Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł sim800l nie łączy się z siecią

czasnagli 17 Sty 2016 17:40 4047 9
  • #1 17 Sty 2016 17:40
    czasnagli
    Poziom 16  

Witam!

Mam problem z modułem sim800l, który nie może (lub nie chce) połączyć się z siecią. Na polecenia AT moduł odpowiada poprawnie i wyszukuje dostępne sieci.

Code:
    OK                                                                              

AT+GMI                                                                         
    SIMCOM_Ltd                                                                     

OK                                                                             
    AT+GMM                                                                         
    SIMCOM_SIM800L                                                                 

OK                                                                             
    AT+COPS=?                                                                       
    +COPS: (1,"Plus GSM","PLUS","26001"),(2,"Era","Era","26002"),(1,"IDEA Centertel)

OK                                                                             
    AT+CSQ                                                                         
    +CSQ: 17,0                                                                     

OK                                                                             
    AT+CREG?                                                                       
    +CREG: 0,0                                                                     

OK 

Do sim800l podłączona jest antena. Schemat podłączenia umieściłem poniżej. Moduł zasilany jest z przetwornicy, która podłączona jest do zasilacza 13,8V (2A).

Moduł sim800l nie łączy się z sieciąModuł sim800l nie łączy się z siecią

0 9
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 17 Sty 2016 18:54
    saper_2
    Poziom 17  

Witam,

Akurat ostatnio zapakowałem sobie ten moduł w ładną obudowę :D (z DC/DC i buforem na liniach IO) więc może coś będę mógł pomóc :)

Nie napisałeś czy sima włożyłeś (i w dobrą stronę)...
    Tak powinna być włożona SIM (tzn. w tą stronę kluczem i czipem):

Identyczne odpowiedzi dostaję bez włożonego sima dla COPS, CSQ i CREG.

Bez SIMa LED na module mruga szybko, na oko: 0,1s świeci i 0,5s przerwy

Z włożonym SIM (Play), moduł po włączeniu mruga jak powyżej przez ok. 2-3sek po czym zaczyna mrugać powoli: 0,1s świeci i 1s przerwy.

Bez SIM:

Code:

at

OK
    at

OK
    at+gmi

SIMCOM_Ltd

OK
    at+gmm

SIMCOM_SIM800L

OK
    at+cops=?

+COPS: (1,"Plus GSM","PLUS","26001"),(2,"IDEA Centertel","IDEA","26003"),(1,"26006","26006","26006"),(1,"Era","Era","26002"),,(0-4),(0-2)

OK
    at+csq

+CSQ: 31,0

OK
    at+creg?

+CREG: 0,0

OK

Po włożeniu SIM:
    Code:

at+cops=?

+COPS: (2,"26006","26006","26006"),(1,"Era","Era","26002"),(1,"Plus GSM","PLUS","26001"),(3,"IDEA Centertel","IDEA","26003"),,(0-4),(0-2)

OK
    at+csq

+CSQ: 31,0

OK
    at+creg?

+CREG: 0,1

OK

I weź wywal ten sterczący drucik z modułu bo jak zrobisz z nim gdzieś zwarcie (do masy czy zasilania czy gdzieś indziej) to prawdopodobnie uwalisz sobie radio w module (lub "coś" innego)... Zresztą jest on nie potrzebny gdyż masz normalną antenę.

1
  • Katalog Megger
  • #3 17 Sty 2016 21:15
    czasnagli
    Poziom 16  

saper_2, trafiłeś w dziesiątkę. Miałem, źle włożoną kartę sim. Dziękuję za pomoc :)

EDIT:

Schemat podłączenia sim800l z konwerterem USB-UART FTDI

Schemat podłączenia sim800l z konwerterem USB-UART FTDI i arduino pro mini 3.3V

0
  • #4 25 Lut 2017 22:35
    luki05
    Poziom 11  

Witam.
    Mam problem z połączeniem z siecią w w/w module.
    Udało mi się tylko raz połączyć.
    Moduł zasilam z akumulatora z telefonu li-pol. Napięcie zasilania 4V
    Wejście RX poprzez dzielnik rezystorowy. Generalnie komunikacja TX, RX działa.
    Kiedy nie ma włożonej karty sim, wszystko jest ok, natomiast kiedy jest karta moduł wysyła co jakiś czas przez usart "null" i oczywiście nie łączy się z siecią.
    Zastanowiło mnie jeszcze jedno spostrzeżenie, a mianowicie złącze antenowe, czy pin NET zwarty jest do GND (sprawdzałem miernikiem ciągłość obwodu).
    Czy coś jest uszkodzone czy tak powinno być?

