Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SMS-5100 2.1 - dodanie kolejnych głośników

17 Sty 2016 21:35 2424 11
  • Poziom 14  
    Witam,

W altance mam zainstalowany zestaw 2.1 Samsung SMS-5100, (sub-25W, satelity2x7,5W 4Och) gra mocno, czysto i jest tani.
    ale chciałbym dołożyć 4 dodatkowe głośniki , tak żeby w każdym rogu znajdował się głośnik, oraz w połowie altany, ponieważ aktualnie osoby siedzące bliżej głośników marudzą żeby ściszyć muzykę, a te na drugim końcu stołu marudzą że jest za cicho.
    Jak podpiąć dodatkowe głośniki, tak żeby niczego nie spalić?
    Czy wpiąć je równolegle, czy szeregowo??

Altana ma wymiary 6,5x3,5, aktualnie głośniki znajdują nie na krótszej ściance (kolor czerwony na rysunku), teraz chcę aby było dodatkowo w połowie altany i na jej przeciwległym końcu (zielony kolor).

Ewentualnie chciałbym dodać przynajmniej 2 szt na rogach, jeśli miało by to coś zmienić na plus :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 10  
    Podłącz równolegle. Przy tej "klasie" sprzętu nic im sie nie stanie.
    Moderowany przez telecaster1951:

Za taką poradę należy się Koledze ostrzeżenie. Połączenie równoległe obniży prób obciążenia o połowę, co doprowadzi do uszkodzenia sprzętu!
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 14  
    Wymyśliłem jeszcze inny plan, mam w domy sub z Logitech 5.1
    Nie chciałem go używać, ponieważ źródłem sygnału będzie telefon lub mp3, a więc sygnał stereo i wtedy zagrały by mi tylko 2 głośniki, ale przecież mogę zmostkować wejścia i wtedy podpiąć wszystkie głośniki.
    Zastanawiam się tylko czy do mostkowania użyć jakiejś diody, czy nie. Wydaje mi się że nie będzie to konieczne, ponieważ rozdzielacze sygnału nie mają wewnątrz żadnej elektroniki.

Lub rozwiązanie numer dwa. Głośniki które mam mają 4 Ohm, a wewnątrz znajduje się głośnik 8 Ohm i jakiś kondensator. Wywalam kondzior, łącze głośniki równolegle i uzyskuje 4 Ohm.
    Tylko jeszcze pytanie techniczne, czy impedancja i rezystancja to to samo, ponieważ te 4 Ohm to wynik z miernika, a nie jestem pewien czy mogę sobie po prostu ją tak zmierzyć.
  • Poziom 14  
    Widzę że brak odpowiedzi, to może dorzucę zdjęcia obrazujące o co mi chodzi.
    Samsung SMS-5100 2.1 - dodanie kolejnych głośników Samsung SMS-5100 2.1 - dodanie kolejnych głośników Samsung SMS-5100 2.1 - dodanie kolejnych głośników

CN2, CN3 i CN4 to wejście dla głośników głównych, satelitek i centralnego. Następnie sygnał idzie na potencjometr widoczny na 2 i 3 zdjęciu i przechodzi na złącze CN1, którym wędruje do subwoofera, gdzie jest przesyłany do pozostałych głośników.
    Mostki chciałbym porobić właśnie na złączach CN2, CN3 i CN4 przed potencjometrem.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Podłącz równolegle z fabrycznymi satelitkami, nic się nie stanie. Dla ścisłości - środku siedzi czterokanałowy TDA, w którym dwa kanały są zmostkowane dla subwoofera i tam musi być minimum 4Ω, dwa idą pojedynczo na satelitki. Te od satelitek obsługują obciążenie 2Ω, a seryjne satelitki mają 4Ω. Możesz więc równolegle z nimi podłączyć głośniki 4Ω, i będzie OK.
  • Poziom 14  
    Dzięki za info. Sprecyzuj jeszcze o którym wzmacniaczu piszesz. Czy o Samsungu, czy o Logitech??
    Na fotkach jest to Logitech X-530 i jego będę wykorzystywał. Nawet dziś go już zainstalowałem :)
  • Poziom 20  
    Miałem na myśli Samsunga. Natomiast jeśli chcesz Logitecha - faktycznie, wystarczy tylko połączyć wejścia, i powinno śmigać. Weź tylko pod uwagę, że przy takim rozwiązaniu sygnał z telefonu może być nieco cichszy niż normalnie. ;)
  • Poziom 14  
    Na moje potrzeby nie musi być głośno, rozchodzi się tylko o to żeby dźwięk był rozłożony po wszystkich rogach altany, bo wcześniej osoby z jednej strony prosiły o ściszenie, a te z drugiej marudziły ze jest za cicho.
    Ale testowałem również go na MAX, więc spokojnie można potańcówkę zrobić :)

Zainstalowałem mieszany zestaw, czyli Sub + 2głośniki z zestawu X-530 (minimum jeden musi zostać po w nim jest całe sterowanie), a pozostałe trzy głośniki z Creative G500 THX, niestety mimo że mają większą moc (32W RMS vs 7,4W RMS), grają trochę ciszej i tego nie rozumiem..
    Szukam jeszcze info, czy wzmacniacz w X-530 zniesie dwa głośniki podpięte równolegle. Bo mi zalegają w szafie :)
  • Poziom 20  
    Te z Creative'a są po prostu mniej wydajne - przy tej samej mocy wzmacniacza grają ciszej. :D Masz może dojście do wzmacniacza w Logitech? Spisując oznaczenie z układu scalonego odpowiedzialnego za wzmacniacz, dałoby się sprawdzić czy jest jakieś pole do manewru.

EDYCJA: Sprawdziłem w innych tematach, są wykonane na tym samym wzmacniaczu co Samsung. Jeśli więc oryginalne satelitki mają 4Ω, możesz podłączyć równolegle z nimi drugi głośnik 4Ω.
  • Poziom 14  
    Postaram się jutro go rozebrać i cyknąć fotki, ale będzie kłopot, bo tam strasznie ciasno.
    Na elektrodzie znalazłem takie zdjęcie i info że są tam 2 końcówki mocy TDA7377

i takie info:
    Cytat:
    "Końcówki te widzę pracują w dwóch odmiennych trybach :
    - jedna jako 4 kanałowa z separacją stało prądową głośników w postaci kondensatorów oraz --druga jako 2 końcówki w układzie mostka. "

James596 napisał:

EDYCJA: Sprawdziłem w innych tematach, są wykonane na tym samym wzmacniaczu co Samsung. Jeśli więc oryginalne satelitki mają 4Ω, możesz podłączyć równolegle z nimi drugi głośnik 4Ω.

Ok w takim razie postaram się jutro podpiąć kolejne satelitki i zobaczymy co się będzie działo.
    Głośniki oglądałem. W środku jest głośnik 8Ω i jakiś kondziol, niestety zalany klejem i nic na nim nie widać, a specyfikacja mówi że są to 4Ω satelitki.
  • Poziom 20  
    Czyli spokojnie można spinać równolegle. Jeśli nie będziesz tego używał do nagłaśniania dyskoteki, powinno być poprawnie. :D
  • Poziom 14  
    Pół roku mi zajęło podpięcie dodatkowych głośników :)
    Właśnie skończyłem robotę, teraz w altance pracuje zestaw 7+1.
    Na chwilę obecną zamykam temat i oby taki pozostał, no chyba że się coś wypali :)