopcenia a oba bezpieczniki sa OK, wtyczki powpinane dodatkowo wszystkie podociskałem
    - wyświetlacz działa prawidłowo, nie wskazuje żadnych kresek(czyli chyba błędów)
    - po otwarciu drzwi chłodziarki zapala sie lampka i zaczyna zamykać klapka powietrza
    - z tylu lodówki w miejscach gdzie sa luty rurek jest taki jakby zielony i biały nalot
    Teraz kilka pytań:
    Czy oblodzenie parownika wskazuje wlasnie uszkodzenie grzałki czy jest to jednak prawidłowe ze jest na nim lód?
    Czy nalot może sugerować nieszczelność i przez wyciek gazu przestała chłodzić chłodziarka czy jezeli byłby ubytek gazu to rownież niedzialala by zamrażarka?
    Jak realizowane w tej lodowce jest chłodzenie w chłodziarce? Czy tylko przez zimne powietrze z parownika za zamrażarką i jego dystrybucję przez wentylator i kanały nawiewowe czy np. w ściankach bocznych lub na "plecach" lodówki sa jakieś dodatkowe elementy chłodzące?
    Z góry dziękuje za podpowiedzi.

• #9 01 Mar 2016 18:37
    lelo666
    Poziom 4  

Witam.
    Objawy jakie opisujesz pasują idealnie do awarii grzałki w parowniku,ale musisz się upewnić mierząc grzałkę i bezpiecznik w parowniku,najlepiej omomierzem. Sprawdź czy jest przejście na końcach grzałki i bezpiecznika. Bezpiecznik zabudowany jest po środku parownika i schowany jest w osłonce ze styropianu a ten na samym dole to czujnik temperatury i ma różną wartość w zależności od temperatury. U mnie bezpiecznik miał przejście ale za to grzałka miała przerwę i musiałem ją wymienić , do tej pory lodówka działa bez zarzutu. Lodówka pokazuje temp w środku poprawnie od momentu jej włączenia aż schłodzi do zadanej temp.potem się nie zmienia i ciągle pokazuje temp. zadaną co wszystkich myli i może spowodować zepsucie zawartości lodówki.Grzałka jak jest uszkodzona lub nie dostaje napięcia powoduje szybkie zalodzenia parownika i pomimo że wentylator pracuje, to zalodzony jest obieg chłodzenia chłodziarki i lodówka działa jak przy zamkniętej klapce a podmuch jest tak niewielki i mroźny że powoduje zamarzanie produktów na dnie szuflady,pomimo wysokiej temp. w lodówce .Jak potrafiłeś dostać się do parownika , to dasz radę wymienić samą grzałkę bez parownika a bezpiecznik jest również w komplecie tak jak opisywałem powyżej.Zielony nalot na rurkach powstaje wskutek utleniania się miedzi i jest to naturalne zjawisko.Serwisanci wymieniają cały komplet wraz z parownikiem co wiąże się z rozczelnieniem układu i wysokimi kosztami.

Dodano po 14 [minuty]:

Odpowiadając jeszcze na twoje pytania to zaznaczę że chłodziarka ma zamknięty obwód z zamrażalnikiem tak jak pisałeś a na parowniku nie ma prawa być lód, po to jest grzałka by odszronić parownik i nie powodować zatoru w obiegu. U mnie grzałka się uszkodziła prawdopodobnie ,wtedy jak domownik na noc nie domknął lodówki i grzałka przez całą noc próbowała usunąć lód i się przepaliła

• #10 02 Mar 2016 14:31
    gocci
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź. Niestety już zamówiłem serwis. Wczoraj był Pan z autoryzowanego serwisu Samsung. Potwierdził diagnozę, że uszkodzona jest grzałka. Tak jak pisał kolega wyżej standardowo realizowana jest naprawa wraz z wymianą całego parownika, ale w moim przypadku Pan Serwisant był całkiem spoko i powiedział że wykona wymianę samej grzałki. Koszt 490zł za całość czyli części + praca, więc jestem w stanie to przeżyć. Oczywiście pewnie sam bym sobie poradził z taką wymianą ale patrząc na ceny zestawu jaki musiałbym kupić czyli od 280zł, to koszt samej usługi około 200zł jest do przełknięcia, no i nie ponoszę ryzyka, że coś zepsuje(np ułamię jakąś rurkę czy coś), jeżeli Pan Serwisant coś uszkodzi to już nie moje ryzyko :).

Na tą chwilę jako podpowiedź dla kolejnych użytkowników zmagających się z takim problemem sugeruję aby w przypadku takiej awarii rozmrozić całkiem lodówkę, jeżeli ktoś ma możliwość to może rozebrać tylną ścianę zamrażarki dostając się do parownika i np za pomocą suszarki do włosów kompletnie oczyścić parownik ze szronu, cała praca będzie trwała około 1h a pozwoli na pracę lodówki przynajmniej przez około tydzień. W ciągu godziny produkty jakie mieliśmy w lodówce w temperaturze pokojowej nie powinny się zepsuć i zyskamy trochę czasu czy na przyjazd technika czy na oczekiwanie na części(jak ktoś będzie sam naprawiał). Ogólnie lodówka będzie działała prawidłowo dopóki znowu nie osadzi się duża ilość lodu na parowniku. W tym czasie też sugeruję nie ustawiać zbyt niskich temperatur w poszczególnych komorach czyli np można ustawić -15 zamrażarka i np 5 chłodziarka.

• #11 19 Paź 2016 15:11
    buldog7
    Poziom 2  

Witam, a gdyby tak zapodać na parownik przewód grzejny ???

• #12 03 Sty 2017 15:53
    lelo666
    Poziom 4  

Witam . Minęło już rok od naprawy grzałki i mogę powiedzieć że decyzja moja o naprawie grzałki była 100% trafna. Lodówka chodzi bez zarzutu. Nie będę pisał jak naprawiłem bo pisałem wcześniej. Dziękuję za pomoc i myślę że niektórym też i ja pomogłem. Dziękuję i zamykam temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME