Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyczyna awari po nagłym wyłączeniu prądu przez elektrownie

16 Cze 2005 19:18 5209 18
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich
    Mam do was pytanie i prośbę
    Przedwczoraj wyłączyli mi prąd na jakieś 4 godziny w międzyczasie kilkukrotnie je włączali na ułamek sekundy , wiem od sąsiadów bo mnie w domu nie było i tu sie zaczyna więc jak przyszedłem do domu i chciałem włączyć komputer to okazało się ,że nie działa zaczołem w nim grzebać i widze ,że wszystko tj. płyta główna , zasilacz , grafika ram , dysk twardy i procesor to juz szroty ocalała tylko nagrywarka , i teraz prośba czy jest ktoś kto sie na tym zna i może podać mi prawdobodobną przyczyne zaistniałej sytuacji , chodzi mi o opis bo dzwoniłem do elektrowni i powiedzieli mi ,że uwzględnią mi reklamacje i zwrucą koszt naprawy ale muszę opisać przyczynę awarii.

Zgóry dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Przy częstych załączaniach zdarzało się że napięcie w sieci jest sporo wyższe niż nominalne.(tak jak w przypadku przeskoku iskry) Po to właśnie stosuje się do sprzętu elektronicznego różnego rodzaju filtry przeciwprzepięciowe. Mój znajomy miał to samo ale jemu nie uznali reklamacji bo jak stwierdzili (nie miał filtra) sprzęt nie był należycie zabezpieczony. Napisz czy Ci się udało z tą reklamacją. Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    piotrsta napisał:
    Przy częstych załączaniach zdarzało się że napięcie w sieci jest sporo wyższe niż nominalne.(tak jak w przypadku przeskoku iskry) Po to właśnie stosuje się do sprzętu elektronicznego różnego rodzaju filtry przeciwprzepięciowe. Mój znajomy miał to samo ale jemu nie uznali reklamacji bo jak stwierdzili (nie miał filtra) sprzęt nie był należycie zabezpieczony. Napisz czy Ci się udało z tą reklamacją. Pozdrawiam

Jasne że napisze bo ja im nie odpuszcze człowiek pracuje i za ciezko zarobione pieniadze kupuje sprzet a oni sa ubezpieczeni od takich wypadkow i nie robia laski jesli awaria jest z ich winy
  • Poziom 22  
    Najlepiej jak byś oddał np. płytę główną gdzię do serwisu i napisaliby w przyczynach uszkodzenia coś takiego jak : uszkodzenie wynikłe ze zbyt dużego napięcia zasilania.(musiało być dość wysokie bo przecież w kompie są zabezpieczenia szczególnie w zasilaczu) Pomyśl nad tym miałbyś dobrą podkładke napisaną przez wiarygodne źródło!!!
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    piotrsta napisał:
    bo przecież w kompie są zabezpieczenia szczególnie w zasilaczu

Z zabezpieczeniami w zasilaczach różnie bywa: zależy od zasilacza. A jakie zabezpieczenia komputera masz na myśli?
  • Poziom 20  
    Witam,
    Miałem kilka razy do czynienia z takimi komputerami i wiem jak to wygląda.
    Bardzo często po takich wyłączeniach i chwilowym włączeniu na kilka sekund prądu umierają zasilacze w kompach, a co za tym idzie większość podzespołów komputera. Prawdopodobną przyczyną są nagłe i duże skoki napięcia znacznie przewyższające dopuszczalne 230V. Delikatna elektronika komputera, dostając zamiast 5V np 8V reagują natychmiastowym spaleniem...

Obawiam się jednak, że bez ekspertyzy rzeczoznawcy, lub jakiegoś autoryzowanego serwisu będziesz miał problem z wypłaceniem odszkodowania. Ponadto poszukaj faktur zakupowych na sprze

pozdroofka
  • Poziom 40  
    Należy przypuszczać że następna ofiara zasilacza Codegen.
  • Poziom 20  
    Raczej ofiara niefrasobliwości, bo kto sie zabezpiecza na przepięcie, kiedy wszystko działa, a takie przypadki to margines bo przecież zdażają się sporadycznie, ale jednak... Każdy myśli że mnie to nie grozi - a tu masz.
    Ja mam UPS'a i śpie spokojnie...
  • Poziom 40  
    U kumpla w bloku jakis magik z elektrownie podpiol faze na zero padl mu zasilacz w kompie i troszke sprzetu w domu ale co ciekawe kumpel uzywal starego 386 sx bodajze w charakteze termometru zasilacz i obudowa (z blachy niemal ze pancernej) jeszcze z 286 do tego monitor hercules i o dziwo to przezylo.
    w tym przypadku elektrownia zaplacila bez problemu jeszcze sami wpadli spytac co sie zepsulo.

