Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Świadectwa kwalifikacji a napięcia wewnątrz serwisowanych urządzeń

karol p 20 Jan 2016 12:44 4416 88
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    CYRUS2 wrote:
    Przypuszczam że, producent nie akceptuje takich jak dopuszcza SEP

SEP nic nie dopuszcza. Wymagania stawiają komisje kwalifikacyjne i odpowiednie akty prawne (w tym w/w rozporządzenie).
    CYRUS2 wrote:
    Różne w zależności jaki to sprzęt.

CYRUS2 wrote:
    określone przez wytwórcę kwalifikacje.

Różne, czyli jakie? Określone, czyli jakie?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    CYRUS2
    Level 42  
    kozi966 wrote:
    Różne, czyli jakie? Określone, czyli jakie?

Jakie - zapytaj producenta danego sprzętu. Jak będzie miał ochotę to ci odpowie.
    Autor tematu dostał certyfikat producenta.
    Zamierzasz podważać ten certyfikat ?

kozi966 wrote:
    Też ci mogę wystawić papier, że możesz grzebać przy jakimś tam sprzęcie.
    Twoje dywagacie to sugestie dla autora, ze jego certyfikat jest bez wartości.
    kozi966 wrote:
    SEP nic nie dopuszcza. Wymagania stawiają komisje kwalifikacyjne i odpowiednie akty prawne (w tym w/w rozporządzenie).
    Kogo idziesz bajerować ? Jest wymóg na skończenie szkoły elektrycznej ? Nie ma.
    karol p
    Level 9  
    Witam ponownie,
    szef nic nie wymaga tylko ma dylemat, BHP oczywiście było ale jest on też odpowiedzialny za wszelkie szkolenia pracownicze (odpowiedzialność dyscyplinarna). W ostateczności zrobię dodatkowe uprawnienia i po sprawie, to nie jest tak duży problem.
    Zgłębiam sprawę i dyskusja kolegów CYRUS2 i kozi966 dużo wyjaśnia, jakby tak jeszcze na koniec objęli wspólny front to byłbym absolutnie pewien :)

Pozdrawiam
    masonry
    Level 30  
    Nie podzielam zdania kolegi kozi, nie znam przepisu nakazującego serwisantowi np. RTV posiadanie uprawnień SEP powyżej 1kV.
    Tak samo jest w kolegi przypadku, ma kolega szkolenia producenckie potwierdzone certyfikatem, ma kolega ważne świadectwo kwalifikacji do 1 kV, ma kolega ważne szkolenie BHP przeprowadzone przez pracodawcę przypuszczam że wykształcenie też kolega me elektryczne lub pokrewne, więc nic więcej koledze do wykonywania swojej pracy nie jest potrzebne.
    Jest wiele urządzeń mających wewnątrz siebie wysokie napięcia, to by znaczyło że wszyscy mechanicy samochodowi, serwisanci sprzętu spawalniczego czy piecyków z zapalarką piezoelektryczną musieliby mieć uprawnienia powyżej jednego kV (śmieszne).
    W zasadzie liczy się napięcie na jakie dane urządzenie zostało wyprodukowane.
    Po za tym świadectwa kwalifikacji lub tgz. uprawnienia SEP nastawione są raczej na urządzenia energetyczne i instalacje elektryczne a nie na obsługę i naprawę ściśle określonego urządzenia.
    Nikt nie dostanie uprawnień SEP na naprawę telewizorów czy RTG.
    To forum nie jest opiniotwórcze ani nie jest prawnicze, wszystkie dywagacje na pograniczu prawa i elektryki dość słabo tu wychodzą bardzo często przez nadgorliwość w stosunku do nie w pełni rozumianych przepisów. Częste straszenie prokuratorem czy ubezpieczycielem, brakiem odszkodowania jest na wyrost i spowodowane raczej jakąś fobią niż praktyką. Tak już jest że prawa nie da się rozumieć i stosować tak wprost jak jest napisane. Nie wszystkie sytuacje przepisy przewidują, nie na wszystko da się znaleźć podstawę prawną.
    Jeżeli ktoś będzie próbował podważyć kolegi kwalifikacje to niech poda podstawę prawną.
    Na pewno kolegi problemu nie da się rozwiązać na tym forum.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    CYRUS2
    Level 42  
    karol p wrote:
    Jestem serwisantem sprzętu dołączonego do sieci 400V, który wewnętrznie wytwarza napięcia rzędu 12kV. Zostałem wyszkolony przez producenta w zakresie napraw i konserwacji tego sprzętu. Jakie świadectwo kwalifikacji powinienem posiadać?
    Czy 1kV wystarczy ze względu na fakt, że maszyna jest podłączona do sieci 400V,

