Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny - zacina się

13 Sty 2016 19:44 1512 14
  • Poziom 6  
    Witam ! Na wstępnie piszę że użyłem szukaj-ki (żaden temat nie opisuję po części mojego problemu ) Sprawa wygląda tak że robię cokolwiek i nagle komputer staje , myszka się rusza po ekranie jak jej rozkaże , słyszę kolegę jak mówi na skype , muzyka spotify przestaje grac . Trwa do minuty , odstępy czasowe nie określone . I znowu komputer się odwiesza i hula . To co opisałem wyżej odbyło się wczoraj ( problem to jest coś koło 1 miecha , wcześniej działał git ) gdy miałem zapuszczony serwer minecraft i samego minecrafta :) Ale to różnie z tym bywa , dzieje się kiedy chce . Kiedy komp się zawiesza to dioda dysku nie świeci/mruga , przestaję .
    I teraz tak :
    Procek : AMD Phenom II X4 955 podkręcony na sztywno do 3.6 GHz
    Chłodzenie procka : Scythe Ninja 3 rev.B
    Płyta główna: MSI 970A-G43
    Grafika: Radeon R7 260X 2048MB GDDR5 z Windforce 2
    RAM: Jedna kość HyperX KHX16C9B1B/4 to jest 4 GB
    Zasilacz: XILENCE XP550 550W ( tak wiem czarna lista )
    Dysk Twardy: ponad 6 letni SAMSUNG HD502HJ (500 gB)
    I teraz tak , co zdążyłem zrobić:
    -format generalny dysku ( ponieważ podejrzewałem go o bad sectory, problem nadal występuje ) Komputer stacjonarny - zacina się
    Dysk od dłuższego czasu zawalony był do czerwoności
    -pomierzyć zasilacz na trzymanie napięcia podczas stresu i w spoczynku , trzymał się w normach .

Co wykluczam:
    Procek , grafika , płytka główna , RAM
    Co podejrzewam :
    Zasilacz ( w mniejszym stopniu ) , dysk twardy ( już swoje lata ma ) , zbyt małą ilość RAMu ( przykładem na jego mała ilość może być wg. mnie to że gdy czasem [średnio co 2gi raz ] gdy włączam MC i wchodzę do świata to CHUNKI się nie ładują poprawnie , wtedy restart gry pomaga ) , przegrzewanie się czipsetu
    Z tym czipsetem to jest tak że kiedyś miałem włączony OC Genie II i było git , po jakimś czasie zaczęło wywalać blue screeny , wyłączyłem i jest git , ale fakt muszę mu chłodzenie sprawić
    Na noc wstawiam ten windowsowy program do sprawdzania RAM'u ( gdzieś widziałem do tego poradnik ) Co by tu jeszcze ... no nie wiem , nic mi do głowy więcej nie przychodzi . Jakieś pomysły co do mojego problemu ? Co jeszcze zrobić by sprawdzić komputer i ewentualnie pozbyć się problemu ? Wstawię jakiś mały wiatraczek na ten czipset bo jako jedyny wg. speedfana grzeje się mocno .
    Proszę o darowanie sobie nic nie wnoszących komentarzy takich jak "szukajke pan zna ? " Z góry Dziękuję za wszelką próbę pomocy .
    Pozdrawiam D.
  • Poziom 43  
    PuszkinPL napisał:
    Co podejrzewam :
    Zasilacz ( w mniejszym stopniu ) , dysk twardy ( już swoje lata ma ) , zbyt małą ilość RAMu

I tak od końca, 4GB RAMu powinno wystarczyć spokojnie do normalnej pracy PC.
    Dysk, ma trochę błędów, ale moim zdaniem nie powinno to mrozić komputer.
    Co do zasilacza, to proponuję na nim się skupić. Smart dysku pokazuje (par. 03) problemy z zasilaniem i do tego podkręcone CPU.
    Na początek zmień ustawienia bios na fabryczne i podstaw inny zasilacz.
  • Poziom 6  
    No dobra , zmienie te ustawienia do fabrycznych przy następnym starcie PC i zobacze jak będzie. Wymiana zasilacza na "od zaraz" nie wchodzi w grę bo nie pozwala na to budżet typowego 15-latka. Nie mniej jednak może kiedyś zakupie jakiś nowszy-lepszy.
  • Poziom 24  
    Zrób pomiar napięć na zasilaczu to i może go też wykluczymy albo znajdziemy przyczynę. Tu masz co i jak Link
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Do tego atrybuty 01, BF i C8. Zamieść wobec tego wyniki skanowania powierzchni z MHDD.
  • Moderator - Komputery Serwis
    PuszkinPL napisał:
    Na noc wstawiam ten windowsowy program do sprawdzania RAM'u ( gdzieś widziałem do tego poradnik )

