Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja sprężonego powietrza. z czego zrobić?? PP PE PEX PVC

13 Sty 2016 22:28 16752 17
  • Poziom 10  
    Witam szanownych kolegów i proszę o pomoc ,chciałbym zrobić u siebie w garażu instalacje sprężonego powietrza lecz zbytnio nie wiem z czego takową instalację zrobić?? Żeby było tanio szybko i bezpiecznie,jeżeli chodzi o ciśnienie to max. 12 bar.

Na początku myślałem o wężu pvc ale wyjdzie drogo może lepiej rurki PE i kolanka skręcane tylko nie wiem czy wytrzyma takie ciśnienie.Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Poziom 19  
    W wielu warsztatach widziałem instalację z rurek na zgrzew tych szarych do wody wytrzymują ok 12 bar .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Computer Controls
  • Poziom 21  
    k124l napisał:
    W wielu warsztatach widziałem instalację z rurek na zgrzew tych szarych do wody wytrzymują ok 12 bar .

Nie wiem jakie ciśnienie wytrzymują ale w warsztacie w którym pracował tata też była właśnie taka instalacja zrobiona. Pracował tam 5 lat i awarii nigdy nie było. Pracowała przy ciśnieniu do 8 bar.
  • Poziom 10  
    Tak się składa że od tego właśnie zacząłem. PP 8 PE 12.5 Pex 10 wąż nawet 40,
    chyba jednak pex. tania rurka, daje się formować więc kolana odpadają i na pewno wytrzyma 12 jak rozmawiałem ze sprzedawcą tych rurek bo przy 80 stopniach ma wytrzymałość 10 atm.
  • Poziom 26  
    puchal.bass napisał:
    ...chyba jednak pex. tania rurka, daje się formować więc kolana odpadają i na pewno wytrzyma 12 jak rozmawiałem ze sprzedawcą tych rurek bo przy 80 stopniach ma wytrzymałość 10 atm.
    Nooo, skoro Twoja instalacja ma gwarancję ciśnienia od samego sprzedawcy, to musi wytrzymać ;) Nigdy nie projektowałem ani nie montowałem instalacji sprężonego powietrza, ale intuicja podpowiada mi, że niekoniecznie sprawa jest błaha i prosta. Wiem natomiast ile to jest użytkowe 12 bar, wiele lat zajmowałem się instalacjami wysokociśnieniowej pary. Z ciekawości wpisałem do wyszukiwarki stosowną frazę, by potwierdzić swoje podejrzenia: teoretycznie jest możliwe wykonanie takiej instalacji z byle czego, natomiast praktycznie jest nieekonomiczne i bez sensu. Nie chce mi się pisać, co wyczytałem, bo wiedza ta jest ogólnodostępna, natomiast co do generaliów, - powyżej 8 bar instalację trzeba wykonać z materiałów do takich instalacji dedykowanych. Nie te rury, i nie te złączki z którymi kombinujesz. Być choć trochę pomóc wklejam Link do jednego z wielu dostępnych systemów. Wklejam po to, by wyrobić sobie pogląd jak toto powinno wyglądać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    puchal.bass napisał:
    Ciśnienie 8 atm. to dla mnie za mało, klucz pracuje mi na 10 a chciałbym mieć zapas czyli te 12 np. do piaskowania. Może jest ktoś na forum co posiada instalacje np. do piaskowania i podpowie coś.

Obawiam sie że to nie klucz pracuje na 10atm tylko masz za małą przepustowość złączek lub węży.
    To samo dotyczy instalacji. Jeśli zrobisz ją o zbyt małym przekroju to nawet 20atm. bedzie za mało.
    A juz tym bardziej będzie to widoczne przy piaskowaniu.
  • Poziom 10  
    Klucz bety mi pracuje na 10 atm i wężu bezpośrednio od kompresora 14mm mam także pistolet do malowania ale oczywiście na innym wężu i z filtrami. chodzi mi o to że denerwuje mnie plątanina węży pod nogami, mam dość! Wiem że ciężko jest taką instalację tanio i dobrze zrobić za małą kasę ale może się uda i na pewno podzielę się doświadczeniem jak ją stworzę z waszą pomocą.Systemy typu John Guest, Coprax, Tekalan itp. są dla mnie zbyt drogie.