Świadectwo kwalifikacji SEP do prawidłowej eksploatacji maszyny podłączonej do sieci 400V.
    karol p wrote:
    czy powyżej 1kV ponieważ urządzenie wytwarza wewnątrz napięcie 12 kV które muszę mierzyć regularnie? Jeżeli to nie problem to poproszę o podstawę prawną.
    Wszelkie sprawy tego co wewnątrz sprzętu załatwia certyfikat szkolenia u producenta ukończonego z efektem pozytywnym.
    Przeczytaj to co jest napisane na certyfikacie.
    kozi966
    CYRUS2 wrote:
    Autor tematu dostał certyfikat producenta.
    Zamierzasz podważać ten certyfikat ?

Idąc tym tropem, mogę dostać certyfikat szkolenia z obsługi sonela.
    Uprawnia mnie to do wykonania pomiarów tym sonelem?
    Sprzęt może sobie naprawiać, tylko, że potem musi go jeszcze podłączyć do sieci i udowodnić, że działa sprawnie. To jest pomierzyć, wykonać PAT test (dla przenośnych) i bardziej szczegółowy dla stacjonarnych. Okeśla to norma PN-EN 62353.

masonry wrote:
    Nie podzielam zdania kolegi kozi, nie znam przepisu nakazującego serwisantowi np. RTV posiadanie uprawnień SEP powyżej 1kV.

A ja nie podzielam zdania kolegi masonry, po pierwsze dlatego, że nie ma "uprawnień SEP".
    Po drugie dlatego, że nie ma także przepisu zwalniającego z posiadania odpowiednich kwalifikacji.
    Ustawa nie zwalnia w żadnym z paragrafów ze wspomnianego rozporządzenia za to narzuca dodatkowe obowiązki.

Czy wspomniane rozporządzenie w poście #12 zwalnia osobę zajmującą się naprawą/konserwacją takiego sprzętu?
    Zwalnia tylko osoby obsługujące taki sprzęt i to pod warunkiem, że posiada instrukcję i odpowiednie dane znamionowe. Jest to dość jasno napisane.
    masonry
    Level 30  
    kozi966 wrote:
    § 4. Nie wymaga się potwierdzenia posiadania
    kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji
    u użytkowników eksploatujących:
    1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż
    1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW

