Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik indukcyjny a magnetyczny.

Bliding 13 Sty 2016 19:17 1203 4
 • #1 13 Sty 2016 19:17
  Bliding
  Poziom 7  

  Kiedy stosujemy czujnik magnetyczny a indukcyjny? Np w tłokoach wiem ze magnetyczny ale dlaczego? Przy okazji bylbym wdzieczny jak ktoś by wiedzial do czego służy sprzeglo gumowe :) Pozdrawiam

  0 4
 • #2 13 Sty 2016 19:51
  strikexp
  Poziom 27  

  Magnetyczny odczytuje pole magnetyczne z magnesu lub cewki. A indukcyjny wykrywa ferromagnetyki. Kiedy sie który stosuje to odpowiedz sobie sam.

  0
 • #3 13 Sty 2016 20:02
  fuutro
  Poziom 43  

  Odpowiem nieco od końca:
  1. Sprzęgło gumowe jest elastyczne - służy do przeniesienia momentu obrotowego z maszyny napędzającej (np silnik) do maszyny napędzanej - i tu można się domyślić, że pozwala na stłumienie, złagodzenie takich efektów jak uderzenia, szarpnięcia podczas pracy, które mogłyby przy najzwyklejszym sprzęgle spowodować zbyt szybkie powstawanie uszkodzeń w układzie napędowym.
  2. Czujnik indukcyjny można potraktować jako zbliżeniowy - zbliżając do niego ferromagnetyk wpływa się na jego indukcyjność a ta przekłada się na zmianę jeśli nie częstotliwości generatora znajdującego się na dalszym etapie przetwarzania danych to na zmianę swojej reaktancji co również jest jak najbardziej do wykorzystania.
  3. Czujnik magnetyczny - najprościej kontaktron (tj przełącznik ze stykami działającymi pod wpływem pola magnetycznego) albo można bardziej rozwinąć układ stosując np czujnik Halla. Najczęściej źródłem pola magnetycznego jest ot po prostu magnes, który po zbliżeniu po prostu zmienia stan styków kontaktronu. Jeśli użyć czujnika Halla to na podstawie siły zmierzonego pola można określić odległość obiektu od czujnika.

  0
 • #4 13 Sty 2016 20:45
  strikexp
  Poziom 27  

  Czujnik magnetyczny to raczej czujnik halla. Kontraktrony mają kiepskie zastosowanie i ograniczoną żywotność.

  0
 • #5 13 Sty 2016 21:30
  fuutro
  Poziom 43  

  Patrząc na oferty w sieci to łatwiej o kontaktron. Samo hasło "czujnik magnetyczny" wypluwa w znacznej mierze kontaktrony, nieraz bardzo ładnie opakowane.

  0