Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podstawy audio-nagrywania na kasety

marenc 16 Jun 2005 21:36 4759 11
 • #1
  marenc
  Level 24  
  1. Czy ta sama głowica może nagrywać(co odtwarza)?
  2. W jaki sposób podłączyć głowicę(dla dzwięku wychodzącego np. z wierzy)?

  !!!Chodzi mi o kasety!!!

  Baaardzo niezaawansowany user. :) Kończe 1kl. Elektroniki :)
 • #2
  jony
  Electronics specialist
  Ta sama głowica służy do nagrywania, co odtwarzania, stosuje się drugą głowice do
  kasowania. Drugiego pytania nie rozumiem
 • #3
  marenc
  Level 24  
  Chcę nagrać dzwięk na kasete przy pomocy głowicy. W jaki sposób mam ją podłączyć pod źrudło dzwięku, aby mogła nagrywać?
 • #4
  jony
  Electronics specialist
  Sygnał elektryczny, który ma zostać zapisany na nośniku magnetycznym, jest podawany na głowicę zapisującą - cewkę nawiniętą wielokrotnie na rdzeń ferromagnetyczny. Płynący prąd wytwarza wokół przewodnika pole magnetyczne. Gdy ten jest zwinięty w cewkę następuje znaczne zwiększenie natężenia pola. Jeśli w pobliżu cewki znajduje się taśma magnetyczna, silne pole magnetyczne powoduje ułożenie się domen w kierunku żądanym w danej chwili. Taśma styka się z powierzchnią głowicy i przesuwa się po niej. W rezultacie zmienne w czasie pole magnetyczne jest zapisywane w postaci różnie ułożonych domen magnetycznych rozłożonych wzdłuż całej taśmy.
  Aby odczytać sygnał zapisany na taśmie, należy przesunąć ją z odpowiednią prędkością w pobliżu głowicy odczytującej (niekiedy ta sama cewka pełni obie role). Przez cewkę odczytującą nie przepuszcza się prądu, za to pole magnetyczne wywołane przez wędrującą namagnesowaną taśmę indukuje w przewodzie słaby prąd elektryczny, który jest następnie wzmacniany i podawany na urządzenia zmieniające go na fale dźwiękowe bądź obraz.
  http://electronics.howstuffworks.com/cassette2.htm
 • #5
  piórko
  Level 30  
  Należy dodać, że w trakcie nagrywania do głowicy doprowadza się tzw. prąd podkładu czyli sygnał z generatora o częstotliwości kilkudziesięciu kHz.
  Dopiero nałożenie na niego sygnału akustycznego umożliwia dobre jakościowo nagranie taśmy.


  Czy nie prościej jest użyć po prostu jakiegoś kaseciaka?
 • #6
  marenc
  Level 24  
  Mam stare radio samochodowe - tylko nie ma ono opcji nagrywania. Wystarczy że dziwięk podłączę pod wyjście audio odbiornika?
 • #7
  piórko
  Level 30  
  Daj se spokój.
  Muszą byc spełnione warunki:
  - prąd podkładu - częstotliwość i poziom
  - sygnał audio - poziom i charakterystyka częstotliwościowa
  - głowica kasująca zasilana z generatora.

  Naprawdę nie warto się w to bawić, chyba że w celach edukacyjnych.
 • #8
  m_wojcik
  Level 25  
  Naprawdę nie warto już się w to bawić... Magnetofon kupisz za 30 PLN i to wypasiony. To już nie te czasy, co kiedyś, wszyscy się tego pozbywają - jak chcesz nagrać sobie kasety do słuchania w samochodzie to naprawdę taka inwestycja Cię nie zrujnuje... zakup kaset owszem ;)
 • #9
  marenc
  Level 24  
  Konkretnie to chodzi mi oto aby przerobić stare radio samochodowe na "napęd" do komputera(5,25) służący do nagrywania strumienia audio na kasetach. Muwicie kupić gotowy, lecz nie chce dalej zbierać złomu. Mam wierze i trzy bumbox'y(czy jakoś tak) i wszędzie sie zwaliła możliwość nagrywania. Z tego starego radia chcę wziąć mechanikę do odtważania i chce się dowiedzieć do muszę zrobić ze źrudłem lub prądem aby muc zapisywać.

  Może macie jakieś gotowe schematy lub linki o podobnej tematyce?

