Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej - metalowe słupki i nietypowy zawias

18 Sty 2016 01:09 7869 24
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

Chciałabym założyć napęd do bramy wjazdowej, niestety jest dość nietypowe zawias. Nie jest on w świetle bramy, a na wewnętrznej części słupka.
    Załączam zdjęcia poglądowe.
    Uprzedzając pytania - wymiana bramy jest niemożliwa.
    Brama jest równa - tzn słupki są w pionie - zostało to poprawione, proszę nie sugerować się tym na zdjęciu.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej - metalowe słupki i nietypowy zawias\

Dziękuję
    Malwina
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Mareczny napisał:
    Podaj odległość słupka stalowego od krawędziaka z prawej strony.

92 cm od krawędzi słupa do początku krawędziaka

Pozdrawiam
  • specjalista -automatyka bramowa
    Po lewej wejdzie standard, natomiast po prawej nawet jak zastosowac b. wąskie napędy typu np Aprimatic Raider ( szerokość poniżej 8 cm) to i tak trochę mało miejsca - oś zawieszenia siłownika przy słupku powinna był w odległości chociaż 8 cm od osi zawiasu a u ciebie bez cięcia płota po prawej nawet 5 cm się nie zmieści.
    Jeśli koledzy na forum nic sprytniejszego nie wymyślą to moźna spróbować zamocować bardzo wąskie siłowniki ramieniowe na szczycie słupków - np Came Flex lub Stylo - ze zwykłym ramieniem łamanym które przy otwarciu nieco wylezie nad płotem do sąsiada albo jak i tego nie można to są do niego ramiona/ szyny ślizgowe które nie wychodzą poza obrys słupka przy otwarciu i wtedy siłowniki można zamocować niżej.
  • Poziom 31  
    Tutaj nawet podziemny będzie ciężko dopasować.
  • Poziom 10  
    bartek_p napisał:
    Tutaj nawet podziemny będzie ciężko dopasować.

Niestety, brama jest strasznie dziwna + spadek terenu. Najłatwiej byłoby ją wymienić ale niestety musi zostać. Płot który widać po prawej stronie jest między wjazdem a ogrodem ale nie mogę go przesunąć.

Myślałam również o CAME STYLO ale nie wiem jak jakością i niezawodnością. Dodatkowo mój niepokój budzi lokalizacja zawiasów, czy to nie będzie problem?

Pozdr.
    Malwina
  • Poziom 31  
    Proponuje poszukać doświadczonego montażysty na miejscu, który przyjedzie, zobaczy i coś dobierze. Sam wybór napędu, nawet jeśli będzie trafiony, to tylko połowa sukcesu. Druga połowa, może nawet ta wieksza, to jego montaż. Jak teren za płotem jest Twój to można wyciąć w nim dziurę i wtedy założysz każdy napęd, tylko może z estetyką będzie kiepsko. A jak maaz kasę to kombinuj z podziemnym, bo powinien podejść. Spadek terenu to nie problem.
    Są też tanie chińskie napędy, których nikomu nie polecam bo to szajs, ale może akurat tu podejdą.
  • Poziom 10  
    bartek_p napisał:
    Proponuje poszukać doświadczonego montażysty na miejscu,

I to jest problem ponieważ czegoś takiego tutaj nie ma, dlatego muszę zasięgnąć porady żeby wiedzieć co i jak.
  • Poziom 14  
    Widziałem kiedyś w bardzo wąskim miejscu wariant z odwróconym siłownikiem (czyli przy zawiasie ramie siłownika a nie silnik), jakoś działało a tu i tak chyba belka płotu nie pozwala na pełne otwarcie ;)

Przychodzi mi jeszcze na myśl takie mocowanie siłowników. Przepraszam za uproszczony rysunek, ale chyba wiadomo o co chodzi.

• Poziom 31  
    Przeróbka bramy będzie tańsza niż napęd podziemny.
    Dodatkowo później płacisz tylko za jeden siłownik :)

Nie mów mi że w Łodzi nie ma nikogo kto montuje napędy do bram.
  • Poziom 13  
    Siłownik jeden na lewą stronę.
    Połączyć obie połówki zawiasami na zewnątrz co umożliwi otwieranie w razie potrzeby tylko jednej.
    No ja bym wyciął te pseudo zawiasy/górne chyba są odwrotnie zamontowane/
  • Poziom 10  
    Mareczny napisał:
    Nie taniej będzie wezwać ślusarza , by przerobił bramę na pojedyncze skrzydło ? Jest bardzo wąska , 2,6 metra światła

Taka opcja odpada ponieważ nie będzie można otworzyć bramy z zaparkowanym w środku autem, tam jest niecałe 7m od bramy do bramy garażowej

bartel_p napisał:
    Nie mów mi że w Łodzi nie ma nikogo kto montuje napędy do bram.

