Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G710 - dodanie karty WiFi do white list

16 Sty 2016 16:22 4149 20
  • Poziom 36  
    Witam.

Kojarzy ktoś jak się dodaje zablokowaną kartę WiFi do whitelist?
    Jak wiadomo Lenovo blokuje wszystkie karty WiFi poza własnymi.
    Potrzebuję przejść ze standardu N na standard AC, stąd muszę nową kartę dodać do white list.

Najnowszy bios jest tu:
    https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/8ecn95ww.exe

Instrukcja flashowania:
    https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/8ecn95ww.txt

Po wypakowaniu 8ecn95ww.exe za pomocą winrar-a mam:

Cytat:
    BiosImageProc.dll
    Ding.wav
    FlsHook.exe
    FlsHookDll.dll
    FWUpdLcl.exe
    G710X64_6M.fd
    InsydeFlash.exe
    iscflash.dll
    iscflash.sys
    iscflashx64.sys
    platform.ini
    xerces-c_2_7.dll

W którymś z plików zapewne zawiera się whitelista.

Robił ktoś z was już takie coś kiedyś?
    Jak to później spowrotem zapakować do paczki exe?
  • PCBway
  • Poziom 36  
    No dobra.

W paczce 8ecn95ww.exe znajduje się plik G710X64_6M.fd (zapewne o ten chodzi).

Pobieram narzędzie:
    http://download2131.mediafire.com/d2372lq5h8xg/0zg6966v21hkw36/EzH2O.zip

Przy próbie załadowania G710X64_6M.fd otrzymuję następujący komunikat:

Dziękuję za ewentualne dalsze podpowiedzi.

WinHex zdaje się może być uruchamiany wyłącznie na systemach 32 bit (wersji dla 64 bit nie widzę):

• Poziom 36  
    Z tego co czytałem w temacie ludzie poblokowali sobie laptopy.
    Znaczy się flashowanie poszło, później ktoś zobaczył w biosie więcej opcji, ustawił datę, i brick (?).

Z tego co rozumiem, są w laptopie jakieś dwie kości (flash? eeprom?) ktoś je sobie odczytał, ale jeden z plików był zwalony.

Narzędzia: Universal Bios Backup.exe oraz BACKUP_Tools12_2.exe pozwalają, jak widzę, zrobić sobie backup bios-u, z czego pierwszy robi pojedynczy plik LENOVO-8ECN95WW.rom, drugi natomiast robi paczkę zawierającą takie pliki:

Zanim cokolwiek zacznę grzebać, wolałbym przećwiczyć temat na starszych / tańszych laptopach i wyposażyć w jakiś sprzętowy programator tych kości.

Pobrałem service manual stąd: http://elektrotanya.com/lenovo_g700_g710_hmm.pdf/download.html

Schematu niestety nie mogę znaleźć, więc nie wiem, jakie tam kości siedzą.

Jaki sprzętowy programator bylibyście w stanie polecić?

Dodano po 18 [minuty]:

Już zamówiłem:

CH341A 24 25 Series EEPROM Flash BIOS USB Programmer with Software & Driver za $2,3

oraz

Hot BIOS/24/25/93 Programmer SOIC8 SOP8 Flash Chip IC Test Clips Socket Adpter
    za $3

Jakieś stare MOBO do testów się znajdą.
  • PCBway
  • Pomocny dla użytkowników
    Napisz czy Ci się udało jestem bardzo zainteresowany tematem. Z tego, co czytałem na bios-mods, nie da się wgrać zmodyfikowanego pliku biosu (Insyde), bo wyrzuca błąd sumy kontrolnej. Czyli pozostaje modyfikacja BINa i wgranie za pomocą programatora.
    P.S. Najnowszy BIOS do G710 obsługuje niby kartę Intel 3160 ac, jednak pomimo, że polski support Lenovo odpisał mi, że mogę włożyć dowolną kartę miniPCIex Intel 3160, to taka karta nie działa.
  • Poziom 10  
    Działa.
    Dzisiaj wsadziłem z tego linku:
    Link
    i wszystko jak należy.
    pzdr
  • Poziom 36  
    Tu jest niby połowę taniej: link. Pytanie, czy to to samo.
  • Poziom 10  
    To nie jest half-size pcie.
  • Poziom 36  
    Ale poważnie ruszyło? Bez żadnych modyfikacji BIOS-u? Masz już standard AC w G710 ?
  • Poziom 10  
    Tak, tylko sterowniki ze strony intela do wifi i bt.
  • Poziom 36  
    Dopytuję, bo kilkukrotnie próbowałem wymieniać oryginalną kartę na inne modele (nie wiem, czy akurat ten z linku) i zaraz po włączeniu zasilania witał mnie (bodajże niebieski) ekran z napisem o blokadzie karty. Zacząłem myśleć o zmodowaniu BIOS-a, ale jakoś się nie odważyłem i czasu nie miałem.

