Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustabilizowanie napięcia w zasilaczu AC-DC YE-328

mAsHER 16 Jan 2016 12:50 1734 8
    mAsHER
    Level 9  
    Witam,

Posiadam zasilacz AC-DC z regulacją napięcia wyjściowego 1,5V-12V. Chciałbym ustabilizować napięcie na wyjściu ponieważ, gdy ustawie go na 12V i dokonuje pomiaru miernikiem to pokazuje mi okolo 16,4V. Na każdym zakresie mierzone napięcie jest większe. W jaki sposób dokonać ustabilizowania ?

Ustabilizowanie napięcia w zasilaczu AC-DC YE-3281.jpg Download (2.77 MB)
    Ustabilizowanie napięcia w zasilaczu AC-DC YE-3282.jpg Download (2.35 MB)
    Ustabilizowanie napięcia w zasilaczu AC-DC YE-3283.jpg Download (1.15 MB)
    Szymon11258
    Level 10  
    Od razu pokazuje takie napięcie? Grzeje się?
    mAsHER
    Level 9  
    Tak od razu pokazuje takie napięcie i to bez obciążenia. Nie grzeje sie.
    Szymon11258
    Level 10  
    oczywiście rozumiem że wystąpiło to po czasie a nie od nowości zasilacza?

Dodano po 4 [minuty]:

jeśli możesz to wyślij tego schemat, jeśli w zasilaczu są mostki gretsa, diody zennera, lub kondensatory to je posprawdzaj,
    mAsHER
    Level 9  
    Zakupiłem zasilacz przez internet i tak ma od nowości. Zamieściłem zdjęcia płytki ale zaraz poszukam schemat
    mAsHER
    Level 9  
    Niestety nigdzie nie umiem znaleźć schematu tego zasilacza.
  • Helpful post
    PEPE64
    Level 16  
    Witam. Kolego ze zdjęć wynika że ten zasilacz nie ma żadnej stabilizacji. To tylko transformator z mostkiem i elektrolitem wygładzającym, plus kontrolka z rezystorem. Możliwe że jakiś nawalony chińczyk nawinął parę zwojów więcej. Ale bardziej prawdopodobne jest że jak podłączysz obciążenie (np. żarówkę) to napięcie spadnie do właściwej wartości na danym zakresie. Tam jest mały transfofmatorek o miekkiej charakterystyce. I nie zasilałbym tym jakiejś delikatnej elektroniki. Pozdrawiam.
    mozuk
    Level 1  
    Kupiłem taki sam zasilacz . Takiego bubla jeszcze nie widziałem. O żadnej stabilności tu w ogóle nie można mówić. U mnie wygląda to tak:
    1.5V ≈ 8,3 V
    3V ≈ 8,3 V
    4,5V ≈ 13,3 V
    6V ≈ 13,3 V
    7,5V ≈ 13,3 V
    9V ≈ 17,2 V
    12V ≈ 17,2 V
    Ten zasilacz można tylko wyrzucić nim narobi jakichś poważniejszych szkód w sprzęcie.
    beatom
    Level 35  
    O zadnej stabilizacji nie mozna mowic, bo tam nic takiego niema.
    Zasilacz jest tak zbudowany, ze przy obciazeniu pradem nominalnym ( nie wiemy jakim ) ma podawac ( w teorii ) wskazane napiecie. Niczego innego od niego nie wymagaj za 2$.
    Co chcesz nim zasilac?