Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica sinus 3000 Volt Polska spalona

słonecznypower 17 Sty 2016 16:17 7641 57
  • #1 17 Sty 2016 16:17
    słonecznypower
    Poziom 6  

WITAM
    Jakiś czas temu kupiłem nową przetwornicę 24V 1500/3000 SINUS.
    Przetwornica po podłączeniu do instalacji fotowoltaicznej i po obciążeniu pompą śrubową zasilającą hydrofor , zaczeła dziwnie bzyczeć , a pompa sie nie potrafiła uruchomić.
    Po kilku próbach wreszcie usłyszałem że pompa zaczęła działać , ale przy następnym załączeniu pompy byłem zbyt daleko by zdążyć wyłączyć pompę i jak doszedłem do przetwornicy to zobaczyłem tylko wydobywający się z niej dym.
    Po rozkręceniu obudowy , zobaczyłem że wszystkie 4 bezpieczniki są spalone więc wymieniłem na nowe , ale to nic nie dało , na jałowo wywaliło je od razu.
    Pompa ma 750W mocy wiec nie rozumiem dlaczego przetwornica nie wytrzymała , skoro w instrukcji pisze że przetwornica służy miedzy innymi do zasilania pomp , oraz że urządzenie ma szereg zabezpieczeń . Przetwornica na jałowo brała nie 0,3A jak piszą w internecie , a 1,8A .
    Dzwoniłem do serwisu i kazali mi ją odesłać na gwarancji , ale mi się to w głowie nie mieści że przetwornicę załatwiła pompa 750W.
    Polskie urządzenie z naklejką made in China.
    Przetwornicę kupiłem z zamiarem zasilania lodówki i pompy , ale wychodzi na to że się chyba nie nadaje do tego celu.
    Ma ktoś jakieś sugestie co z tym zrobić ?
    Ponadto podczas rozmowy z serwisantem dowiedziałem się że ta przetwornica nie nadaje się do instalacji fotowoltaicznych i prędzej czy pużniej dojdzie do uszkodzenia.

1 29
  • #2 17 Sty 2016 16:53
    chrobry25
    Poziom 14  

Miałem to samo, po 3 naprawie serwis stwierdził, że te przetwornice nie nadają się do PV. Sprzedałem i nie wracam do tej firmy.

0
  • #3 17 Sty 2016 17:01
    słonecznypower
    Poziom 6  

chrobry25 napisał:
    Miałem to samo, po 3 naprawie serwis stwierdził, że te przetwornice nie nadają się do PV. Sprzedałem i nie wracam do tej firmy.

Możesz coś więcej napisać?
    Po 3 naprawach wymienili na nowy egzemplarz?
    Jak dochodziło do uszkodzeń?
    Jaka jest różnica w ładowaniu przez alternator, a regulator mppt?
    Dzięki za info.

0
  • #4 17 Sty 2016 19:09
    chrobry25
    Poziom 14  

Za wiele Ci nie pomogę. Sprzęt to badziew dlatego szybko się go pozbyłem. Do uszkodzeń dochodziło jak się domyślam ze względu na wahania napięcia wejściowego. Przetwornica zasilana była poprzez regulator napięcia STECA. Nie pamiętam czy naprawiali czy wymieniali na nowy.

0
  • #5 17 Sty 2016 19:38
    słonecznypower
    Poziom 6  

Mam akumulatory trakcyjne 24V ponad 300ah więc napięcie raczej nie leci na łeb na szyję przy obciążaniu.
    Wyglada na to że zabezpieczenia przeciążeniowe nie działają tak jak powinny.
    Myślałem że kupuję produkt renomowanej krajowej firmy, a okazało się że to chiński badziew.
    Facet przez telefon zadał mi pytanie , o prąd rozruchu pompy, ale przecież takich info nie ma ani przy pompie , ani nic nie pisze o tym w instrukcji przetwornicy.
    Jak znajdę chwilę to spróbuję to kiedyś pomierzyć , choć to będzie raczej trudne do ogarnięcia

0
  • #6 17 Sty 2016 19:58
    sirsizar
    Poziom 11  

Witam
    Naprawiałem podobną przetwornice 2000 Volt Polska.
    W tamtym przypadku rozwaliło 3 Mosfety i podwójną diodę. Koszt naprawy nie był duży ale z tego
    co pamiętam to pobór prądu na jałowym był duży. Ogólnie mówiąc w tych przetwornicach trzeba moc znamionową podzielić przez 2 dla realnych warunków pracy.