0
  • #5 25 Lut 2017 23:35
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Musi być dobra antena, dobre zasilanie. Być może to co obserwujesz jest efektem resetu modemu.
    Podłącz normalną antenę, a nie jakieś druciki na pinie NET, daj kondensator 470-1000uF (LowESR) bezpośrednio na piny modułu.

Pin NET może być zwarty do masy przez dławiki EMI. Nie wiem czy jest tak w rzeczywistości, nie sprawdzałem.

0
  • #6 26 Lut 2017 11:33
    Jaca
    Poziom 28  

Zwarcie na pinie antenowym (dławik) jest dla prądu stałego, dla przebiegu radiowego 900/1800MHz nie stanowi przeszkody. Reset modułu przy logowaniu do sieci to na 100% wina zbyt długich/cienkich przewodów bateria-moduł. Policz sobie spadek napięcia na przewodach dla prądu 1.6-2A (tyle moduł pobiera w czasie 577us z odstępami 4.615ms). Dodatkowo logowanie do sieci następuje z najwyższym poziomem mocy (PCL) a dopiero po stworzeniu struktury sieci ustawia się na mniejszy (zależnie od odległości od BTS'ów). Dopasowanie anteny również ma wpływ na pobierany prąd.

Podsumowując:

1. Jak najkrótsze przewody o odpowiednim przekroju pomiędzy modułem i akumulatorem
    2. Tantal LOW ESR + 100nF, 33pF i 10pF jak najbliżej pinów zasilania modułu - taki zestaw kondensatorów zalecane jest stosować również do innych bloków urządzenia
    3. Odpowiednio dopasowana antena

0
  • #7 26 Lut 2017 12:59
    saper_2
    Poziom 17  

Witam,

Pojawianie się null w terminalu sugeruje nagły reset modułu.
    Poza tym jesteś pewny ze bateria jest OK, miernikiem ci pokaże, że masz 4V ale jak zaczyna działać radio to napięcie spada na pysk...

O Jaca, nie zauważyłem twojej odpowiedzi :D , racja, długie (i/lub cienkie) przewody też są problemem , co do prądu to nie jestem taki pewny, u mnie sim800 nie brał tyle prądu, ale nie mierzyłem z oscyloskopem i też nie mam daleko do BTSów...
    Właśnie, sprawdź jakie masz napięcie na samym module, nie akumulatorze, bo możesz mieć problem jak Jaca wymienił.

Upewnij sie ze karta sim jest ok - sprawdź na innej modem i kartę też wciśnij w jakiś telefon, może sima masz uszkodzonego i moduł zawiesza się na komunikacji z kartą i resetuje go wewnętrzny watchdog. AAA jeszcze jedno, chyba wiesz o tym, że nasz zaje**fajny rząd wymusił rejestracje prepaidów ...

Ad. do rezystancji obwodu anteny - zmierzyłem w swoim module na złączu SMA - 1,2Ω . Więc piszczałka z multimetru będzie darła "gębę" ;) .

michalko12 , co do dławików masz rację ale nie są to EMI tylko dopasowujących impedancję obwodu anteny :D . I jak też napisałeś moduł wymaga raczej dobrego zasilania :) , nawet może połączyć kilkanaście elektrolitów LowESR na zasilaniu.

