Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SHARP 28HW57C obraz fioletowy

pabel14 16 Cze 2005 23:13 2225 19
  • #1 16 Cze 2005 23:13
    pabel14
    Poziom 10  

Mam pytanie na początku jak zaczeło coś się dziać obraz po czasie robił się lekko zielony i wskakiwały białe pasy poziome na ekranie. Pomogło skorygowanie jasności na trafo wysokiego napięcia. Było przez dłuższy czas Ok. Ale wczoraj coś padło. Obraz zrobił się cały fioletowy i lipa. Po odłączeniu sterowania RBG od płytki na kineskopie, kineskop robi się czarny. Czyli to nie kineskop. Pytanie gdzie szukać i czego?
    Dzięki

0 19
  • Katalog Megger
  • #2 17 Cze 2005 10:37
    shido
    Poziom 19  

sprawdź dokładnie zimne luty na PK

0
  • #3 17 Cze 2005 11:51
    tadziu47
    Poziom 22  

Witam ! Jesli powyzsza porada nie pomoze , to proponuje zmierzyc napiecia sterujace na plytke RGB . Moze byc tez uszkodzony procesor wizji / ? / . Dobrze byloby przy takim uszkodzeniu zmierzyc emisje kineskopu . Nie wiem w tej chwili jaka to jest plyta ?

0
  • #4 17 Cze 2005 12:16
    goralandrzej
    Poziom 24  

Nie ma pewności czy kineskop jest dobry jakie masz napięcie na poszczegóólnych katodach jeżeli napięcia są ok. to może być kineskop jeżeli nie masz testera to można na ułamek sekundy zewrzeć poszczególne katody do masy i obserwować świecenie- jeżeli świeci jednakowo intensywnie z powrotami to kineskop jest ok i trzeba sprawdzić PK i sterowanie RGB

0
  • Katalog Megger
  • #5 19 Cze 2005 22:58
    pabel14
    Poziom 10  

Spróbuję zewrzec do masy ale coś mi się wydaje że to jednak chyba kineskop padł. Kurde, gwarancja skączyła się 2 miesiące temu. Ale pech.

0
  • #7 30 Wrz 2005 20:16
    ziutek2002
    Poziom 20  

Witam!
    Mam taki sam na warsztacie. Na początku nie mogłem go odpalić, coś go obciążało. Znalazłem zwarty jeden scalak TDA6111Q. Po wymianie ruszył ale pozostał mi jeden problem. Fonia jest, a ekran jest bardzo jasny, nie widać wogóle obrazu, może jest nawet lekko zielonkawy, U góry i na dole ekranu migotają delikatnie cienkie poziome paski. Regulacja SCREN'EM nie pomaga. Boje się cokolwiek pomierzyć ponieważ przy takiej pracy OTV, o ile mnie ucho nie myli, przetwornica lub trafo zaczyna coraz głośniej pracować. Co to może być?

0
  • #8 30 Wrz 2005 20:43
    Zbynoch
    Poziom 23  

Do ziutek2002.
    Nic nie piszesz, czy jest napięcie napięcie 200V – TDA6111Q, zwierając, upalił opór zabezpieczający.

Do pabel14.
    Podstaw 3x TDA6111Q – może pomóc.

Pozdrawiam.

0
  • #9 01 Paź 2005 13:25
    ziutek2002
    Poziom 20  

Więc jest tak. Pomierzyłem napięcia na przewodach zasilających PK i są zgodne ze schematem (MO, SVM, H). Na głównym kondku PK mam 210V, czyli jest zasilanie dla 3 x TDA6111Q. Kiedy przyłoże miernik do obojętnie z której katod RGB i podłącze sznur sieciowy, miernik pokazuje +130V, następnie słychać efekt rozmagnesowania kineskopu - nadal +130V, charakterystyczny dżwięk startu kinola i tutaj napięcie na każdej jednej RGB spada już do +68V i kiedy słychać jak uruchamia się fonia (podłączona ant. tel. - wskakuje kanał), automatycznie napięcia na wszystkich wyrzutniach lecą do +10V. Przytrzymałem go dłużej na chodzie i na bardzo jasnym ekranie (kolor lekki popiel) widać jak dobrze się przyjżeć za mgłą bardzo delikatne cienie detali czy osób na poszczególnym kanale. Kineskop???

Wykonałem właśnie próbę zwarcia katod RGB. Kneskop zaświecił każdym kolejnym kolorem ale jest są to kolory mało intensywny jeśli chodzi o barwę.

I co wy na to?

