Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Hotpoint AQS73D 29EUB - Nie chodzi silnik podejrzewam tranz. GP8NC60KD

AdamGertig 13 Jan 2016 21:55 3321 5
 • #1
  AdamGertig
  Level 9  
  Mam pralkę Hotpoint AQS73D, silnik trójfazowy, bezszczotkowy nie kręci się (cała reszta działa). Uzwojenia wyglądają ok, pralka oczywiście popsuła się 6 miesięcy po gwarancji.
  Podejrzewam sterowanie na 6-ciu ST GP8NC60KD, nie wiem za bardzo jak je pomierzyć, ale obstawiam próbę z wymianą w ciemno. Nie mogę jednak ich znaleźć do kupienia. Czy ktoś zna zamiennik? Czy ktoś może naprawiał już sterownik takiej pralki? Typowe problemy? Może źle szukam na początek
  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam, Adam
 • #2
  AdamGertig
  Level 9  
  Równo po miesiącu czekania na zamówiony z USA, (Digikey.com) mocniejszy zamiennik ST GP19NC60WD, wymieniony w ciemno wszystkie 6 sztuk, silnik ruszył. Pralka naprawiona, koszt z wysyłką itp. około 80zł. Jeśli komuś zapali się błąd F1 i nie będzie kręcił silnik polecam w ciemno wymieniać i będzie działać. Nowy sterownik pralki w serwisie 860zł, więc warto się pomęczyć.
 • #3
  nares
  Home appliances specialist
  AdamGertig wrote:
  Jeśli komuś zapali się błąd F1 i nie będzie kręcił silnik polecam w ciemno wymieniać i będzie działać.

  Błędne zalecenie, ponieważ błąd F1 w tych pralkach, jest generowany także przez wiele innych uszkodzeń elektroniki sterującej. Miałeś szczęście ;)
 • #4
  AdamGertig
  Level 9  
  Tak, wiem że F1 to wiele innych uszkodzeń, (komunikacja) jest kilka postów z tym błędem, jednak żaden nie traktuje o problemach z silnikem. Napisałem wyraźnie, że w tandemie, F1 + brak kręcenia silnika.
  Myślę, że każdy też sprawdzi podstawowe elementy dające się łatwo zdiagnozować zanim zamówi tranzystorki w ciemno, a to tylko wskazówka.
  Model tej pralki jest dość młody, myślę, że sterowanie silnika będzie się dopiero psuło a post może jednak pomóc bardziej niż zachowywanie rozwiązania dla siebie.
 • #5
  nares
  Home appliances specialist
  AdamGertig wrote:
  post może jednak pomóc bardziej niż zachowywanie rozwiązania dla siebie.

  Oczywiście, nie neguję tego, lecz dobrze jest wcześniej starannie zdiagnozować sterownik.
 • #6
  AdamGertig
  Level 9  
  Zamykam temat, problem rozwiązany i nadal pralka po naprawie chodzi. Dzień w dzień pierze ;-)