Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VCW PL 296/5-5 R2 - Optymalizacja ustawień, komfort CWU

13 Sty 2016 14:18 3255 11
  • Poziom 18  
    Witam
    Posiadam zainstalowany piec Vaillant VCW PL 296/5-5 R2 z regulatorem Calormatic 370 bez zasobnika.

Moje pytania:
    - czy opcja komfort CWU ma rację bytu bez zasobnika?
    - co daje włączenie opcji komfort CWU (jakie negatywne skutki; czy będzie to zwiekszone zużycie gazu, czy szybsze zużywanie sie palnika; skoro jest opcja włącz/wyłącz to raczej są jakieś negatywne skutki o których zapomniano wspomnieć w instrukcji)
    - piec jest włączony na typ regulacji: ciągła, z korektą 0, wydaje mi się że słusznie, ale czy zmiana na regulację dwustanową albo zmiana korekty może zmniejszyć zużycie gazu?
    - czy zmniejszenie temperatury max na kotle do jakiejś wartości przyczyni się do wyraźnego zmniejszenia zużycia gazu? obecnie mam 70, ale piec dobija do niej tylko gdy mieszkanie jest wyziębione (kiludniowa delegacja - wtedy oziębiam mieszkanie do 16 stopni)
    - czy zamiana regulatora Calormatic 370 na 470 może przynieść jakieś korzyści przewyższające niedogodności (Vaillant na swojej stronie pisze że 3% oszczędności średnioroczne)
    - czy jest możliwe (w instruckji nie znajduję) uruchamianie opcji komfort CWU w określonych godzinach (np jak wracam z pracy, myje się wieczorem czy rano)?
    - czy możliwe że nowy piec spala mniej niż po kilku miesiącach eksploatacji (wydaje mi się że zużycie gazu ciągle wzrasta pomimo podobnych temperatur na dworze)
    - jaki kolor winny mieć skropliny, czy jest to kolor wody czy może mieć delikatne zabrudzenia?
    - chciałbym podłączyć do centralki alarmowej piec tak żeby wymuszać na piecu temperaturę nocną w przypadku załączonego alarmu (Satel Integra) jak to zrobić, (zakładam że jest to możliwe). Tak na szybko to wymyśliłem że można by skorzystać z opcji wejścia w piecu informującego o przegrzaniu podłogi, ale to raczej niezbyt eleganckie rozwiązanie
    - czy jest możliwość podbijania temperatury CWU bez zaglądania do pieca? regulator calormatic 370 niema takiej opcji. A jak żona chce nalać gorącej wody do wanny to musi iść do pieca
    - czy jest sens używania funkcji ochrony przed Legionellą przy braku zewnętrznego zasobnika? Instalator zostawił mi takie ustawienie

Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    lukzak2298 napisał:

- czy opcja komfort CWU ma rację bytu bez zasobnika?
    - co daje włączenie opcji komfort CWU (jakie negatywne skutki; czy będzie to zwiekszone zużycie gazu, czy szybsze zużywanie sie palnika; skoro jest opcja włącz/wyłącz to raczej są jakieś negatywne skutki o których zapomniano wspomnieć w instrukcji)

Opcja komfort CWU występuje tylko w kotłach dwufunkcyjnych. Gdy jest włączona to kocioł monitoruje temperaturę samego wymiennika wtórnego (tego który podgrzewa przepływowo wodę) i jeśli ta temp. spada poniżej nastawionej na panelu w kotle, to włącza podgrzewanie tego wymiennika. Chodzi o to, że wymiennik jest już wstępnie nagrzany i po odkręceniu kranu z CWU czekamy tylko na dopływ ciepłej wody do kranu.
    Gdy ten komfort jest wyłączony - musimy poczekać na załączenie palnika, zagrzanie wymiennika i dopływ wody do kranu.
    Skutki negatywne - za komfort się płaci. Pilnowanie i co jakiś czas podgrzewanie wymiennika skutkuje wyższym zużyciem gazu.

lukzak2298 napisał:

- piec jest włączony na typ regulacji: ciągła, z korektą 0, wydaje mi się że słusznie, ale czy zmiana na regulację dwustanową albo zmiana korekty może zmniejszyć zużycie gazu?

