Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji SAT/DVB-T.

Deks 16 Sty 2016 13:45 1749 14
  • #1 16 Sty 2016 13:45
    Deks
    Poziom 12  

Witam
    Proszę o pomoc w zweryfikowaniu poprawności schematu instalacji RTV.
    W domu jednorodzinnym jest sześć gniazd RTV z których przewody wyprowadzone są osobno na strych. Na elewacji antena SAT 80cm z konwerterem twin. Dodatkowo chcę zainstalować antenę do DVB-T na kominie. Antena do sygnału naziemnego będzie "widzieć" RTCN Chwaszczyno w odległości 8 km.
    Chcę rozprowadzić sygnał DVB-T do wszystkich gniazd a sygnał sat tylko do jednego. Ze względu na zastosowany konwerter i tylko dwa przewody do anteny sat nie mogę zastosować multiswitcha. Drugi kanał z konwertera na razie będzie nie wykorzystany.
    Tymczasowo podłączyłem TV z tunerem sat bezpośrednio do anteny sat. Przewód łączący TV z anteną ma teraz około 22m i jest w jednym miejscu (na strychu) łączony "beczką". Kanały SD chodzą ok ale HD w zależności od pogody potrafią lagować. Dlatego na schemacie wzmacniacz.
    Czy schemat poniżej jest prawidłowy? Może inne rozwiązanie? Jaki wzmacniacz powinienem zastosować? Czy sygnał z Chwaszczyna również powinienem wzmocnić?
    Z góry dziękuje za porady.

0 14
  • #2 20 Sty 2016 08:14
    Adi01
    Poziom 18  

Ten wzmacniacz sygnału SAT nie może być w tym miejscu. Jeśli już musi być, to między sumatorem DVB-T/SAT a anteną sat. Każdy wzmacniacz dokłada do sygnału szumy własne, więc lepiej byłoby dać większą czaszę np. 100 lub 110cm. 8km od nadajnika DVB-T Chwaszczyno (100kW) jakikolwiek wzmacniacz to samobójstwo.

0
  • #4 20 Sty 2016 11:28
    LeDy
    Poziom 43  

Antena 80cm to za mało informacji. Jak kupiłeś taką co ma po zewnętrznej 80cm to jest trochę mała bo powierzchnia czynna jej to raptem ok 74cm. Wzmacniacz oczywiście nie ma sensu a i długość przewodu nie jest aż tak duża. Poza tym na czym odbierasz i jakie poziomy sygnału pokazuje dekoder? Poprawnie, dokładnie ustawić.

0
  • #5 20 Sty 2016 20:29
    Deks
    Poziom 12  

Cytat:
    Wzmacniacz zbędny.

Ale jak go dam to mogę pogorszyć czy po prostu nic nie da?

Cytat:
    Ten wzmacniacz sygnału SAT nie może być w tym miejscu.

Ok. Sugerowałem się tym: http://www.axing.pl/#katalog_pl/verstaerker-beispiele10.html

Cytat:
    Antena 80cm to za mało informacji.

Antena 80cm firmy Triax, konwerter golden interstar. Na czym odbieram? Nie mam osobnego dekodera, bo tuner mam wbudowany w TV LCD LG. Moduł HD CAM cyfrowego polsatu jest wsunięty w slot telewizora. Poziom sygnału niby jest ok ale myślę że to zależy od pogody (zachmurzenia) Przewody są firmy Texsim (Made in Poland), więc dobrej jakości. Antenę SAT ustawiał fachowiec miernikiem jakieś cztery lata temu. Wcześniej korzystaliśmy tylko z SD i było dobrze. Choć podczas silnego deszczu lub śniegu też był problem ale myślałem że takie rzeczy są normalne nawet przy dobrze ustawionej antenie. Niestety teraz jak korzystamy z HD "lagi" występują dość często.

