Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak logiki w inst. podłogówki - Vaillant VSC 206, CM 470, Salus

jachu1973 16 Sty 2016 17:20 1179 20
  • #1 16 Sty 2016 17:20
    jachu1973
    Poziom 3  

Witajcie

Właśnie jesteśmy w trakcie pierwszej zimy w nowym budynku i z nową instalacją ogrzewania podłogowego. Najpierw może o samej instalacji:
    Piec Vaillant VSC 206/4-5 z zasobnikiem warstwowym 150litrów, Calormatic 470 zamontowany na piecu (więc nie bada temp pomieszczenia), budynek 3 kondygnacyjny (wliczając piwnicę) piec stoi w piwnicy; na każdym piętrze rozdzielacz podłogówki z pompą oraz ze sterowaniem SALUSA (listwa KL6, moduł sterowania pompą PL6) W każdym pomieszczeniu programatory z czujnikami ERT50UP podłączone oczywiście do ww listew. Do listew podłączone też zawory elektryczne na powrocie każdej pętli odpowiadającej za określone pomieszczenie.

Piec chodzi sobie wg wskazań Calormatica (podłączony czujnik pogodowy) i załącza się zgodnie z Krzywą Grzewczą i nijak ma się do tego co się dzieje w pomieszczeniach tzn. całe sterowanie Salusa włącza i wyłącza pompę i zawory przy rozdzielaczach i nie ma zupełnie wpływu na to że piec grzeje lub nie grzeje wodę w obiegu.

Dodam jeszcze że cała instalacja jest tylko podłogowa więc ma pracować na niskim parametrze więc na piecu jest ustawione ograniczenie żeby grzał wodę do max 40stopni.

Moje pytania:
    1. Co zrobić żeby przywrócić logikę temu całemu systemowi ?(chciałbym iść w stronę taką żeby to każdy z czujników w pokojach poprzez listwę decydował o załączeniu pieca)
    2. Czy w takim układzie ma sens pogodówka skoro jest ograniczenie temp wody? Czy w takim przypadku KG w ogóle ma sens?

Wiem że do listew Salusa można wstawić moduł sterowania pompą i kotłem ale czy wtedy sygnał z tego modułu będzie sterował załączaniem się Vaillanta? Gdzie go podpiąć? Czy będzie trzeba wywalić Calormatica? Jeżeli tak, to co z nastawami które daje CM a nie daje ich piec (np. ustawienia czasowe grzania wody użytkowej)

Co zrobić żeby zachować funkcjonalność Calormatica, pogodówkę, KG ale żeby piec reagował na to co jest w każdym z pomieszczeń?

• Fibaro
  • #2 16 Sty 2016 18:13
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

1 - kocioł ze sterownikiem jest wytwornicą ciepła - pracuje w/g pogodówki
    2 - ponieważ masz odcinanie każdej z pętli, przy zamkniętych wszystkich siłownikach musi nastąpić także blokada kotła, żeby nie taktował.
    3 - pomimo elektrycznego blokowania kotła, może następować sytuacja, że tylko jedna pętla lub kilka z małym odbiorem są otwarte, czyli mały przepływ - patrz punkt 2-gi
    4 - dlatego przy takiej instalacji optymalny jest bufor ciepła (posiadasz ? ) lub min. sprzęgło hydrauliczne.

Jeżeli masz na listwach Salusa moduł od pompy i wszystkie te rodzielacze są połączone między sobą i kotłem - pierwsza rzecz - zrób blokowanie kotła przy zamkniętych wszystkich pętlach.
    Nie kocioł w Twoim przypadku pilnuje zadanej temperatury w pomieszczeniu, tylko termostaty Salusa - jeżeli nie masz pomieszanych pętli, sprawne siłowniki i termostaty wszystko powinno pracować poprawnie.