Regulacja ciągła wpływa na modulację kotła - gdy w pomieszczeniu zostaje osiągnięta nastawiona temp. to kocioł stopniowo zmniejsza moc, ale się od razu nie wyłącza. Dwustawna wyłącza kocioł od razu - działa jak zwykły termostat.
    W domu jednorodzinnym lub rozległym mieszkaniu zostawiłbym ciągłą, ponieważ w budynku/mieszkaniu mogą występować pomieszczenia tzw. wyziębione i wtedy będzie jeszcze tam docierało ciepło. W przypadku dwustanowej kocioł się wyłączy. Dobre do małych, zwartych mieszkań.
    Musisz u siebie popróbować - dwustanowa może okazać się trochę bardziej ekonomiczna (choć nie zawsze).

lukzak2298 napisał:

- czy zmniejszenie temperatury max na kotle do jakiejś wartości przyczyni się do wyraźnego zmniejszenia zużycia gazu? obecnie mam 70, ale piec dobija do niej tylko gdy mieszkanie jest wyziębione (kiludniowa delegacja - wtedy oziębiam mieszkanie do 16 stopni)

Na pewno. Dla kondensata im niższa twemp. na kotle tym lepiej - sprawniej, oszczędniej. Teoretycznie powinieneś sprawdzać jaka jest temp. na zewnątrz i zmieniać temp. na kotle. Wiadomo że nikt tak nie robi i ustawia jakąś w miarę stałą temp. Chyba że przyjdą duże mrozy i trzeba będzie podwyższyć temp. na kotle. A jaką temp. ustawić to zależy od budynku i wielkości grzejników itd.itp.

lukzak2298 napisał:

- czy zamiana regulatora Calormatic 370 na 470 może przynieść jakieś korzyści przewyższające niedogodności (Vaillant na swojej stronie pisze że 3% oszczędności średnioroczne)

Ten CM470 wyznacza temp. na kotle (za ciebie) w zależności od temp. zewnętrznej. Daje to że kocioł pracuje z najniższą temp. jaka jest potrzebna w danym momencie. Oczywiście najpierw trzeba odpowiednio dobrać krzywą grzewczą. Dodatkowo jak CM470 powiesisz w pomieszczeniu to kocioł dostaje sygnał zwrotny który wpływa na zwiększenie bądź zmniejszenie parametrów grzania, w stosunku do zadanej temp. pomieszczenia.

Dodano po 15 [minuty]:

lukzak2298 napisał:

- czy jest możliwe (w instruckji nie znajduję) uruchamianie opcji komfort CWU w określonych godzinach (np jak wracam z pracy, myje się wieczorem czy rano)?

CM 370 lub 470 steruje programami czasowymi na CWU ale chyba tylko dla zasobnika CWU. Komfortem CWU w dwufunkcyjnym chyba nie, ale może ktoś będzdie wiedział na 100%?

lukzak2298 napisał:

- jaki kolor winny mieć skropliny, czy jest to kolor wody czy może mieć delikatne zabrudzenia?

Raczej bezbarwna ciecz. Mogą się znaleźć drobinki (czarne) są to produkty spalania, które dostają się razem z powietrzem zasysanym przez komin.

lukzak2298 napisał:

- chciałbym podłączyć do centralki alarmowej piec tak żeby wymuszać na piecu temperaturę nocną w przypadku załączonego alarmu (Satel Integra) jak to zrobić, (zakładam że jest to możliwe). Tak na szybko to wymyśliłem że można by skorzystać z opcji wejścia w piecu informującego o przegrzaniu podłogi, ale to raczej niezbyt eleganckie rozwiązanie

Musiałbyś zrobić jakiś układ, który w momencie uzbrojenia alarmu wykorzystywałby jakiś dodatkowy termostat, na którym ustawiłbyś temp. obniżoną i wtedy on rozwierałby zworkę w kotle gdy zostanie osiągnięta ta temp. Vaillantowski regulator (CM370 i 470) nie są do tego przystosowane.

lukzak2298 napisał:

- czy jest możliwość podbijania temperatury CWU bez zaglądania do pieca? regulator calormatic 370 niema takiej opcji. A jak żona chce nalać gorącej wody do wanny to musi iść do pieca

Niestety pozostaje tylko nastawa na kociołku.

lukzak2298 napisał:

- czy jest sens używania funkcji ochrony przed Legionellą przy braku zewnętrznego zasobnika? Instalator zostawił mi takie ustawienie

Nie - to dotyczy tylko zasobnika. Poza tym masz na regulatorze ustawienie: Zasobnik: nieaktywny, więc i tak nie powinno się załączyć - chyba?

Tyle mogę pomóc - może ktoś jeszcze coś dopowie lub poprawi :idea:
  • Poziom 18  
    Bardzo dziękuję koledze ls_77 za wyczerpujące odpowiedzi. Nie miałęm czasu wcześniej podziękowąć, ale z rad skorzystałem.

