Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AMICA PA 5510B421 - nie działa

IreneuszC 17 Jan 2016 01:02 1572 13
Wago
 • #1
  IreneuszC
  Level 9  
  Witam, pralka nie działa. Wstawiłem pranie, wyszedłem na spacer, po powrocie - pralka nie działa, nic nie świeci, jak by prądu nie było(w gniazdku jest). Przekręciłem cały programator - na żadnym nic się nie zaświeciło, odkręciłem dolną pokrywę pod bębnem, wsadziłem nos - nic nie śmierdzi. Pralka zdążyła wypompować wodę i odwirować pranie (ile razy to nie wiem), na pewno nie było ostatniego wirowania(płyn zapachowy nie pobrany). Proszę o pomoc, od czego zacząć poszukiwania usterki.
 • Wago
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Zacznij od informacji czy masz jakieś pojęcie o elektrotechnice i lutowaniu oraz czy posiadasz jakiś multimetr.
  Jeżeli nie masz multimetru, nie masz pojęcia o elektrotechnice lub nie umiesz lutować to sobie odpuść i zaproś fachowca, ponieważ nie dość, że możesz coś więcej popsuć to nawet utracić życie porażony prądem.

  Jeżeli czujesz się na siłach i masz narzędzia to trzeba zacząć od sprawdzenia czy dociera napięcie do płytki programatora. Częstą przypadłością programatorów tych pralek są styki wyłącznika zasilania, na których tworzą się tzw. zimne luty. Trzeba go dobrze wlutować. Ale równie dobrze może być uszkodzona wtyczka lub przewód, najczęściej przy wtyczce.
  Na tej stronie http://www.pralkoporadnik.mkwe.pl/ znajdziesz masę informacji na temat pralek Amika z serii PA. Tu znajdziesz schematy, opisy usterek oraz napraw.
  Ponadto autor tej strony naprawia programatory i sprzedaje za 1/5 ceny nowego programatora.
 • #3
  IreneuszC
  Level 9  
  Witam, pojęcia o elektrotechnice nie mam, posiadam lutownice i multimetr DT-832. Myślę, że z przewodem sobie poradzę i go sprawdzę czy jest sprawny - czy mogę użyć do tego tegoż multimetru(jeśli tak to jak powinien być ustawiony przełącznik) czy próbówki ? Zajrzę do programatora i sprawdzę czy styki wyłącznika nie są poluzowane( to wyczytałem z podanej strony). Proszę tylko o łopatologiczne wyjaśnienie jak ustawić multimetr i jak sprawdzić czy dociera prąd do płytki programatora -chociaż to powinna być pierwsza prośba bo już by mi wyeliminowała sprawność przewodu zasilającego . Pochwale się, że sam wymieniłem w niej łożyska to przy pomocy fachowca-elektryka powinienem dać radę. Dziękuje
 • Wago
 • #5
  IreneuszC
  Level 9  
  Zauważyłem, wspomniałem o tym w poprzednim poście, chodzi o ten temat :"Pralka amica PA nie kończy prania, diody gasną, nie działają wszystkie programy."
 • #6
  Plumpi
  Heating systems specialist
  IreneuszC wrote:
  Zauważyłem, wspomniałem o tym w poprzednim poście, chodzi o ten temat :"Pralka amica PA nie kończy prania, diody gasną, nie działają wszystkie programy."


  Przerywanie programów, brak zasilania.
  To wygląda na typowy przypadek problemów z wyłącznikiem.
  Są trzy możliwości:
  1. Zimne luty styków wyłącznika - należy je dobrze polutować, zwracając uwagę, żeby wyłącznik dobrze przylegał do płytki.
  2. Wypalony styk w wyłączniku - należy wymienić wyłącznik.
  3. Odklejone kółko z krzywką od ośki - przykleić dobrym klejem dobrze dociskając lub zgrzać gorącym grotem lutownicy.