Niestety nie mieszkam od dłuższego czasu w PL, tutaj napędy elektryczne do bram są mocno egzotyczne a jeśli już ktoś montuje to instalatorów jest na lekarstwo, nikogo w mojej okolicy
  • Poziom 31  
    Poszukaj w necie rysunku montażowego napędu podziemnego. Jest stosunkowo drogi, ale powinien pasować bez przeróbek bramy.
    Cytat:
    tutaj napędy elektryczne do bram są mocno egzotyczne

??? Jeśli to nie tajemnica - znaczy gdzie?

Cytat:
    Poszukaj w necie rysunku montażowego napędu podziemnego. Jest stosunkowo drogi, ale powinien pasować bez przeróbek bramy.

Podziemne by podeszły ale wiąże się to ze sporą rewolucją przy słupkach - u ciebie wszędzie asfalt a trzeba zrobić fundamenty i komory na siłowniki przy słupkach a i cena taka sporawa (1,5-2x drożej niż zwykłe) - a jeszcze odwodnienie (skrzynki nie są hermetyczne i muszą mieć odprowadzenie wody- znaczy same napędy są wodoszczelne ale do pewnych granic - nie mogą leżeć pół roku w wodzie ) - o ile nie mieszkasz w słonecznym kraju. No i sprawa zawiasów - powinny być od światła bramy symetrycznie w połowie grubości słupka (czyli "normalnie") - oś dźwigni siłownika wystająca z ziemi (w zależności od typu siłownika) jest jednocześnie dolnym zawiasem lub chociaż powinna pokrywać się z osią zawiasów - inaczej trzeba użyć dodatkowego suwaka.
    Właściwie jeśli już to można użyć podziemnego po prawej a po lewej standardowego - sporo taniej i o połowę mniej roboty.

Inne podejście: jednoskrzydłowej się nie da bo brak miejsca więc może spróbuj łamanej / harmonijkowej (ang bi-folding gate - poszukaj w necie). Zasada działania mniej więcej taka:

A filmik z działania takowej tutaj (post #8):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13122400#13122400

W Polsce były gotowe zestawy Gateo ale chyba firma już nie żyje.
    Tutaj filmik z działania takiej:

https://www.youtube.com/watch?v=hKa9rCp4_nM

Jeśli masz możliwość zrobienia (sam albo jakiś ślusarz) takiego czegoś to daj znać - opiszę ci dokładniej konstrukcję - ogólnie konstrukcja jest na dole bramy i może być czysto cięgłowa - jak w poście z elektrody (ale widać ją od chodnika i nieco odstaje) , lub cięgłowo - zębatkowa (jak ta na YT - schowana pod bramą i od podwórka - mniej widoczna).
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie i z góry dziękuję za zainteresowanie.
    Jakakolwiek modyfikacja bramy nie wchodzi w grę, brama musi pozostać w obecnym kształcie, wyglądzie i sposobie otwierania. Czy siłownik CAME STYLO jest godny polecenia ? Wygłada na to, że jest to jedyne rozwiązanie, które będzie pasowało.

W ostateczności mogę przeanalizować wycięcie stosownego otwory w płocie po prawej stronie, ale chciałaby aby była to ostateczność. Jak ewentualnie powinien wyglądać uchwyt/mocowanie siłownika do słupka? Ktoś wspomniał, że miedzy osią obrotu zawiasów a osią montażu siłownika musi być pewien dystans.

Pozdrawiam
    Malwina
    Jeśli niczego nie można przerobić to tak czy siak czeka cię wcięcie się w prawy płot. Te zawiasy są tak idiotycznie zamocowane, że po po otwarciu bramy za skrzydłem po prawej stronie nie ma miejsca W OGÓLE.
    Nawet wąskie ramieniówki potrzebują trochę miejsca - oś zawiasu musi być odsunięta od osi obrotu ramienia CHOCIAŻ na pół grubości siłownika (plus z 1-2 cm zapasu na luzy). Mocowanie siłownika bezpośrednio do słupka jest niemożliwe bo środek siłownika wypadnie na osi obrotu zawiasu więc:
    po lewej (tam gdzie więcej miejsca) trzeba do słupka przymocować blachę która odsunie go od osi zawiasu, po prawej dodatkowo trzeba wyciąć niszę na siłownik i być może nieco miejsca na ramię (chyba że siłownik zamocujesz wysoko i ramię puścisz nad płotem.

