Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik Geigera schemat zasilanie

15 Sty 2016 19:08 654 2
 • Poziom 13  
  Witam, kupiłem lampę STS-5 i mam przetwornicę z jednorazowego aparatu. Nie bardzo rozumiem co to za element na schemacie sterujący pikaczem piezo. Czy to dwa tranzystory czy inny element? Jesli tranzystory to jakiego typu? Uprzejmie proszę o pomoc w rozwikłaniu schematu. Schemat pochodzi z elektrody.


  Licznik Geigera schemat zasilanie
 • Poziom 43  
  Przeraźliwie niebezpieczny prymityw ten układ, ale cóż...te dwa tranzystory wraz z kondensatorem i rezystorem (opornikiem) to pikacz pikacza czyli generator wzbudzający przetwornik piezoelektryczny. A propos, przetwornicy WN z aparatu fotograficznego, to generowane przez nią napięcie odkładające się na kondensatorze głównym JEST NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA !!! Przy Twojej znajomości elektroniki i posiłkowaniem się tego typu schematami tym bardziej !
 • Poziom 13  
  Dziękuję za zainteresowanie. Mam pojęcie o bezpieczeństwie i wiem też jaką funkcję pełnią te elementy. Chodziło mi o podanie konkretnego typu tranzystora i/lub jego parametrów. Nigdy nie budowałem takiego licznika więc nie wiem jakie są wymagane parametry. Dopasuję w takim razie jakieś wysoko napięciowe tranzystory i sprawdzę co i jak. Mam kilka przetwornic więc jak się upalą to nie ma straty ;)