  Jak sprawdzić przewód?
  Najlepiej odłączyć go od sieci i sprawdzić ciągłość przewodów przy pomocy multimetru ustawionego na tester ciągłości lub omomierz.
  Jeden przewód dotykasz do bolców we wtyczce, a drugi do złączek zasilania na płytce programatora jednocześnie wyginając przewód. Tak sprawdzasz obydwie żyły przewodu oraz ochronę dotykając do styku ochronnego we wtyczce i obudowy pralki. Jeżeli przy wyginaniu przewodu nie ma utraty ciągłości to szukasz dalej. Wpinasz końcówki przewodów pomiarowych przed i za wyłącznikiem. Ruszasz wyłącznikiem, kręcisz kółkiem programatora i sprawdzasz czy nie wyłącznik prawidłowo kontaktuje, kiedy ustawisz kółko programatora na dowolny program.
 • #7
  IreneuszC
  Level 9  
  Witam, dopiero dziś mogłem zajrzeć do pralki. Sprawdziłem czy dociera prąd do programatora - to ten podwójny wtyk pod/nad wyłącznikiem. Wyłącznik (moim skromnym zdanie) jest obsadzony dobrze, chociaż nóżki które do niego dochodzą od płyty takie jakieś zaśniedziałe (zdj.1)
  AMICA PA 5510B421 - nie działaAMICA PA 5510B421 - nie działaAMICA PA 5510B421 - nie działaAMICA PA 5510B421 - nie działa
  Przyczyną usterki chyba jest ten sczerniały niebieski kwadrat (zdj.3). Tu nasuwa mi się pytanie, co mogło być przyczyną sczernienia tej kostki, czy jakaś inna usterka w pralce, czy ze starości - miała prawo się już popsuć (pralce stuknie niebawem 14 lat). Na ostatnim zdjęciu są naklejki z numerami - czy te dane wystarczą do zakupu nowego panelu?
 • #8
  szypek72

  Home appliances specialist
  Wylutuj i zabierz do sklepu. To raczej obyczajne trafko, powinieneś dostać od ręki.
 • #9
  IreneuszC
  Level 9  
  Dopytam łopatologicznie, miało to "trafko" prawo się popsuć samo z siebie ? A nabyć to mogę z częściami zamiennymi do agd czy z elektroniką ?
 • #10
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Wszystko samo z siebie ma prawo się popsuć :)
  Ale też uszkodzenie transformatora mogło być skutkiem iskrzenia styku wyłącznika, ponieważ transformatory sieciowe nie są odporne na zniekształcony przebieg sinusoidy. Możliwe, że styk wyłącznika iskrzył i nóżki sczerniały od temperatury.
  Zrób lepsze zdjęcia tych nóżek oraz punktów lutowniczych, gdzie jest ten wyłącznik wlutowany.
 • #11
  IreneuszC
  Level 9  
  Czy takie coś rozjaśnią ?
  AMICA PA 5510B421 - nie działaAMICA PA 5510B421 - nie działaAMICA PA 5510B421 - nie działaAMICA PA 5510B421 - nie działa
  I pytanie wyprzedzające, mogę prosić o namiary sprawdzonego sklepu internetowego abym mógł nabyć taki transformator i wyłącznik (poza stroną wskazaną wyżej).
 • #12
  Moran
  Level 18  
  Pewnie padł transformator (ten niebieski kwadrat). Wymieniałem coś takiego niedawno - ale za chińskiego boga nie pamiętam parametrów - chyba 230/9v /2,5VA - sprawdź na obudowie, może jest napisane. Pomierz wymiary - na tme.eu są bez problemu...
 • #13
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Na zdjęciach zbyt dużo nie widać.
  Te poczerniałe końcówki to raczej nie jest efekt nagrzewania się styków, bo wewnątrz obudowy wyłącznika widać czystą, metaliczną miedź. Poza tym cyna w punktach lutowniczych byłaby szara i matowa. Na zdjęciu niezbyt widać jaka ta cyna jest
  Końcówki wyłącznika mogły też zaśniedzieć z powodu wilgotnych wyziewów zawierających związki siarki.
  Proszki do prania zawierają siarczany, które wchodzą w reakcję z miedzią i srebrem, którym często są posrebrzane takie końcówki. Wówczas powstaje taki czarno-szary nalot na powierzchni.
  Transformator możesz szukać w sklepach internetowych: TME, Elfie, Piekarz, MSElektronik, Zentrada, Huma, Soselectronic i w wielu innych sklepach internetowych oraz w miejscowych sklepach elektronicznych. W ostateczności możesz też spróbować "stuknąć" do gościa od Pralkoporadnika, bo on się zajmuje naprawą takich sterowników. Być może Ci odsprzeda taki transformator. W ostateczności handluje też całymi sterownikami.
  Transformator nie musi być identyczny. Wystarczy, że będzie miał odpowiednie napięcia oraz taki sam układ nóżek.
 • #14
  IreneuszC
  Level 9  
  Witam, długo nie odzywałem się. Płytkę wymontowałem i wysłałem do Pana specjalisty ze strony mailowej podanej w pierwszej odpowiedzi przez kolegę plahenryk. Został wymieniony transformator, pralka znów działa. Dziękuje Wszystkim za pomoc.