• Fibaro
  • #3 16 Sty 2016 19:02
    jachu1973
    Poziom 3  

kasprzyk napisał:
    1 - kocioł ze sterownikiem jest wytwornicą ciepła - pracuje w/g pogodówki

Zgadza się, nie miałbym nic przeciwk gdyby jeszcze oprócz tego reagował na to czy jest zapotrzebowanie na to ciepło

kasprzyk napisał:

2 - ponieważ masz odcinanie każdej z pętli, przy zamkniętych wszystkich siłownikach musi nastąpić także blokada kotła, żeby nie taktował.

No właśnie chodzi o to że nie następuje bo nie ma żadnego połączenia miedzy listwami salusa a piecem

kasprzyk napisał:

3 - pomimo elektrycznego blokowania kotła, może następować sytuacja, że tylko jedna pętla lub kilka z małym odbiorem są otwarte, czyli mały przepływ - patrz punkt 2-gi

Nawet mały przepływ powinien uruchomić piec, np wszędzie jest ciepło oprócz łazienki - piec powinien chodzić bo czujnik w łazience włącza listwę czyli startuje pompa na rozdzielaczu otwiera się zawór elektryczny na obiegu łazienki

kasprzyk napisał:

4 - dlatego przy takiej instalacji optymalny jest bufor ciepła (posiadasz ? ) lub min. sprzęgło hydrauliczne.

Często jest tak że w mieszkaniu jest ciepło (22st) - wszystkie czujniki pokazują 22st, pompy przy rozdzielaczach nie pracują, zawory na pętlach pozamykane; a piec dalej grzeje wodę bo pogodówka mu tak karze, nic złego się nie dzieje bo woda krąży w pionach i wraca do pieca. Pieniążki uciekają. Co więc da sprzęgło lub bufor?

kasprzyk napisał:

Jeżeli masz na listwach Salusa moduł od pompy i wszystkie te rodzielacze są połączone między sobą i kotłem - pierwsza rzecz - zrób blokowanie kotła przy zamkniętych wszystkich pętlach.

No właśnie nie są, nie maja połączenia z kotłem i stąd ten brak logiki moim zdaniem; piec sobie względem pogodówki a sterowanie w pokojach sobie

kasprzyk napisał:

Nie kocioł w Twoim przypadku pilnuje zadanej temperatury w pomieszczeniu, tylko termostaty Salusa - jeżeli nie masz pomieszanych pętli, sprawne siłowniki i termostaty wszystko powinno pracować poprawnie.

Termostaty salusa pilnują zadanej temp ale nie sterują w żaden sposób piecem i to chciałbym zmienić tzn jak pojawi się zapotrzebowanie na ciepło ze sprzetu salusa powinien włączyć się piec i grzać zgodnie z tym co mówi KG i pogodówka. To moje pobożne życzenie bo nie wiem jak do tego doprowadzić.

• #4 16 Sty 2016 20:21
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

jachu1973 napisał:

Nawet mały przepływ powinien uruchomić piec, np wszędzie jest ciepło oprócz łazienki - piec powinien chodzić bo czujnik w łazience włącza listwę czyli startuje pompa na rozdzielaczu otwiera się zawór elektryczny na obiegu łazienki
    .........
    Często jest tak że w mieszkaniu jest ciepło (22st) - wszystkie czujniki pokazują 22st, pompy przy rozdzielaczach nie pracują, zawory na pętlach pozamykane; a piec dalej grzeje wodę bo pogodówka mu tak karze, nic złego się nie dzieje bo woda krąży w pionach i wraca do pieca. Pieniążki uciekają. Co więc da sprzęgło lub bufor?

Tu nie chodzi tyle o przepływ, (oczywiście są rozwiązania, gdzie czujnik przepływu jest dodatkowym elementem zabezpieczającym) co o spadek temp. w układzie, sterownik odczytuje jako zapotrzebowanie na ciepło. Oczywiście kocioł musi pracować choćby dla jednej pętli, ale wtedy może wystąpić efekt taktowania o którym pisałem, co nie jest dobre dla urządzenia grzewczego.
    Krążenie wody w pionach - masz bypassy na rozdzielaczach podłogowych ? - ok.

jachu1973 napisał:

No właśnie nie są, nie maja połączenia z kotłem i stąd ten brak logiki moim zdaniem; piec sobie względem pogodówki a sterowanie w pokojach sobie

No i tak ma być - pogodówka daje sygnał do jakiej temp. kocioł będzie podgrzewał czynnik w układzie c.o.
    Sterowanie w pokojach stwierdzi, że temp. została osiągnięta - pozamyka pętle, automatycznie powrót kotła będzie miał wyższą temp. szybciej osiągnięta temp w kotle - szybsza reakcja - zmniejszenie mocy kotła, wyłączenie palnika - mniejszy lub prawie zerowy pobór gazu.
    jachu1973 napisał:

Termostaty salusa pilnują zadanej temp ale nie sterują w żaden sposób piecem i to chciałbym zmienić tzn jak pojawi się zapotrzebowanie na ciepło ze sprzetu salusa powinien włączyć się piec i grzać zgodnie z tym co mówi KG i pogodówka. To moje pobożne życzenie bo nie wiem jak do tego doprowadzić.

Tak jak pisałem - musisz połączyć wszystko razem - zamyka się ostatni siłownik - następuje blokada kotła - otwarcie którejkolwiek pętli - odblokowanie kotła i tyle.
    Jeżeli ktoś przygotowywał Tobie sterowanie strefowe - to podstawą jest oprócz prawidłowej inst. hydraulicznej także połączenie elektryczne wszystkich elementów ze sobą.

• #5 16 Sty 2016 22:05
    jachu1973
    Poziom 3  

OK, czyli muszę połączyć sterowniki salusa z piecem aby realizowały blokadę kotła?
    Tylko jak to zrobić? Czy dobrym pomysłem jest to o czym pisałem zamienić, moduł w listwie salusa z "modułu sterowania pompą(PL06)" na "moduł sterowania pompę i kotłem (PL07)" ? W opisie tego modułu stoi że on steruje piecem bezprądowym sygnałem z przekaźnika NO, tylko gdzie to podpiąć przy piecu? Czy on będzie nadrzędny w stosunku do tego co wymyśli pogodówka i KG?

Niestety jeżeli chodzi o planowanie tej instalacji to się panowie instalatorzy nie popisali i liczyć na nich już nie mogę stąd prośba o pomoc.

• #6 16 Sty 2016 22:13
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Nie znam Twojego urządzenia - wskaż mi linki z instrukcjami serwisowymi, montażowymi kotła, sterownika nakotłowego - sprawdzę, gdzie i jakiego typu jest wejście do termostatu, wtedy opiszę co dalej z Salusem
    lub może na płycie głównej jest widoczna obecna zwora do sterowania termostatem.

• #8 17 Sty 2016 09:32
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

jachu1973 napisał:

strona 18-sta, złącze 24V=RT - w celu sprawdzenia, ściągasz zworkę podczas pracy C.O. - palnik się wyłączy, po jakimś czasie powinna także pompa - trzeba doczytać w instrukcji, czy ma włączony czas dobiegu, czy służą do tego inne ustawienia. W to miejsce włączasz styki przekaźników NO - ich cewki będą wysterowane z Salusa

jachu1973 napisał:

Możesz zastosować prawdopodobnie tańsze rozwiązanie (nie zwracałem uwagi ile kosztuje moduł Salusa 07) - kupujesz przekaźniki z podstawkami np. Finder:
    http://bagram.lh.pl/sklep/?23,przekaznik-finder-4061-230v-z-podstawka

Przy każdym rozdzielaczu potrzebujesz taki zestaw. Wszystkie 3 przekaźniki łączysz równolegle (piszę o stykach COM i NO) załączenie któregokolwiek przekaźnika spowoduje start kotła - wyłączenie wszystkich przek. zablokuje kocioł.

Pamiętaj, że jakiekolwiek prace przy urządzeniach, instalacjach elektrycznych musi wykonywać osoba z odpowiednimi uprawnieniami i wiedzą. Jeżeli masz kocioł na gwarancji - wezwij serwis.

pzdr

• #9 18 Sty 2016 17:15
    jachu1973
    Poziom 3  

Dzieki wielkie za pomoc, właśnie zakupiłem moduł Salusa PL07 i będę umawiał serwis na montaż.

