Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWB105205W - Pralka czasami zatrzymuje się na pobieraniu wody

Trabi 16 Sty 2016 23:24 2271 11
 • #1 16 Sty 2016 23:24
  Trabi
  Poziom 36  

  Wtam.

  Pralka jak w temacie. Działa ok, ale już drugi raz zdarzyło się, że w czasie trwania programu prania, pobiera wodę i... nie może skończyć. W efekcie słychać jak wężem spustowym woda wylewa się do kanalizacji; coś jakby przelew. Pralka w tym czasie nic nie robi, jakby nie dostawała impulsu napełnienia bębna. Pomaga włączenie pauzy, odczekanie (otwieram klapę, ale w bębnie nie ma już w ogóle wody (spuściła się sama).

  Włączam start i pralka zaczyna pobierać znów wodę. Tyle, że teraz już wyłącza pobieranie po napełnieniu bębna i program idzie dalej do zakończenia.
  Czy tu jest jakiś czujnik ciśnieniowy, który sprawdza poziom wody i on może być np. zabrudzony, że tak się dzieje? Pralka po gwarancji, więc bez obaw mogę ją rozebrać.

  0 11
 • #2 16 Sty 2016 23:49
  rb401
  Poziom 34  

  To wygląda raczej na problem z wężem odpływowym, który po prostu "syfonuje" i wyciąga wode ze zbiornika.
  A pralka rozumuje raczej poprawnie, otwiera wodę i czeka na sygnał z hydrostatu. Nie ma sygnału, bo jak sam piszesz wody nie ma, to stoi na tym pobieraniu do skutku.

  0
 • #3 17 Sty 2016 18:52
  Trabi
  Poziom 36  

  Dziękuję za podpowiedź.
  Tylko co mogło się stać z wężem? Nagle sam zaczął wyciągać wodę? Klapę po 2 minutach otwieram, żeby sprawdzić co jest w środku i wówczas wody tam już nie ma, czyli wylatuje w ciągu tych 2 minut do zera. Pytanie tylko dlaczego? Czy jest tam jakiś zawór przy wężu spustowym który może się nie zmykać i woda jest wysysana? Wąż (U) wg instrukcji powinien być na wysokości 70...110 cm. Jest na 80 cm więc w normie.
  Dodam, że dziś były dwa prania i bez problemu wszystko działało poprawnie, nie było tego zatrzymania się przy niekończącym się pobieraniu wody. Czyli nie występuje to zawsze; na razie dwa razy to wystąpiło.
  Juro otworzę pralkę i sprawdzę ten wąż.

  0
 • #4 17 Sty 2016 19:22
  rb401
  Poziom 34  

  O ile pralka nie załącza pompy (a to byś chyba słyszał), to jako przyczyna pozostaje tylko tylko "wyssanie" przez instalację. Cudów nie ma. Pralka nie ma zaworów na wylocie, reguluje to tylko słup wody w wężu.
  Jeśli wysokość górnego końca węża masz według zaleceń producenta, to podejrzewał bym szczególnie, że połączenie węża z instalacją jest "za szczelne". Może kiedyś było ok a teraz jakieś osady doszczelniły itp. . Między wężem a resztą instalacji powinno być miejsce gdzie w razie podciśnienia wejdzie powietrze.
  To że dzieje się to sporadycznie może też wynikać z równoczesnego używania innych urządzeń wodnych, że akurat jakieś podciśnienie pociągnie a później to już klasyczny syfon się zrobi i wyciąga wodę rzeczywiście bardzo szybko. Kiedyś to sam przerabiałem.

  0
 • #5 17 Sty 2016 20:12
  Trabi
  Poziom 36  

  rb401 napisał:
  podejrzewał bym szczególnie, że połączenie węża z instalacją jest "za szczelne". Może kiedyś było ok a teraz jakieś osady doszczelniły itp. . Między wężem a resztą instalacji powinno być miejsce gdzie w razie podciśnienia wejdzie powietrze.

  Hmm.... to może być to. Wąż jest ściśle wpięty (za pomocą gumowego korka) w taką redukcję z trójnikiem w rurę spustową (idzie nią też woda spuszczana z kabiny natryskowej); fotki niżej.

  Electrolux EWB105205W - Pralka czasami zatrzymuje się na pobieraniu wody Electrolux EWB105205W - Pralka czasami zatrzymuje się na pobieraniu wody
  (Sorry za kurz, ale kto sprząta non-stop za pralką? ;-D )


  Fakt, szczelne to to jest od początku. Może zrobić coś takiego z "syfonem"? Wówczas powietrze dochodziło by od góry i nie było by takiej szczelności.