----------- edit z powodu, że nie zauważyłem odpowiedzi Jaca :) ---------

0
  • #8 26 Lut 2017 21:59
    luki05
    Poziom 11  

Dzięki za bardzo podpowiedzi.
    Udało mi się uruchomić moduł i zalogować do sieci.
    Problem jest faktycznie po stronie zasilania. Na razie dodałem kondensatory tylko takie jakie miałem, czyli 2x470uF LOW ESR i 2x100uF LOW ESR na piny zasilania i moduł działa, choć czasami zdarza mu się zresetować. No właśnie, jak moduł się zresetuje to już nie zaloguje się do sieci, muszę odłączyć zasilanie i ponownie podłączyć i wtedy się zaloguje.

0
  • #9 26 Lut 2017 22:50
    czasnagli
    Poziom 16  

luki05 napisał:
    No właśnie, jak moduł się zresetuje to już nie zaloguje się do sieci, muszę odłączyć zasilanie i ponownie podłączyć i wtedy się zaloguje.

Myślę, że moduł po pierwszym nieudanym logowaniu się do sieci będzie próbował to zrobić kolejny raz. Nie wiem tylko w jakich odstępach czasu będą kolejne próby logowania. Czy ktoś to sprawdzał?

0
  • #10 21 Lut 2018 11:20
    lukenzi
    Poziom 9  

Moduł ten z jakiegoś powodu potrafi gadać z Arduino na 5V bez zmiany napiecia stanow i dziala rowniez zasilany z dobrego zasilacza 5V. Kupilem kilka sztuk i wzialem jeden do ostrych testow (zle napiecie, zle podlaczenie) i gdy sie okazalo co sie okazalo, to podlaczylem go "na krotko" z uwagi na brak miejsca na plytce stykowej. Jezeli ktoś chce wersje 5V to jest podobno SIM800L v2 i on wspiera 5V (lub jest to inna plytka startowa z ukladem i wmontowanym co trzeba do opisanego dzialania).

Aby sprawdzic czy modul sie faktycznie resetuje to:
    1. Widoczny bedzie null (w serial console arduino SDK krzak) w konsoli,
    2. Nalezy osberwowac diode - jezeli wczesniej miga dość szybko, nastepnie zgasnie i zacznie migac ponownie jest to problem z zasilaniem,
    3. Nalezy ustawic extended error info na 2 lub 1, po resecie modemu ta wartosc zniknie

przykladowy 'unit test':

Code:

AT
    OK

AT+CMEE=2
    OK

Po czym obserwowac diode, przy podejrzenuiu resetu sprawdzic wartosc AT+CMEE? czy jest zgodna z tym co wpisalismy.

Ze wstydem przyznam sie, ze ja pomimo tego ze modem sie nie resetowal , a zadne z rozwiazan znalezionych w sieci nie pomagalo , jakosc sygnalu excelent, karta sim widoczna i aktywna wciaz nie moglem sie zarejestrowac w sieci. Rozwiazanie problemu okazalo sie trywialne. Kiedys jak jechalem na biwak kupilem karte sim prepaid , aby ogladac zuzel na kom (wowczas mialem maly limit internetu). Kiedy przystapilem do wykonania projektu wyjalem te karte z szuflady i zamontowalem w modemie. Walczylem z tym dosc dlugo, a podczas palenia papierosa przyszlo mi do glowy, ze przeciez ta karta to karta prepaid do internetu, a nie 'zwykla'. Uznalem, ze byc moze karta taka nie bedzie mogla sie zalogowac do sieci GSM, a jedynie 3G/4 G. Wzialem karte od dziewczyny (moja niegdys zostala przycieta nozyczkami i srednio pasuje do adapter micro > mini ) z telefonu i strzal w dziesiatke. Modem od razu sie podniosl i zarejestrowal do sieci (bez kondensatatorow, z zasilaczem jak opisany powyzej. zadzwonilem na ten numer i zobaczylem upragnione RING RING w konsolie. Sprawdzalem ja wczesniej w telefonie i mialem zasieg, ale telefon byl ustawiony do pracy w sieci 2/3/4 G co mnie niestety zwiodlo i uznalem wczesniej ze jest OK ... Wazne, ze teraz dziala.

zestaw komend do walidacji:

Code:

AT+CPIN?
    AT+CREG?
    AT+COPS=?
    AT+CSQ

Pozdrawiam serdecznie!

0
  Szukaj w 5mln produktów