Mam nadzieję że po rozłączeniu tego styku będzie dalej chodził Calormatic tak żeby działały nastawy temperatur wody użytkowej i przedziały czasowe i dalej system będzie korzystał z pogodówki z tym tylko zastrzeżeniem że będzie blokował lub puszczał piec zgodnie z zapotrzebowaniem które wykaże Salus.

Napisz mi jeszcze co sądzisz na temat działania KG i pogodówki w przypadku ograniczenia wymuszonego max temp. w układzie podłogówki (40st)? Bo jak rozumiem KG w zależności od tego co wskazuje czujnik na zewnątrz budynku steruje mocą pieca (temp. wody) a co się dzieje jak ta temp jest ręcznie ograniczona do 40st bo tak wymaga podłogówka? Czy to nie zaburza poprawnego działania KG?

• #10 18 Sty 2016 19:53
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Podłogówka zawsze pracuje na niższych parametrach czynnika grzewczego - krzywą grzania ustawiasz na niskim poziomie - być może masz wykres obrazujący jak ona pracuje - możesz sobie porównać jaką temp. kocioł będzie trzymał dla 0, czy -15 stopni.
    Czym kocioł pracuje dłużej na niższym parametrze tym lepiej.

• #11 09 Lis 2016 12:10
    Karolus1979
    Poziom 9  

Witam Panowie i Panie.
    Odgrzeję trochę kotleta, ale jestem właśnie na etapie zakupu siłowników, listwy i modułu PL07 do pieca Vaillant Ecotec 146/5-5.
    Po lekturze wszystko prawie wiem, choć zastanawia mnie tylko jedno.

Czy zakupić?

1.
    Listwa Salus KL06 230V z siłownikami termoelektrycznymi T30NC 230V i moduł PL07 (kompatybilny z 230V jak i 24V) i podłączenie do pieca pod kość X1 turkusowy gdzie w instrukcji podłączenia jest kość RT na 2 PIN (1 pin Termostat pokojowy 230V AC * i 2 pin bez przypisanej funkcji *) gdzie " * ... zależnie od typu urządzenia "

czy

2.
    Listwa Salus KL06 24V z siłownikami termoelektrycznymi T30NC 24V i moduł PL07 (kompatybilny z 230V jak i 24V) i podłączenie do pieca pod kość X100 biały RT24V ?

Który zestaw będzie najlepszy pod tego typu piec więc i które podłączenie do pieca będzie najlepsze?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi... Podłączyłem się pod temat ponieważ autor stał prawie nad tym samy problemem co teraz ja...

W instrukcji strona 54

• Fibaro
  • #12 09 Lis 2016 16:26
    ls_77
    Poziom 25  

Na pisz coś więcej o układzie: ile rozdzielaczy na podłogówkę lub inne np. grzejnikowe sterowane przez termostaty pomieszczeniowe, czy rozdzielacze na podłogówkę mają swoją pompę i jakieś mieszanie, czy woda płynie bezpośrednio z kotła, czy są jeszcze grzejniki w układzie?

• #13 09 Lis 2016 16:40
    Karolus1979
    Poziom 9  

11 siłowników - pętli. Jeden rozdzielacz. Tylko podłogówka (niskotemperaturowe). Pomieszczenia zaopatrzone będą w termostaty pokojowe 5 szt ERT30 i 1 szt ERT50. Za piecem będzie sprzęgło z dodatkową pompą na cały rozdzielacz.
    Sprzęgło będzie po to, że jedna kondygnacja ze swoją pompą to co wyżej, i druga kondygnacja też ze swoją pompą, która de facto narazie nie będzie w ogóle w użyciu - wyłączona z grzania.