  Quote:
  Jenzyk polski trudna jest :-P
 • #10
  telewizory
  Level 18  
  Gratuluję pomysłu. Mimo to odradzam Ci to jako początkującemu. Piszesz, że masz dość zbierania złomu - to weź te popsute sprzęty i je napraw. Jest to zadanie o wiele prostsze niż zrobienie magnetofonu.
  Za naprawdę nieduże pieniądze możesz kupić SOLIDNY polski magnetofon sereo HiFi - rozejżyj się na Allegro. A to co samemu wykonasz zapewne będzie dalekie od HiFi.

  Jeśli mimo to upierasz się by robić swój magnet to po pierwsze potrzebujesz głowicy kasującej. Są dwa rodzaje - normalna, umocowana na tej samej listwie co głowica uniwersalna, przez którą w czasie nagrywania płynie prąd oraz typu "tandetny chiński radiomagnetofon" w formie magnesu trwałego, która na czas odczytu musi być odsunięta od taśmy, a w czasie nagrywania musi przylegać do taśmy. Głowicę kasującą musisz umieścić tak aby przesuwająca się taśma najpierw przechodziła przez głowicę kasującą, a następnie przez uniwersalną. Oczywiście głowica musi trafiać w otwór w kasecie - najlepiej pomierz sobie wszystkie odległości w jakimś firmowym magnetofonie i nimi się kieruj.

  W przypadku głowicy typu drugiego dodatkowym utrudnieniem jest konieczność mechanicznego połączenia jej z przełącznikiem zapis-odczyt. Zastanów się też nad wykrywaniem obecności ząbka zabezpieczającego w kasecie (w sumie jak zachowasz ostrożność to ta funkcja jest zbędna).  Część elektroniczną można skopiować z jakiegoś firmowego magnetofonu. Wybór zależy od tego czy chcesz magnetofon monofoniczny, czy stereo. Na przykład tutaj jest dużo schematów magnetofonów:
  http://elektronika.owg.pl/?choice=11 Mogę pomóc Ci wybrać jakiś schemat, ale jak już zrobisz wszystko z mechaniką.


  P. S.
  Gdybyś chciał naprawiać te popsute magnetofony, to na początek warto zainwestować w nowe głowice, paski i rokę dociskową.
 • #11
  marenc
  Level 24  
  Wykrywanie paska zabespieczającego przed zapisem mam gotowe. Urządzenie będzie służyło tylko do nagrywania więc głowica kasująca będzie odsuwana tylko podczas wkładania kaset aby zagwarantować jej bezpieczeństwo.

  Jak wcześniej pisałem jestem raczej niezaawansowany, więc jakbyś mugł wybrać jakiś prosty schemat i dać link lub przesłać na e-mail: mariuszlorenc@wp.pl to byłbym wdzięczny. Przez wakacje mnie nie będzie więc jak coś to odezwe się po wakacjach. Teraz będę tylko do 24.06.2005, więc nie zdążę tego zrobić :) Wruce to się odezwę, ale schemat możesz przesłać :)
 • #12
  m_wojcik
  Level 25  
  Pamiętam moje zabawy z magnetofonami - i polecam zakup gotowego mechamizmu, który bedzie kosztował grosze. Ja zrobiłem swój magnetofon na bazie stareńkiego dużego sprzętu ELIN HiFi (kupiłem go jako złom, jego oryginalny mechanizm był zupełnie do bani) i wsadziłem kupiony na giełdzie mechanizm z autoreversem od SONY. Problem był tylko rozczaić jak to sterować - jest jeden elektromagnes którym załączasz wszystkie funkcje! - musiałem dorobić sterowanie na '51. Mam do tego schematy, program w asemblerze... Magnetofon działa do dziś dnia, obsługuje odczyt z autoreversem, przewijanie, przewijanie z podsłuchem, ale niestety zabrakło mi wytrwałości aby dopracować zapis. Sprawa rozbiła się o wzmacniacz zapisu, który należało całkowicie przerobić, generator prądu podkładu działa. Muszę przyznać, że zabawa jest bardzo fajna, wymaga jednak sporej wiedzy, dobrego oprzyrządowania (oscyloskop. miernik AC z pasmem do 20kHz co najmniej, generator akustyczny) i mnóstwa czasu. Naprawdę mozna kupić magnetofon za grosze i to po prostu jest w tym momencie najważniejszy argument aby dać sobie z tym spokój i skupić się na czymś ciekawszym. Bardzo lubię magnetofony i całą technikę z tym związaną (mam jeszcze sporo kaset i nie zamierzam ich wyrzucać) natomiast nie sądzę, abym wrócił do poprawiania swojego magnetofonu w celu nagrywania... Jeżeli jednak po wakacjach będziesz chciał temat zgłebić, to postaram się znaleźć schematy i pomóc Ci trzymając kciuki aby starczyło samozaparcia.