0
  • #10 01 Paź 2005 22:07
    Zbynoch
    Poziom 23  

Witam.
    Możliwe, że napięcie 210V jest dopóki nie „ruszy” prąd kineskopu. Nie sprawdziłeś, czy w momencie, gdy spadną napięcia na katodach do 10V napięcie 210V dalej się utrzymuje. Myślę, że są dwie możliwości – rezystor zabezpieczający w zasilaniu 210V znacznie zwiększył wartość, albo zwiera kineskop (po nagrzaniu).
    To tylko domysły – jesteś górą, bo możesz mierzyć a my tylko możemy kibicować.
    Powodzenia.

0
  • #12 03 Paź 2005 18:00
    ziutek2002
    Poziom 20  

Z napięciem 210V nic się nie dzieje. Przez cały czas jest stabilne. Co myślicie o próbie odłączenia kolejnych katod i pomiarach, jest jakieś niebezpieczeństwo?

0
  • #14 03 Paź 2005 23:45
    ziutek2002
    Poziom 20  

Podmienię pozostałe dwa scalaki TDA... Myślę, że w nich tkwi problem. O rezultatach poinformuję.
    -------------------------------------------------------------------------------------
    No i wstawiłem nowe. Problem znikł! Napięcia na katodach w pożądku, niestety zostało coś jeszcze. Mam zwężony obraz w poziomie, z każdej strony po jakieś 4cm. Jeśli chodzi o pion to przy samej górze jak i zarówno dole, obraz faluje (nakłada się jakby duża liczba cienkich pasków) na jakichś 10cm. Środek jest stabilny. Posprawdzałem kondensatory bipolarne w koło trafa ale są OK. BU2525 też sprawny. Na razie kończę bo już póżno, jutro znów się za niego weznę. Co Panowie radzicie, od czego zacząć?

0
  • #15 07 Paź 2005 08:42
    ziutek2002
    Poziom 20  

Z tego co zauważyłem to nie ma żadnego scalaka od układu o/w, czy w tym modelu OTV wszystko robione jest na dławikach?

0
  • #16 07 Paź 2005 09:56
    Zbynoch
    Poziom 23  

Witam.
    O/W realizowane jest na IC503 (BA10393) i Q506 (2SD2391Q), jeżeli korekcja jest prawidłowa, to zwężenia szukałbym gdzie indziej. Należy sprawdzić kondensatory C601, C610, C611, C613, jeżeli są OK, to ustawić szerokość w trybie serwisowym.
    Powodzenia.

Dodano po 1 [minuty]:

Posługiwałem się schematem 21HW57E.

Dodano po 51 [sekundy]:

28HW57E

0
  • #17 07 Paź 2005 13:00
    ziutek2002
    Poziom 20  

Kondensatory bipolarne posprawdzałem na samym początku.Wszystkie mają takie wartości jakie powinny mieć oprócz C613. Powinien mieć 0,47u a ja mam 0,51. Nie podmianiałem ponieważ chwilowo nie posiadam takiego. Spróbowałem przeciągnąć trochę pracę OTV w stanie jakim jest i zauważyłem, że im dłużej odbiornik pracuje tym falujące na górze i dole linie są mniej widoczne aż w końcu całkowicie znikają. Zostaje tylko problem z szerokością obrazu, nadal są po bokach czarne paski. Tranzystor SMD zmierzyłem miernikiem i wg niego jest OK. IC nie jestem w stanie zmierzyć.

0
  • #18 07 Paź 2005 13:19
    Zbynoch
    Poziom 23  

Proponuję po wymianie C613 ustawienie szerokości w trybie serwisowym, natomiast po wymianie elek przy IC501 powinny zniknąć zakłócenia pionu.

0
  • #19 10 Paź 2005 19:59
    ziutek2002
    Poziom 20  

Wszystko już porobiłem ale nadal został mi problem tych przeklętych pasków. Przy IC501 wszystkie elki podmienione. Zauważyłem, że te falujące paski zmieniają trochę (zanim znikną) rozmiar w pionie znaczka programu(TVP1 lub innego). Co jeszcze mogę sprawdzić. Problem mam na górze i dole ekranu. Po ok.5 min. pracy paski stają się na górze prawie niewidoczne, a na dole po jakichś 15min.:cry:

Dodano po 1 [godziny]:

No i dałem radę. Wymieniłem wszystkie elki wokół układu TDA7480L. Problem znikł od razu. Dziękuję wszystkim za okazałą pomoc, myślę że ten temat będzie dobrą pomocą dla innych kolegów którzy spotkają się z takim problemem. Nie jestem autorem tego postu ale mój problem uważam za rozwiązany, dziękuję...

0
  • #20 13 Lis 2005 21:29
    pabel14
    Poziom 10  

Po długich walkach ustaliłem że kineskop padł w telewizorze. 2 letni telewizor na śmieci. Za pomoc wszystkim wielkie dzięki. Temat zamykam

0