Jeżeli trzeba będzie 24V do pieca a nie 230V to wtedy osprzęt typu listwa KL06, ERT30 i ERT50 będzie też 24V - stąd moje pytanie wyżej czy można to podłączyć na 230V i ten pin w tym akurat modelu pieca Vaillant vc 146/5-5

• #14 10 Lis 2016 08:37
    ls_77
    Poziom 25  

Różnica pomiędzy listwami SALUS ~230V a ~24V polega tylko na tym, że każda z nich obsługuje inne siłowniki termiczne: ~230 - siłowniki na 230V a 24V na 24V. Kotłem steruje tylko moduł dodatkowy PL07 i to stykiem bezpotencjałowym - tam nie ma żadnego napięcia, tylko otwarty/zamknięty obwód.
    Sygnał ten podpinasz do kotła pod białą kostkę 24V RT "Termostat pokojowy 24V DC", tam gdzie fabrycznie jest zworka na listwie X100.
    Chodzi o to, że jak nie będzie zapotrzebowania na ciepło z listwy i wszystkie głowice się zamkną, to listwa rozewrze ten styk i kocioł wyłączy palnik na CO. Funkcja grzania CWU pozostaje aktywna. Jak przyjdzie zapotrzebowanie grzania z listwy to styk się zamyka i kocioł zaczyna grzać CO.

• #15 10 Lis 2016 10:30
    Karolus1979
    Poziom 9  

Czyli reasumując... kupić wszystko na 230V i siłowniki i listwę, moduł PL07 .... od modułu PL07 podpiąć pod X100 Pin RT24V i wszystko będzie tak jak ma być?

Tutaj moje obawy były tylko na poziomie 24V i 230V... Ale jeżeli to nie ma różnicy od PL07 i pinu w piecu RT24V a listwy 230V to ok...

Dziękuję i pozdrawiam

• #17 09 Gru 2016 11:42
    Karolus1979
    Poziom 9  

Witam.
    Piec już działa, Salusy też...
    Teraz moje pytanie.
    Do pieca Vaillant Ecotec 146/5-5 mam sterownie pogodowe Calormatic 470f. Podłączone, działa i OK. Do modułu Salus PL07 mam tylko podłączoną pompę obiegową zasilającą układ (wszędzie podłogówka). Włącza się pompa tylko przy zapotrzebowaniu ciepła przez Salusa listwę. Jak podłączę piec pod RT24 to pogodówka Calormatic470f będzie normalnie działać? Mam teraz ją zamontowaną w korytarzu obok ERT50, temperatura ustawiona korektą aby była identyczna jak ERT50 i w ustawieniach Calormatic 470f na "termostat". Mam też ustawione czasy grzania, kiedy ma grzać a kiedy nikogo np w domu nie ma - praca (załączenie powiedzmy od 4.30-7.00, 14-16, 19-21). Zasadnym będzie podłączenie pieca pod PL07 (listwa Salus co chwilę zapala zapotrzebowanie na ciepło więc piec też będzie co chwilę odpalał?) i działanie prawidłowe pogodówki przez Calormatic 470f? Czy jeżeli mam ustawione czasy grzania powiedzmy od 4.30-7.00, 14-16, 19-21 i piec podłączony pod Salus PL07 RT24 to powiedzmy o godz. 18 Salus zgłaszający zapotrzebowanie na ciepło do pieca przez PL07 załączy piec niezależnie od ustawień Calormatic'a czy tylko przy ustawionych przeze mnie godzinach 4.30-7.00, 14-16, 19-21 w Calormatic'u?

Bo jak będzie załączał piec niezależnie od ustawień Calormatic to o oszczędnościach raczej mogę zapomnieć a jak wtedy też ma się do tego sterowanie pogodowe?

Wyczytałem że mój piec i Calormatic 470f... do podłogówki zacząć od krzywej 0.6... Mój instalator ustawił na 1.3 i "termostat". Zużycie gazu na "odpalenie" i pracę 24h to 5,4 mp3 gazu, po ustawieniu na 0.6 i "termostat" 7,4 mp3 więc 2 mp3 więcej... Jak zgrać tego mojego Salusa, piec i pogodówkę żeby i oszczędnie i ciepło i żeby przede wszystkim to działało dobrze? No działać działa nie powiem, po ustawieniu na termostatach jest jak ma być... Zastanawia mnie ta krzywa, sterowanie piecem i zgranie całości aby i termostaty i pogodówka i załączanie pieca współgrało ze sobą...

