Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stetoskop Piezoelektryczny

13 Sty 2016 15:55 13017 41
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Testo
  • #2 13 Sty 2016 16:31
    freebsd
    Poziom 35  

Genialne!
    Robiłeś próby z dłuższą sondą?

• #3 13 Sty 2016 17:27
    pawel1029384756
    Poziom 21  

Pomysłowe i przydatne narzędzie, chętnie bym posłuchał jak to brzmi przez słuchawki zależnie od tupu drgań. Tą diodę możesz zamienić na migającą, będzie pobierała mniej energii a sygnalizacja o działaniu nadal będzie.

• Testo
  • #4 13 Sty 2016 18:23
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Zewnętrznie, wizualnie rzeczywiście wygląda zupełnie przyzwoicie, niczym wielkoseryjna produkcja spod Szanghaju, ze znaczkiem recyklingu elektroniki na PCB :D. Niestety wewnątrz króluje niepodzielnie Jego Wysokość Termoglut, i to przy takiej staranności Wykonawcy. Na Jego obronę można tylko użyć tylko argumentu o koszcie wykonania obudowy dedykowanej do danego urządzenia. Ale ja nie o tym...Ten przetwornik piezoceramiczny (głośnik) posiada swoją dość ostro zarysowaną częstotliwość rezonansu własnego, ok 5 kHz. To zafałszuje dokładność ewentualnych pomiarów, choćby oscyloskopem. Mimo wszystko, gdybym to ja budował ten stetoskop, użył bym NAJTANSZEGO przetwornika magnetoelektrycznego gramofonowego...niestety. Pozdrawiam.

• #6 13 Sty 2016 18:55
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 13 Sty 2016 18:55
    M. S.
    Poziom 34  

Moim zdaniem to "spętanie" jest bardzo ważne bo tworzy ze śruby dźwignię dwustronną.

• #8 13 Sty 2016 19:06
    LA72
    Poziom 40  

M. S. napisał:
    Moim zdaniem to "spętanie" jest bardzo ważne bo tworzy ze śruby dźwignię dwustronną.

Dlatego się spytałem.

Sprawdź, jak będą wyglądały pomiary gdy do piezzo przylutujesz kawałek twardego drutu miedzianego (jako sonda) i nie będzie miał on podparcia.

P.S.
    Projekt prosty i bardzo ciekawy.

• #9 13 Sty 2016 19:08
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 13 Sty 2016 19:28
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

goreckidiy napisał:
    Komercyjne urządzenie stąd również korzysta z membrany piezoelektrycznej
    Moje urządzenie ( link : http://www.thp-systems.com/test-systems/smartvibro-vibrometer/ ) posiada przetwornik magnetostrykcyjny.....niestety....

• #11 13 Sty 2016 19:40
    michcz
    Poziom 10  

Będziesz później rozkładał sygnał transformatą Fouriera i badał widmo częstotliwościowe? :)

• #12 13 Sty 2016 19:57
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 13 Sty 2016 20:14
    freebsd
    Poziom 35  

goreckidiy napisał:
    Zaraz zobaczę co słychać za ścianą
    Właśnie tak są zbudowane mikrofony sejsmiczne, podwodne i podsłuchy przez ścianę...

• #14 13 Sty 2016 20:24
    M. S.
    Poziom 34  

Moim zdaniem przetwornik powinien być obciążany na kierunku prostopadłym do jego płaszczyzny, a to zapewnia podparcie sondy. Zamocowanie sondy bez podparcia sprawi, że przetwornik będzie wyginany, co wg mojego rozumowania sprawi, że pojawiające się ładunki na jego powierzchni mogą się znosić.

• #15 13 Sty 2016 20:27
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

goreckidiy napisał:
    To jest niskobudżetowy projekt, całkowicie spełniający swoje zadanie, i nie służy do pomiaru wibracji. ...niestety...
    Właśnie - dzielimy się na ,,Niskobudżetowców'' i ,,Profesjonalistów". Wibrometr / stetoskop w mojej pracy jest niemal tak samo nieodzowny jak multimetr ( Naprawa wielokolorowych offsetowych maszyn drukarskich m.n) i z tego żyję, wiec narzędzi też używam profesjonalnych. Wybaczenia proszę..

• #16 13 Sty 2016 21:15
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Zamiast tego czujnika można użyć samochodowego czujnika spalania stukowego - nowoczesne czujniki są wystarczająco szerokopasmowe.

Często używam takiego piezo głośniczka jako czujnika drgań dysku twardego - pozwala mi to na bezinwazyjną analizę aktywności HDD przy testach które wykonuje dla mojego pracodawcy. PC z darmowych oprogramowaniem Spectrum LAB http://www.qsl.net/dl4yhf/spectra1.html w zupełności wystarcza - np bez problemu można określić prędkość obrotową HDD.
    Przemyśliwuje nad zastąpieniem tego piezoczujnika, czujnikiem z polimeru np https://kamami.pl/czujniki-wibracji/187379-ldt0-028k.html - powinien być czulszy i łatwiejszy do sprzęgnięcia - problem rezonansu można w dużej części rozwiązać "pre-stresując" (wstępnie naprężyć) - ewentualnie mocno ścisnąć czujnik pomiędzy mało podatnymi/twardymi elementami montażowymi.