0
  • #7 30 Sty 2016 03:15
    słonecznypower
    Poziom 6  

Czy istnieje jakiś sposób by zmniejszyć konsumpcję własną bez obciążenia , oraz co zrobić by zabezpieczenie przeciążeniowe naprawdę działało? Czy mogę w serwisie domagać się zwrotu kasy za fakt ,że urządzenie działa niezgodnie z tym co producent obiecuje?

0
  • #8 30 Sty 2016 04:16
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

słonecznypower napisał:
    Czy mogę w serwisie domagać się zwrotu kasy za fakt ,że urządzenie działa niezgodnie z tym co producent obiecuje?

Twoja przetwornica ma pseudo-zabezpieczenie? Jak na stronie napisano: akustyczno-wizualne :D Czyli, brzęczyk i dioda LED ?

Jeśli to faktycznie takie pseudo-zabezpieczenie, to nic nie wskórasz raczej.

0
  • #9 30 Sty 2016 08:38
    płetwa
    Poziom 29  

Przetwornica powinna być trzy razy mocniejsza od tej pompy. Kupiłeś za słabą i to Twoja wina że ją uwaliłeś.

1
  • #10 31 Sty 2016 06:33
    słonecznypower
    Poziom 6  

WędkarzStoLica napisał:
    słonecznypower napisał:
    Czy mogę w serwisie domagać się zwrotu kasy za fakt ,że urządzenie działa niezgodnie z tym co producent obiecuje?

Twoja przetwornica ma pseudo-zabezpieczenie? Jak na stronie napisano: akustyczno-wizualne :D Czyli, brzęczyk i dioda LED ?

Jeśli to faktycznie takie pseudo-zabezpieczenie, to nic nie wskórasz raczej.

płetwa napisał:
    Przetwornica powinna być trzy razy mocniejsza od tej pompy. Kupiłeś za słabą i to Twoja wina że ją uwaliłeś.

Wszędzie , na każdym opisie w sieci dotyczącym zabezpieczeń urządzenia pisze jak byk że urządzenie wyłącza sie automatycznie po przekroczeniu 120% obciążenia.
    Np tutaj cytat charakterystyki jednego ze sprzedawcy
    Cytat:
    " Moc: 1500W/3000W
    Zakres napięcia wejściowego: 21-28 VDC
    Prąd bez obciążenia: 300mA
    Napięcie wyjściowe: 230V
    Zakres napięcia wyjściowego: 220-240VAC
    Częstotliwość: 50Hz0.5
    Moc maksymalna: 3000W
    Moc przy ciągłym obciążeniu: 1500W
    Sprawność:>92%
    Zabezpieczenie przeciążeniowe: przy obciążeniu 120% IPS automatycznie się wyłącza
    Zabezpieczenie przed zwarciem: (automatyczne wyłączenie)
    Zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem
    Temperatura:0-40 st. C
    Wymiary:350x210x81
    Waga: 4,5Kg"

Dodam że podobny opis mam w instrukcji którą otrzymałem z urządzeniem.
    Tak więc skoro pompa była by za duża do przetwornicy to powinno wogóle nie uruchomić urządzenia.
    Następna sprawa ; firma TECHTRON robi super reklamę w sieci przetwornicom firmy VOLT ,proponuję sobie poszukać na YT.

0
  • #11 31 Sty 2016 07:05
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

płetwa napisał:

I słusznie!
    Produkty "made in china" omijam szerokim łukiem, a ich parametry dzielę przez 4.

0
  • #12 31 Sty 2016 07:21
    słonecznypower
    Poziom 6  

Widzę że macie niezłe podejście, tylko że nie każdy wie że to "made in china" puki sie tego nie weżmie do ręki i że parametry rzeczywiste są mocno zaniżone.
    Zawsze mi się wydawało ,że firma Volt ma renomę i robi porządne urządzenia.
    Pytanie :
    1. jak temat ugryżć żeby się z tym nie bujać niewiadomo ile ?
    2. co zamiast firmy VOLT ?

0
  • #15 31 Sty 2016 08:06
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

Czy oby na pewno pompa ma tylko 750W? Coś mało jak na hydrofor.