No i może Calormatic dać na piec żeby tylko pogodówką sterował? Co wtedy z jego ustawieniami? Wtedy zamiast "termostat" dać "brak" czy "korekta" i podłączyć piec pod PL07 Salus "sterowanie kotłem"?

Tyle pytań ode mnie ale proszę o życzliwość i wytłumaczenie mi nurtujących mnie pytań...

pozdrawiam

• #18 12 Gru 2016 08:08
    ls_77
    Poziom 25  

Salus powinien też być podpięty pod kocioł pod RT24.
    Zasada jest taka, że o grzaniu decyduje Salus - jest zapotrzebowanie, to wysyła do kotła sygnał "załącz grzanie", jak nie ma zapotrzebowania, to blokuje pracę kotła na CO.
    Natomiast CM470f reguluje temp. na kotle według krzywej grzewczej. I tutaj krzywa na podłogówkę o raczej max 0,5 - generalnie powinna być nawet trochę niższa - im niższa tym lepiej, ale wszystko zależne od charakterystyki cieplnej budynku. Na CM470f ustawił bym jeszcze tryb pracy na "brak" lub "korekta" zamiast termostat, bo w takim wypadku CM470f może szybciej wyłączyć grzanie niż Salus, który będzie jeszcze "widział" potrzebę grzania z któregoś innego pomieszczenia.
    A czy na Salusach masz ustawione jakieś programy czasowe, czyli różne temperatury o różnych porach dnia? Bo tak jak mówiłem o temperaturze w pomieszczeniach i potrzebie grzania powinien decydować Salus, czyli raczej na CM470F nie powinno być przedziałów czasowych.

• #19 13 Gru 2016 07:11
    Karolus1979
    Poziom 9  

A więc krzywą ustawiłem na 0,2K i powiem, że zużycie nie wskoczyło na nie wiem jak duże w porównaniu do 1,3. Ustawiłem przedział na Calormatic od 04:00-22:00 i na Salus'ie też. Z zużycie gazu też nie duże, jakieś 6mp3 gazu na dobę z ciepła wodą. Komfort cieplny jest bardziej niż zadowalający, ponieważ przy przedziałach czasowych troszkę temperatura spadała (1 do 2 stopni mniej), lecz mam dom z bala drewniany i jak widać szybko jest ciepło tak i potrafi szybko spaść. Tryb pracy mam na "brak". Po kilku dobach mam plan włączyć tryb na "korekta" jeżeli zużycie gazu będzie na takim samym poziomie choć nie wiem czy ze względu na Salus będzie to dobre rozwiązanie?

Z podłączeniem Salus pod RT24 to pogodówka dalej będzie działać?

pozdrawiam

• #20 13 Gru 2016 08:30
    ls_77
    Poziom 25  

Karolus1979 napisał:
    Z podłączeniem Salus pod RT24 to pogodówka dalej będzie działać?

TAK będzie działać. I to nawet powinno być oszczędniej, bo kocioł będzie pracował tylko wtedy gdy będzie zapotrzebowanie ciepła wysyłane z Salusa z temperaturą taką jak wyliczy sobie CM470f z krzywej grzewczej. A teraz masz tak że kocioł pracuje prawie cały czas podając ciepło do sprzęgła, natomiast pompa do podłogówki zabiera to ciepło tylko jak ma sygnał do pracy z Salusa, a gdy pompa nie pracuje to ciepło z powrotem wraca do kotła i zawsze są wtedy jakieś straty ciepła. Jak podepniesz Salusa do kotła to i kocioł i pompa będą razem się załączać!

• #21 13 Gru 2016 09:05
    Karolus1979
    Poziom 9  

Dziękuję Ci bardzo.
    pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo