Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwarcie zasilania 230V - Awaria monitoringu CCTV

htd 15 Jan 2016 14:21 1908 16
Wago
 • #1
  htd
  Level 2  
  Witam, mam pytanie do doświadczonych, a mianowicie w trakcie montażu reklamy byliśmy zmuszeni zdemontować kamerę (wewnątrz jakaś kamera samsunga) i niestety dłuższą chwilę po zdemontowaniu kamery przy dalszych pracach przypadkiem zwarły się przewody zasilające do tej kamery (wnioskuję że zasilanie 230V bo przewody 3x1,5). Zrzuciło bezpiecznik i zgasł podgląd z pięciu innych kamer. Właściciele obiektu wezwali jakiegoś technicznego i stwierdził że kamery się spaliły.
  Czy możliwe żeby pozostałe kamery się spaliły, czy poprostu zadziałało jakieś jeszcze dodatkowe zabezpieczenie i sami nie wiedzą o co chodzi?
  Będę wdzięczny za pomoc, bo chcą mnie obciążyć kosztami nowego monitoringu.

  Nie znam dokładnie modelu ale napewno SAMSUNG i takie z wyglądu http://www.samsungcctv.pl/scb-2001p.php
 • Wago
 • #2
  jpl
  Level 34  
  Jeżeli kamery długo wisiały - a były zasilane na 230V.... to mogło to je uszkodzić... ale w trochę inny sposób, a mianowicie wyschły elektrolity pewnie w przetwornicy wewnątrz kamer.... kamery działały dopóki nie zabrakło napięcia... jak zabrakło (z waszego powodu) - to już nie wstały.

  Miałem tak parę razy z przetwornicami (ale kamery miały po 6-8 lat)
 • #3
  htd
  Level 2  
  Nie wiem ile one tam wiszą, ale wydaje mi się mało prawdopodobne żeby z powodu braku zasilania mogły sie uszkodzić i to aż 5 naraz. Czy jest jakieś wyzwalanie - sterowanie kamerami które je załącza, czy poprostu jak mają zasilanie to przesyłają obraz. A może jakiś komputer czy rejestrator ma jakieś zabezpieczemnie (bezpiecznik) ???
 • Wago
 • #4
  Gutek1512
  Level 20  
  Wszystko kolego przy zwarciu jest możliwe. Odbić pałeczkę łatwo nie będzie, natomiast nie zgadzaj się na poniesienie kosztów wymiany instalacji, ewentualnie pokryj koszt nowych kamer, zapewne analogi i podejrzewam że kompakty tyle że na 230V, więc ich cena nie zabije.
  Z drugiej strony, co za mądry pracował przy niezabezpieczonym przewodzie pod napięciem 230V ? Koszt kostki wago to kilkanaście groszy, żeby nie narażać się na koszty wystarczyło by jedynie na fazę założyć 1szt, a tak ... mamy co mamy.
 • #5
  jpl
  Level 34  
  Kolega Gutek dobrze mówi, niestety wszystko przy takich starszy ch analogach jest możliwe.
 • #6
  segami
  Level 14  
  Jakoś nie wierzę, ciekawe jakie to miasto?
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  Gutek1512
  Level 20  
  A jeszcze jedno, w obudowach do kompaktów są zazwyczaj bezpieczniki :) może to tylko to :)
 • #9
  segami
  Level 14  
  Ja tam się nie boję zrzucić napięcia z czegokolwiek, czasami może coś paść, ale pięć kamer jakoś nie. Poza tym na kamerach prawie zawsze jest napisane napięcie wystarczy zmierzyć :idea:.
 • #10
  mirekq
  Level 17  
  Samo zwarcie przewodów zasilających nie powinno mieć takiego skutku. Uszkodzenie 5 kamer z powodu zadziałania zabezpieczenia nadprądowego wydaje mi się nie prawdopodobne.

  Czy czasami nie zwarliście przewodu fazowego do obudowy kamery lub przewodu sygnałowego?
 • #11
  segami
  Level 14  
  Kamera podobno była odpięta a rejestrator jeszcze działa, jakby dostał fazę od tyłu to bu go wydymało chyba całego nie.