0
  • #16 31 Sty 2016 08:09
    słonecznypower
    Poziom 6  

WędkarzStoLica napisał:

Tak ma tyle co napisałem , linków nie można podawać ,ale można sobie wygooglować "POMPA GŁĘBINOWA ŚRUBOWA 750W 55L/MIN BASS POLSKA"

0
  • #17 31 Sty 2016 09:47
    płetwa
    Poziom 29  

słonecznypower napisał:
    Przecież moja jest niby 3000W...

Twoja ma 1500W i wytrzymuje chwilowe przeciążenia (nanosekundy) do 3000W. Niestety silniki indukcyjne uruchamiają się znacznie dłużej i stąd należy przyjąć że źródło zasilania musi być co najmniej trzy razy wydajniejsze od zapotrzebowania urządzenia.

0
  • #18 31 Sty 2016 09:55
    słonecznypower
    Poziom 6  

płetwa napisał:
    słonecznypower napisał:
    Przecież moja jest niby 3000W...

Twoja ma 1500W i wytrzymuje chwilowe przeciążenia (nanosekundy) do 3000W. Niestety silniki indukcyjne uruchamiają się znacznie dłużej i stąd należy przyjąć że źródło zasilania musi być co najmniej trzy razy wydajniejsze od zapotrzebowania urządzenia.

750W x3 =2250W , więc trochę jeszcze brakuje do maxa.
    Abstrachując już od mocy przetwornicy ,wydaje mi się że zapominasz o zabezpieczeniu przeciążeniowym , które zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji powinno automatycznie wyłaczyć przetwornicę w celu jej ochrony przed uszkodzeniem.

Nieważne ,jutro urządzenie jedzie do serwisu.

0
  • #19 31 Sty 2016 10:01
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

słonecznypower napisał:

Nie brakuje a zostało już dawno przekroczone. Moc tej przetwornicy (na papierze) to 1500W.

Te 3000W, to coś jak moc muzyczna głośnika:) Taki bełkot marketingowy.

0
  • #20 31 Sty 2016 10:08
    sq9fmc
    Poziom 22  

Jeszcze jedno zdanie n.t. tej przetwornicy. W zeszłym roku mój sąsiad zakupił taką przetwornicę i podłączył do zestawu paneli wraz z akumulatorami. W promieniu kilkuset metrów pojawił się warkot w domofonach i zakłócenia w pasmach średnio i krótkofalowych u mnie w domu(ok 400mtr). Po miesięcznej eksploatacji odnalazłem go i poinformowałem o skutkach działania; oddał ją reklamacyjnie sprzedawcy.

0
  • #21 31 Sty 2016 10:10
    płetwa
    Poziom 29  

słonecznypower napisał:
    ,wydaje mi się że zapominasz o zabezpieczeniu przeciążeniowym

słonecznypower napisał:
    Po kilku próbach wreszcie usłyszałem że pompa zaczęła działać

W końcu rozwaliłeś zabezpieczenia i pompa ruszyła, ale drugiego startu tranzystory już nie wytrzymały. Dlatego że...
    płetwa napisał:
    Przetwornica powinna być trzy razy mocniejsza od tej pompy. Kupiłeś za słabą i

0
  • #22 31 Sty 2016 10:16
    słonecznypower
    Poziom 6  

WędkarzStoLica napisał:
    słonecznypower napisał:

Nie brakuje a zostało już dawno przekroczone. Moc tej przetwornicy (na papierze) to 1500W.

Moc ciągła tej przetwornicy na papierze to 1500W, chwilowa to 3000W.
    Zabezpieczenie przeciążeniowe wg informacji na papierze ma zadziałać po przekroczeniu 120% mocy , a wg innych żródeł po 10 sekundach przekroczenia 100% mocy maxymalnej.
    To co piszecie utwierdza mnie w przekonaniu że sprzęt powinienem zwrócić w ramach reklamacji jako nie trzymającego parametry gwarantowane przez producenta.

0
  • #23 31 Sty 2016 10:25
    płetwa
    Poziom 29  

Wszystko jest kwestią interpretacji. Ja z doświadczenia pomijam te 3000W bo..

WędkarzStoLica napisał:

I wtedy rachunek jest prosty 1500W + 10% = 1650W . Co realnie jest i tak optymistycznym wynikiem bo sprawność przetwornicy to 92% (i tak pewnie tylko na papierze).

