Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika 2 biegowego do pompy hydraulicznej

17 Sty 2016 02:38 2370 29
  • Poziom 23  
    Witam, kompletuję sobie części do prasy hydraulicznej. Jestem na etapie dobierania silnika do agregatu hydraulicznego. Hydraulikę chce mieć z 2 stopniami prędkości. Jest kilka opcji:
    2 biegowy silnik
    2 pompy na silniku z możliwością przełączania pomp
    przekładnia miedzy silnikiem a pompą

Osobiście wybieram 1. Bo nie mam jeszcze silnika i wydaje mi się że taniej będzie nabyć silnik 2 biegowy niż kombinować z 2 pompami, + nietani selektor/ rozdzielacz....

Mam pompe, wytrzymuję 250bar chwilowego. wydajność 12cm/obr... max obr 3500rpm
    Silnik myślę nad 2800/1400 <przybliżone watości>

zgodnie z obliczeniami wydajność pompy :
    1 bieg (12<cm/obr>*1400<obr/min>)/1000=16,8l/min
    2 bieg(12*2800)/1000=33,6l/min

Moc zapotrzebowania :
    1 bieg 16,8<l/min>*250<bar>/600= 7kw
    2 bieg 33,6*250/600=14kw

Jednak jak patrze na agregaty to one przy takim pompach mają silniki 1 biegowe np. 1480obr/min> o mocy 3-4kw

Uczono mnie że silnik np. asynchroniczn może chwilowo mieć obciążenie na wale kilkukrotnie większą - ogranicza go jedynie oddania energii w postaci ciepła- <skutek spalenie>

Teraz zastanawiam się czy np. silnik 3/5kw da sobie rade z tą pompą. Te 250 bar to jest zazwyczaj chwilowe i nie trwa dłużej jak 2-3 sekundy np prasowanie tulei.

Przeglądając oferty to widziałem silniki 2 biegowe 3/3,5kw różnica niewielka, ale i też 1,8/7kw różnica mocowa dużo większa, czym to jest spowodowane?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 20  
    Witam,

Nie jestem specem od hydrauliki, ale nie spotakłem się z silnikiem 2-biegowym do takiego napędu.
    Zawsze to był silnik 1-biegowy - te chwilowe piki cisnienia zapewniały akumulatory.
    Zresztą, przełączenie na wyższy bieg może zająć dłuższy czas rozruchu niż się spodziewasz (szczególnie, że będziesz to robił pod obciążeniem).
    Przeważnie do takich napędów wykorzystuje się dedykowane układy hydrauliczne kontrolowane specjalną kartą sterującą (z jednoczesną kontrolą ciśnienia i wydatku) - popytaj w takich firmach jak Parker czy Rexroth.
    Kilka firm specjalizujących się w hydraulice od pewnego czasu stosuje falowniki, ale to rozwiązanie daje zmianę wydatku pompy, ciśnienie w zasadzie pozostaje stałe.
  • Poziom 23  
    2 bieg zazwyczaj będzie mi potrzebne po to by przyśpieszyć wysów tłoka w stanie jalowym, ew np do łupania drewna, gdzie nie ma zapotrzebowania na duze ciśnienie a potrzebny szybki posów.
    1 bieg to bedzie potrzebny no precyzyjniejszego wyciskania tulei, bądź praca z przystawkami typu giętarka do rur/ krawędziarka. Nie będzie przelączania na pracy obrotów tylko 1-0-2 lub 2-0-1, chociaż są przełączniki jak gwiazda-trójkąt co przełaczania w czasie pracy.
  • Poziom 18  
    Nie stosuje się w hydraulice silników dwu biegowych. Rozwiązanie stosowane w przemyśle: pompa dwu sekcyjna : tłoczkowa + zębata + zawór przełączający.
  • Poziom 10  
    Ja u siebie planuję wykonać bardzo proste sterowanie hydrauliką w prasie hydraulicznej na 2 pompach hydraulicznych z automatycznym odłączeniem tłoczenia przez prawą pompę i skierowanie tłoczonego oleju na zlew w czasie obciążenia tłoczyska oraz ponowne załączenie tłoczenia po zwolnieniu obciążenia tłoczyska.
    Szkic hydrauliki jest mojego pomysłu i myślę że badzie to działało tylko nie umiem wstawić tygo szkicu do tego postu.
  • Poziom 10  
    O jakoś się udało.
  • Poziom 18  
    To co narysowałeś nie działa
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 23  
    Rozwiązanie ciekawe, jednak dla mojego założenia nie ma bytu ponieważ mam pompe 250barowa i na 1 jak i drugim chce otrzymać ciśnienie znamionowe
  • Poziom 10  
    Teraz opisze zasadę działania układu hydraulicznego który narysowałem.

