Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie rozdzielnicy elektrycznej

14 Sty 2016 19:19 1557 13
  • Poziom 11  
    Witam!

Zwracam się do was drodzy użytkownicy forum z prośbą o sprawdzenie schematu ideowego rozdzielnicy. W układzie TN-S.

Zastosowane aparaty

Ogranicznik mocy S303 C25
    Rozłącznik izolacyjny FR 100A
    Wyłącznik różnicowoprądowe 1xP304, 3XP302 IΔ=0,03A Jd=40A
    Wyłączniki nad prądowe :
    1XS303 B16A
    12XS301 B16
    5XS301 B6

Za cenne wskazówki z góry dziękuję! Prośba o sprawdzenie rozdzielnicy elektrycznej
  • IGE-XAO
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    fotzsyzrk napisał:
    Ogranicznik mocy S303 C25

To nie jest ogranicznik mocy.
    Brak selektywności, brak informacji o przekrojach, brak obliczeń kablowych, raz rysujesz dwa przewody a raz trzy a raz pięć, brak ochronnika, brak informacji do czego ta rozdzielnica.
  • Poziom 11  
    Prośba o sprawdzenie rozdzielnicy elektrycznej

Poprawione :) mam nadzieję że już jest dobrze? ;) (przepraszam za jakość)

Spadek napięcia nigdzie nie przekracza Δu3%.
    Spełnione są założenia dla obciążalności długotrwałej, przewody ułożone są wtynlku 2,5mm2 dla obwodów gniazd 230v, 1,5mm2 dla obwodów oświetleniowych.

Z tym ogranicznikiem mocy to poleciałem ;), oczywiście chodziło mi o zabezpieczenie przed licznikowe zrealizowane na wyłączniku 3f.

Ochronnika narazie nie będzie,
    Jest to modernizowana rozdzielnica domu jednorodzinnego.

Selektywność jest moim największym zmartwieniem, ale zwiększenie przydziału mocy narazie odpada. Nie dość że zabezpieczeniem przed licznikowym jest wyłącznik to do tego zespolony 3fazowym :( jeśli dojdzie do zwarcia "metalicznego" ciemnica :(
  • Poziom 31  
    Rozumiem, że licznik dorysuje Dystrybutor jak zawiesi? :wink:
  • IGE-XAO
  • Poziom 31  
    A uziom u odbiorcy jest? Połaczenia wyrównawcze, GSW ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dlaczego zabezpieczasz oświetlenie zabezpieczeniem B6? Jest w tym jakiś specjalny cel? Widzę też wyłącznik różnicowo-prądowy przed zabezpieczeniem nadprądowym "pieca/kuchenki", w przypadku jej podłączenia na stałe, zrezygnowałbym z zabezpieczenia różnicowo-prądowego. Mnie osobiście brakuje również sygnalizacji obecności zasilania za rozłącznikiem izolacyjnym... Jeśli jest to modernizacja, to należy zweryfikować nominały zabezpieczeń po sprawdzeniu wartości impedancji pętli zwarcia.
  • Specjalista elektryk
    Panowie, nie róbcie sobie jaj. Gdzie jest granica eksploatacji wg WP i Umowy? Co Odbiorcę interesuje strona Dostawcy? Odbiorca ma wykonać instalację w swoim zakresie i kropka.
    Co do instalacji Odbiorcy. Co z GSU? Co z połączeniami wyrównawczymi? Co z jej (GSU) uziemieniem? Co z przepięciówką?
  • Poziom 11  
    Wszystkie ciągi sanitarne zrealizowane PCV, oprócz grzejników, baterii i zlewozmywaka niema nic z materiałów przewodzących., a jednak mogę rura gazowa do pieca gazowego może zostać zainstalowana z miedzi/stali. Brak odgromówki.
    Wartość elektroniki w obiekcie nie przekracza wartości dobrych ochronników :(
    B6 niebyło niczym szczególnym podyktowanym, w niektórych obwodach przewody biegną w ściankach g-k wypełnionymi wełną mineralną, skąd obciążalność trochę spada przewodów. Do tego max obciążenia obwodów oświetleniowych przy niekorzystnym założeniu że wszędzie będą żarówki to 500-700w.

Ze starych aparatów został RCD 4 polowy, na początku chciałem nim zabezpieczyć wszystkie obwody i nie montować FR, później postawiłem na wyłącznik dla każdej fazy, teraz mam dylemat czy zamontować 2 dwupolowe i ten 4 na 3 fazę
    Jutro/pojutrze dokonam wszystkich potrzebnych pomiarów jak tylko wejdę w chwilowe posiadanie odpowiednego miernika ;)
  • Poziom 31  
    fotzsyzrk napisał:
    teraz mam dylemat czy zamontować 2 dwupolowe i ten 4 na 3 fazę

Musisz sprawdzić jak w 4-polowym działa TEST. Jeśli działa przy L-N to OK.
  • Poziom 38  
    fotzsyzrk napisał:
    Wartość elektroniki w obiekcie nie przekracza wartości dobrych ochronników
    To idź na lekcje rachunków.
    Pomyśl o miejscu w rozdzielnicy na kontrolery napięcia. Przerwa w N("zerze"), awaria sieci i bez pioruna stracisz elektronikę.
  • Poziom 11  
    CYRUS2
    Poprawiłem swój błąd/przeoczenie. W dalszych postach.
    Niefortunnie wyłącznik porównałem do ogranicznika,
    Miałem na myśli aparat który odpowiada za to abym przypadkiem nie mógł pobrać więcej mocy niż jest wykupiona :(

Oszem staram się studiować forum w miarę możliwości. Ale stwierdzeniem że to jest moje jedyne źródło wiedzy jest zdecydowane niesłuszne.

W rozdzielnicy jak najbardziej zostawione zostanie miejsce na dodatkowe zabezpieczenia :)

Najbardziej było by mi żal przetwornic z opraw led powiedzmy wartość 200zl, sterownika do pieca 100-150zł?. Stara pralka już wyeksploatowana, telewizor z przed epoki, kuchenka praktycznie bez elektroniki.
    Raczej te urządzenia nie przekroczą 500zł
  • Poziom 38  
    fotzsyzrk napisał:
    Stara pralka już wyeksploatowana, telewizor z przed epoki, kuchenka praktycznie bez elektroniki.
    Rozdzielnica będzie na 25 lat.
    Pralka i TV tyle lat nie wytrzymają.
    Zostaw jedną szynę 25 cm zapasową.
  • Poziom 11  
    Ok, postaram się zamontować Babci rozdzielnicę z 48 polami. W raz z wymianą agd/rtv zainstaluję ochronniki (mam nadzieję że jeszcze tego roku;) )
    Wskaźniki napięcia postaram się zamontować przy "sznurowaniu" rozdzielnicy.

Dziękuję wszystkim biorącym udział w temacie użytkownikom, dziękuję za wyrozumiałość, ciężko jest podjąć ważne decyzję bez wieloletniej wiedzy praktycznej!

I jesli niema już większych nieprawidłowości, to chyba trzeba zamknąć? ;)
    Pozdrawiam!