U mnie natomiast podczas buzy walnol piorun w drzewko ok 30 m od przewodow elektrycznych i 80 m od lini telefonicznej ludzia sie telefony pozaswiecaly. mnie padl zasilacz i cdek bo komp byl naszczescie od lana odpiety wiec podpiety tylko do pradu, mialem ubezpieczenie ale niestety od pioruna ruchomosci tylko na 500 zl (juz to poprawilem, polak madry po szkodzie) ale babka w ubespieczalni doradzila mi zebym sie zwrocil do energetyki bo oni sa ubezpieczeni od szkod wyzadzonych przez siebie (to moze byc cenna inf dla ciebie) ale mnie sie niestety nie udalo. Chcialem ich wziasc na cos w stylu "parametry pradu w inastalacji znacznie odbiegaly od tego za co jest placone" ale w odpowiedzi dostalem cos na nute "ich uzadzenia monitorujace tego nie zaopserwowaly" po odwolaniu to samo mimo opini z serwisu o przyczynie usterki
    darowalem sobie ze wzgledu na znikome szkody po mojej stronie bo sie okazalo ze ubezpieczene pokrylo koszy naprawy reszty sprzetu z (wyjatkiem kompa naszczescie oprocz cd mam nagryware a zasilaczy w domu jeszcze 3 wiec nie plakalem).
    Natomiast kolesiowi kilka domow dalej podobno udalo sie odzyskac po tej akcji kase za elektronike do junkersa niestety nie mam blizszych inf o tym a kolo sie juz gdzies wyprowadzil.

reasumujac jesli elektrownia kombinowala to jest duza szansa ze kasiorke z tego zobaczysz jesli beda swiadomi tego ze to oni spaprali raczej nie beda fikac tylko grzecznie i kulturalnie sie z toba obejda (Prawnikiem nie jestem ale wydaje mi sie ze to sie kwalifikuje do odszkodowania a nie tylko zadooscuczynienia za szkode bo to jest niewywiazanie sie z umowy, jak z prad nie zaplacisz to ci odetna i przyjdzie komornik ale to dziala w obie strony, wiec chyba sie tego boja i w takich przypadkach sa milutcy ale to tylko moje zdanie tu by sie trzeba prawnika spytac).
    natomiast jesli beda nie do konca przekonani o swojej winie lub twojej determinacj to sproboja cie zbyc, za pierwszym razem prawie na pewno dostaniesz odmowe, taka maja taktyke dosc skuteczna zwykle bo duza czesc ludzi w tedy rezygnuje, taniej im jest przyznac sie potem do bledu niz placic od razu wszystkim.

