Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony SVE151 - Matryca B156XW04 - szumy przy ruszaniu; kabel czy ekran?

13 Sty 2016 23:42 891 4
  • Poziom 9  
    Kilka miesięcy temu laptop upadł uderzając o okolice zawiasu, trochę trzeba było go posklejać i wyglądał jak nowy, ale oczywiście ekran powoli zaczynał szaleć. Nieco ponad tydzień temu wymieniłem taśmę matrycy, bo mrugał non stop na czarno i to pomogło. Ale parę dni po tym zauważyłem, że przy ruszaniu matryca delikatnie zmieniała swoją jasność/kontrast, a później zaczęło się to robić bardziej intensywne i teraz ostatecznie przy ruszaniu pojawiają się szumy, momentami znaczne i ekran tam, gdzie powinna być biel albo kolory robi się szary.

Tak to wygląda (filmik). Jest to matryca LED z taśmą 40 pin, 1366x768.

Pytanie, czy kupiłem trefną taśmę, czy może demontując ekran i wymieniając taśmę "dopełniłem zniszczenia" naruszając jego i tak już uszkodzoną podczas upadku konstrukcję i po prostu ujawniają się wady samej matrycy. Próbowałem dotykać matrycę w okolicach złącza no i reaguje na nacisk, ale oczywiście trudno stwierdzić czy to kabel czy też dociskają się wtedy tasiemki przyklejone do szkła.

Chyba i tak postaram się kupić matrycę w jakimś miejscu, gdzie w razie czego nie będzie problemu ze zwrotem, ale może jest ktoś, kto ma na tyle doświadczenia żeby wykluczyć jakąś możliwość? Nie wiem do końca na jakiej zasadzie transmitowany jest sygnał przez LVDS i co z tego wynika (jeśli to cyfra to może nie mogłoby być takich szumów i spadków kontrastu/jasności? wcześniej, gdy kabel był na 100% uszkodzony, obraz znikał całkowicie albo w połowie).

Z góry dziękuję za podpowiedzi, albo potwierdzenie lub zaprzeczenie moim domysłom.
  • Poziom 12  
    Wydaje mi się że gdyby matryca była uszkodzona to problem widziałbyś cały czas . Kiedy poruszasz ekranem porusza się także taśma. Obstawiam że taśma jest trefna lub źle zamontowana :)
  • Poziom 9  
    Niby tak, z drugiej strony rozbierałem już ekran parokrotnie i, propo montażu, za pierwszym razem chyba faktycznie źle taśmę poprowadziłem i na pewnym odcinku szła za matrycą, zamiast w odpowiednim "kanale". Zastanawiam się, czy nie wywołało to ucisku na fragmenty oznaczone napisem "do not touch"... bo właśnie jak w okolicach tych fragmentów lekko dotykam to od razu robią się szumy, i to w tej części właśnie gdzie szedł kabel...
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    wujmenel napisał:
    Wydaje mi się że gdyby matryca była uszkodzona to problem widziałbyś cały czas .

Nie zgodzę się. Często spotyka się uszkodzone matryce które w pewnych ustawieniach - kwestia drobnych odkształceń i naprężeń przez zawiasy - pokazują poprawnie obraz a w innym ustawieniu nie.
    Prawdopodobnie masz do wymiany matrycę - uszkodzoną w czasie upadku, tylko usterka się ujawniła po czasie, nie można też wykluczyć uszkodzenia przy wymianie tasiemki.
  • Poziom 9  
    No i okazało się, że to faktycznie matryca. Wstawiłem nową i wszystko gra, także sprawa rozwiązana. I jak widać takie zmiany obrazu mogą niekoniecznie oznaczać kabel.