Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać wskażnik diodowy wskażnik napięcia od 0-5V

woia1602 13 Jan 2016 20:13 2742 9
Altium Designer Computer Controls
    woia1602
    Level 15  
    Witam.
    Potrzebuje wskaźnik diodowy do auta. Czujnik LPG działa w zakresie 0-5V ale mogę zmierzyć dokładnie wartości jak będę mieć pełną i pustą butle.
    Chciałbym żeby diody były na kablu z racji, że będą montowane oddzielnie lub nawet mogę sam sobie je dolutować bo mam ledy ale poproszę o podanie wtedy czy mam to na jakiś rezytorach dawać czy coś.
    Interesuje mnie żeby wzrost napięcia do max 5v powodował zapalanie kolejno 4 diodek czyli poniżej. np. 0.5v świeciła jedna a powyżej 4V świeciły wszystkie 4 Chyba, że da się wykonać bardziej szczegółowo wskaźnik
    Chciałbym przeznaczyć max 20zł na takie coś.

Dodano po 24 [minuty]:

Super jakby mogło to być zbudowane na czymś takim:
    http://olx.pl/oferta/kingbright-led-10-linika...skaznik-dc-763h-CID99-ID7KDgd.html#003579a8bc
  • Altium Designer Computer Controls
    Radzio M.
    Level 34  
    Za 20zł to nikt sobie nie będzie d**y zawracać. Kup sobie jakiś kit z układem scalonym LM3914, przerób pod swoją aplikację i gotowe.
  • Altium Designer Computer Controls
    Radzio M.
    Level 34  
    Pisz w dziale początkujący elektronicy, otrzymasz poradę co zrobić.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Interesuje mnie żeby wzrost napięcia do max 5v powodował zapalanie kolejno 4 diodek czyli poniżej. np. 0.5v świeciła jedna a powyżej 4V świeciły wszystkie 4 Chyba, że da się wykonać bardziej szczegółowo wskaźnik
    Chciałbym przeznaczyć max 20zł na takie coś.
    Użyj LM3914 obsłuzy 10 LEDów, układ zmontujesz na płytce uniwersalnej, rezystory trzeba policzyc tak aby uzyskać zakres 0-5V, jak bedziesz miał dużo szczęścia to w 20zł koszt elementów się zmieści pod warunkiem że kupisz w stacjonarnym sklepie (bez kosztów przesyłki).

Kit pewnie bedzie droższy niż 20zł.
    qryszard
    Level 21  
    Zamiast diod zastosuj woltomierz cyfrowy ( na aledrogo ok dychy z przesyłką)
    Na wejściu woltomierza dobierz dzielnik aby wskazywał odpowiednią wartość.
    Dokładnie nie będzie działał , ale lepiej od czterech diodek .
    woia1602
    Level 15  
    Przez długi czas miałem takie coś. Działa ok ale... cyfry tak latają, że nie wiadomo co i gdzie.
    Myślałem nad analogowym voltomierzem do 5v ale problem ten sam czyli skoki wskazówki. Dlatego chciałem, żeby wszystko funkcjonowało jak fabryczne wskaźniki na 4 diodach i przedziałach wartości.
    Moja centralka od gazu niestety nie obsługuje wskaźnika z poziomem gazu. Kiedyś ktoś doradził mi zakup tego czujnika halotronowego z pełnym wskazaniem i obiecał pomoc przy takim wskaźniku na 4 lady ale niestety 3 lata mijają i nic więcej nie odpisał.

Dodano po 1 [minuty]:

w butli mam taki czujnik
    Dodano po 3 [minuty]:

najchętniej bym taki przełącznik chciał i po problemie

Dodano po 37 [minuty]:
    A takie coś ??
    Nie da się przerobić zeby pokazywało skalę 0-5V ??
    "Wskaźnik zbudowany jest przy użyciu układu scalonego LM3915 sterującego linijką z 10 diod LED. Liczba zapalonych diod jest proporcjonalna do wartości doprowadzonego sygnału wejściowego. W opisanym układzie skala ma podziałkę logarytmiczną, ze skokiem 3 dB. Zastosowano diody czerwone, zielone i żółte o średnicy 5 mm. Wymiary płytki drukowanej 76x27 mm.
    Instrukcja do J-22N "
    woia1602
    Level 15  
    Czy ktoś jest w stanie pomóc mi z tym modułem całkującym sygnał do wskaźnika LPG?
    Sam wskaźnik już działa. Ale wskazania strasznie skaczą. Ktoś mi napisał o module całkującym który zmniejszy latanie wskazówki.
    Radzio M.
    Level 34  
    Straszny bałagan tutaj. Czym mierzysz napięcie, woltomierzem cyfrowym z LED czy analogowym? Tu raczej trzeba zastosować opóźnienie w odczycie lub uśredniać pomiar.
    woia1602
    Level 15  
    Więc pomiary oczywiscie miernikiem. Ale zmierze dokładne wartości dla pełnego i pustego.
    Kiedyś mialem ten led. Potem analogowy. Finalnie robie ze wskaznika 52mm. Analogowego. Aby szukam jak zrobic ten sygnał bardziej "liniowy".
    Wskaźnik zamowilem w skali 8-16v i zrobie go na 5v z potencjometrem to ustawie idealny max na wskazowce. Ale chce uniknąć skakania wskazówki