Na razie pierwsze miejsce zajmuje pex i kształtki mosiężne bo te zwykłe to porażka
    ale zastanawiam się nad PE (woda) wytrzymuje 12.5 atm i rurka jest miękka w przeciwieństwie do PP
    tylko jeszcze jedna myśl mnie dręczy jakiej średnicy dobrać rurki??
  • Poziom 21  
    puchal.bass napisał:
    tylko jeszcze jedna myśl mnie dręczy jakiej średnicy dobrać rurki??

To zależy jaka wydajność kompresora. Żeby nie pchać się w jakieś skomplikowane wzory na przepustowość itd. itp. to myślę że najsensowniej będzie zobaczyć jakiej średnicy złączki są przy kompresorze lub jakiej średnicy jest wylot z butli i zastosować taką samą lub trochę większą.
    101pawel napisał:
    Nigdy nie projektowałem ani nie montowałem instalacji sprężonego powietrza, ale intuicja podpowiada mi, że niekoniecznie sprawa jest błaha i prosta.
    101pawel napisał:
    Nie chce mi się pisać, co wyczytałem, bo wiedza ta jest ogólnodostępna, natomiast co do generaliów, - powyżej 8 bar instalację trzeba wykonać z materiałów do takich instalacji dedykowanych. Nie te rury, i nie te złączki z którymi kombinujesz.

Tylko że nie wiemy co do końca autor nazywa "instalacją". Skoro jak dotąd korzystał z węży i chce zrobić tą "instalację" tanio to być może nie jest to jakiś złożony układ, może to zwykła rura przechodząca przez 3 pomieszczenia z wyprowadzeniami do szybkozłączy.
    W instalacji które ja widziałem było też zrobione coś takie że tam gdzie był punkt poboru powietrza (szybkozłącze na ścianie) to na końcu nie było po prostu zaworu i szybkozłączki tylko trójnik ustawiony tak że jeden wylot był skierowany w dół, a drugi poziomo "od ściany". Do obu wylotów przykręcone były zawory, tym ustawionym w dół spuszczało się nagromadzoną wodę, a z tego poziomego pobierało powietrze.
  • Poziom 26  
    supchem napisał:
    Tylko że nie wiemy co do końca autor nazywa "instalacją"....
    I nie wiemy jaki niski jest jego budżet. Wcześniej wkleiłem linka do katalogu profesjonalnego systemu - noo... - półprofesjonalnego. Tam taka złączka - mufka czy trójnik kosztuje parę złotych (€) , ale montujesz instalację i pracujesz - na wiele lat uwalniasz się od problemów nieszczelności, korozji, chemicznego starzenia itp. Skoro jednak trzeba tanio, to uważam, że niekoniecznie trzeba kombinować z materiałami zastępczymi, produkowanymi dla innych mediów i na dodatek do końca nie będziemy pewni czy i kiedy sklecony "system" przestanie funkcjonować, bo jedyną gwarancją jest fakt użytkowania podobnego u szwagra albo sąsiada. Ponownie wpisałem w wyszukiwarkę stosowne wyrażenie, bu zobaczyć co mamy dostępnego w tej dziedzinie w kategorii dedykowane, ale tanie. Wklejam kolejnego Linka. Ponieważ jest to link do aukcji, więc moderator może mieć do tego uwagi. Na wszelki wypadek wklejam też zdjęcie.
    instalacja sprężonego powietrza. z czego zrobić?? PP PE PEX PVC
    Poniżej aukcji, przewijając grupę materiałów można zorientować się w cenach jednostkowych. Pytanie, czy to jest drogo? IMO - niezwykle tanio.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Maksymalne ciśnienie tego zestawu 10 atm długość 30 metrów cena 315 plus ewentualne koszty wysyłki. Proszę nie sugerować się zdjęciem bo w opisie jest napisane co zestaw zawiera. Już zakupiłem rurki i kształtki pex. Natrafiłem w necie na coś takiego, może się komuś przyda: Link
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Panie Kolego malolepszy temat założyłem żeby się dowiedzieć jaki materiał był by najlepszy na instalację sprężonego powietrza, wydaje mi się a nawet jestem tego pewny że forum po to jest. Nie dostałem konkretnej odpowiedzi więc zacząłem szukać głębiej w sieci i okazało się że bardzo dobrym rozwiązaniem jest pex.
    Pozdrawiam pana marudę i zamykam