Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FX-6100 - Zbyt duża temperatura

17 Sty 2016 15:57 963 7
  • Poziom 7  
    Witam. Mój przyjaciel ma pewien problem z przegrzewającym się procesorem. Otóż podczas grania w jakąkolwiek średnio wymagającą grę jego procesor osiąga temperaturę 206*C (jest to raczej błędny odczyt, gdyż raczej nie jest to możliwe).
    Niedawno dokupił chłodzenie SilentiumPC Spartan, wymienił pastę, nałożył nowe chłodzenie i odpalił kompa. Niestety nie pomogło to. Jak pokazują testy:

FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura
    FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura FX-6100 - Zbyt duża temperatura

Nie robiłoby to problemu, gdyby nie fakt, iż w momencie gdy skacze temperatura z 43*C do 206*C procesor automatycznie obniża taktowanie, przez co występują ogromne lagi w grach. Czy ma ktoś jakiś pomysł? Nie jest to wina chłodzenia, gdyż było wymieniane na bardziej wydajne.

Specyfikacja komputera:
    MSI 760GM-P23
    AMD FX-6100
    XFX Radeon HD 6850
    8GB RAM DDR3 1333MHz
    SilentiumPC Vero L1 500W

Najgorsze jest to, że jest to najprawdopodobniej wina czujnika. Czy jest jakiś sposób, żeby chociażby oszukać system, żeby nie obniżał taktowania nawet wtedy? Jest to trochę denerwujące, bo przyjaciel nie ma jak grać na całkiem ok komputerze.

Edit:// Przepraszam, już poprawiłem.
  • Poziom 24  
    Może trzeba wymieć pastę pod IHS, jego maksymalna temperatura pracy to 70 st. C.
  • Poziom 7  
    Najbardziej zastanawia mnie sam fakt, że inne programy pokazują mu 43*C podczas gry i nagle wyskakuje temperatura z kosmosu, co jest bardzo dziwne.

Co do wymiany pasty pod IHS - jest to trudne?
  • Poziom 24  
    No lekkie to nie jest, tu masz Link z poradnika.
    Można uszkodzić procesor jak zrobi się to nieumiejętnie.
  • Poziom 7  
    Najgorsze jest to, że nie ma gwarancji, że to pomoże, a jest ogromne ryzyko, że można coś zepsuć. Jednakże jakoś nie wydaje mi się, żeby się ten procesor grzał tak mocno, bo już dawno by się spalił.

Ponawiam pytanie:
    Czy jest jakaś możliwość, że to wina czujnika i tak naprawdę procesor jest chłodny?
  • Poziom 24  
    Możesz to sprawdzić organoleptycznie, dotykając radiatora przy procesorze, jak będzie powyżej 70 stopni na pewno poczujesz. Ewentualnie jak posiadasz termometr na podczerwień (pirometr) bądź multimetr z dołączaną sondą temperaturową.
    A czy masz dobry styk powierzchni IHS z radiatorem ?? może radiator nie odbiera ciepła z procesora.
  • Poziom 7  
    Zapytałem sie kolegi i gdy wyskoczyła 206*C sprawdził to. Powiedział, że o ile nie mógł dosięgnąć miedzianych rurek, to te takie "kratki" radiatora są odrobinkę ciepłe, ale nie parzą go ani nic.

Edit: Co ciekawe TMPIN1 (hwmonitor pokazuje, że to od płyty głównej) ma 59*C w spoczynku,a package CPU ~30*C ...

Edit 2: Kolega ma wrażenie, że nawet za mocno przylega na procesor.

Ale dziwne to jest, że temperatury się bugują i z 43*C robi 207*C nagle w ciągu sekundy...

https://www.youtube.com/watch?v=dO4-xbAcg2g&feature=youtu.be
    Z góry przepraszam za youtube, ale max 100mb tutaj na stronie jest możliwe. Ogólnie jest to pokazana temperatura poprzez współdzielenie skype (przez to nie widac gry, tylko pulpit) podczas grania w grę. Jak widać temperatura skacze z 43*C do 206*C w momencie kiedy ma przeskoczyc na 44*C. Jakiś pomysł?
  • Poziom 43  
    Strzele teraz w ciemno. Niech usunie HWmonitor, wyłączy w OCCT odczyty temperatur na pomocą HW monitor (może wybrać inne albo zwyczajnie wybrać żeby nie odczytywał), uruchomi do odczytu temperatur np. HWinfo. U mnie taki objaw powstawał jak odczytywałem w OCCT temp (tam odczyt jest za pomocą HWmonitor). Całkiem inna płyta i intelowski procesor ale ten sam objaw (temp. nagle z 40paru stopni wskakiwała na 105 i tak zostawała, wentylatory wyły i pomagał tylko reset kompa). Może tu będzie podobnie.