0
  • #6 20 Sty 2016 20:58
    LeDy
    Poziom 43  

Cytat:
    Wymiary [mm]800x730
    Czyli jest jak pisałem trochę mała ale przy prawidłowym ustawieniu i pogodzie nie powinno być problemów.
    Cytat:
    Przewody są firmy Texsim
    czyli nic ciekawego.
    Skuteczność ekranowania powyżej 100 dB a ten twój z biedą Tłumienność ekranowania
    min. 60dB

0
  • #8 23 Sty 2016 18:23
    Top Serwis
    Poziom 24  

Myślę, że zmiana konwertera na "Inverto" Black Ultra rozwiąże problem z sat.

0
  • #9 23 Sty 2016 20:04
    LeDy
    Poziom 43  

Top Serwis napisał:
    Myślę, że zmiana konwertera na "Inverto" Black Ultra rozwiąże problem z sat.
    Pomyślałeś co piszesz? A co ma do tego Inverto, a normalny inny nie rozwiążę?
    Skąd takich sieją?

0
  • #10 23 Sty 2016 21:15
    Top Serwis
    Poziom 24  

Czy coś w tym dziwnego?? Inverto ma większe wzmocnienie przez to na dłuższych odcinkach słabej jakości kabla ma "wiekszą siłę przebicia", po za tym równomierna charakterystyka wzmocnienia w całym zakresie pasma co gwarantuje poprawny odbiór sygnału hd.
    Zawsze stosuję te konwertery, jedyne "uczciwe" na rynku. I bez takich... Proszę ja nikogo nie obraziłem.

Dodano po 19 [minuty]:

Będę konsekwentny poprę przykładami. Na podstawie przykładowych pomiarów.
    1.antena 80cm. Corab zwykły konwerter siła 86db "transponder 11508 V najbardziej problematyczny" jakość , Mer 43 .Inverto opisywany 96db Mer 51 .
    Jeżeli dokładamy do tego kiepski stary kabel tłumienność wzrasta przez co sygnał może być za słaby żeby prawidłowo wysterować głowicę tunera.
    Jeżeli użytkownik doda do tego spliter osłabi jeszcze sygnał o 5 do 8 db i jest problem.

0
  • #11 23 Sty 2016 22:12
    _kli_
    Poziom 32  

Top Serwis napisał:
    Myślę, że zmiana konwertera na "Inverto" Black Ultra rozwiąże problem z sat

Czy rzeczywiście Inverto są najlepsze, możesz przekonać się tutaj.
    Top Serwis napisał:
    zwykły konwerter siła 86db "transponder 11508 V najbardziej problematyczny" jakość , Mer 43 .Inverto opisywany 96db Mer 51

Czy można wiedzieć na czym mierzyłeś ten MER?
    Top Serwis napisał:
    spliter osłabi jeszcze sygnał o 5 do 8 db

Przy konwerterach uniwersalnych nie stosuje się podziału sygnału sat przy pomocy splitterów.

0
  • #12 23 Sty 2016 22:23
    Top Serwis
    Poziom 24  

Ad1. Są lepsze
    Ad.2 Miernik Neon S2
    Ad3. Owszem tak montuje się podział jak na załączonym schemacie spliter oddziela sat od dvbt z zasilanie konwertera

Dodano po 2 [minuty]:

Najgorsze wyniki sa na konwerterach Cabletech.

0
  • #14 23 Sty 2016 23:12
    _kli_
    Poziom 32  

Top Serwis napisał:
    Ad.2 Miernik Neon +

Miernik Neon+ służy do pomiaru dvb-t!
    Top Serwis napisał:
    Ad3. Owszem tak montuje się podział jak na załączonym schemacie spliter oddziela sat od dvbt z zasilanie konwertera

Wg Twojego schematu to gniazdo antenowe ma dzielić sygnał RTV/SAT, a nie splitter.
    A ja pisałem o podziale sygnału SAT.

0
  • #15 27 Sty 2016 13:23
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Witam.
    Taka odległość od nadajnika 100 kW wymaga małej anteny biernej (6-8 dB). Jakikolwiek wzmacniacz pogarsza tylko sytuację, sygnał jest za duży! i zsumowany przesterowuje głowicę, wprowadzając dodatkowo zakłócenia pogarszając parametry jakości sygnału. Stąd problemy z HD. Tu tkwi problem. Antena SAT *80 w zupełności wystarczy. Reszta ok.

0