Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działający poprawnie dzwonek przewodowy (Zamel GNT-921 na 8V AC)

15 Sty 2016 12:33 2799 6
  • Poziom 2  
    Witam forumowiczów. :sm9:

Mam problem z niepoprawnie działającym dzwonkiem przewodowym Zamel GNT-921 (na 8V AC).
    Stary dzwonek (jest chyba na ok. 5V~) działa poprawnie, wygląda tak:

Nowy dzwonek (w uproszczeniu) ma dwie blaszki i między nimi "młoteczek" na sprężynie. Po podłączeniu nowego dzwonka, przy naciśnięciu i trzymaniu przycisku dzwonka młoteczek lekko odrywa się od pierwszej blaszki, ale nie dochodzi do drugiej a dzwonek wydaje z siebie ciche bzyczenie. Po puszczeniu przycisku dzwonka sprężyna spycha młoteczek z powrotem do pierwszej blaszki. Faktycznego Ding-Dong nie ma, jest ciche "bzzz" i ciche Dong.

Przy pomiarze napięcia multimetrem (przy naciśniętym przycisku dzwonka na klatce):
    - Stary dzwonek: 5.5V
    - Bez podłączonego dzwonka: 14.5 V
    - Nowy dzwonek: 5.5V

Czy powodem jest zbyt niskie dla nowego dzwonka napięcie (wg opakowania nowy dzwonek wymaga 8V)? Musze szukać dzwonka na 5V?
    Podpowiedzcie proszę co z tym fantem zrobić bo żona już na mnie krzywo patrzy...
  • Poziom 31  
    Regulacja jest chyba przez pokręcenia czaszą dzwonka.
  • Poziom 30  
    Witold5 napisał:
    Regulacja jest chyba przez pokręcenia czaszą dzwonka.

A gdzie w Zamel GNT-921 na 8V AC masz czaszę?
    @efesjan Jaki tam masz transformator?
  • Poziom 31  
    No tak ja spojrzałem tylko na obrazek. Gong jednak w/g instrukcji jest na 230V. Acha może być też na niższe napięcie ale to trzeba we własnym zakresie nabyć transformator. Tak podaje producent. Czyli jak masz 5V to niestety za mało aby gong działał poprawnie.
  • Poziom 2  
    @scalok Niestety nie wiem jaki transformator jest użyty i w którym miejscu się znajduje. Jest to kamienica z lat 30-ych. Instalację w mieszkaniu mam nową, ale ta na klatce jest stara i nie mam o niej wiedzy.

@Witold5 Mam wersję dzwonka na 8V: Link
    Wersja na 230V ma jedną literkę inną w modelu: Link
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tak zauważyłem pomyłkę, wpis poprawiłem. Administrator domu raczej nie zgodzi się na zmianę napięcia zasilania dzwonków lokatorów. Musisz więc we własnym zakresie takowe zrobić. Zasilić z domu jakimś zasilaczem o wystarczającej mocy.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeśli masz transformator dzwonkowy, to spróbuj podnieść napięcie, łącząc go w układzie autotransformatora podwyższającego,
    jak na rysunku poniżej.