Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator tlenu pod wypalarkę gazową

16 Sty 2016 14:49 981 5
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,
    zakład, w którym pracuje ma na wyposażeniu kilka wypalarek gazowych zasilanych acetylenem i ciekłym tlenem. Obecnie dzierżawimy zbiornik tlenu i zakupujemy go od dostawcy. W planach jednak chcemy zrezygnować z takiego rozwiązania i nabyć koncentrator tlenu.
    Kwestia czy temat zostanie przeforsowany czy też nie zależy tylko od finansów, tzn. czy generowanie 1 kg tlenu ciekłego będzie tańsze niż jego zakup. Nasze wypalarki są zasilane pod ciśnieniem 14 bar i służą do cięcia blach do max. grubości 200 mm. Generatory dostępne na rynku mogą wprowadzać tlen pod ciśnieniem 6 bar, ale istnieje szansa doprężenia do wymaganego ciśnienia. Kolejna kwestia dotyczy czystości tlenu - im większa tym bardziej wydajniejsze cięcie.
    Nasz dostawca tlenu gwarantuje o czystości tlenu równej 99,5%, kiedy generatory przemysłowe (nie mówię o generatorach medycznych o czystości równiej 99,5%) dostępne na rynku są rzędu 95-97%. Rozumiem, że spadek czystości tlenu spowoduje jego większe zużycie, a tym samym zwiększenie kosztów produkcji. Uważacie, że temat jest godny poświęcenia? czy warto inwestować w generator tlenu, którego zapotrzebowanie miesięczne w naszym zakładzie to 1000 kg czy dalej dzierżawić butle i kupować tlen.
    Orientujecie się ile kosztuje wyprodukowanie 1 kg tlenu z takiego generatora? Być może ktoś z forumowiczów może doradzić czy udzielić wskazówek. Jeśli temat trafił do złego działu proszę o przeniesienie go do odpowiedniego.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Po co ciekły tlen do takiego procesu? Zainteresuj się urządzeniami do rozdziału tlenu i azotu z powietrza poprzez procesy katalityczne na membranach perowskitowych. Takie urzadzenie mam niejako także pod opieka, produkuje tlen do procesów spawalniczych i uzyskuje ono 97% O2 przy nominalnym cisnieniu na wyjsciu wymiennika jonitowego 8 bar. Teraz jestem w Polsce, ale za trzy tygodnie mogę opublikować tu na ,,Elektrodzie'' całość dokumentacji tego procesu i schemat aparatury. Koszty eksploatacji tej instalacji to tylko koszty energii elektrycznej zużywanej przez kompresory, i pewien koszt co trzyletniej wymiany jonitu.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Tu jest jakaś instalacja produkcji tureckiej.,, Moja :D '' jest wizualnie identyczna tyle że made in USA. Zbiorniki z jonitem sa napelniane cyklicznie niejako na krzyż, oddzielony tlen kierowany jest do zboirnika magazynowego, a azot do atmosfery.

link : http://www.ozcankardesler.com/en/medical-oxygen-generation-and-storage-system
  • Poziom 8  
    Wszystko ładnie wygląda, ale:
    Ciśnienie na wyjściu wynosi 4-6 bar, jak pisałem muszę mieć wartość min. 14 bar w wypalarce.
    Kolejna sprawa dotyczy kosztów. Ma Pan dane ile kosztuje wyprodukowanie 1 kg tlenu? Tzn. ile prądu pobierają wszystkie urządzenia wchodzące w skład. Wykonywał Pan taką analizę?
  • Poziom 43  
    A co to kompresorów do tlenu brakuje?? W ,,mojej'' instalacji tlen jest sprężany w trzystopniowej sprężarce do ciśnienia 300 bar, bo ładowane są nim butle. Co do kosztów, zrobię analizę po powrocie z Polski do Surinamu, bo tam mam całą dokumentację tej fabryki.
  • Poziom 2  
    Panowie,
    peeski zjadają około 1kW na 1Nm3 tlenu, dlatego bardziej opłaca się VPSA. Wszystko oczywiście zależy od czystości i zapotrzebowania (średniego, chwilowego...).
    Sam pracuję w firmie gazowej i mogę powiedzieć, że są to opłacalne urządzenia dopiero od pewnej wielkości - min. ok. 500 Nm3/h.
    Oczywiście kwestia ceny tlenu i dzierżawy jest tu mocno dyskusyjna i zależy od ilości gazu i miejsca gdzie Pan tankuje zbiornik - jeśli jest to daleko od źródła to rzeczywiście PSA może byc ekonomicznie bardziej opłacalna.