Tłoczysko cylindra hydraulicznego prasy wciągnięte.
    Włączamy silnik napędu pomp
    Obie pompy tłoczą olej przez zawory przelewowe, zawór zwrotny i rozdzielacz do cylindra przy niskim ciśnieniu to jest szybki wysuw jałowy tłoczyska wydajność pomp się sumuje to jest 32 l/min i trwa to do czasu napotkania tłoczyska na opór i teraz gwałtownie wzrasta ciśnienie w układzie lewej pompy do 160 barów bo na takie ciśnienie jest uregulowany ten zawór a zawór prawej pompy jest uregulowany na ciśnienie około 30 barów w wyniku różnicy ciśnień olej nie popłynie z obwodu lewej pompy do zaworu prawej pompy i do zbiornika ponieważ po drodze jest zawór zwrotny który zostanie zamknięty wysokim ciśnieniem lewej pompy przez co olej z lewej pompy będzie przez rozdzielacz płynął do cylindra to jest 16l/min a olej z prawej pompy będzie płynął na zlew też 16 l/min jest to tak zwany wolny ruch precyzyjny tak jak pisze -JF- z chwilą spadku obciążenia tłoczyska spada ciśnienie w obwodzie lewej pompy prze co zostaje otwarty zawór zwrotny a zamyka się prawy zawór przelewowy przez co znowu olej z obu pomp płynie przez rozdzielacz i tłoczysko znowu pracuje szybko.
    Jeżeli chodzi o pompy są 16l/min ciśnienie nominalne 160 barów dopuszczalne chwilowe przeciążenie do 250 barów.
    Układ taki zastosowałem po to aby ograniczyć moc silnika tu zastosowałem z zapasem mocy to jest 7,5 KW bo taki już miałem.
    Budując taki układ uzyskałem to co chciałem to jest szybki ruch jałowy oraz wolny precyzyjny wykonawczy.
    Wadą tego układu jest to że jedna pompa pracuje a druga się obija ale z biegiem czasu można przewody zamienić i będzie odwrotnie.
    Jeżeli chodzi o siłę nacisku to możemy ją zwiększać dobierając większą średnicę cylindra przy tej samej mocy silnika i małej pompie i dlatego nie które prasy mają bardzo duże siły nacisku mimo że mają małe moce silnika i małe pompy. ale są wolne
    Prasy jeszcze nie zmontowałem do końca ale próby techniczne wypadły pomyślnie.
  • Poziom 18  
    Tak jak napisałem, to co narysowałeś nie ma prawa działać.
    Zobacz zdjęcie przemysłowego rozwiązania i porównaj ze swoim
  • Poziom 10  
    apajak 1988 nie wiem co żle narysowałem na odręcznym schemacie może to że od zaworów przelewowych nie narysowałem trzeciego przewodu przelewowego którego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru ciśnienia na zlew.
    Nic innego się nie dopatrzyłem, urządzenie na prowizorycznych połączeniach jeszcze na przewodach elastycznych dla prób działało dobrze nie wiem jak będzie w pracy.
    Nie chciałem korzystać ze schematów zastosowań przemysłowych, chciałem wykonać coś bardzo prostego w/g swego pomysłu.
    Nie znam się na hydraulice ale podstawy co nieco znam.
    Jeżeli Wiesz co należy w moim schemacie zmienić to bardzo proszę o poradę.
    Dla mnie każda informacja jest cenna.
  • Poziom 22  
    Strzała138
    Zawory ograniczajace tak jak narysowane nie maja prawa działać !! ( nieprawidłowy diagram i pomylone kierunki )
    Domyślam się ze chodziło raczej o zawory redukujące ciśnienie w obwodzie, ale takie zawory nie zabezpieczą pomp i układu (napisaleś ze pompy tłoczą przez zawory i ze nie narysowales 3 kanalu, a zawory przelewowe ulewają nadmiar cieczy). Proszę pamietać ze zawory ciśnieniowe ze względu na budowę i funkcje w układzie możemy podzielić na :
    - ograniczajace cisnienie ( zawory maksymalne i przelewowe )
    - redukujace cisnienie
    - załączające cisnienie
    - odłączające cisnienie