To by tak wyglądało:

A tak wyglądają dwóch rodzajów ramiona Stylo (to ślizgowe po prawej to +300 zł):

Tutaj dema podchodzących siłowników:

Nice Walky - mocny ale szerszy niż Came (9 cm szer., uchwyty bez przeróbek mają 13 cm szer.)

https://www.youtube.com/watch?v=D8Jug-rF3vE

Came (gdzies pośrodku filmu Stylo - i pokazane ślizgowe ramię zmniejszające wystawanie na otwartej bramie. Siłownik z mocowaniem ma 8 cm szerokości)

https://www.youtube.com/watch?v=7mhJWgEZa1I
  • Poziom 10  
    Po długich rozmyślaniach stanęło na przeróbce/usunięciu kawałka płotu z prawej strony.

Co sądzą Panowie o napędzie Beninca BOB30 230v i co to jest enkoder o czy go potrzebuje? Jak widać na zdjęciach brama jest pełna + rejon mocno wietrzny więc nie chciałbym mieć problemów z otwieraniem bramy w takich warunkach.

Dziękuję
    Jeśli stanęło ma Benincy to wg mnie ( może koledzy dopiszą..) nie ma sensu pchać się w zestaw 24V z enkoderami. O 1000 zł tańszy zestaw z siłownikami 230 V załatwi sprawę ( no jeśli nie ma nacisków na bezpieczeństwo typu małe dzieci małe psy wrażliwi sąsiedzi - wtedy dopiero zestaw z enkoderami będzie na miejscu).
  • Poziom 10  
    Mam na myśli konkretnie coś takiego:

Napęd BOB30

i do tego uchwyt

To powinno dać mi możliwość odsunięcia osi obrotu siłowników o 5cm od osi zawiasów.
  • Poziom 10  
    Mareczny napisał:
    Uchwyty będą musiały być ze względu na dziwny zawias odstawione od osi słupka , ...... Czyli zamieszczone przez Ciebie uchwyty się nie nadają - chyba , że zostaną odstawione od słupka pod kątem , takim , jak pracują zawiasy. .....Czyli co najmniej o 100 mm.

Byłbyś proszę tak miły i zrobił odręczny szkic bo nie bardzo mogę zwizualizować Twoje słowa
  • Poziom 39  
    Moim zdaniem można to zautomatyzować zwykłym siłownikiem tubowy np. 414 tylko trzeba go zamontować na górze skrzydła . Uchwyt/ucho na skrzydle lekko wysuniete, odsadzone na zewnątrz od strony wjazdu, a mocowanie siłownika można zrobić tuż za drewnianym słupem do dodatkowego profila zamontowanego zdzłuż górnej krawędzi płotu. Profil ten musi być zwiazany ze słupkiem stalowym i drewnianym.

• Poziom 14  
    Witam
    Do takiej bramy Beninca bob21 wystarczy, jest tańszy niż bob 30.
    Co do montażu siłownika z prawej strony to do głowy przychodzi mi jeszcze jedno rozwiązanie.
    Można w płocie zrobić wahliwy element z desek płotu, tzn połączyć kilka desek jakąś blaszką i zamontować to na zawiasie w miejscu gdzie będzie siłownik. Kiedy brama otwierałaby się siłownik wypychałby ten wahliwy element na zewnątrz (na prawą stronę), a jakby sie zamykała to tak klapka z deskami sama opadała by, można też założyć jakaś małą spreżyne żeby wiatr nie bujał tą klapką.
    Na pewno w miejscu gdzie będzie uchwyt siłownika z prawej strony trzeba usunąć kawałek deski z płotu bo nawet w pozycji zamkniętej siłownik będzie w linii płotu (wynika to z wymiarów montażowych boba)
    Te uchwyty które pokazałaś są do billa a nie boba, ewentualnie ten wiekszy na słupek mógłby spasować ale to trzeba na miejscu przymierzyć.