Testu pamięci RAM nie wykonuje się spod Windows'a (mało wiarygodne) a bootowalnym MemTest'em.
    http://www.memtest.org/
    Wykonaj 3 przejścia programu i zamieść zdjęcie. Zobaczymy czy kość nie ma uszkodzonych bloków pamięci.
  • Poziom 6  
    No więc tak , zmieniłem te ustawienia BIOS'a do fabrycznych . Narazie żadnej ściny ale tak jak pisałem , to jest totalny random .
    @rafi84 - już to robiłem , zanim poprosiłem was o pomoc , w stresie jak i w spoczynku niby trzymało się normy
    @mati211p - tu był problem bo tak czy tak nie pokazywało mi dysku , wpisałem na pałę 2 i zaskoczyło
    Choć to moja pierwsza styczność z tym programem to wydaję mi się ze na tak stary dysk to nie jest tak źle. I domniemam że możemy go wykluczyć .

@RADU23 Memtest z pendrive nie chce się zapuścić , nie wiem czemu , korzystam z ich instalatora do pendrive . Pokazuję się tylko " _ " migające w lewym górnym rogu ekranu

A tu jeszcze mam screena z HD Tune tuż po formacie
  • Poziom 36  
    HDD w idealnym stanie.

PuszkinPL napisał:
    @RADU23 Memtest z pendrive nie chce się zapuścić , nie wiem czemu , korzystam z ich instalatora do pendrive . Pokazuję się tylko " _ " migające w lewym górnym rogu ekranu

Płyty CD nie są drogie :) Zawsze się możesz w taką zaopatrzyć i nagrać memtesta :)
  • Poziom 43  
    Sprawdź czy przy włączonych wszystkich programach, których zwykle używasz nie zaczyna brakować pamięci Ram. Bo wygląda tak jakby system zwalniał pamięć wyłączając zbędne usługi i się odwieszał. Odkręć procesor do nominalnego taktowania żeby wykluczyć winę OC i popracuj dzień/dwa chyba że i tak wystąpią ww objawy.
  • Poziom 6  
    @młody14 No kolo 21 to ciężko o płytkę
    @wariat A no może i brakuje bo na to co ja często robie to jest zużywane 3 3.5 GB jak nie wiecej Pisałem wyżej ze juz go odkrecilem
  • Poziom 43  
    W takim wypadku dokup kość 2-4GB i zobacz czy się polepszy. Używane 2GB ram to koszt 30-40zł.
  • Poziom 43  
    PuszkinPL napisał:
    Zasilacz ( w mniejszym stopniu )

W najwyższym stopniu zaczął bym od niego, wymiana zasilacza.
  • Poziom 6  

RAM też wyszedł epicko czyli zostaję ten zasilacz i ew. nie wyrabia RAM ,tak jak pisał @wariato , na to co ja wyrabiam na PC. No nic będę go używał dalej bo tak jak pisałem to jest totalny random kiedy się zawiesi więc powiedzenie że problem zniknął jest trochę ryzykowne . Ostatnia ścina była dzień/dwa przed tym jak tu napisałem i zacząłem dłubać , od tej pory nie miałem żadnej ale siedzę też mniej na PC . Choć by teraz RAM'u zużywam 1.85GB a mam tylko 3 karty w Chrome i AIMP'a
  • Poziom 24  
    Dobra a sprawdzałeś kondensatory, czy jakiś nie jest wypukły albo już wylany??
  • Poziom 6  
    Kondensatory są OK . Odkąd tu napisałem to jedyne co zrobiłem to cofnąłem OC , ale jednak tej ściny jak była to już nie ma . Dokupiłem jeszcze kość KHX1600C9D3/4G i sprawdziłem w MemTeście i wszystko by było ok gdyby nie to że w CPU-Z jak i w MemTeście pokazuje mi że ta moja kość która już miałem , która ma w ogóle inną nazwę , wg CPU-Z jak i mem testa ma te samą nazwę którą ja kupiłem. Miałem KHX16C9B1B/4 i teraz dodałem KHX1600C9D3/4G. Nie są w slotach tego samego koloru na płycie . Mimo to mają te samą nazwę "pamiec-hyperx-4gb-1600mhz-ddr3-cl9-khx1600c9d3-4g-i5916864708". Komputer stacjonarny - zacina się

W slocie 4tym jest kość która miałem a w slocie 3cim jest kość którą kupiłem. Wytłumaczycie mi dlaczego to się tak dzieje?