Rozwiązanie które proponuje kolega apajak1988 dziala tak, na linie P trafia wydatek z lini P1 i P3 w momecie w którym ciśnienie w linii P wzrośnie do odpowiedniego poziomu linia P3 jest odciązona do zbiornika R a na linie P trafia tylko wydatek z P1. Tutaj górny zawór ciśniniowy pełni role zaworu przelewowego a dolny to zawór załącajacy.
    Strzała138, _JF_ , poproszę o informacje jakie będzie przeznacznie tych pras, wielkości cylindrów hydraulicznych, pytam z ciekawości zawodowej w aspekcie bezpieczeństwa ludzi , samej maszyny, tematów związanch z zabezpieczniem przed multiplikacja ciśnien itp.

Dodano po 7 [minuty]:

_JF_
    Co do zmiany prędkości pomp to jest jeszcze rozwiązane oparte o falownik. Albo rozwiązanie gdzie aby uzyskać mniejszy wydatek z pompy będziemy stale "ulewać" naddatek wydatku pompy do zbiornika.
  • Poziom 18  
    Cytat:

Strzała138
    PostWysłany: 10 Lut 2016 21:35 Temat postu: Re: Dobór silnika 2 biegowego do pompy hydraulicznej
    apajak 1988 nie wiem co żle narysowałem na odręcznym schemacie może to że od zaworów przelewowych nie narysowałem trzeciego przewodu przelewowego którego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru ciśnienia na zlew.
    Nic innego się nie dopatrzyłem, urządzenie na prowizorycznych połączeniach jeszcze na przewodach elastycznych dla prób działało dobrze nie wiem jak będzie w pracy.
    Nie chciałem korzystać ze schematów zastosowań przemysłowych, chciałem wykonać coś bardzo prostego w/g swego pomysłu.
    Nie znam się na hydraulice ale podstawy co nieco znam.
    Jeżeli Wiesz co należy w moim schemacie zmienić to bardzo proszę o poradę.
    Dla mnie każda informacja jest cenna.

Tak jak kolega wyżej napisał, zawory przelewowe w takim połączeniu nie działają.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuje za schemat oraz wyjaśnienia i prawie wszystko rozumiem, nie rozumiem tego że zawory nie zabezpieczą pomp. przecież to są typowe zawory od ładowaczy Cyklop takie same tak samo montowane jak w cyklopie to jest na przewodzie od pompy do rozdzielacza a trzeci przewód od zaworu połączony ze zlewem do zbiornika tak samo jest dla lewej pompy i prawej z tym że zawór od lewej pompy jest uregulowany na ciśnienie 160 barów a prawy na 30 barów to znaczy że przy środkowym położeniu rozdzielacza olej swobodnie przepływa z lewej pompy przez zawór i rozdzielacz do zbiornika tak samo jest z prawą pompą tylko tam po drodze jest jeszcze zawór zwrotny przepuszczający olej tylko w kierunku rozdzielacza i dalej do zbiornika przepływy te są prawie bez ciśnienia jedynie może małe ciśnienie potrzebne do pokonania oporów przepływu.Z chwilą przesterowania rozdzielacza na wysuw tłoczyska obie pompy tłoczą olej narysowanymi drogami do cylindra przy niskim ciśnieniu takim które jest potrzebne do pokonania oporów wysuwu tłoczyska to jest około 10 barów. Przy napotkaniu oporu przez tłoczysko ciśnienie w całym układzie gwałtownie wzrośnie z tym że dla prawej pompy tylko do 30 barów i wtedy zawór skieruje olej na zlew i te 30 barów to jest zabezpieczenie pompy ciśnienie nie wzrośnie powyżej tego nastawionego a w przypadku lewej pompy ciśnienie nie wzrośnie powyżej 160 barów i te ciśnienie to też jest zabezpieczenie pompy z tym że układ przy obciążeniu ciśnieniowym powyżej 30 barów będzie pracował tylko na lewej pompie.
    Już wiem że żle nazywam te zawory i żle rysuję w schemacie ale prasa prowizorycznie była połączona i dosyć dobrze to działało.
    Ma to być wolna prasa hydrauliczna ramowa do potrzeb własnych.
    Chce uzyskać nacisk około 50 ton, cylinder średnica tłoka 200, tłoczysko 120 konstrukcja 2 teownik szeroko stopowy HEB 240
    Wobec powyższego jeszcze raz proszę o skomentowanie tego co napisałem, jeżeli się okaże że układ jest do kitu to będę się przymierzał do wykonania instalacji w/g schematu apajak 1988

