Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłaczenie prądu na ogród do lamp+gniazdko

17 Sty 2016 22:54 960 17
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich mam pytanie założyłem 2 lampy na ogród + do tego chcę mieć na końcu gniazdko do prądu na miejscu 3 ( zamiast lampy ) ale chcę aby było ono nie zależne od zapalonych lamp - położony mam przewód 3*1,5 w drucie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator Elektrycy
    Krystianmila napisał:
    Witam wszystkich mam pytanie założyłem 2 lampy na ogród + do tego chcę mieć na końcu gniazdko do prądu na miejscu 3 ( zamiast lampy ) ale chcę aby było ono nie zależne od zapalonych lamp - położony mam przewód 3*1,5 w drucie.

A gdzie ten przewód jest? w ziemi? na elewacji?
    Poza tym, nie da się tego wykonać tak jak chce kolega.
    To znaczy da się, z wykorzystaniem dodatkowego obwodu.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    niewolno2 napisał:
    W ten sposób się tego nie realizuje, nie miesza się obwodów oświetleniowych z gniazdami.

To po pierwsze. Po drugie, patrząc przez pryzmat produkowanego osprzętu tj. gniazd wymagane jest by zasilać to gniazdo kablem o przekroju 2,5mm². Dodatkowo, warto wiedzieć, że obwód gniazd zewnętrznych powinien mieć stosowne do przekroju i IPZ zabezpieczenie. Nie wspominam nawet o wyłączniku różnicowo-prądowym.

Jedyna słuszna opcja YKY 2,5mm² od rozdzielnicy do miejsca gdzie obecnie jest 3 lampa. Zabezpieczony przez RCBO B16/IΔn=30mA.
  • Poziom 6  
    A np można było by zrobić do lamp + i - a na gniazdko wspólny - i osobny + ( mogę to zrobić na osobne wtyczki nie będzie to podłączone na cały czas ) potrzebne gniazdko tylko na np. radio.
    Nie nie można. W gniazdkach nie ma ani plusa, ani minusa. Mamy prąd przemienny. To że są 3 żyły w kablu/przewodzie nie oznacza, że można wszystkich używać do przesyłania prądu. Trzecia, żółto-zielona żyła jest święta - nieruszalna.
  • Poziom 6  
    Przewód jest w rurce i w ziemi.
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Krystianmila napisał:
    A np można było by zrobić do lamp + i -

Nie można. W instalacji prądu przemiennego nie ma plusów i minusów.
    kozi966 napisał:
    YDY, YKY,... ?

Dobrze wiesz że jest tam YDYpżo ;)
  • Moderator - Elektryka
    pol102 napisał:
    Dobrze wiesz że jest tam YDYpżo ;)

To wiemy... ;) Chodzi o to, żeby autor potwierdził...
  • Poziom 6  
    ydy to biały taki mam - a czarny to yky ( nie )
  • Moderator - Elektryka
    Krystianmila napisał:
    ydy to biały taki mam

No to sorry ale nie nadaje się on do układania w ziemii, nawet w rurce.
  • Poziom 6  
    Dziękuję bardzo koledzy za pomoce informacje, mogłem położyć yky i 4 żyłowy było by bez problemu. Pozdrawiam Krystian.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Przewody o izolacji i powłoce polwinitowej... powłoka o strukturze gąbki. Jestem bardzo ciekawy jaki był wynik ostatnich pomiarów przy przeglądzie okresowym. Przeglądu pewnie nigdy nie było...

Summa summarum: obwód oświetlenia zewnętrznego do odłączenia.

Gdybym miał zaproponować jakąś opcję to:
    -obecny przewód zasilający wykorzystać jako zasilanie rozdzielnicy natynkowej o stosownie wysokim IP i zamontować ją w miejscu gdzie przewód wychodzi ze ściany budynku. W tejże rozdzielnicy zabezpieczenia RCBO B10 (chyba że warunek samoczynnego wyłączenia zasilania nie będzie wychodzić). Kable do lamp i gniazda o stosownym przekroju. Resztę dostosować do tego rozwiązania.
    Rozwiązanie słabe ale skuteczne.

Rozwiązaniem dużo lepszym jest po prostu dołożenie już od rozdzielnicy mieszkaniowej dwóch niezależnych kabli YKY i zabezpieczenie ich niezależnie od reszty budynku.
  • Moderator - Elektryka
    pol102 napisał:
    Gdybym miał zaproponować jakąś opcję

Ale komu to proponujesz? Wytłumaczyłeś już kwestię "plusów i minusów", to teraz czas na lekcję drugą: co to jest RCBO i SWZ... :D
  • Poziom 6  
    Dziękuj bardzo i pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Krystianmila napisał:
    mogłem położyć yky i 4 żyłowy było by bez problemu

Nie! Dwa kable- dwa obwody (proszę zapoznać się z definicją obwodu elektrycznego). Jeden obwód oświetleniowy, drugi- minimum 2.5mm²- obwód gniazda zabezpieczony dodatkowo wyłącznikiem różnicowoprądowym.
    Sposób ułożenia też świadczy o iluzorycznej wiedzy w tym zakresie...

Krystianmila napisał:
    Dziękuj bardzo i pozdrawiam.

Również pozdrawiam.

Aby skorzystać z pomocy forum to należy posiadać minimum wiedzy w danym temacie. Ponieważ autor tematu tego minimum wiedzy nie posiada, to nie spełnia wymogów, i dlatego temat zostaje zamknięty.