Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagły zanik prądu w drugim domu na jednej działce.

17 Sty 2016 18:20 738 4
  • Poziom 3  
    Witam,tak jak w temacie mam dwa domy w pierwszym wszystko działa chodzi dobrze, ale 2 dni temu zobaczyłem że w drugim domu nie ma prądu. Wsadzam próbówkę elektryczną ( próbnik 12-250V) i nic nie wykazuje.Drugi dom jest że tak powiem prowizorycznie połączony. Bo kiedyś kabel był powieszony nad domami na linie. I to było zdjęte z powodu wymiany blachy z jednych domów. I kabel został położony na ziemi i podłączony do domu nr 1 zwykłą wtyczką w gniazdo domowe, dodam że kabel jest gruby aluminiowy. Ten sposób działał 3 lata i tak jak już wcześniej mówiłem 2 dni temu zanikł prąd. Sprawdzam prąd próbówką elektryczną ( próbnik 12-250V) i nic nie wykazuje. Na początku sprawdzałem próbówką i wykazało że jest 220v a w drugim drucie nic. Więc postanowiłem zmienić ten gruby kabel co leży na ziemi. Po zmianie kabla w gniazdu pojawił się prąd, wsadzam próbówkę elektryczną ( próbnik 12-250V) i pokazuję 220v w obu "dziurkach" w gniazdku. Gdy prąd zanikł nie wywaliło "korków" po prostu znikł, jak by się przerwał. I co teraz? co robić? Zawsze radziłem sobie z różnimy usterkami jak zwarcie czy coś w tym stylu.
  • Poziom 43  
    Sprawdź sam przewód przy wtyczce. Jak to aluminium to po 3 latach może być różnie i nie zdziwię się jak przy dużym poborze prądu kontakt jest już słaby (grzanie przewodu, utlenianie itd.).
    Jeśli wszystko jest ok i przewód nie jest uszkodzony mechanicznie to na drugim końcu, gdzie jest podłączony do ?? powinno być napięcie 230V~.
    Aby je stwierdzić potrzeba użyć miernika prądu zmiennego (lub w ostateczności jakiegoś próbnika z dwoma sondami). Śrubokręt-próbówka pokaże tylko obecność fazy.
  • Poziom 3  
    Znaczy kabel nie leży bezpośrednio na ziemi, a po za tym nie ważne gdzie leży tyko że nie dochodzi prąd. Kabel jest gruby całkiem ma 1.5 cm a w środku są dwa druty aluminiowe które mają po 4mm grubości.

Dodano po 8 [minuty]:

11111olo skoro mówisz że próbówka elektryczna ( próbnik 12-250V) wykrywa tylko faze to dlaczego na masie pokazuję 12v ?
  • Poziom 39  
    Człowiek broni błędów które kocha...
    nowy.zielony.pczątku napisał:
    I co teraz? co robić? Zawsze radziłem sobie z różnimy usterkami jak zwarcie czy coś w tym stylu.

Zostań bohaterem w swoim domu- pewnie taki cel koledze przyświecał...
    Niestety, cmentarze są pełne tych, którzy przecenili swoje możliwości bawiąc się w elektryka, nie znając choćby podstaw z zakresu ochrony przeciwporażeniowej.
    Co teraz? co robić? - zlecić elektrykowi podłączenie domu (budynku, instalacji) wraz z wymianą przewodu!
    Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz nie ryzykuj życia- swojego i najbliższych!

Zamykam.