Adla silnika indukcyjnego powinno być
    słonecznypower napisał:
    750W x3 =2250W

0
  • #24 31 Sty 2016 10:25
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

słonecznypower napisał:
    To co piszecie utwierdza mnie w przekonaniu że sprzęt powinienem zwrócić w ramach reklamacji jako nie trzymającego parametry gwarantowane przez producenta.

Powodzenia...

1
  • #25 31 Sty 2016 10:28
    chrobry25
    Poziom 14  

słonecznypower napisał:
    WędkarzStoLica napisał:

Tak ma tyle co napisałem , linków nie można podawać ,ale można sobie wygooglować "POMPA GŁĘBINOWA ŚRUBOWA 750W 55L/MIN BASS POLSKA"

W sumie to niezły zestaw badziewia. Najgorsza możliwa pompa BASS (omijać z daleka) i VOLT (omijać jeszcze większym łukiem). Pisze z autopsji, człowiek uczy się na błędach.

0
  • #26 31 Sty 2016 10:39
    płetwa
    Poziom 29  

słonecznypower napisał:
    Następna sprawa ; firma TECHTRON robi super reklamę w sieci przetwornicom firmy VOLT ,proponuję sobie poszukać na YT.

Trzeba było obejrzeć i przeczytać co na ich stronie jest opisane to nie kupiłbyś za słabej przetwornicy.
    http://techtron.pl/i12,jaka-przetwornice-wybrac.html

1
  • #27 31 Sty 2016 12:55
    słonecznypower
    Poziom 6  

Pompa działa już u mnie prawie 2 lata i nie ma z nią problemu, i raczej nie będzie bo wysokość podnoszenia jest kilka metrów więc pompa nie jest przeciążana , a przeznaczona jest do pracy ciągłej z 2 letnią gwarancją .
    Co do firmy Volt to w zeszłym roku jak szukałem info na necie wszyscy chwalili te przetwornice , teraz jak głębiej szukam to znajduję coraz więcej negatywnych opinii.
    Próbowałem przed chwilą pomierzyć amperaż pompy ale wychodzą jakieś głupoty, musze załatwić lepszy miernik, i przede wszystkim to chyba musi pokazywać pomiar w peaku?

0
  • #28 04 Lut 2016 15:24
    słonecznypower
    Poziom 6  

Jeszcze takie pytanie ; Czy przekaznik priorytetowy zabezpieczyłby przetwornicę przed zbyt dużą mocą?Chodzi mi o ustawienie powiedzmy 6-7A , przełączenie na sieć i ponowna detekcja po kilku sek.
    Niewiem ile milisekund trwa przerwa między przeskoczeniem styków dodatkowego przekażnika , przełączającego ZE na instalacje foto, ale myślę że przetwornica by się "wbiła" w już uruchomiony silnik pompy w celu podtrzymania napompowania hydroforu unikając przeciążenia prądem rozruchowym.
    To samo chciałbym zrobić z rozruchem lodówki, z tym że zamontowałbym dodatkowy przekaznik z priorytetem na pompę , a lodówka gdy pompa nie chodzi.
    Co o tym sądzicie?

0
  • #29 04 Lut 2016 18:36
    Edek45
    Poziom 28  

Każdy przekaźnik "sieć- przetwornica" jest zagrożeniem dla przetwornicy. Wiem bo naprawiam przetwornice które spotkały się z napięciem sieci ZE.

0
  • #30 04 Lut 2016 19:08
    słonecznypower
    Poziom 6  

Przetwornica była by podpięta pod styki NC sieć pod styki NO.
    Na stykach COM byłby odbiór na domu więc fizycznie jest nie możliwe by przetwornica miała kontakt z napięciem sieciowym.
    Po zatym można to zrobić na kilku niezależnych stycznikach co umożliwia zbudowanie takiego układu że jeden układ elektrycznie wyklucza drugi. W układach szr jest to tak rozwiązane, ale tam jest jeszcze blokowanie mechaniczne. Zastanawiam się tylko czy we współpracy z przekażnikiem priorytetowym ma to prawo działać, i czy sprzęty takie jak lodówka to wytrzymają.
    Nie chciałbym swajczyć lodówki za 4tyś zł.

0