Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik Schmitta i pętla histerezy

dgaleza 12 Mar 2008 00:07 65266 45
    ebambo
    Poziom 10  
    jeszcze jedno pytanie, mam do wykonania projekt komparatora takiego:
    1 (czyli stan wysoki) ma być na wyjściu od -3V do 5V;
    histereza ma wynosić 0,5V po obu stronach zbocza i tyle danych.
    Wykonałem to na komparatorze okienkowym na scalaku LM 234 (zasilanie niesymetryczne ponieważ labolatorium posiada zasilacz stabilizowany który może pracować jako dwa niezależne zasilacze, jednego biorę napięcie zasilania = 15V i odrazu przez potencjometr na wejście, to 5V uzyskuje również z napięcia zasilania poprzez dzielnik, następnie z drugiego zasilacza biorę -3V, histerezę uzyskałem z wzoru, postaram się jeszcze umieści zdjęcia całego schematu)
    pytanie: czy można uzyskać takie warunki w układzie shmitta np na jednym UA 741??
  • Computer ControlsComputer Controls
    ReKsIoPL
    Poziom 2  
    Tematem mojego projekt jest makromodel ( model behawioralny ) przerzutnika Schmitta oraz jego pętla histereza. Stworzenie takiego układu za pomocą źródeł sterowanych mnie przerasta. Proszę o pomoc.

Kod netlisty byłyby dla mnie wybawieniem.
    henryk4
    Poziom 11  
    Witam
    Natrafiłem na ten temat szukając rozwiązania problemu jaki mam w okresie jesień do wiosny z ładowaniem akumulatorów z baterii solarnych. Chodzi o to że słońca brak aku siadają znalazłem link do Przerzutnik Schmitta i pętla histerezy tyle że schemat jest na 9V. Myślę że Przerzutnik Schmitta by się tu pięknie spisał tylko kłopot z zasilaniem chcę to zasilać z akumulatorów więc napięcie będzie się wahać między 11 a 13,5V sam Przerzutnik Schmitta ma załączyć przekaźnik przy powiedzmy 11V a wyłączyć przy np. 12,5V a styki przekaźnika załączają prostownik (oczywiście oba progi muszą być regulowane ) jakie elementy powinienem użyć do tego układu
    Proszę o pomoc widziałem wzory ale to właśnie moja słaba strona
    Pozdrowienia
    jony
    Specjalista elektronik
    Do monitorowania napięcia baterii zbuduj sobie ten prosty układ

Gdzie przekaźnik załączy się w okolicy 10.3V a wyłączy w 12.4V.
    Regulacja tych progów też jest niezmiernie prosta. Przez stosowny dobór rezystorów. R1 i R2 wyznaczają górny próg a R3 i R4 dolny.

Ug = 2.5V * (1 + R1/R2) i Ud = 2.5V * (1+ R3/R4).

Ug/2.5V = R1/R2 + 1 i Ud/2.5 = R3/R2 + 1.

Można też zastosować potencjometr do dokładnej regulacji.
  • Computer ControlsComputer Controls
    henryk4
    Poziom 11  
    Dzięki jony
    Podaj jeszcze jaki przekaźnik chodzi mi o napięcie cewki nie znam prądu tego tranzystora i boję się żeby go nie uszkodzić.
    W sobotę chyba tym się zajmę.
    Pozdro
    jony
    Specjalista elektronik
    Przekaźnik dowolny na 12V.
    henryk4
    Poziom 11  
    Witam
    Zrobiłem ten układ " jony" ale coś jest nie tak pewnie sam schemat jest ok zamiast R1 i R2 dałem pot 50k a zamiast R3 i R4 pot 5k górne nap ok około 12,5V ale dolne 8,5 do 9v to za nisko i nic nie mogę zrobić ja potrzebuję 11V no ostatecznie 10,5 ale wtedy akumulatory dostają siarę
    Masz jakiś pomysł
    jony
    Specjalista elektronik
    Potencjometrem 5K ustaw za pomocą omomierza na 3.8K między górną a środkowa nóżką potencjometru na wylutowanym potencjometrze.

Poprawiam schemat bo tamten nie miał prawa poprawnie działać
    henryk4
    Poziom 11  
    Witam
    jony chyba się pomyliłeś i wstawiłeś nie ten schemat
    Może jestem ślepy ale !
    1. Gdzie tu jest potencjometr 5k (chyba chodzi ci o R1 i R2 zamiast 39k i 10k potencjometr 5k a może o R3 i R4 )?
    2. Te schematy są identyczne

piotrek2914 pisze "Witam! ten poprawiony schemat jest OK?" ze znakiem zapytania !
    Więc jak to jest działa to czy nie?
    piotrek2914
    Poziom 16  
    Wczoraj byłem zaspany jak pisałem post... Moje pytanie powinno brzmieć: czy obydwa schematy zostały poprawione? Bo jak również kolega Henryk4 zauważył to schematy są identyczne i nie wiem czy wprojektować to w większy schemat i tworzyć pcb.

Proszę o podpowiedź...
    jony
    Specjalista elektronik
    henryk4 napisał:
    Witam
    jony chyba się pomyliłeś i wstawiłeś nie ten schemat
    Może jestem ślepy ale !