A laptop sprawuje się na prawdę rewelacyjnie. Rakieta z dyskiem SSD i 8 GB RAM-u ;-). Tak szybko z niego nie zrezygnuję. Klawiatura tak, jak lubię, nowsze, cieńsze odpowiedniki Lenovo moim zdaniem nie są już tak ergonomiczne. Najsłabszym punktem jest WiFi w standardzie n (które łącząc się z Archerem D9) wyciąga zaledwie 60 Mbit... Marzy mi się AC, za pomocą którego połączę się po 5 GHz. Gdyby tak jeszcze była agregacja pasma i mógłbym połączyć się jednocześnie na 2 pasmach... po 2.4 i 5 GHz jednocześnie to by dopiero była rewelacja. :-)

http://www.tp-link.com/pl/products/details/Archer-D9.html

A teraz jest chyba na to szansa, skoro mówisz, że działa :-)
  • Poziom 10  
    Przypuszczam że karta 3160 musi mieć FRU lenovo, bo inaczej nie zadziała.
    Wziąłem tą z linku bo miała FRU i jak się okazało to widocznie ta którą dodali do ostatniego biosu.

Poprawiłem pisownię. Dbaj o nią proszę. RADU23
  • Poziom 36  
    Zakupiłem, z tego linku na Ali, co podałeś, i również potwierdzam, że działa AC elegancko bez żadnego grzebania w BIOS-ie. :-)

Jest pięknie (jak na standard AC1800, który po 5 GHz oferuje bieda 300 Mbit, które nijak ma się do Gigabitowego kabelka (1024 Mbit).
    Ale zawsze to prędkość 3 równoległych kabelków Fast Ethernet. Lepsze to niż nic.

Gdyby istniało coś do agregacji łącza, z wykożystaniem kilku kart, wpięłoby się kilka kart (a już na pewno jedną po 2 GHz a drugą po 5 GHz) i byłoby trochę szybciej. A tak, to router oferuje oba 2 GHz i 5 GHz a ty możesz połączyć się i tak tylko z jednym na raz (nie fair ;-).

Osiągi gdy karta połączona po 5 GHz z Linksys EA7500 (standard AC1900):

Osiągi gdy karta połączona po 2 GHz z Linksys EA7500 (standard AC1900):

Osiągi gdy karta połączona po 5 GHz z TP Link Archer D9 (standard AC1900):

Osiągi gdy karta połączona po 2 GHz z TP Link Archer D9 (standard AC1900):

• Poziom 1  
    Również potwierdzam działanie karty z linku do aukcji Aliexpress użytkownika Uroboros67 - wcześniej zakupiłem Intel Dual-Band Wireless-AC 3160 z aukcji na allegro bez FRU na karcie i niestety po zamontowaniu i uruchomieniu laptopa wyskoczył komunikat, że karta jest nieautoryzowana. Dzisiaj po zamontowaniu karty z aukcji Aliexpress laptop bez problemów się uruchomił - poniżej screeny:

Lenovo G710 - dodanie karty WiFi do white listLenovo G710 - dodanie karty WiFi do white listLenovo G710 - dodanie karty WiFi do white list
  • Poziom 7  
    Cześć, myślicie że tak karta zadziała na Y510p ?
  • Poziom 11  
    Ja również zakupiłem kartę z linka powyżej. Pierwotnie lap nie chciał ruszyć (wyświetlił komunikat o niedozwolonej karcie wi-fi), ale po aktualizacji BIOSu, wszystko ruszyło, i chodzi świetnie :)

W kwestii osiągów, to realnie wyciągam (razem z Archerem C6) 310-320Mbit.

Lenovo G710
  • Poziom 14  
    To ja się podłącze do pytania- jest szansa ze ta karta zadziała z ideapad u410?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Bez modyfikacji BIOSu bardzo małe szanse..