Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo e130 - Laptop nie chce sie wlaczyc, Lenovo Recover Bad Sector Tool: error

Brooce 16 Jan 2016 21:06 1893 9
    Brooce
    Level 8  
    Czolem!

Od razu przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze z Anglii i ich nie mam.

Nie chce mi sie wlaczyc polroczny Laptop Lenovo Edge E130. Dotychczas dzialal dobrze, dzis jednak po wcisnieciu przycisku wlaczenia odpialem go od ladowarki i przenioslem do innego pokoju. Od tego czasu nie dochodzi do ekranu ladowania Windows, poprzestaje na czarnym ekranie po pierwszych komunikatach od Lenovo (wyboru opcji normalnego rozruchu systemu lub startup repair). Dodam, ze w pierwszych sekundach rozruchu slychac kilkukrotne "cykniecie" z wnetrza komputera.

Czasem wyswietli sie okno z mozliwoscia wejscia do boot manager, gdy jednak wcisne enter, to po chwili wyswietla mi sie komunikat jak na zdjeciu i ponownie trafiam na mozliwosc wejscia do managera:

Lenovo e130 - Laptop nie chce sie wlaczyc, Lenovo Recover Bad Sector Tool: error

Doczytalem ze moze to byc sprawa uszkodzenia dysku, bo problem dotyczy przejscia na bootowanie z innej opcji. Uruchomilem wiec Lenovo Diagnostics - Recover Bad Sectors Tool. Analiza nie dziala, bo praktycznie od razu po potwierdzeniu ze jestem gotowy czekac godzine na zakonczenie testow wyskakuje taki blad (okno po prawej) - "error different of UNC ... #no bad sector found#:

Gdy wszedlem w "system information", to wszystko stoi od 10 min na "Gathering information. Please wait..."

Tu pytanie do Was, czy ktos sie spotkal z czyms takim i co to moze oznaczac? Uszkodzony dysk? Czy moge cos z tym zrobic na wlasna reke? Nie mam teraz dostepu do mojej plyty instalacyjnej Windows.

Dodam jeszcze, ze sprobowalem go lekko potrzasnac i puknac. Po tym uruchomilem, wreszcie doszlo do ekranu ladowania Windowsa. Tyle ze po sekundzie animacja sie zatrzymala, na ulamek sekundy wyskoczyl niebieski ekran i komputer sie wylaczyl. Teraz znow (nie)dziala jak w opisie.

Pozdrawiam i licze na pomoc, bo jestem teraz za granica i raczej nie mam dostepu do fachowca.

UPDATE: Uruchomilo sie okno "opcje odzyskiwania systemu", patrze co z tym mozna zrobic. Niestety z tego okna wyszedlem, uruchomilem komputer ponownie i znow do Windowsa nie dochodzi... o dziwo zniknela opcja "recover bad sectors tool" z Lenovo Diagnostics, ale zadzialalo system information".
  • Helpful post
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Odczytaj i wklej tutaj SMART dysku.
    Brooce
    Level 8  
    OK, zrobię to jak tylko znajdę możliwość utworzenia bootowalnego pendrivea z MHDD. Nie mogę tego zrobić z publicznego komputera. Podejrzewam że innej opcji nie ma (programu który wystarczyło by zgrać na pendrive, bez instalacji dodatkowych programów)?
    mbo
    Możesz też użyć jakiegoś Live CD z Linux'em.
    Brooce
    Level 8  
    Dostalem od znajomego pendrivea z Hirens BootCD - niestety zamieszczone tam programy w ogole nie wykrywaja mi dysku (sprawdzalem MHDD, s.m.a.r.t. viewr i cos od Fujitsu). Dostalem jeszcze rade zeby sprawdzic czy przewod od dysku sie nie poluzowal - zrobie to niedlugo.

O dziwo BIOS widzi dysk w opcjach startupu (pod pozycja Network Boot)
    mbo
    Dla MHDD trzeba wyłączyć AHCI aby zobaczył dysk.
    laptokowiec
    Level 29  
    Chcesz ratować dysk, czy dane ?
    Jesli dane, to odpuść sobie diagnostykę i jak najszybciej rób kopię posektorową.
    Brooce
    Level 8  
    AHCI wylaczone. Odpalilem ubuntu z pendrivea, polecenie Fdisk tez nie pokazuje nic poza pendrivem. Czyzby dysk byl az tak walniety ze nadaje sie tylko na smieci?

Wiekszosc danych mam bezpiecznych, zalezy mi bardziej na uratowaniu dysku.
    Brooce
    Level 8  
    Bez AHCI tak samo nic go nie widzi.