  Electrolux EWB105205W - Pralka czasami zatrzymuje się na pobieraniu wody

  0
 • Pomocny post
  #6 17 Sty 2016 21:17
  nares
  Specjalista AGD

  Trabi napisał:
  Wąż jest ściśle wpięty (za pomocą gumowego korka)

  Tak jest źle i rzeczywiście powstaje podciśnienie.
  Trabi napisał:
  Może zrobić coś takiego z "syfonem"?

  Jak najbardziej, choć syfon nie jest konieczny.

  0
 • Pomocny post
  #7 17 Sty 2016 21:48
  rb401
  Poziom 34  

  Faktycznie, warunek konieczny do wyssania wody jest spełniony, choć w tym wypadku istota problemu zależy od tego co jest ukryte w ścianie.
  A możliwe że to zjawisko może występuje u Ciebie częściej, n.p. w czasie prania, tyle że akurat w momencie napełniania widzisz to ewidentnie. A w czasie prania wodę ci wyssie, pralka dopełni (albo i nie) i pranie wychodzi "jakieś takie gorsze". Właśnie z takim przypadkiem miałem już do czynienia.

  Profesjonalnie takie problemy załatwiają tzw. zawory napowietrzające. Stosowane też w celu likwidacji zjawiska "lewarowania" w instalacjach powodujących np. wysysanie wody z syfonów, bulgotania itp. .

  W praktyce może wystarczy rozszczelnienie. W zasadzie o ile średnica rury jest dostateczna, woda grawitacyjnie spłynie w tempie większym niż wymusza pompka w pralce. Jedynym problemem jaki może się pojawić to możliwość przenikania wyziewów z kanalizacji. Tak że ten zawór napowietrzający, choćby w formie "zrób to sam", może wystarczająco zlikwidować główny problem.

  0
 • Pomocny post
  #8 18 Sty 2016 14:46
  rb401
  Poziom 34  

  Wrzuć do googla "przyłącze z napowietrznikiem". Co prawda nie miałem z tym do czynienia i nie wiem co to warte, ale moim zdaniem jest warte uwagi. Ewentualnie dopytania się kogoś, co zna to bliżej.

  0
 • #9 18 Sty 2016 20:43
  Trabi
  Poziom 36  

  Ok, dzięki za podpowiedzi.
  Zrobię w takim razie takie coś a'la syfon z rur. Nie mam możliwości ingerencji w instalację żeby zakładać takie fachowe napowietrzniki. A samej prostej rury nie chcę dawać, bo będzie "waniać" na całą łazienkę z - jakby nie było - otwartej rury kanalizacyjnej. Mam nadzieję, że taki syfonik powinien załatwić sprawę.

  0
 • #10 17 Kwi 2017 23:28
  Trabi
  Poziom 36  

  I po problemie. Założyłem kawałek rury z takim odejściem pod kątem (nie wiem jak to się fachowo nazywa w hydraulice), koniec tej drugiej rurki zatkałem dekielkiem i nawierciłem w nim otworek 2 mm żeby dostawało się tam powietrze. Od tego czasu ani razu nie było zbędnego wysysania wody z pralki.

  0
 • #11 18 Kwi 2017 00:37
  zhudomel
  Specjalista AGD

  Trabi napisał:
  nawierciłem w nim otworek 2 mm żeby dostawało się tam powietrze.
  I wychodziły zapachy z kanalizacji.
  Trabi napisał:
  Wąż (U) wg instrukcji powinien być na wysokości 70...110 cm.
  Podłączony, a nie zawieszony.
  Trabi napisał:
  Jest na 80 cm
  Zdjęcie mówi, że wąż jest podłączony na wysokości ok. 30cm. Wystarczyło tylko przedłużyć rurę, do której wchodzi wąż spustowy o 0,5 m do góry. Połączenie węża z rurą ma być szczelne.

  P.S. Model pralki jest nieprawidłowy, takiej nie ma.

  0
 • #12 20 Kwi 2017 21:57
  Trabi
  Poziom 36  

  zhudomel napisał:
  I wychodziły zapachy z kanalizacji.
  Nic nie wychodzi :)
  zhudomel napisał:
  Podłączony, a nie zawieszony.
  No.... możliwe, że tak.
  zhudomel napisał:
  P.S. Model pralki jest nieprawidłowy, takiej nie ma.

  Faktycznie, mój błąd, a pralka to: Electrolux EWB105205W i już poprawiam temat.

  0