Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrotik - Błędna konfiguracja sieci

rafal9661 14 Jan 2016 07:57 1824 6
    rafal9661
    Level 12  
    Witam.
    Posiadamy w firmie małą sieć wewnętrzną, do której połączono kilka komputerów i kilka urządzeń biurowych typu drukarka czy skaner (podłączonych do jednego z komputerów). Większość z nich łączy się po sieci bezprzewodowej, lecz są i urządzenia podłączone do switcha po kablu RJ45.

Podczas awarii prądu musiałem na szybko zmienić konfigurację by router łączył się z siecią wifi z komórki, aby udostępnić łącze i niestety - schrzaniłem konfigurację routera nie mając pełnej kopii zapasowej. Obecnie sieć działa - lecz nie w pełni. Mianowicie część z połączeń nie wykonuje się, nie mogę połączyć się częścią zasobów internetu, i tak np. nie działa github, ing (ale tylko strona główna nie działą). Podejrzewam że te strony korzystają z jakiegoś szyfrowania połączenia które jest gdzieś blokowane bądź źle skonfigurowane.
    Na załączonym obrazku przedstawiam schemat sieci (tak, wiem, nie jest to znormalizowane ale chyba wszyscy zrozumieją ideę)
    konfiguracja głównego routera wygląda następująco:
    Wiem, że nie powinien być w trybie mostku, ale obecnie niestety tylko tak działa a próbowałem różnych konfiguracji.
    Dołączam jeszcze zdjęcia poglądowe niedziałających stron www
    Mikrotik - Błędna konfiguracja sieci Mikrotik - Błędna konfiguracja sieci
    Zmieniając konfigurację z bridge na router (mikroTik) niestety mogę się tylko połączyć z komputera podłączonego bezpośrednio do mikroTik.
    Załączam jeszcze trochę konfiguracji
    Mikrotik - Błędna konfiguracja sieci Mikrotik - Błędna konfiguracja sieci Mikrotik - Błędna konfiguracja sieci
    Dziękuję za możliwość napisania postu, prosze o pomoc.
    Pozdrawiam, Rafał.
  • Helpful post
    m.jastrzebski
    Level 39  
    1. Popraw maske na sieci LAN na 255.255.255.0/(24)
    2. Wywal w diabły serwer DHCP na porcie WAN (i tak swieci na czerwono)
    3. Pokaz screen z ip->routes
    4. Kto/co ma adres 192.168.1.2??
    5. Wywal Bridge pomiedzy WAN/LAN!! Bridge masz miec miedzy ktoryms lokalnym portem a WiFi.
    rafal9661
    Level 12  
    Witam, wszelkie zmiany będę musiał wykonać po zakończeniu pracy (po godzinie 15), niestety obecnie nie możemy sobie pozwolić nawet na 30 minutowy brak internetu.

Dołączam jeszcze screen z punktu 3.

Jak na załączonym screenie widać, żadnego urządzenia nie ma na 192.168.1.2.
    Zapomniałem poprzednio dodać, że telefon stacjonarny po kablu RJ11 nie działa.
    rafal9661
    Level 12  
    telefon---RJ11--->VOIP ADAPTER ---RJ45---> MikroTik Router (LAN eth). Więc - TAK.
    smario11
    Level 31  
    Masz zdrowo namieszane.
    Najprościej to ustawienia fabryczne i skonfigurować na nowo.
    W zasadzie na tak prostej sieci to robisz przez quickset
    rafal9661
    Level 12  
    Przepraszam że dopiero teraz piszę, problem został zażegnany.
    Mając wolne kilka godzin przekonfigurowałem router i działa (włącznie z voip).
    Pozdrawiam,