Schematy są identyczne bo schemat z postu 34 został zamieniony tym poprawionym z postu 38.

henryk4 napisał:

1. Gdzie tu jest potencjometr 5k (chyba chodzi ci o R1 i R2 zamiast 39k i 10k potencjometr 5k a może o R3 i R4 )?

No nie ma na schemacie.
    Ale ta moja wypowiedz jest odpowiedzią na twoje pytanie zadane mi w poście 37
    Czyli

henryk4 napisał:
    Zrobiłem ten układ " jony" ale coś jest nie tak pewnie sam schemat jest ok zamiast R1 i R2 dałem pot 50k a zamiast R3 i R4 pot 5k górne nap ok około 12,5V ale dolne 8,5 do 9v to za nisko i nic nie mogę zrobić ja potrzebuję 11V no ostatecznie 10,5 ale wtedy akumulatory dostają siarę
    Masz jakiś pomysł

jony napisał:

Potencjometrem 5K ustaw za pomocą omomierza na 3.8K między górną a środkowa nóżką potencjometru na wylutowanym potencjometrze.

henryk4 napisał:

2. Te schematy są identyczne

Tak bo zostawiłem tylko poprawiony schemat. Który sprawdziłem w praktyce.
    henryk4
    Poziom 11  
    Witam
    TXH za odpowiedz wszystko sie wyjaśniło trzeba było stary schemat zostawić bez zmian a tak jak widzisz nie tylko ja miałem wątpliwości
    pozdrowienia
    karliktd
    Poziom 13  
    Przerzutnik Schmitta-wzmacniacz operacyjny, pętla histerezy.

jony napisał:
    A oto wzory
    $$Up1=Ucc*\frac{R2}{(R1||R3)+R2}$$

$$Up2=Ucc*\frac{R2||R3}{R1+(R2||R3)}$$

R||R - oznacza równolegle połączone rezystory.
    I dla wartości jak na schemacie i Ucc=9V
    mamy
    Up1=9*(10/15)=6V
    Up2=9*(5/15)=3V

Czyli jak napięcie wejściowe znajduj się w przedziale 6V do 3V to na wyjściu wzmacniacza panuje stan niski.
    Aha i to są wzory aktualne dla zasilanie napięciem pojedynczym.

Wzory do zasilania symetrycznego są takie same tylko zamiast Ucc trzeba wstawić sumę napięcia dodatniego i ujemnego Ucc-Uee i pamiętać że od wyniku trzeba odąć Ucc
    Np. Jak mamy przerzutnik schmitta jak na rysunku tylko zasilany symetryczne Ucc=15V a Uee=-15V Tak samo rezystor R2 jest teraz podłączony do Uee a nie do masy.
    To mamy
    Up1=30*(10/15)=20-Ucc=20-15=5V
    Up2=30*(5/15)=10-Ucc=10-15=-5V

Znalazłem w sieci pod zamieszczonym adresem http://home.agh.edu.pl/~maziarz/LabPE/wzmacniacz.html schemat układu Schmitta,
    który zamieszczam w załączniku, można chyba powiedzieć nawet, że jest taki sam, co opisuje użytkownik jony.

Obok zamieszczonego schematu widać wykres, (Przyjmuję, że R1,2,3=10kΩ i Vref=Vcc=9V, zasilanie napięciem nie symetrycznym,
    czyli napięcia w obu okładach powinny zmieniać się identycznie)

Mógłby mi ktoś wyjaśnić, dlaczego kiedy
    Cytat:
    napięcie wejściowe znajduj się w przedziale 6V do 3V to na wyjściu wzmacniacza panuje stan niski.

Bo na wykresie co zamieściłem stan na wyjściu WO z wysokiego na niski zmienia się w tedy kiedy napięcie osiągnie 6V i może dowolnie wzrastać,
    a na wysoki zmienia się w sytuacji kiedy napięcie w punkcie A spadnie poniżej 3V

Jeśli podam na wejście odwracające jakieś napięcie większe od 6V, zakładam, że Uwy=9V(stan wysoki), wg zamieszczonego prze zemnie schematu powinien nastąpić przerzut i
    Uwy powinno być równe 0V (stan niski). Ale dlaczego tak się ma stać skoro przez połączenie R1llR3=5kΩ napięcie w punkcie A cały czasy po przez dzielnik rezystorowy wynosi już te 6V.

Gdzie popełniam jakiś błąd? Jestem trochę zdezorientowany.
    jony
    Specjalista elektronik
    Gdy Uwe = 0V na wyjściu WO mamy stan wysoki, czyli te 9V.
    W punkcie A mamy wtedy te 6V. Czyli różnica napięć między wejściami WO wynosi:
    Vd = Vp - Vn = 6V - 0V = 6V i dlatego na wyjściu mamy 9V.
    Wzrost napięcia na wejściu Vn powoduje zmniejszenie się Vd i gdy Uwe=Vn = 6V.
    Różnica Vp - Vn = 0V. I niech teraz Uwe wzrośnie odrobinę od tych 6V to nastąpi przerzut.
    Bo Vd zmieni znak na przeciwny Vd = Vp - Vn = 6V - 6.000001 = -1µV
    Czyli Wo zmieni stan z wysokiego na niski. A to zmieni Vp z 6V na 3V.
    I dalszy wzrost Uwe nic już nie zmieni bo Vp = 3V (Vd = 3V - 6.000001 = -3.000001V). Dlatego by coś się zmieniło Uwe musi zmaleć poniżej 3V.
    karliktd
    Poziom 13  
    Dziękuję za odpowiedź, nie mam już żadnych wątpliwości :)