To ma być prasa podobna do tej co mam ale nieco większa.

Dodano po 3 [minuty]:

• Poziom 18  
    Jeżeli ma być wolna to po co dwa stopnie?
  • Poziom 10  
    Cylinder ma długie tłoczysko to jest 500 i często trzeba szybko wysunąć prawie na całą długość i wtedy dopiero wykonać wolny cykl pracy i szybki powrót właśnie do pokonania tego jałowego wysuwu potrzebny jest właśnie ten większy wydatek hydrauliki.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    _JF_
    PostWysłany: 09 Lut 2016 17:29 Temat postu: Re: Dobór silnika 2 biegowego do pompy hydraulicznej
    Rozwiązanie ciekawe, jednak dla mojego założenia nie ma bytu ponieważ mam pompe 250barowa i na 1 jak i drugim chce otrzymać ciśnienie znamionowe

Tak powinny pracować prasy, szybki ruch i prasowanie. Oczywiście cykl pracy w zależności od wielkości prasy jest bardziej rozbudowany.
    Wyżej napisałeś że prasa będzie wolna, stąd moje pytanie po co dwa stopnie.
  • Poziom 23  
    Po o by nie czekac minuty jak się wysunie siłownik...

Jeśli chodzi u mnie to dla mnie prasa ma zastosowanie nie tylko do wciskania tulei ale i inne, kwestja jaką przystawke się przyłoży, np. u mnie ma robić za krawędziarkę, giętarkę do rur i nawet za łuparkę do drewna, np do łuparki jest potrzebny szybki posów ale i mniejsze ciśnienie.
  • Poziom 10  
    _JF_
    Ja swoja prasę obrazek zamieszczony wyżej wykorzystuję do takich samych celów jak Piszesz.
    1.Mam zrobione wykrojniki do kółek z blachy do g 1,5 mm oraz stempel do formowania pokrywek na słupki grodzeniowe.
    2.Wykonałem prosty przyrząd krawędziowy do wyginania płaskowników do 16 mm.
    3. Wyciskam , wciskam różnego rodzaju łożyska tuleje i wałki.
    4. Prostuje tłoczyska cylindrów hydraulicznych, prostuję wały korbowe, wałki i półosie, nawet rozłupywałem drewno ale za wolno to idzie.
    Ten nacisk 25 ton do moich potrzeb jest trochę za mały i dlatego teraz buduje prasę o większej sile nacisku, cylinder i zasilacz stoi na zdjęciu obok prasy
    Koncepcję swoją przedstawiłem wcześniej , otrzymałem od osób znających się na temacie odpowiednie komentarze porady i zalecenia co wezmę pod uwagę.
  • Poziom 23  
    Jaki masz siłownik jaka pompa?