• #17 14 Sty 2016 10:55
    burur
    Poziom 17  

Witam
    Wykonałem kilkanaście lat temu "stetoskop" z mikrofonu pojemnościowego na kabelku włożonym w mały dławik kablowy i wzmacmiacza z odzysku, zasilam baterią 9V, wszystko spakowane w obudowę. Używam tego ustrojstwa w pracy do odsłuchania łożysk w silnikach. Powiem, że nawet takie proste rozwiązanie bardzo pomaga w lokalizacji uszkodzonych łożysk. Będę musiał spróbować wykonać z czujnikiem piezo, zobaczę jaka będzie różnica.
    Pozdrawiam

• #18 14 Sty 2016 11:44
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

@Krzysztof Kamienski gratulacje że posługujesz się fachowym sprzętem, no i co w związku z tym ? Oczekujesz oklasków czy co ?
    To jest projekt dla osób chcących zbudować coś prostego pozwalającego samemu namierzyć usterkę.
    @burur piezo właśnie w tym przypadku jest dobry bo nie wpływają na niego dźwięki otoczeni jak to ma miejsce w mikrofonie.

• #19 14 Sty 2016 12:21
    sebek99
    Poziom 15  

Czy można wyryć skutecznie tym urządzeniem brzęczący transformator w zasilaczach impulsowych? (Np.: taki od tv gdzie może być 2-4 trafa i dławiki aktywnego PFC.)

• #21 14 Sty 2016 15:37
    reaven22
    Poziom 27  

Krzysztof Kamienski napisał:
    .Ten przetwornik piezoceramiczny (głośnik) posiada swoją dość ostro zarysowaną częstotliwość rezonansu własnego, ok 5 kHz. To zafałszuje dokładność ewentualnych pomiarów

Może sam przetwornik ma rezonans na 5kHz, ale z dolutowaną "ciężką" śrubą rezonans przenosi się na sporo niższe częstotliwości. Jakie?? trzeba by zmierzyć.

Samo urządzenie pomysłowe i proste, jednocześnie bardzo przydatne :) Gratuluje projektu.

• #22 14 Sty 2016 19:18
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 14 Sty 2016 20:14
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

goreckidiy napisał:

deus.ex.machina napisał:
    PC z darmowych oprogramowaniem Spectrum LAB

Faktycznie świetny program... szkoda że nie mam kabelka :(
    Chyba nie ma sensu żebym robił swój program, bo ten naprawdę ma spore możliwości i ładnie wizualizuje wszystkie częstotliwości.

Polecam zwłaszcza że ma kilka fajnych cech no i wspiera możliwość długiego rejestrowania z jednoczesna wizualizacja danych - zdarzało mi się analizować np 28 godzin non stop.

goreckidiy napisał:

deus.ex.machina napisał:
    Przemyśliwuje nad zastąpieniem tego piezoczujnika, czujnikiem z polimeru
    Nie wiem czy to nie jest przerost formy nad treścią, choćby temu że obecnie korzystasz z przetwornika Piezo, i jak napisałeś świetnie się on spisuje. Czy trzeba więcej ? - jak uważasz.

Przede wszystkim ceramika piezo jest dość wrażliwa mechanicznie a srebrne pokrycie podatne na korozje kolejna rzeczą jest mechaniczna wytrzymałość tego srebrnego pokrycia - zazwyczaj lutuje bardzo cienki przewód w emalii (DNE 0.08mm) - sam lut rozpuszcza srebro - trzeba lutować bardzo krótko.
    W tej chwili muszę sam przetwornik sprzęgać mechanicznie z obudowa urządzenia - używam szczypiec sprężynowych jako elementu pośredniczącego używam monety - jak widać cala procedura jest skomplikowana - do tego trzeba mechanicznie separować urządzenie - wiele warstw gąbki z wytłoczeniami by nie przenosić drgań z podłoża (ale i tak widać np wibracje zdudnieniowe agregatów klimatyzacyjnych czy np że ktoś chodzi po korytarzu - kobiety mimo mniejszej masy generują wyższą amplitudę drgań dlatego mowie brzydko o ciężarnych słonicach).
    Chce to mocno uprościć a sam przetwornik polimerowy może być źródłem sygnału o wyższej amplitudzie (czyli czulszy) wg datasheet +-90 stopni daje ok +-70V.
    Nie sprawdzałem ile może wygenerować brzęczyk ale dane mówią o tym ze można przyłożyć ok 40V max.

goreckidiy napisał:

reaven22 napisał:
    Samo urządzenie pomysłowe i proste, jednocześnie bardzo przydatne :) Gratuluje projektu.

A to właśnie motywuje do kolejnych wynalazków i dzielenia się nimi z innymi - dziękuję! :)

Ja tez gratuluje - czasem warto podejść do rozwiązania problemu niestereotypowo i Tobie się to udało jak myślę.

• #24 14 Sty 2016 21:18
    electro
    Poziom 17  

A czy orientuje się jak taki elektroniczny stetoskop wypada w porównaniu do klasycznego mechanicznego z membraną?

• #25 14 Sty 2016 21:31
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

electro napisał:
    stetoskop wypada w porównaniu do klasycznego mechanicznego z membraną?
    W uszy nie gniecie :D i sygnał można zanalizować.

• #26 14 Sty 2016 21:32
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 15 Sty 2016 09:48
    vinay1230012
    Poziom 6  

przetwornik powinien być obciążany na kierunku prostopadłym do jego płaszczyzny, a to zapewnia podparcie sondy. Zamocowanie sondy bez podparcia sprawi, że przetwornik będzie wyginany, co wg mojego rozumowania sprawi http://buff.ly/1IROxwp

• #28 15 Sty 2016 09:54
    electro
    Poziom 17  

Porównując do mechanicznego stetoskopu nie miałem na myśli lekarskiego:)

myślałem o czymś takim:

• #30 15 Sty 2016 15:51
    2661034
    Użytkownik usunął konto