Co do skroplin to mają kolor brudny, może lekko rdzawy. Czy to znaczy że komieniarz mnie oszukał na kominie i to komin gnije?
  • OptexOptex
  • Poziom 34  
    A kiedy był robiony przegląd kotła z czyszczeniem komory spalania? Trzeba by tam zajrzeć (do komory spalania) żeby cokolwiek powiedzieć. Do komina (do przewodu powietrzno-spalinowego) też powinna być jakaś rewizja - tu możesz sam sprawdzić czy coś się dzieje.
  • Poziom 18  
    Nie zrobili mi żadnej rewizji do komina.

Na 1000% macie skropliny w kolorze wody???

Przegląd kotła będzie przed zimą (pierwszy przegląd)
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Przy zabrudzonej komorze spalania czasami kondensat ma "ciemny" kolor.
    Odkręć syfon z kotła i wylej z niego zawartość i zobaczysz co tam jest. Czasami występuje jakaś zawiesina. Jeśli jest jej dużo, tak że przytyka zasyfonowanie i odpływ, to może wcześniej trzeba zrobić przegląd. Jeśli to nowy kocioł to przegląd gwarancyjny musisz zrobić pomiędzy 9 a 12 miesiącem od uruchomienia kotła.
    Ja bym wyczyścił samemu syfon i sprawdzałbym, np. po tygodniu lub dwóch jak to wygląda. Zawsze możesz zapytać tego serwisanta który uruchamiał kocioł może podjedzie i obejrzy.
    A na przewodzie powietrzno-spalinowym bezpośrednio na kotle nie ma jakiejś rewizji. W oryginalnym przyłączu Vaillanta jest kolanko z odkręcaną rewizją. Czasami jest trójnik z zadeklowanym jednym odejściem pod którym jest rewizja.
  • Poziom 18  
    Jest taka mufa Vailantowska zaraz nad kotłem którą jak się zdejmie (zapinana na klamerkę) to widać tą plastikową rurkę spalinową. Muszę zerknąć co tam widać.

Generalnie sama woda jest raczej czysta, ale po tym prawie roku używania ten zbiorniczek z syfonu ma taki ceglasty kolor. Tak samo rurka (jak przewód paliwowy - przezroczysta) do kondensatu ma taki brązowawy kolor. Rzeczywiście czasami zdarzy się jakaś kulka sadzy w kondensacie pływa. Stresuję się tylko czy ten dziwak od kominów mi nie zrobił psikusa i nie włożył tam kawałka zwykłej rury zamiast kwasowej. W końcu ciężko by było to udowodnić a jeszcze ciężej wymienić :( :( :(

Z instalatorem nie gadam bo się z nim pokłóciłem przy rozliczeniu. Oszukał mnie a potem się obraził że mu to delikatnie zasugerowałem.
  • Poziom 34  
    Jeśli syfon i rurka nie są jakoś ewidentnie zapchane to nie ma co się stresować. Jak serwisant będzie robił przegląd to niech ci da zajrzeć do komory spalania i zobaczysz co się tam dzieje. Ja tak zawsze robię, a jak nie ma klienta to robię zdjęcia i mu przesyłam.
  • Poziom 18  
    Nie wiem czemu, ale wszyscy mają opory przed robieniem zdjęć :) ile razy kogoś poproszę to się okazuje że albo zapomnieli albo nie mieli czym :) To tak off

Dzięki za poradę.

Jeszcze pytanie, z czego powinna być wykonana rurka do odpływu skroplin? Fabryczna jest teraz za krótka bo instalator obciął i teraz po dorobieniu kanalizacji jest za krótka. Przypominała czarny peszel, ale peszel to to nie jest.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Wąż od pralki podchodzi :)
  • Poziom 34  
    Fabrycznie z kotłem jest kawałem czarnej karbowanej rurki - jak peszel. Służy ona do odprowadzenia kondensatu z kotła gdzieś nad syfon, który później połączony jest z kanalizacją normalnymi rurami kanalizacyjnymi. Jeśli ten czarny jest za krótki, to możesz spokojnie przedłużyć wężem odpływowym do pralki/zmywarki, tylko nie łącz tego węża na sztywno/szczelnie z kanalizacją - zawsze nad syfonem musi być jakaś przerwa (pustka powietrzna).
  • Poziom 18  
    Połączone jest tak żeby nie zassało i nie wyssało wody z syfonu wewnątrz kotła. Ale na sztywno.