U siebie mam siłownik 140mm wewnątrz i pompa 250bar.
  • Poziom 10  
    -JF-
    Ja w swojej prasie mam siłownik a właściwie odbojo - powrotnik od działa tylko obcięty, fi z zewnątrz 140 tłoczysko 80 a pompa 20 l/min i to zupełnie wystarcza tylko mam podkręcone ciśnienie do 200 bar.
  • Poziom 9  
    Dzień dobry!
    Kolego Strzała138 czy zbudowałeś swoją prasę?
    Chciałem dodać, że wpadłem na podobny pomysł.
    Istnieje urządzenie o nazwie "zawór odciążający". Wydaje mi się, że jego zasada działania jest identyczna jak zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie ;).
    Zamieszczam schemat: Dobór silnika 2 biegowego do pompy hydraulicznej
    Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.
  • Poziom 13  
    Hmm może trochę drożej ale czy falownik by nie rozwiązał problemu ? zamiast silnika dwubiegowego, który jest sporo droższy do tego dodatkowe styczniki termiki, przełączniki itp.
    Może lepiej wyjdzie kupić falownik i możesz sterować sobie potencjometrem prędkością silnika. w razie potrzeby ustawić silnik w wektorową pracę i po sprawie.
    Jeśli nie nowy to jakiś używany na aukcji kupiony na przykład.

Pozdawiam
  • Poziom 23  
    Nie, ponieważ przy 2x zmniejszaniu <dla silnika 2800obr/min> jak i 2x przyśpieszeniu <1400> spada na tyle moment że urządzenie jest nie użyteczne ....
  • Poziom 13  
    _JF_ napisał:
    Nie, ponieważ przy 2x zmniejszaniu <dla silnika 2800obr/min> jak i 2x przyśpieszeniu <1400> spada na tyle moment że urządzenie jest nie użyteczne ....

Mylisz się Kolego moment będzie spadał i rósł w stosunku do obrotów jeśli falownik będzie wykorzystywał sterowanie skalarne.
    Jeśli zostanie w falowniku ustawione sterowanie wektorowe to moment pozostanie stały, falowniki są na tyle mądre że udaje się już przy bardzo niskich częstotliwościach utrzymać stały moment obrotowy nawet rzędu 0.5 czy 1 Hz.
  • Poziom 23  
    widzisz moment stały, a moc już nie, Wolę moc mieć stałą tak jak można uzyskać na przekładni jak i zmianie ilości par biegunów
  • Poziom 20  

Ja wolę mieć stały moment, bo to on "ciągnie" obciążenie.
    Moc na wale silnika to iloczyn momentu i prędkości P=M*Ω. Dopiero po przekroczeniu częstotliwości znamionowej silnika moc na wale leci "na twarz".

W większości falowników skalarnych powinna być funkcja boost umożliwiająca podbicie momentu dla najniższych częstotliwości.
  • Poziom 43  
    Kolego to co chcesz zrobić jest bez sensu bo silnik 2 biegowy ma małą i dużą moc . Zresztą zobacz sobie jak to się rozkłada, po 3 skąd zasilisz 15kW silnik.

Już któremuś z kolei piszę że autorzy łuparek z allego mają fantazję w parametrach jakby pisali je po grzybakach halunach. Siłowniki ma max ciśnienie 250bar i jest ono niszczące dla niego, całą instalacja ma pracować na 150/175bar.
    Tak samo z obrotami pompy i przepustowością rozdzielaczy.

Łuparki o realnych parametrach jw. zaczynają się od 10-13 tys zł.
  • Poziom 23  
    Mam prasę hydrauliczną na siłowniku o dość dużej śr, dla 200bar ma ok 30 ton nacisku - wystarczy. Do łupania drewna nie potrzebuje 30 ton a dużo mniej np 6T. Pompa hydrauliczna wg katalogu dla 200-250bar przy 1400, potrzebuje 7,5kW. Akurat taki silnik mam na 1400RPM. ale do łupania posów byłby na tyle wolny że aż irytujący... dlatego większe obroty a mniejsze obciążenie hydrauliczne. Z resztą temat nie aktualny..... do zamknięcia.....
  • Poziom 43  
    _JF_ napisał:
    Pompa hydrauliczna wg katalogu dla 200-250bar przy 1400, potrzebuje 7,5kW

Nie no znowu to się zdecyduj czy dla 200 czy 250bar ma zapotrzebowanie 7,5kW to jest projektowanie i konkretne wartości.

Ale masz fuksa dziś , bo silnik co ma 1440 7,5lW przy 2888 ma 15kW .