Kolego zacytowane przez Ciebie rozporządzenie dotyczy osób eksploatujących.
    Nic tam nie pisze o osobach naprawiających urządzenia. Nie można twierdzić że jeżeli serwisantów nie ujęto w tym rozporządzeniu to cytowane rozporządzenie ich również dotyczy. To jest nadinterpretacja.
    Po drugie wyraźnie pisze że dotyczy urządzeń o napięciu nie wyższym niż 1 kV.
    Urządzenia które naprawia autor tematu są urządzeniami zaliczanymi do urządzeń o napieciu do 1 kV, tak jak np. telewizor.
    To wysokie napięcie jest potrzebne do działania wewnętrznych obwodów tego urządzenia i nie jest wyprowadzane poza nie.
    Tak wiec przytoczone rozporządzenie nie ma związku z rozpatrywanym problemem, dlatego powoływanie się na nie jest bezprzedmiotowe i nie rodzi skutku przyczynowo prawnego. Każdy, nawet nie do końca wykształcony prawnik w ciągu kilku minut obali kolegi twierdzenie.
    Co do uprawnień SEP to już w innym temacie dyskutowaliśmy na ten temat i nic nie poradzę na to że kolega uważa iż takowych nie ma.
    Świadectwo Kwalifikacji uprawnia do wykonywania pewnych czynności więc można je również nazywać uprawnieniami, tak samo jak np. prawo jazdy można nazwać uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi zgodnie z posiadaną kategorią.
    Idąc dalej kolegi tokiem myślenia do jakiej grupy urządzeń należy zaliczyć telewizor?
    Zgodnie z przytoczonym rozporządzeniem każdy użytkownik eksploatujący odbiornik telewizyjny musi posiadać uprawnienia SEP powyżej 1 kV.
    A żeby było śmieszniej to serwisant ich posiadać nie musi.
    kozi966 wrote:
    Idąc tym tropem, mogę dostać certyfikat szkolenia z obsługi sonela.
    Uprawnia mnie to do wykonania pomiarów tym sonelem?

Kompletnie nie trafiony przykład, i nie wierzę że kolega nie rozumie różnicy.
    kozi966 wrote:
    Sprzęt może sobie naprawiać, tylko, że potem musi go jeszcze podłączyć do sieci i udowodnić, że działa sprawnie

Sam kolego przyznałeś że sprzęt może naprawiać.
    Na podłączenie go do sieci i udowodnienie że działa prawidłowo wystarczy mu ŚK do 1kV bo do takiego napięcia podłącza się ten sprzęt.
    User removed account
    Level 1  
    kozi966
    masonry wrote:
    Kolego zacytowane przez Ciebie rozporządzenie dotyczy osób eksploatujących.

Eksploatacja - wykonywanie prac w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym. Z definicji.
    masonry wrote:
    Nic tam nie pisze o osobach naprawiających urządzenia.

Czym jest według ciebie remont lub konserwacja? Tym sposobem możesz powiedzieć, że przy naprawie instalacji elektrycznej nie jest potrzebne ŚK.
    masonry wrote:
    Urządzenia które naprawia autor tematu są urządzeniami zaliczanymi do urządzeń o napieciu do 1 kV, tak jak np. telewizor.

Nie widzisz różnicy pomiędzy słowami obsługa a naprawa. Gdyby rozporzadzenie kazało posiadać ŚK przy obsłudze urzadzeń do 1kV i 20kW to byś nie mógł włączyć telewizora lub czajnika elektrycznego bez tego, a tak możesz. Dlatego też lekarz obsługujący to urządzenie nie musi mieć ŚK.
    masonry wrote:
    To wysokie napięcie jest potrzebne do działania wewnętrznych obwodów tego urządzenia i nie jest wyprowadzane poza nie.

Jak sprawdzi zatem czy to "wysokie napięcia" działa po naprawie? Wymieni element, zamknie urządzenie, poda napięcie i będzie czekał aż coś "buchnie"? No moim zdaniem, chyba nie. Ale to prawda, moge się mylić.

masonry wrote:
    Co do uprawnień SEP to już w innym temacie dyskutowaliśmy na ten temat i nic nie poradzę na to że kolega uważa iż takowych nie ma.

Nie rozumiemy się, kompletnie. SEP, jako Stowarzyszenie, nie wystawia żadnych świadectw kwalifikacji. Wystawiają je Państwowe Komisje Kwalifikacyjne. Czy teraz wystarczająco jasno się wyraziłem?

masonry wrote:
    Idąc dalej kolegi tokiem myślenia do jakiej grupy urządzeń należy zaliczyć telewizor?
    Zgodnie z przytoczonym rozporządzeniem każdy użytkownik eksploatujący odbiornik telewizyjny musi posiadać uprawnienia SEP powyżej 1 kV.