Pozdrawiam i zycze powodzenia
  • Poziom 14  
    prawdopodobnie komputer poszedł spać w wyniku przepięcia w sieci elektroenergetycznej
  • Poziom 20  
    Aha...
    A podniesie się z zimowego letargu, jak go wskrzesi Pan elektryk wypłacając odszkodowani, bo gwarancja nie obejmuje zabaw prądem i przepięcia na zasilaczu :P
  • Poziom 10  
    Jak juz napisałem wcześniej bede walczyl o swoje wiem juz ze mieli ci z elektrowni w tym wieczorze jakas awarie i ok 5000 osób nie miało prądu a w miedzyczasie elektrycy coś kombinowali , ale najgorsze jest to ze oni chca fakture z naprawy bo tak mi powiedzieli a jak ktos nie ma za co naprawic to skąd wezmie fakture paranoja .
    A i jeszcze mam prosbe poda mi ktos jakis fachowy techniczny opis uszkodzenia w podobnych okolicznosciach wydrukowalbym a kumpel z serwisu mi podstępluje.
  • Poziom 40  
    Z bogatymi firmamami to będzie ciężko wygrać bo stać ich na dobrych prawników, jak im udowodnisz że było chwilowe przepięcie w sieci, w super
    markecie komputer kupiony u nich z gwarancją po paru dniach padło wszystko bo był złożony na najtańszej obudowie w której był najtańszy zasilacz Codegen nie uznają gwarancji bo nie została kupiona razem z nim
    listwa zabezpieczająca lub UPS co u nich kosztowało chyba dwa razy drożej niż gdzie indziej. Komputer padł i nawet nie znana przyczyna bo nie było wyłączania prądu. Należało jeszcze udowodnić że komputer działał zgodnie z jego przeznaczeniem np. nie w biurze a w domu bo było napisane w reklamie
    do użytku domowego co mogło oznaczać że klijenta nie będzie stać na procesowanie się z nimi a biuro może by było stać. . Jeżeli komuś padł komputer przez zasilacz to wszyscy by lecieli do elektrowni po odszkodowanie nie tylko za sprzęt ale z rachunkiem np. za odzysk danych z HDD. Dlatego jest to forum i można tu się doczytać o podobnych przypadkach i jak temu zapobiec wcześniej.
  • Poziom 10  
    satgal napisał:
    Z bogatymi firmamami to będzie ciężko wygrać bo stać ich na dobrych prawników, jak im udowodnisz że było chwilowe przepięcie w sieci, w super
    markecie komputer kupiony u nich z gwarancją po paru dniach padło wszystko bo był złożony na najtańszej obudowie w której był najtańszy zasilacz Codegen nie uznają gwarancji bo nie została kupiona razem z nim
    listwa zabezpieczająca lub UPS co u nich kosztowało chyba dwa razy drożej niż gdzie indziej. Komputer padł i nawet nie znana przyczyna bo nie było wyłączania prądu. Należało jeszcze udowodnić że komputer działał zgodnie z jego przeznaczeniem np. nie w biurze a w domu bo było napisane w reklamie
    do użytku domowego co mogło oznaczać że klijenta nie będzie stać na procesowanie się z nimi a biuro może by było stać. . Jeżeli komuś padł komputer przez zasilacz to wszyscy by lecieli do elektrowni po odszkodowanie nie tylko za sprzęt ale z rachunkiem np. za odzysk danych z HDD. Dlatego jest to forum i można tu się doczytać o podobnych przypadkach i jak temu zapobiec wcześniej.

Nie czytałeś tego co napisalem wczesniej to nie jest zganianie na elktrownie bo oni przyznali sie do tego ze mieli awarie i to oni przez telefon pokierowali mnie co musze im dostarczyc , poza tym z mojej strony to nie jest cwaniactwo ale dochodszenie swojego .
  • Poziom 11  
    Możesz mieć problem z odzyskaniem pieniędzy. Nawet jeśli było to przepięcie a komputer nie miał listwy zabezpieczającej, a najlepiej UPS to nic nie dostaniesz. Problem tylko w tym, że gdybyś miał UPS to by ci się nic nie stało :) Panowie energetycy są bardzo dowcipni.
    Do reklamacji nie potrzebujesz żadnego technicznego żargonu. Niech twój kolega z serwisu napisze, że uszkodzenia spowodowane są przepięciem w instalacji elektrycznej i to podbije. Powodzenia, bo czeka cię nie łatwa walka.
  • Poziom 16  
    Miałem tak kiedyś, że nagle brakło prądu i komp się wyłączył. Po paru minutach włączyli prąd i tylko usłyszałem że coś szczeliło w obudowie. Komp oczywiście nie startował, okazało się że to zasilacz.
  • Poziom 40  
    To że ktoś z elektrowni powiedział przez telefon że uznają reklamację to tylko złudzenie, trzeba mieć to na piśmie od nich, ciekawe czy takie coś wydadzą. Ktoś już wcześniej pisał że mu na taką reklamację to mu odpowiedzieli że mogą zapłacić ale za wymianę bezpiecznika w komputerze
    bo jak by była to dobra konstrukcja to by tylko on się uszkodził. Zasilacz dobry w komputerze jest tak zrobiony że nie powinno zależeć napięcie wyjściowe od napięcia zasilania w dużym zakresie i jest tam warystor który
    zabezpiecza przed przepięciem w sieci energetycznej paląc bezpiecznik. Elektrownia pewnie dała dobre napięcie tylko układy indukcyjne u odbiorców
    energi w chwili włączenia dały ten efekt że była jakaś szpilka przepięciowa.
  • Poziom 40  
    jesli chodzi o fakture mozesz przedstawic fakture "proforma"
  • Poziom 17  
    Nie zaszkodzi zasięgnąć porady darmowej u prawnika w Biurze Ochrony Praw Konsumenta. Tam cię pokierują i powiedzą co i jak. Powodzenia