Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka do obiektywu. Jak/gdzie wykonać?

14 Sty 2016 11:48 1398 16
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich serdecznie.

Jakiś czas temu kupiłem sobie obiektyw foto. Cały sęk w tym, że niestety trochę poobijany. Potrzebuję rady jak i gdzie wykonać płytkę jak w załączniku.

Chodzi o płytkę na której umieszczone są przełączniki.

Sęk w tym, że obiektyw nie jest już serwisowany, wiec chcąc doprowadzić do ładu i składu obiektyw muszę polegać na sobie.

Płytka sama w sobie jest miedziana, wiadomo, miedź się utlenia, wiadomo jakie są tego efekty wizualne, płytka pomalowana na biało w kolorze obiektywu, na tym widnieją napisy z którymi jest chyba największy problem. Kto mógłby coś takiego wykonać? Jak się za to w ogóle zabrać i komu zlecić?

Będę wdzięczny za każdą sugestię, czy pomoc.

Pozdrawiam.
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • PCBway
  • Poziom 39  
    Są drukarnie robiące płytki znamionowe urządzeń, zapytaj. Robią to z pliku graficznego. Może zrobisz na płasko i wygniesz lub ewentualnie od razu na wygiętej i pomalowanej proszkowo.
  • PCBway
  • Poziom 27  
    Daj do zegarmistrza na renowację, odmaluje ręcznie tak jak tarcze od zegarków.
  • Poziom 31  
    A może spróbuj wydrukować na drukarce laserowej na folii samoprzylepnej przeznaczonej do takich drukarek. Są w różnych kolorach, również metalizowane. Pewnie po jakimś czasie wydruk ulegnie zniszczeniu w trakcie użytkowania ale jak zrobisz sobie kilka egzemplarzy to wymienisz i po problemie.
  • Admin grupy audio
    Dorobienie tego elementu prawdopodobnie przewyższy wartość obiektywu.
    Jeżeli ten element rzeczywiście jest miedziany, to nie bez powodu co jest dodatkowym utrudnieniem i kosztem.
    Takie rozwiązanie wydaje się najsensowniejsze, o ile zegarmistrz się podejmie:
    phantom48 napisał:
    Daj do zegarmistrza na renowację, odmaluje ręcznie tak jak tarcze od zegarków
  • Poziom 5  
    Dziękuję wszystkim za cenne rady, jeżeli będziecie coś mieli jeszcze z rad, będę wdzięczny. Szukam jakiegoś zegarmistrza, lub kogoś kto mógłby się tym zająć.

Wartość obiektywu to około 10 tys zł.
  • Admin grupy audio
    darekcn4 napisał:
    Wartość obiektywu to około 10 tys zł.

No to w tym wypadku może nie przekroczy, ale mimo wszystko będzie to znacząca kwota. Dorobienie nowego takiego elementu z metalu to może być wydatek nawet kilku tysięcy. A dlaczego? Dlatego, że najpierw ktoś musi go dokładnie zwymiarować i narysować w postaci cyfrowej (np. w Autocadzie). Za samo to już na dzień dobry z 1500zł zapłacisz. Potem trzeba wykonać formę i zrobić odlew, albo na jakiejś precyzyjnej obrabiarce wyfrezować. Element jest półokrągły, a więc sporo materiału pójdzie na straty. Miedź tania nie jest... Do naniesienia nadruku trzeba zrobić sito, a to też swoje będzie kosztowało.