  Dodano po 6 [minuty]:

  No i pytanie decydujące, czy ta odpięta kamera po podłączeniu działa bo nie powinna odczuć zwarcia jak jej tam nie było.
 • #12
  Wafer
  Level 20  
  Jesteś w stanie podać dokładnie jakie to kamery? Czy na pewno na 230V ? Niektórzy kładą 3x.15 i puszczają po tym 12V, błysnęło jak się zwarło ?
  Po mojemu to kamer od zwarcia na zasilaniu by nie padło.... prędzej jakieś pośrednie zabezpieczenie, albo pod tym samym bezpiecznikiem był zasilacz 230V->12V do tych 5 kamer i on strzelił... nie wiem jakie koszty Ci przypisują, ale ja bym się nie dał wkręcić i szukał, znalazł w okolicy dobrego technika, podjedzie, sprawdzi 'na krótko' czy kamery chodzą czy tylko brakuje im zasilania i już będziesz wiedział na czym stoisz.

  Pozdrawiam
 • #13
  Adam C
  Level 13  
  Witam.
  Tak jak odpisał WAFER. - mało prawdopodobne by kamery były zasilane 230V. Pewno gdzieś znajduje się np. zasilacz buforowy na 12V i to w nim strzelił bezpiecznik.Odczytaj typ kamery , sprawdź na necie i będzie wiadomo jakie napięcie ma być.Jeżeli sam nie posiadasz wiedzy poproś kogoś "oblatanego" w temacie o pomoc.
 • #14
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kolega Wafer nie pisał nigdzie że jest mało prawdopodobnym aby kamery były zasilane z 230V, a jedynie wskazywał ( i słusznie), na to że nie można jednoznacznie na podstawie użytego w instalacji kabla nic wnioskować. Wcale nie tak dawno większość kamer typu box była oferowana w wersji na 230V.
  Pozdrawiam
 • #15
  htd
  Level 2  
  Witam, dziękuję Panowie za zainteresowanie tematem. Edytowałem już pierwszy post ale wkleję również tutaj. Kamery są SAMSUNG (nie znam modelu) mniej/więcej takie http://www.samsungcctv.pl/scb-2001p.php
  Co do pytania o błyski przy zwarciu - tak zaiskrzyło dość konkretnie i jeżeli nie było to 230V to musiał by być zasilacz co najmniej 500W bo z takimi mam dość często do czynienia i wiem jak się zwierają. Dziwną sprawą jest też fakt że jak się porozglądałem po serwerowni to zauważyłem że nie działa żaden z 5 rejestratorów (kamer jest oczywiście dużo więcej niż te "spalone". Próbowałem je uruchomić ale żaden się nie włączył.
  Moje podejrzenie jest takie - zasilanie 230V - zwarcie bezpośrednie czyli leci jakis duży bezpiecznik a ten który był w serwerowni to tylko jakiś pośredni. Niestety prace wykonywaliśmy w nocy i był tylko ochroniarz któy nie miał zielonego pojęcia po co jest w pracy i gdzie jest jakaś rozdzielnica.
  Przy okazji dowiedziałem się również że "padł" ups od bramek obrotowych (jest niezależnie od kamer zasilany żeby nie było za dużo pytań) załącza się na około 3-4 minuty, próbuje ładować akumulator bo miga kontrolka ładowania (poziom naładowania 0%) i się wyłącza. W czasie kiedy jest uruchomiony (przez te 3-4min) wszystkie urządzenia które ma podtrzymywać działają normalnie, więc zakładam że sam w sobie ups jest sprawny tylko aku chyba już nie przyjmują i on się wyłącza - czy ta teoria może być prawdziwa czy już świruję.

  Panowie wszelkie sugestie będą pomocne bo chyba czeka mnie wycieczka 90km.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  bartek_p
  Level 31  
  Tak naprawdę, jak się uprą to mu wcisną wymianę kamer.
  Słowo przeciwko słowu. Był serwis, stwierdził co stwierdził, ( to dobry moment na wymianę choć 5 kamer) i po sprawie.

  Najprościej zdemontować jedną, podłączyć na krótko i sprawdzić czy działa.

  Z drugiej strony, sam serwisant może naciągać sprawę, bo po co kasować za przepalony bezpiecznik, jak można za wymianę kamer.