Obsługujący nie.
    masonry wrote:
    Sam kolego przyznałeś że sprzęt może naprawiać.

Bez napięcia i owszem. Pod napięciem nie.

Był juz podobny temat, gdzie sam administrator grupy medycznej się wypowiadał:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9076581#9076581
    masonry
    Level 30  
    kozi966 wrote:
    Nie widzisz różnicy pomiędzy słowami obsługa a naprawa. Gdyby rozporzadzenie kazało posiadać ŚK przy obsłudze urzadzeń do 1kV i 20kW to byś nie mógł włączyć telewizora lub czajnika elektrycznego bez tego, a tak możesz. Dlatego też lekarz obsługujący to urządzenie nie musi mieć ŚK.

Widzę różnicę miedzy obsługą a raczej eksploatacją, a naprawą.
    Chodzi mi o to że dane urządzenie jest urządzeniem o napięciu do 1kV dlatego osoba je eksploatująca nie musi posiadać ŚK. Natomiast do naprawy tego urządzenia wystarczy ŚK do 1kV.
    Nie ma przepisu wymagającego posiadanie ŚK dostosowanego do wielkości napięcia panującego w naprawianym urządzeniu.
    Czy kolega twierdzi że mechanik samochodowy (elektromechanik) musi posiadać ŚK powyżej 1kV?
    Czy serwisant telewizorów również takie uprawnienia musi posiadać? (przecież w środku telewizora są elementy znajdujące się pod napięciem kilkunastu i więcej kV)
    Czy kolega twierdzi że zgodnie z rozporządzeniem elektro-monter pracujący w oświetleniu ulic (przykładowo ENEOS), do naprawy lamp wyładowczych musi posiadać ŚK powyżej 1kV?
    Ja wiem że nie musi, mimo że w takiej lampie również występują napięcia powyżej 1 kV.
    Co do podanego linku to nie bardzo jest na temat mimo że wypowiedział się w nim admin grupy medycznej. Do przeglądania grupy medycznej nie mam uprawnień a może upoważnienia sam nie wiem. :D

kozi966 wrote:

Nie rozumiemy się, kompletnie. SEP, jako Stowarzyszenie, nie wystawia żadnych świadectw kwalifikacji. Wystawiają je Państwowe Komisje Kwalifikacyjne. Czy teraz wystarczająco jasno się wyraziłem?

Teraz rozumiem o co koledze chodzi, ale to już jest zwykłe czepianie szczegółów dla bicia piany. :cry:
    Wszyscy rozumieją o co chodzi a kolega dzieli włos na czworo. :D
    User removed account
    Level 1  
    kozi966
    masonry wrote:
    Natomiast do naprawy tego urządzenia wystarczy ŚK do 1kV

Kolega autor tematu napisał, że musi mierzyć napięcia (14kV) wewnątrz przedmiotu naszej dyskusji dość regularnie. Ja przynajmniej tak to zrozumiałem.
    Czy według ciebie pomiar napięcia powyżej 1kV może wykonywać osoba która ma kwalifikacje do 1kV?
    Inaczej, mogę sobie mierzyć napięcie na transformatorze 6/04kV po stronie pierwotnej mając ŚK do 1kV? Wg. mojej wiedzy nie mogę.
    User removed account
    Level 1  
    kozi966
    Według mojej wiedzy w definicji urządzenia zawiera się także odbiornik. To jest, że odbiornik jest urządzeniem odbierającym i wykorzystującym paliwo, energię elektryczną, itd.