Nawet przy wartości obiektywu rzędu 10 tysięcy złotych, wydatek 2 czy 3 tysięcy na dorobienie całego elementu jest moim zdaniem znaczący i nieopłacalny. Takie rzeczy zawsze są nieopłacalne przy jednostkowej produkcji. Jakbyś chciał zrobić 100 sztuk, to koszt jednostkowy byłby znacznie niższy. Tylko po co Ci 100 sztuk. :)
  • Poziom 5  
    Chodzi mi tylko i wyłącznie o malowanie i naniesienie nadruku.
  • Poziom 27  
    Mnie zegarmistrz odnowił tarczę w starym odziedziczonym po ojcu szwajcarskim zegarku za 80zł i wykonał to bardzo ładnie.Są firmy specjalizujące się w takich pracach , mają farby, aerografy i wprawne ręce.Ja bym miał więcej czasu to bym sam się podjął wykonania tego zadania ale tyle innych prac na mnie czeka, więc nie chcę wchodzić w coś nowego.Z uwagi na wartość obiektywu nie warto się bawić w jakieś substytuty.Można by na przykład na wydruk na folii lub nawet papierze nakleić folię t.z. protekt do wyświetlaczy lcd (aparaty fot. telefony}, można to by wykonać za 5zł ale nie polecam.
  • Poziom 40  
    Poszukaj kogoś kto bawi się w takie zabawy precyzyjne.
    Np modelarza.
  • Poziom 5  
    Witam po długiej przerwie :).

Otóż pisałem do wielu osób, szukałem, lecz wszędzie spotkałem się z odmową, więc zacząłem szukać metody na samodzielne odnowienie płytki i wykonanie napisów.

W rezultacie pojechałem do mieszalni lakierów, tam dobrali mi farbę pod kolor. Płytkę zdemontowałem uprzednio, oczyściłem przed malowaniem do gołego metalu, następnie zagruntowałem metal i położyłem 2 warstwy koloru, odczekałem 2 doby aż lakier zupełnie stwardnieje. (malowane farba akrylową z utwardzaczem).

Któregoś pięknego dnia natknąłem się zupełnie przypadkiem na instrukcję wykonania płytek pcb domową metodą. Była tam ukazana metoda termotransferu na gorąco za pomocą żelazka. Pomyślałem, że teoretycznie dałoby radę nanieść napisy na płytkę z przełącznikami. Zacząłem drążyć temat i natknąłem się na kolejną metodę termotransferu na zimno :). To był strzał w dziesiątkę :). Zamówiłem używaną drukarkę laserową (100zł), w między czasie wykonałem projekt napisów w lustrzanym odbiciu w programie graficznym, zakupiłem zmywacz do paznokci.

Pomalowałem kawałek plastikowej rury, wydrukowałem napisy i zacząłem trenować termotransfer :). nie jest to sztuka łatwa. Próbowałem wielu metod, różnych papierów, cieńszych, grubszych zwykłych, śliskich, kredowych itd. Nie było lekko, jednak trening czyni mistrza :). Dla mnie najlepszy okazał się papier kredowy matowy. Przykładałem i nanosiłem zmywacz gąbką, jednak to reż okazało się zgubne, ponieważ gąbka za bardzo nasiąkała zmywaczem. Papier z wydrukiem przyklejałem taśmą, lecz w wyniku działania zmywacza taśma odklejała się. Później zrezygnowałem z przyklejania papieru. Szukałem innej metody nanoszenia zmywacza. Postawiłem na patyczki higieniczne do uszu. Okazały się super, zarówno jeśli chodzi o nanoszenie zmywacza jak i docisk do powierzchni. Kiedy już zdobyłem jako takie doświadczenie zabrałem się za właściwy napis na płytce z przełącznikami. Płytkę dokładnie zmatowiłem co jest bardzo ważne i naniosłem już bez problemu napisy, następnie polakierowałem płytkę bezbarwnym lakierem akrylowym z utwardzaczem w 3 cienkich warstwach w celu zabezpieczeniu napisu.

Jak wyszło? Jak na fotce poniżej :). Sami oceńcie.

Płytka do obiektywu. Jak/gdzie wykonać?

Reasumując, warto szukać metod i nie poddawać się, bo nie ma rzeczy niemożliwych.

Pozdrawiam!
  • Poziom 5  
    Szkoda, że dopiero teraz o tym piszesz, ale dzięki :).

Jaki papier jest do tego potrzebny? Tak z ciekawości.
  • Poziom 5  
    Zastanawiam się jednak czy tą techniką uzyskałbym głęboką czerń napisów.