Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystory MOSFET przy sterowaniu silnika BLDC

16 Sty 2016 10:40 609 3
  • Poziom 5  
    Mam problem z MOSFETami, otóż robię układ identyczny jak na stronie
    mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/silnik-bldc-projekt-sterownika.html
    Tranzystory jakich używam to IRFU9024 i IRFU120A. Silnik mam od napędu DVD z komputera. Prąd maksymalny 3A, napięcie 12V.(sprawdzałem na baterii od laptopa) Steruje układ Arduino UNO z Atmegą328p. Problem jest taki, że tranzystory się okropnie grzeją. Radiatory nie dają rady, załączam na kilka sekund obwód główny i tranzystory parzą. Kolejną rzeczą jest to, że prąd płynący przez uzwojenie wynosi tylko 1.7A. Używam baterii od laptopa 10.8V.
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Problem jest taki, że tranzystory się okropnie grzeją. Radiatory nie dają rady,
    Jakie stosujesz radiatory?
    Taki tranzystor bez radiatora juz przy 1,2A prądu ciągłego moze sie nagrzać do 100°C, przy 3A wydzieli 3,1W musiał byś mieć radiatory 12K/W żeby nie przekraczać 70°C (tranzystory wytrzymuja znacznie więcej, ale wolę żeby elementy nie grzały sie tak żeby można się było oparzyć), oczywiście tranzystory nie są załączone czały czas tylko na przemian, więc trzeba by policzyc o ile mniejsza moc sie wydzieli przy jaimś założonym sposobie sterowania.

Inna sprawa że silnik nie wytrzyma 3A przez dłuższy czas, podczas debugowania programu lepiej ograniczać.
    Cytat:

Kolejną rzeczą jest to, że prąd płynący przez uzwojenie wynosi tylko 1.7A

Prawdopodobnie przyczyny są dwie, pierwsza że 5V na bramce dolnego MOSFET'a to za mało na 3A - to nie jest MOSFET logic-level i nie załączy sie do końca, charakterystyki wyjściowe tranzystora pokazują że prąd zostanie ograniczony poniżej 3A, drugi problem to że w wysokich temperaturach wzrasta Rds(on) co dodatkowo zmniejsza prąd.

I nie licz na to że taki sposób sterowania nada sie do 50kHz (jak tam napisali) - jeśli już któreś tranzystory mają być sterowane PWM to górne choć i tu straty na przełączanie bedą duże.
  • PCBway
  • Poziom 5  
    Czyli jak dodam tranzystor bipolarny w kluczu dolnym podobnie jak w górnym to powinno być w porządku?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czyli jak dodam tranzystor bipolarny w kluczu dolnym podobnie jak w górnym to powinno być w porządku?
    Przeczytaj jeszcze raz mój post.
    Dodając tranzystor bipolarny usniesz tylko jeden problem, a jest ich tam więcej.