Ze słownika języka Polskiego
    Quote:
    urządzenie
    1. «mechanizm lub zespół mechanizmów, służący do wykonania określonych czynności»
    User removed account
    Level 1  
    piotrek2914
    Level 16  
    Zastanawiam się nad stwierdzeniem: (...)urządzenia(...) przetwarzające (...) energię elektryczną. Ktoś może mi powiedzieć co to dokładnie oznacza bo czytam świadectwo kwalifikacyjne oraz internet i sam się już gubię. Szczególnie gdy urządzenie to tylko maly generator HV i tylko taką funkcję pełni...
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    piotrek2914 wrote:
    Zastanawiam się nad stwierdzeniem: (...)urządzenia(...) przetwarzające (...) energię elektryczną. Ktoś może mi powiedzieć co to dokładnie oznacza bo czytam świadectwo kwalifikacyjne oraz internet i sam się już gubię. Szczególnie gdy urządzenie to tylko maly generator HV i tylko taką funkcję pełni...

Nie tylko Ty się gubisz, temat z pozoru błahy, a widać najlepsi się w nim gubią. Prosta sprawa stała się nie do rozwiązania :D
    User removed account
    Level 1  
    CYRUS2
    Level 42  
    kozi966 wrote:
    Kolega autor tematu napisał, że musi mierzyć napięcia (14kV) wewnątrz przedmiotu naszej dyskusji dość regularnie. Ja przynajmniej tak to zrozumiałem.
    Czy według ciebie pomiar napięcia powyżej 1kV może wykonywać osoba która ma kwalifikacje do 1kV ?
    Nawet takiego świadectwa nie potrzebuje.
    Masz wątpliwości ?
    To przeczytaj co jest na twoim świadectwie SEP napisane.
    Jest wyszczególniony dokładnie rodzaj sprawdzonych kwalifikacji.
    CYRUS2
    Level 42  
    15kVmaciej wrote:
    Transformator niewątpliwie jest urządzeniem w naszym, energetycznym sensie.
    Tego świadectwo kwalifikacji powyżej 1kV dotyczy.
    15kVmaciej wrote:
    (trafo SN)To nie odbiornik. Natomiast wątek tyczy odbiornika i tego w naszych regulacjach nie ma.
    Dokładnie jest tak,jak pisze kolega 15kVMaciej.
    Bez sensu jest wyrywanie z kontekstu napięcia 14KV.
    Czy trzeba klarować na forum elektrycznym, że inne są zasady pomiaru napięcia na trafie SN, a inne zasady pomiaru napięcia na kineskopie TV.
    To zupełnie nie ta bajka.
    To dotyczy używanych przyrządów, osprzętu i BHP.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    15kVmaciej wrote:

Widocznie ja, kilku kolegów i masonry nie zaliczamy się do najlepszych..

Pisałem ogólnie i nie miałem akurat Was na myśli.

15kVmaciej wrote:
    No i problem narasta. Jakie kursy i świadectwa są potrzebne żeby naprawić lampę wyładowawczą ~230V z zapłonnikiem 4kV? Bo to nie odbiornik, ale urządzenie przetwarzające. :)

Mam uprawnienia pkt 7 na sieci elektrycznego oświetlania ulicznego. Czytając temat mam wrażenie, że nie mogę wymienić zapłonnika w OUS 250 :D Potrzebny jest certyfikat producenta, specjalne szkolenie, czy co jeszcze?
    Mogę napisać do producenta i spytać ;)
    kozi966
    Inaczej sformułuję stwierdzenie, bo i tak się nie dogadamy zapewne.
    W rozporządzeniu zapisano:
    Quote:

Grupa 1. Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną:
    (...)
    3. urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;

Na napięcie znamionowe. Ok, ten przykład z trafem jest chybiony.
    Mnie tam jednak dalej nie pasuje, że wystarczy tylko do 1kV.
    Przecież ten element HV coś zasila, coś co ma napięcie znamionowe >1kV (lampa rentgenowska).
    Łukasz się zaoferował, że podskubie producenta o informację, to się dowiemy ;)

Świadectwa kwalifikacji a napięcia wewnątrz serwisowanych urządzeń
    CYRUS2
    Level 42  
    kozi966 wrote:
    Mnie tam jednak dalej nie pasuje, że wystarczy tylko do 1kV.
    do 1kV to uprawnienia SEP.
    kozi966 wrote:
    Przecież ten element HV coś zasila, coś co ma napięcie znamionowe >1kV (lampa rentgenowska).
    Ale to "coś" to lampa rentgenowska. Uprawnienia SEP dotyczą energetyki - przetwarzania energii elektrycznej.
    Nie ma tam słowa o lampach rentgenowskich.
    Bo lampa rentgenowska ma się tak do energetyki jak "pies do jeża".
    kozi966
    CYRUS2 wrote:
    Uprawnienia SEP dotyczą energetyki

Świadectwa kwalifikacji oparte są o prawo energetyczne które reguluje, że urządzenia przyłączone do sieci, projektowane, budowane, importowane, itd. muszą także spełniać wymagania innych ustaw. W tym przepisach prawa budowlanego, o ochronie przeciwporażeniowej, o ochronie przeciwpożarowej, o systemie oceny zgodności.
    Zatem odnoszą się nie tylko do szeroko pojętej energetyki.
    User removed account
    Level 1  
    kozi966
    15kVmaciej wrote:
    Dochodzimy do wniosku że monter lini WN może iść i naprawiać defibrylator czy aparat Roentgena.

Tylko ty dochodzisz do takich wniosków, bo nie czytasz całego wątku tylko starasz się odpowiedzieć na sobie wybrany temat. Do którego się de facto przyczepiłeś.
    15kVmaciej wrote:
    Nie rozumiem przed czym takie świadectwo ma go uchronić ewentualnie w czym pomóc.

W razie W* to on (lub jego pracodawca) będzie musiał udowodnić, że posiadał odpowiednie kwalifikacje i papiery. Wtedy nasz wymiar sprawiedliwości postara się wyszukać wszystkie akty od konstytucji po rozporządzenia i normy stykające się z tematem.
    Jeżeli nie będzie W*, to nawet certyfikatu nie będzie musiał mieć, bo nic nie będzie musiał nikomu udowadniać (no może poza właścicielem sprzętu, który sobie zarzyczy).
    mawerix123
    Level 39  
    Tu nie będzie jednoznacznej odpowiedzi na zapytanie autora...

karol p moim zdaniem może i trochę nad wyrost ALE w tej sytuacji jeśli masz taką możliwość to zrób kwalifikacje do 15kV pracodawca powinien pokryć koszty, w razie "W" będziesz miał komplet uprawnień i będziesz kryty z każdej strony bo patrząc po przedmówcach to kiedy dojdzie do takiej nieszczęsnej sytuacji czego nikomu nie życzę to podejrzewam że zależało będzie jak ktoś będzie interpretował przepisy.

Czytając ten temat przypomniał mi się jeden z odcinków "Świata według Kiepskich" odc. 270
    User removed account
    Level 1  
    kozi966
    Przestań wklejać jakieś offtopowe materiały w postaci nic nie wprowadzających do tematu filmów youtube.
    15kVmaciej wrote:
    Czyli w tym momencie całą odpowiedzialność za W* bierze na siebie wytwórca i nie strasz jakimiś sądami zwykłego obatela.

Gdyby to było takie proste jak piszesz, to sądów byśmy niepotrzebowali. Napisałeś do producenta, że poświadcza owe wzięcie na siebie odpowiedzialności? Ja czekam aż Łukasz to zrobi. Co więcej, chciałbym mieć taki papier, że jak coś spartole, to odpowiada producent mimo, że ja serwisowałem.
    mawerix123 wrote:
    zależało będzie jak ktoś będzie interpretował przepisy.

A w Polskich sądach można dostać dwa różne wyroki za dokładnie tą samą sprawę (z takimi samymi dowodami).